Προς το περιεχόμενο

Custom case με plexiglass(+3D video)


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Εδώ και κάποιο καιρό μου έχει μπεί η ιδέα του να φτιάξω το δικό μου case.

 

Πιστεύω θα δείχνει καπως έτσι:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=TtTvPB0Q2Kk[/ame]

 

Όλα τα διαφανοί μέροι είναι από plexiglass.

Η motherboard/κάρτα γραφικών/σκληρός/dvd driver και case είναι δικές μου κατασκευές.(δεν υπήρχαν και τις έφτιαξα μία μία)

 

Λίγη επεξήγηση:

-Όλο το κουτί είναι από plexiglass. Επίσης είναι όλα υπολογισμένα και δεν είναι στην τύχη τα μεγέθη.

 

-Η μητρική πλακέτα στηρίζετε σε κάποσα "πυργάκια" που θα είναι κολλημένα στο κάτω μέρος και βιδωμένα στι τρύπες στο πάνω καπάκι ην μητρική.

 

-Οι τρύπες στο πάνω μέρος του κουτιού είναι για την τροφοδοσία από το τροφοδοτικό.(όλα τα καλώδια ανα 5-10cm θα έχουν 1 τρύπα δεξιά και αριστερά ώστε να μπορέσουν να μείνουν κολλημένα πάνω στο κουτί με tiewraps)

 

-Τα πλαινά να καλυφθούν ενοείτε αλλά τα έχω έτσι για να τα δείτε.

 

Τι λέτε; Ισχύει; Πως σας φαίνετε;

(το dvd driver όντος δεν ξέρω που να το βάλω)

 

Ευχαριστώ περιμένω ιδέες και απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Καλησπέρα σας,

 

Εδώ και κάποιο καιρό μου έχει μπεί η ιδέα του να φτιάξω το δικό μου case.

 

Πιστεύω θα δείχνει καπως έτσι:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=TtTvPB0Q2Kk[/ame]

 

Όλα τα διαφανοί μέροι είναι από plexiglass.

Η motherboard/κάρτα γραφικών/σκληρός/dvd driver και case είναι δικές μου κατασκευές.(δεν υπήρχαν και τις έφτιαξα μία μία)

 

Λίγη επεξήγηση:

-Όλο το κουτί είναι από plexiglass. Επίσης είναι όλα υπολογισμένα και δεν είναι στην τύχη τα μεγέθη.

 

-Η μητρική πλακέτα στηρίζετε σε κάποσα "πυργάκια" που θα είναι κολλημένα στο κάτω μέρος και βιδωμένα στι τρύπες στο πάνω καπάκι ην μητρική.

 

-Οι τρύπες στο πάνω μέρος του κουτιού είναι για την τροφοδοσία από το τροφοδοτικό.(όλα τα καλώδια ανα 5-10cm θα έχουν 1 τρύπα δεξιά και αριστερά ώστε να μπορέσουν να μείνουν κολλημένα πάνω στο κουτί με tiewraps)

 

-Τα πλαινά να καλυφθούν ενοείτε αλλά τα έχω έτσι για να τα δείτε.

 

Τι λέτε; Ισχύει; Πως σας φαίνετε;

(το dvd driver όντος δεν ξέρω που να το βάλω)

 

Ευχαριστώ περιμένω ιδέες και απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε παρόμοιου τύπου ιδέες βρίσκω τεράστιο μειονέκτημα την δυσκολία αναβάθμισης (π.χ κάρτας με dual slot, κάρτας μακρύτερης, αλλαγή ψύκτρας cpu, προσθήκη δεύτερου σκληρού κλπ.)

 

Επίσης να ρωτήσω, υπάρχει πρακτικός λόγος που θες να κάνεις αυτή την μόντα ή απλά σε έπιασε μεράκι και θες να φτιάξεις κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε παρόμοιου τύπου ιδέες βρίσκω τεράστιο μειονέκτημα την δυσκολία αναβάθμισης (π.χ κάρτας με dual slot, κάρτας μακρύτερης, αλλαγή ψύκτρας cpu, προσθήκη δεύτερου σκληρού κλπ.)

 

Επίσης να ρωτήσω, υπάρχει πρακτικός λόγος που θες να κάνεις αυτή την μόντα ή απλά σε έπιασε μεράκι και θες να φτιάξεις κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα έφτιαχνα τουλάχιστον άλλα 2 ράφια πάνω από το hdd case, (όχι απαραίτητα συμμετρικά) για δεύτερο hdd και το dvdrw.

 

Επίσης μία tower ψύκτρα θα το έκανε πιο ...θεαματικό.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην θέση σου θα έφτιαχνα τουλάχιστον άλλα 2 ράφια πάνω από το hdd case, (όχι απαραίτητα συμμετρικά) για δεύτερο hdd και το dvdrw.

 

Επίσης μία tower ψύκτρα θα το έκανε πιο ...θεαματικό.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...