Προς το περιεχόμενο

H E L P !!!!!!!!!! Ti na ftaiei arage?


polidis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry που χάθηκα.εγώ είχα όπως είπα το ίδιο πρόβλημα.Λύθηκε αλλάζοντας κουτί και cooler.Δεν ξέρω αν ήταν συμπτωματικό,αλλά δεν νομίζω.Το clas latency το έχω ρυθμίσει στο 2,5.Στο 2 ακόμα μου δημιουργεί προβλήματα.Κατέβασε το MotherboardMonitor5 (για να βλέπεις θερμοκρασίες από τα windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αφού με αλλαγή κουτιού έφτιαξε θα έφταιγε είτε το τροφοδοτικό,είτε η θερμοκρασία.Αν θυμάμαι καλά είπες έχεις WIN98.Έχεις δοκιμάσει να παίξεις NBA LIVE ή FIFA;Το λέω γιατί σε εμένα σε αυτά τα δύο παιχνίδια ενώ είχα πολύ καλή απόδοση γραφικών έκανε φοβερά σπασίματα με οποιαδήποτε ανάλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πάθαινα κι εγώ.Τα ΧΡ μου κρατάγανε πολύ περισσότερο από τα 98 αλλά αυτό δεν είναι λύση.Βασικά,αφού δοκίμασα όλες τις πιθανές ρυθμίσεις στο BIOS ανεπιτυχώς (μόνο όταν έκανα underclocking στον επεξεργαστή από 2100+ σε 1500+ έπαιζε κανονικά) το πήγα στο BIGCITY και έφαγα ένα απόγευμα με τον τεχνικό δοκιμάζοντας ένα-ένα τα εξαρτήματα να δούμε τί φταίει.Τίποτα!Ευτυχώς είχα ανοιχτό το κουτί και κατάλαβα ότι ήταν υπερβολικά ζεστό.Όταν κόλλησε και επανεκκίνησε αυτόματα μπήκα γρήγορα στο bios να δω θερμοκρασία κι έδειχνε περίπου 60.ʼλλαξα κουτί και cooler κι έχω 44max και κανένα απολύτως πρόβλημα.Να είναι σύμπτωση;Δεν νομίζω.Δοκίμασε να δεις θερμοκρασία αμέσως μόλις κολλήσει με γρήγορη επανεκκίνηση ή εγκατέστησε το MotherboardMonitor5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτά όλα που διάβασα πριν είναι θέματα ρεύματος και θερμοκρασίας. Polidi όταν ζητήσεις παραπάνω επιδόσεις από τα components του υπολογιστή σου, αυτά με τη σειρά τους ζητάνε παραπάνω ρεύμα από το psu σου. Εκείνο με τη σειρά του όταν κάποια στιγμή δεν μπορέσει να ανταποκριθεί στέλνοντας το κατάλληλο ρεύμα (volt / watt) οδηγεί το pc σου σε κόλλημα, πάγωμα, μπλέ οθόνη.

Αυτό με τον εξωτερικό ανεμιστήρα είναι πολύ λογικό, καθώς ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα (π.χ. το psu σου) όταν ψυχθεί υπεραρκετά μπορεί να δουλέψει πάνω από τα specification του (μέχρι κάποιο όριο πάντα). Με την ίδια λογική που κάνεις oc στην cpu σου, βάζοντας μια καλύτερη ψύκτρα.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File molis tora dokimasa ena katakenourio trofodotiko pou ena filaraki to pira prin 3 vdomades 60 me 2 anemistires 350w kai malista o enas anemistira roufaei ton zesto ton aera pou eine dipla sto cpu.Milame gia poli kalo trofodotiko.

To apotelesma??

Meta apo 1 oritsa pali kolimata.

Exo trelathi pia.

Re magges den mou lete osoi xerete apo hardware.

1.Yparxi periptosi na pezi kati stis rithmiseis tou Bios?

2.Yparxei periptosei na eine provlimatiko to mobo h to cpu kai yperthermenete?

Fisika mono afta den exo alaxi.

Ti na kano pia re g@moto mou.Ta exo pexi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ό,τι κατάλαβα εγώ υποψιάζομαι τη θερμοκρασία όσο κι αν δεν το δέχεσαι.Όχι της cpu αλλά του mobo.Kι εμένα ακόμα και με 55 βαθμούς μου έσβηνε.Είχα πολύ χάλια κουτί και ζεστενόταν το περιβάλλον.Το καλό cooleraki ξαλαφρώνει τη cpu αλλά επιβαρύνει το υπόλοιπο κουτί.Με ανοιχτό κουτί βλέπεις καμμία διαφορά;Τί θερμοκρασία κουτιού έχεις;Βάλε το MotherboardMonitor να τις ελέγχεις εύκολα.Ακόμα και όταν κλείνει το ΜΒΜ κρατάει την τελευταία ένδειξη θερμοκρασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pou na zestenete re LIVE 7 to mobo? exo vali ala 3 anemistirakia mesa sto kouti ta 2 na fisane mesa kai to ena na vgazi ton aera sin to anemistiraki pou eine akrivos dipla sto cpu apo to trofodotiko kai travaei katefthian ton thermo aera apo tin cpu.Malon kati prepi na exei to mobo h to cpu den xero pandos pedevome toso kairo kai exo kanei olles tis alages pou eprepe se thema thermokrasias malon den eine.Tha do an mporo na kano kamia alagi kapio mobo apo kolito kai vlepo sti sinexeia kai prato.

Efxaristo olous gia tin boithia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...