Προς το περιεχόμενο

Η Sony τερματίζει την παραγωγή των Walkman κασετoφώνων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Συγκινηση..

Θυμαμαι μου ειχαν φερει δωρο ενα κοκκινο ψιλογκουμουτσα μολις ειχαν κυκλοφορησει απο Μαλαισια :D

Μετα ειχα παρει ενα πιο "ωριμο" μαυρο που αλλαζε μονο του πλευρα στην κασετα και εντοπιζε το κενο αναμεσα στα tracks!

Αλλες εποχες, θυμαστε τα mixtapes που χαριζαμε σε κοπελες? :lol:

Τωρα αν εισαι σε αυτην την ηλικια της στελνεις το dl link ξερω γω ή της ποσταρεις το track στον facebook wall :lol:

 

Παντως τοτε με τις κασετες και τα walkman ακουγαμε (ή εγω τουλαχιστον) κυριως full δισκους απο την αρχη μεχρι το τελος τους και ηταν τελειως διαφορετικο το κλιμα απο το να εχεις παντα μαζι σου 100 τραγουδια απο 100 διαφορετικα αλμπουμς ξερω γω και να καταληγεις περισσοτερο να πατας το skip για να βρεις κατι που θελεις παρα να ακους πραγματικα την μουσικη...

Παντως καναμε και τοτε "downloading" στην κασετα απο τα τραγουδια που επαιζε το ραδιοφωνο, τι σπασιμο οταν μιλαγε ο παραγωγος στην μεση :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι και εγώ κάτοχος sony walkman. Το έχω σε ένα ντουλάπι καταχωνιασμένο.

 

Ήταν το πρώτο φορητό μέσο αλλά η κασέτα έχει πεθάνει εδώ και χρόνια όπως και το βινύλιο.

 

Έχουν βγει πολλά μέσα αναπαραγωγής ήχου, πολύ καλύτερης ποιότητας από το cd (π.χ dvd-audio, super audio cd) αλλά δυστυχώς οι εταιρίες συνεχίζουν να μας το πλασάρουν.

 

Μετά αναρωτιόνται για την πειρατεία... εδώ προσπαθούν να μας πουλήσουν mp3 σε τιμές κοντά σε αυτές των cd.

Καλό το mp3 όσον αφορά την φορητότητα και το μέγεθος, για να αγοράσει όμως κάποιος μουσική πρέπει να έχει την κορυφαία ποιότητα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Digekas, Lipyr, Stormbrain (κι όχι απαραίτητα με αυτήν την σειρά)

συμφωνώ απολύτος αλλα θα συνεχίσω την κουβέντα αύριο γιατι είναι αργα...:o

 

Παντως τοτε με τις κασετες και τα walkman ακουγαμε (ή εγω τουλαχιστον) κυριως full δισκους απο την αρχη μεχρι το τελος τους και ηταν τελειως διαφορετικο το κλιμα απο το να εχεις παντα μαζι σου 100 τραγουδια απο 100 διαφορετικα αλμπουμς ξερω γω και να καταληγεις περισσοτερο να πατας το skip για να βρεις κατι που θελεις παρα να ακους πραγματικα την μουσικη...

Παντως καναμε και τοτε "downloading" στην κασετα απο τα τραγουδια που επαιζε το ραδιοφωνο, τι σπασιμο οταν μιλαγε ο παραγωγος στην μεση :lol:

 

πως μου λείψανε τα mixtapes...

Με έναν φίλο μου καθόμασταν και φτιάχναμε συλλογές και mixtapes ασταμάτητα λες και είχαμε δισκάδικο ("δισκάδικο θα ανοίξεις" που έλεγε και η μάνα μου)

Ακόμα τις έχω και καμιά φορά τις ακούω νοσταλγικά στο ghetto blaster μου...

 

Εγώ πάντως επειδή είμαι και oldschool αλλα και έχω ενα θεμα με την ταξη όλλα τα mp3s μου τα έχω τακτοποιημένα ανα είδος και ανα καλητέχνη και ανα album.

(τα χύμα είναι στον κλασσικό πλέον φάκελο που έχουμε όλλοι μας, "χύμα" ή "σκόρπια")

Επομένος το mp3 player και το κινιτό είναι γεμάτο με albums ή συλλογες αντι για χύμα τραγούδια' κι αυτό άρχησα να το κάνω απο την στιγμή που συχάθηκα ακριβώς αυτό που λες - οτι σταματήσαμε πλέον να ακούμε albums.

Και πάλι όμως το δάχτυλο πάνω στο skip συνέχεια....

 

'Οντως downloading ήταν κι αυτό!

Μ'εχρι που κάπια στιγμή έγινα κι εγώ παραγωγός και σταμάησα να μιλάω πάνω στην μουσική :-D:cool: (μόνο πάνω στο "χαλί")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε σεις! Οχι το Walkman! Τωρα που θα τους εδεινα μια πατεντα για ενα Walkman που μαγειρευει, μπαινει στο ιντερνετ και με ενα High tech ξυλο (Sold seperately), γινετε και σφουγγαριστρα καπακι!

 

Α ρε Sony... παντα αφηνεις τις ιδεες με προοπτικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βινυλιο εχει πεθανει κακα τα ψεμματα.οι μονοι που το στηριζαν ηταν η hi-endαδες αλλα πεθανε και το hi-end οποτε μονο καποιοι κολλημενοι και συλλεκτες συνεχιζουν.

για την κασετα δεν το συζηταω, εδω και 15 χρονια εχει σβησει.

βεβαια υπαρχουν οπως ειπε και ο judas τα super audio cd & dvd audio που ειναι κορυφαια αλλα δυστυχως δεν προχωρησαν.οποιος εχει τετοιο player και ακουει τους ιδιους δισκους σε cd & super audio cd καταλαβαινει τη διαφορα.γιαυτο μη συγκρινετε το βινυλιο με το cd μονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βινυλιο εχει πεθανει κακα τα ψεμματα.οι μονοι που το στηριζαν ηταν η hi-endαδες αλλα πεθανε και το hi-end οποτε μονο καποιοι κολλημενοι και συλλεκτες συνεχιζουν.

για την κασετα δεν το συζηταω, εδω και 15 χρονια εχει σβησει.

βεβαια υπαρχουν οπως ειπε και ο judas τα super audio cd & dvd audio που ειναι κορυφαια αλλα δυστυχως δεν προχωρησαν.οποιος εχει τετοιο player και ακουει τους ιδιους δισκους σε cd & super audio cd καταλαβαινει τη διαφορα.γιαυτο μη συγκρινετε το βινυλιο με το cd μονο...

 

Το βινυλιο οχι απλα δεν εχει πεθανει, αλλα στην ηλεκτρονικη μουσικη (κυριως) πολλα releases βγαινουν μονο σε βινυλιο και download.

 

Το οτι απευθυνεται πλεον σε συγκεκριμενο κοινο (djs, συλλεκτες κτλ) ειναι μια αλλη ιστορια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βινυλιο οχι απλα δεν εχει πεθανει, αλλα στην ηλεκτρονικη μουσικη (κυριως) πολλα releases βγαινουν μονο σε βινυλιο και download.

 

Το οτι απευθυνεται πλεον σε συγκεκριμενο κοινο (djs, συλλεκτες κτλ) ειναι μια αλλη ιστορια ;)

τι ποσοστο στην αγορα εχει?ολα ειναι θεμα κερδους και μαρκετινγκ.απο αυτην την αποψη εχει πεθανει.κανε ενα γκαλοπ στο δρομο και ρωτα ποσοι εχουν (και πολυ περισσοτερο ποσοι αγοραζουν) βινυλια.αν βρεθει ενας να εισαι ευχαριστημενος.ειναι σα να μου λες οτι δεν αγοραζω dvd αλλα βιντεοκασσετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η γνωστή ψώρα του βινυλίου, να χαμε να λέγαμε. Έχει πιο ζεστό ήχο, κτλ κτλ. Και για να ακούσεις τη διαφορά από το CD πρέπει να το ακούς σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και από γαμάτο ηχοσύστημα . Οι περισσότεροι που υπερασπίζονται το βινύλιο είναι κατηγορία του "ΔΗΘΕΝ" ψαγμένου και έχουν το πικάπ συνδεμένο σε ενισχυτή Koda της κακιάς ώρας κ κινέζικα ηχεία τοποθετημένα στο σύνθετο με τις πορσελάνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η γνωστή ψώρα του βινυλίου, να χαμε να λέγαμε. Έχει πιο ζεστό ήχο, κτλ κτλ. Και για να ακούσεις τη διαφορά από το CD πρέπει να το ακούς σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και από γαμάτο ηχοσύστημα . Οι περισσότεροι που υπερασπίζονται το βινύλιο είναι κατηγορία του "ΔΗΘΕΝ" ψαγμένου και έχουν το πικάπ συνδεμένο σε ενισχυτή Koda της κακιάς ώρας κ κινέζικα ηχεία τοποθετημένα στο σύνθετο με τις πορσελάνες...

 

Δεν είναι μόνο θέμα βινυλίου αφού υπάρχουν high end cd players με αντίστοιχες φυσικά high end τιμές.

 

Αν τους ρωτήσεις "πόσο έχουν ρε παιδιά οι λυχνίες και απαιτούνται τέτοια ποσά;" θα σου απαντήσουν ότι δεν είναι θέμα υλικών αλλά σχεδίασης που φυσικά ούτε αυτή αλλά ούτε και το αποκαλούμενό τους R&D δεν δικαιολογεί τις τιμές τους.

 

Πρόκειται για προϊόντα πολυτελείας των οποίων η τιμή "αναδεικνύει" την ποιότητά τους και φυσικά χαρακτηρίζει τον κάτοχό τους που θα κληθεί με βαριά καρδιά να το βγάλει φωτογραφία και να το ανεβάσει στα αντίστοιχα forum για να δεχτεί και την αντίστοιχη αναγνώριση από τον κύκλο... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η γνωστή ψώρα του βινυλίου, να χαμε να λέγαμε. Έχει πιο ζεστό ήχο, κτλ κτλ. Και για να ακούσεις τη διαφορά από το CD πρέπει να το ακούς σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και από γαμάτο ηχοσύστημα . Οι περισσότεροι που υπερασπίζονται το βινύλιο είναι κατηγορία του "ΔΗΘΕΝ" ψαγμένου και έχουν το πικάπ συνδεμένο σε ενισχυτή Koda της κακιάς ώρας κ κινέζικα ηχεία τοποθετημένα στο σύνθετο με τις πορσελάνες...

ε ενταξει μην εισαι και τοσο απολυτος.υπαρχουν και ψαγμενα ατομα που ειναι πραγματικα αρρωστοι με το θεμα ηχος.αλλα για την μεγαλη μαζα ισχυει οτι το πικαπ απλα δεν υπαρχει!το super audio cd που εχω παιζει καλυτερα απ το βινυλιο.αν ειχα μηχανηματα πολλων χιλιαδων ευρω ισως (και παλι ισως) να ακουγοταν καλυτερο το βινυλιο.τωρα ομως με ηχεια jamo ενισχυτη marantz και super audio cd pioneer στο ηχοσυστημα μου παιζει σιγουρα καλυτερα το ψηφιακο δισκακι.γενικως στο hi-end ισχυει οτι για να ακουσεις μικρες διαφορες πρεπει να πληρωσεις πολλα χιλιαρικα!με 5000€ νομιζω οτι φτιαχνεις ενα πολυ ποιοτικο ηχοσυστημα,δικαναλο με 3 κομματια (cd ή πικαπ,ενισχυτη και ηχεια) το οποιο ειναι ενα κλικ κατω απο τα πολυ κορυφαια.tour4_large.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ενταξει μην εισαι και τοσο απολυτος.υπαρχουν και ψαγμενα ατομα που ειναι πραγματικα αρρωστοι με το θεμα ηχος.αλλα για την μεγαλη μαζα ισχυει οτι το πικαπ απλα δεν υπαρχει!το super audio cd που εχω παιζει καλυτερα απ το βινυλιο.αν ειχα μηχανηματα πολλων χιλιαδων ευρω ισως (και παλι ισως) να ακουγοταν καλυτερο το βινυλιο.τωρα ομως με ηχεια jamo ενισχυτη marantz και super audio cd pioneer στο ηχοσυστημα μου παιζει σιγουρα καλυτερα το ψηφιακο δισκακι.γενικως στο hi-end ισχυει οτι για να ακουσεις μικρες διαφορες πρεπει να πληρωσεις πολλα χιλιαρικα!με 5000€ νομιζω οτι φτιαχνεις ενα πολυ ποιοτικο ηχοσυστημα,δικαναλο με 3 κομματια (cd ή πικαπ,ενισχυτη και ηχεια) το οποιο ειναι ενα κλικ κατω απο τα πολυ κορυφαια.tour4_large.jpg

 

Ναι φίλε μου ξαναλέω, σε έβγαλα εκτός στην προηγούμενη παράγραφο μιλώντας για την πλειοψηφία των δήθεν ψαγμένων. Εσύ έχεις κ καλό χώρο, και καλό ηχοσύστημα επομένως δεν συμπεριλαμβάνεσαι. Απλά έγω βαρεθεί την καραμέλα του κάθε άσχετου για τα βινύλια κ τα CD.

 

Παρότι είμαστε οff-topic οι λυχνίες είναι άλλο καπέλο. Δεν έχει νόημα να αναπαράγεις ήχο από CD σε ενισχυτή από λυχνίες, είναι ανόητο. Οι λυχνίες είναι τρομερές στις παραμορφώσεις μουσικών οργάνων όπως πχ ηλεκτρική κιθάρα που στη συγκεκριμένη περίπτωση και τα δύο είναι αναλογικά. Η τυχαιότητα της λυχνίας είναι απαράμιλλη για να βγάλει ευχάριστη παραμόρφωση, που τα τρανζίστορ δεν την πετυχαίνουν καλά επειδή είναι πολύ συμμετρικά εξαρτήματα στο κύκλωμα. Οι διαφορές σε αυτά, φαίνονται ακόμα και στον πιο άσχετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

Παρότι είμαστε οff-topic οι λυχνίες είναι άλλο καπέλο. Δεν έχει νόημα να αναπαράγεις ήχο από CD σε ενισχυτή από λυχνίες, είναι ανόητο. Οι λυχνίες είναι τρομερές στις παραμορφώσεις μουσικών οργάνων όπως πχ ηλεκτρική κιθάρα που στη συγκεκριμένη περίπτωση και τα δύο είναι αναλογικά. Η τυχαιότητα της λυχνίας είναι απαράμιλλη για να βγάλει ευχάριστη παραμόρφωση, που τα τρανζίστορ δεν την πετυχαίνουν καλά επειδή είναι πολύ συμμετρικά εξαρτήματα στο κύκλωμα. Οι διαφορές σε αυτά, φαίνονται ακόμα και στον πιο άσχετο.

 

Φαινομενικά είμαστε off-topic αφού το τέλος της παραγωγής walkman από την sony λίγο-πολύ οφείλεται στους ίδιους λόγους.

 

 

Όπως θα παρατήρησες η αναφορά μου αφορούσε την σχέση ποιότητας/τιμής, δεν σχολιάζω καν πλέον τον χώρο, το μέγεθος και την θέση των ηχείων αφού η διπλωματική μου στο πολυτεχνείο είχε θέμα από την ακουστική και πιο συγκεκριμένα στο active noise control ενώ με μουσικούς στην οικογένεια η ψυχοακουστική αποτελεί ιδιαίτερο κεφάλαιο στην μέχρι τώρα ζωή μου. :-)

 

Για το αυτό-καθεαυτό θέμα των παραμορφώσεων έτυχε σε εργαστήριο που μας είχαν εμπιστοσύνη να μας αφήσουν να παίξουμε με τους παλμογράφους και τις γεννήτριες παλμών οπότε παίζαμε τόσο με λυχνίες όσο και με mosfetάκια και γενικότερα ό,τι πέρναγε από τα χέρια μας. :-)

 

 

Υ.Γ. Και άλλες ωραίες φωτογραφίες θα βρεις στο επόμενο link από όπου προέρχεται και η προηγούμενη. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...