Προς το περιεχόμενο

Νέα tablets Archos 101 και γνώμες


21century

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ταπεινη μου γνωμη οτι το ADVENT VEGA ειναι κλασεις ανωτερο στα παντα απο το archos. Θεωρω τραγικο να προτιμησει καποιος το το δευτερο εναντι του πρωτου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 438
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ταπεινη μου γνωμη οτι το ADVENT VEGA ειναι κλασεις ανωτερο στα παντα απο το archos. Θεωρω τραγικο να προτιμησει καποιος το το δευτερο εναντι του πρωτου!

 

Εγώ από την άλλη θεωρώ τραγικό να αγοράσει κάποιος το vega τώρα και ξέρεις γιατί; Για να το φέρεις από Αγγλία είτε μέσω ebay είτε μέσω sites σαν το byserv.

Και σε ρωτάω αν έρθει doa τί κάνεις; Καλό το advent αλλά να κοιτάμε να είμαστε και λίγο καλυμένοι στις αγορές μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε μου καποιος με σιγουρια , εξωτερικος σκληρος δισκο με δεδομενα 1giga ntfs το διαβαζει το archos ;

 

 

Κάνε τον εξωτερικό ext3 εγκατέστησε και http://www.fs-driver.org/download.html και είσαι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το απογευμα παρελαβα και το δικο μου!

ειμαι ενθουσιασμενος ... συμφωνω απολυτα στην παρουσιαση που εκανε ο φιλος παραπανω!

οκ σαν κατοχος iphone ι κυληση στο μενου δεν ειναι τοσο smooth αλλα πλησιαζει παααρρααα πολυ!

 

πολυ καλη κατασκευη με μονο παραπονο το στερεωμα που εχει απο πισω! δεν ξερω αν θα αντεξει και πολυ!

το touch ειναι παρα πολυ καλο ...

η οθονη τελεια... ζωντανα χρωματα , δεν pixelλιαζει καθολου.. οκ θελει λιγο συνηθεια η οθονη γιατι αντικατροπτιζετε η μουρη σου.. αλλα μετα απο 15 λεπτα εχεισ βρει τα σημεια και δεν καταλαβαινεις τπτ..

το μεγεθος της οθονης ειναι τελεια.. τρομερη απολαυση να βλεπεις movies on the road...αλλα ενοειτε και σπιτι..

στο θεμα συνδεσημοτητα δεν του λειπει τπτ.. κουμποσα ενα flahaki που ειχα 4-5 επεισοδια απο μια σειρα και το επαιξε χωρις κανενα προβλημα..

 

αυριο θα το δουλεψω ακομα περισσοτερο και θα εχω ολοκληρωμενη αποψη

 

γενικα πολυ καλο μηχανημα με τελειες εντυπωσεις και πολυ καλη τιμη..

 

οποιαδηποτε απορια να σας την λυσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη θεωρώ τραγικό να αγοράσει κάποιος το vega τώρα και ξέρεις γιατί; Για να το φέρεις από Αγγλία είτε μέσω ebay είτε μέσω sites σαν το byserv.

Και σε ρωτάω αν έρθει doa τί κάνεις; Καλό το advent αλλά να κοιτάμε να είμαστε και λίγο καλυμένοι στις αγορές μας

Και το ipad δεν κυκλοφορουσε στην ελλαδα αλλα αυτο δεν εμποδισε πολλους να το παρουν απο εξω - και μαλιστα με αρκετα μεγαλυτερη τιμη απο το vega. Το να αγορασεις ΤΩΡΑ κατι με 256 ραμ και μαλιστα σε μια μεταβατικη περιοδο για τις ταμπλετες ειναι αποτυχημενη αγορα....εκτος και αν δεν σε ενδιαφερουν οι επομενες εκδοσεις του android και εισαι low profile user...εκει παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ,ε προβληματίζει και εμένα η αγορά δηλαδή τώρα μιας ταμπλέτας και ειδικά με 256 ram όταν σε λίγο καιρό θα βγουν νέες με καινούργιες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZauZ μήπως πρόλαβες να τσεκάρεις τα ερωτήματα που σου έθεσα μιας και έχεις το μηχάνημα. Αν μπορεί και κάποιος άλλος να απαντήσει θα το εκτιμούσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει λοιπον τους λογους του το archos και φαινεται φτηνο. αν σκεφτειται οτι δεν εχει gps - 3G και πασχει απο ραμ. Το honeycomp θα ειναι μεγαλη εμπειρια στις επερχομενες ταμπλετες. Μην μιλησω γθα χαρακτηριστικα σιγουρα οι περισοτεροι τα ξερετε....και τιμες οχι μεγαλες....για αυτο ανεφερα ενδεικτικα το advent vega....

 

edit: μεχρι και το ταπεινο μου blade 512ram εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ipad δεν κυκλοφορουσε στην ελλαδα αλλα αυτο δεν εμποδισε πολλους να το παρουν απο εξω - και μαλιστα με αρκετα μεγαλυτερη τιμη απο το vega. Το να αγορασεις ΤΩΡΑ κατι με 256 ραμ και μαλιστα σε μια μεταβατικη περιοδο για τις ταμπλετες ειναι αποτυχημενη αγορα....εκτος και αν δεν σε ενδιαφερουν οι επομενες εκδοσεις του android και εισαι low profile user...εκει παω πασο.

 

Πότε όμως θα έρθουν οι honeycomb ταμπλέτες; Σε 2-3 εβδομάδες βγαίνει το xoom στο Αμέρικα και ακούγεται για 800$. Εγώ βλέπω ότι οι πρώτες οικονομικές ταμπλέτες με honeycomb θα έρθουν Μάϊο.Βαριέμαι να περιμένω μέχρι τότε και δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω 600 ευρά για tablet.

Τα 256 ραμ είναι λίγα και την κατάλαβε τη βλακεία της η archos που έδωσε swap 64mb το τελευταίο update για να σώσει λίγο τα πράγματα.

To vega είναι καλή αγορά αλλά εγώ δε ρισκάρω να μου έρθει doa.

Αλλο να αγοράζεις apple που είναι λίγες οι φορές που θα σου έρθει σκάρτο μηχάνημα και άλλα advent vega. Γι αυτό και ακριβώς το λόγο δεν έχω πάρει ακόμα το archos 101 γιατί δεν έχω όρεξη να μπλέξω με support στη Γαλλία. Το μόνο support που εμπιστεύομαι είναι amazon uk αλλά δε τα στέλνει τα archos Ελλάδα ( ναι λέω γι αυτά που πουλάει το ίδιο το amazon )

Επίσης να μην ξεχνάμε πως αν περιμένεις το καλύτερο συνεχώς σε γκατζετς στο τέλος δεν παίρνεις ποτέ.

 

εχει λοιπον τους λογους του το archos και φαινεται φτηνο. αν σκεφτειται οτι δεν εχει gps - 3G και πασχει απο ραμ. Το honeycomp θα ειναι μεγαλη εμπειρια στις επερχομενες ταμπλετες. Μην μιλησω γθα χαρακτηριστικα σιγουρα οι περισοτεροι τα ξερετε....και τιμες οχι μεγαλες....για αυτο ανεφερα ενδεικτικα το advent vega....

 

edit: μεχρι και το ταπεινο μου blade 512ram εχει...

 

gps σε 10'' μαλλον άχρηστο είναι. Οσο για το 3g και αυτό μαλλον άχρηστο είναι αν αναλογιστεί κανείς το πόσο κοστίζει το mobile internet και πως τον πιο πολύ χρόνο είσαι στην εμβέλεια κάποιου wifi.

Για τη ραμ συμφωνώ έκανε μεγάλη βλακεία η archos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Archos 101 θα είναι ξεπερασμένο σε ένα δύο μήνες επειδή δε μπορεί να δεχθεί το honeycomb που σχεδιάστηκε αποκλειστικά για tablets και λόγω hardware φυσικά. Αυτό δεν απασχολεί ιδιαίτερα κάποιον που θέλει απλά και ωραία να κάνει περιήγηση στο διαδίκτυο, να διαβάζει τα email του και τα ebooks του, να βλέπει βιντεάκια στο youtube, καμία ταινιούλα, μουσική, να κρατάει σημειώσεις και όλα τα συναφή σε αρκετά ικανοποιητική ταχύτητα. Απασχολεί όμως κάποιον που θέλει να παίζει παιχνίδια, που θέλει 1080p περιεχόμενο, ταχύτητα, και να είναι μέσα στις εξελίξεις. Όσοι είναι Βρετανία δεν έχουν διλλήματα μεταξύ του 101 και του Vega, οι εν Ελλάδι ανάλογα με τις ανάγκες τους βλέπουν και κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με αυτές τις τιμές για tablets με Honeycomb δεν πάνε πουθενά. Το iPad που κάνει $500 φαίνεται ευκαιρία μπροστά στα $600 του Samsung Galaxy Tab και στα $700-$800 του Xoom (τελικά το Engadget λέει ότι θα κάνει $700). Μπροστά σε αυτές τις τιμές τα €300 του Archos 101 είναι μια καλή, σχετικά φτηνή επιλογή και ας έχει περιορισμούς, αν και προσωπικά tablet που δεν έχει πραγματικό multitasking εμένα δε μου λέει κάτι.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε σκεφτεί αυτή τη διάσταση, με το αχανές App Store αλλά και με την χτεσινή απόφαση της Apple να παίρνει 30% προμήθεια για τις in-app αγορές, δημιουργείται μια νέα δυνατότητα για αυτήν: να μειώνει την τιμή της συσκευής και να προσδοκά βάσιμα τα χαμένα κέρδη από αυτό από τις αγορές στο App Store. Η Motorola και η Samsung δεν μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση - ακόμα και η Google δεν μπορεί με τη σημερινή κατάσταση του Android Market.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το advent vega που το βρίσκουμε αγγλία?

 

http://www.pcworld.co.uk/gbuk/advent-vega-internet-tablet-non-flash-version-09149756-pdt.html

 

Το Archos 101 θα είναι ξεπερασμένο σε ένα δύο μήνες επειδή δε μπορεί να δεχθεί το honeycomb που σχεδιάστηκε αποκλειστικά για tablets και λόγω hardware φυσικά. Αυτό δεν απασχολεί ιδιαίτερα κάποιον που θέλει απλά και ωραία να κάνει περιήγηση στο διαδίκτυο, να διαβάζει τα email του και τα ebooks του, να βλέπει βιντεάκια στο youtube, καμία ταινιούλα, μουσική, να κρατάει σημειώσεις και όλα τα συναφή σε αρκετά ικανοποιητική ταχύτητα. Απασχολεί όμως κάποιον που θέλει να παίζει παιχνίδια, που θέλει 1080p περιεχόμενο, ταχύτητα, και να είναι μέσα στις εξελίξεις. Όσοι είναι Βρετανία δεν έχουν διλλήματα μεταξύ του 101 και του Vega, οι εν Ελλάδι ανάλογα με τις ανάγκες τους βλέπουν και κάνουν.

 

 

Για μένα το archos 101 είναι ήδη ξεπερασμένο λόγω ραμ και γενικά δεν είναι και πολλά τα ψωμιά του μιας και honeycomb δεν παίρνει. Το θέμα όμως είναι πως το 101 είναι εδώ και μπορείς να το πάρεις τώρα. Επίσης μην αυταπατάστε και νομίζετε ότι το honeycomb δε θα έχει προβλήματα....αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα είναι πολύ ανώτερο από το 2,2 -2,3 μιας και μιλάμε για το πρώτο tablet os. Οποιος μπορεί και έχει την υπομονή να περιμένει μέχρι Ιούνιο μπορεί και Σεπτέμβρη για μια καλή και φθηνή επιλογή θα βγει κερδισμένος όσο για τους υπόλοιπους μάλλον το archos φαντάζει μονόδρομος.

Ανώτερο το vega αλλά εμπεριέχει και τα ρίσκα του, μη συγκρίνετε το QC που κάνει η apple με αυτό που κάνει η Malata...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...