Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για το Mac OS X 10.7 Lion


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό με το full-screen apps νομίζω το υποτιμούμε

αν το έχω καταλάβει σωστά δεν πρόκειται για apps που θα τρέχουν και σε full screen (αυτό υπάρχει και τώρα) αλλά το ίδιο το os θα δίνει την δυνατότητα σε οποιοδήποτε app να το τρέξεις σε full screen. Δεν ξέρω αν προσφέρεται αυτό σε άλλα λειτουργικά, αλλά εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον.

Λάθος κατάλαβες. :-) Πρέπει η κάθε εφαρμογή να υποστηρίζει από μόνη της full screen. Δεν την κάνει full screen το ίδιο το OS από μόνο του με κάποιο μαγικό τρόπο.

 

Στο iPhoto '11 που το δοκίμασα, είναι πολύ ενδιαφέρον feature. Μόλις πατάς το κουμπί "full screen" είναι σαν να τρέχεις εντελώς διαφορετική εφαρμογή. Αλλάζει εντελώς το interface και το κάνει να μοιάζει πολύ με iPad app.

 

Σε μικρή οθόνη (πχ στη 13" του MacBook μου), το full screen στο iPhoto βοηθάει αρκετά. Απομακρύνοντας το dock και το menubar και "απλοποιόντας" το interface, έχεις περισσότερο χώρο για να δουλέψεις πάνω στις φωτογραφίες σου.

 

Σε μεγαλύτερη οθόνη, ή σε κάποιο άλλο πρόγραμμα, το full screen δε θα έπαιζε κάποιο σημαντικό ρόλο, πέρα από το eye candy. Αλλά πάλι, το eye candy πάντα ήταν μια από τις προτεραιότητες της Apple. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

τωρα θα βγει και cydia για mac και ακολουθει το jailbrake for mac?

παντος ειναι πανικος!!!

 

 

 

 

Αυτο είναι σίγουρο αν δεις ΟΛΑ τα apps έχουν 20€+ αν δεν βγει jb εγω δεν θα του αγωρασω το lion. (Όταν με το καλό πάρω και εγω έναν Mac)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο είναι σίγουρο αν δεις ΟΛΑ τα apps έχουν 20€+ αν δεν βγει jb εγω δεν θα του αγωρασω το lion. (Όταν με το καλό πάρω και εγω έναν Mac)

Το ειπαμε και το ξαναλεμε. Ο παραδοσιακος τροπος διανομης/εγκαταστασης εφαρμογων ισχυει ακομα. Δεν ειναι σαν το iphone, οπου γινεται μονο μεσω appstore.

 

Μερικες φορες αισθανομαι οτι μερικοι ποσταρουν μονο για να ποσταρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O iMac έχει i7 από πέρυσι.

 

Γειά σου.

 

έτσι... και σε τιμή άκρος δελεαστική που κοντράρει στα ίσα την προκαταβολή για το σπίτι των ονείρων σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παρατηρώ την απουσία του menu bar, η κάθε εφαρμογή θα έχει το δικό της πλέον;

Αυτες οι φωτογραφιες μαλλον ειναι Photoshoped...δεν νομιζω να εδωσε και φωτο ο Steve...αλλα ποιος ξερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...