Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμου


strat92man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξέρεις αν θα καταλήξεις σε κάτι άλλο ή σε C ,(δεν ξέρω Python) απλά ίσως με python όπως αναφέρουν να είναι πιο εύκολο να κατανοήσεις κάποιες έννοιες και την ιδέα του προγραμματισμού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και εγώ είμαι της άποψης

C,C++,C# or JAVA fisrt.

 

Εγώ ξεκίνησα με την C, και συνέχεισα με την C++, και ήμουνα σε θέση να μπορώ να καταλάβω τις όλλες διαφορές καθώς και τα πλεονεκτήματα που σου προσφέρει μια αντικειμενοσταφής γλώσσα. Οπότε τώρα σκέφτομαι να συνεχίσω με κάποια από τις παραπάνω γλώσσες.

 

Αλλά γιαυτό post-άρουμε εδώ για να πέρνουμε νέες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας και ξεκίνησα το thread Να σας πω οτι εχω ξεκινήσει την ΒΙΒΛΟ της c++ Primer Plus του Stephen Prata Και οτι όλη η διαδικασία ειναι όλα τα λεφτα..!

 

εχω κάνει ώς τώρα

εισαγωγη,επεξεργασια δεδομένων,παραγωγοι τυποι,βροχοι,τελεστες,συναρτησεις,λειτουργικες μονάδες,αντικειμενα και κλασεις(σας τα λεω οπως ιεναι στα περιεχόμενα) και μπορω να πω οτι εκτος απο το οτι μ φενεται ΓΑΜΑΤΟ και όμορφο η Τελεια ομορφια ειναι οτι τα γραφεις στον PC σου και μετα βλέπεις τα 1α σ προγράμματα ...!!!!!! ΝΑΙΙΙΙΙ!

 

επειδη στο Πανεπιστημιο κανουμε Β εξαμηνο Java λεω να την αφησω για τοτε..θα ειναι καλη ιδεα να κάανω συγχρόνως και python ή θα τα μπλέξω;;; τι λέτε;;

απο την στιγμη που στην σχολη μαθαινω στην αρχη C++,Java,C# ναι μην σκεφτομαι για pYthon ή οχι ειναι κατι αλλο που αξιζει;;;

σορρυ π αργω να απαντω αλλα ξεχνιemαι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μιας και ξεκίνησα το thread Να σας πω οτι εχω ξεκινήσει την ΒΙΒΛΟ της c++ Primer Plus του Stephen Prata Και οτι όλη η διαδικασία ειναι όλα τα λεφτα..!

 

εχω κάνει ώς τώρα

εισαγωγη,επεξεργασια δεδομένων,παραγωγοι τυποι,βροχοι,τελεστες,συναρτησεις,λειτουργικες μονάδες,αντικειμενα και κλασεις(σας τα λεω οπως ιεναι στα περιεχόμενα) και μπορω να πω οτι εκτος απο το οτι μ φενεται ΓΑΜΑΤΟ και όμορφο η Τελεια ομορφια ειναι οτι τα γραφεις στον PC σου και μετα βλέπεις τα 1α σ προγράμματα ...!!!!!! ΝΑΙΙΙΙΙ!

 

επειδη στο Πανεπιστημιο κανουμε Β εξαμηνο Java λεω να την αφησω για τοτε..θα ειναι καλη ιδεα να κάανω συγχρόνως και python ή θα τα μπλέξω;;; τι λέτε;;

απο την στιγμη που στην σχολη μαθαινω στην αρχη C++,Java,C# ναι μην σκεφτομαι για pYthon ή οχι ειναι κατι αλλο που αξιζει;;;

σορρυ π αργω να απαντω αλλα ξεχνιemαι :P

 

σαν εισαγωγή πάντως και αυτό είναι καταπληκτικό

http://books.google.com/books?id=-hMTzvUybLoC&printsec=frontcover&dq=c%2B%2B+for+dummies&source=bl&ots=XlNAukwDni&sig=LpiUrhHW1pc_UUEGv8Lxg-yu2Ew&hl=el&ei=5WHXTIn5GsWN4gbVudXbBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CBoQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

 

αλλά αφου ξεκίνησες με άλλο άστο

 

 

για το δεύτερο ερώτημα σου, αν εντρυφίσεις πολύ στην c++ και στον προγραμματισμό εν γένει, η μετάβαση σε κάποια άλλη γλώσσα(εκτός prolog και haskell που έχουν άλλη λογική) θα σου είναι πολύ εύκολη. Για αυτό θα σου πρότεινα μετα ΄την c++ η να ασχοληθείς με το Qt που είναι ένα καταπληκτικό framework για να δημιουργείς ολοκληρωμένες εφαρμογές(σε παραθυρικό περιβάλλον, επικοινωνλια με βάσεις κτλ), είτε να ξεκινήσεις java. Αλλά αφού θα χεις μάθει καλά c++ η java θα σου φανεί ούτως η άλλως παιχνιδάκι, λίγο πλοήγηση στα άπειρα libraries της χρειάζεσε, και είσαι κομπλέ... Ας πει και κάνας άλλος την άποψη του την συμβουλή μου δίνω δεν είμαι ειδήμων... Πληροφορική ΑΣΣΟΕΕ είσαι παρεπιπτώντος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν εισαγωγή πάντως και αυτό είναι καταπληκτικό

http://books.google.com/books?id=-hMTzvUybLoC&printsec=frontcover&dq=c%2B%2B+for+dummies&source=bl&ots=XlNAukwDni&sig=LpiUrhHW1pc_UUEGv8Lxg-yu2Ew&hl=el&ei=5WHXTIn5GsWN4gbVudXbBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CBoQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

 

αλλά αφου ξεκίνησες με άλλο άστο

 

 

για το δεύτερο ερώτημα σου, αν εντρυφίσεις πολύ στην c++ και στον προγραμματισμό εν γένει, η μετάβαση σε κάποια άλλη γλώσσα(εκτός prolog και haskell που έχουν άλλη λογική) θα σου είναι πολύ εύκολη. Για αυτό θα σου πρότεινα μετα ΄την c++ η να ασχοληθείς με το Qt που είναι ένα καταπληκτικό framework για να δημιουργείς ολοκληρωμένες εφαρμογές(σε παραθυρικό περιβάλλον, επικοινωνλια με βάσεις κτλ), είτε να ξεκινήσεις java. Αλλά αφού θα χεις μάθει καλά c++ η java θα σου φανεί ούτως η άλλως παιχνιδάκι, λίγο πλοήγηση στα άπειρα libraries της χρειάζεσε, και είσαι κομπλέ... Ας πει και κάνας άλλος την άποψη του την συμβουλή μου δίνω δεν είμαι ειδήμων... Πληροφορική ΑΣΣΟΕΕ είσαι παρεπιπτώντος?

 

Οχι..δεν ειχα δηλωσει ΑΣΣΟΕΕ εξαιτιας προγραμμα σπουδων αρκετα αλλοπροσαλος,ειμαι Στο Πανεπιστημιο Πειραια...βασικα ήθελα απο την αρχη Πατρα παρολο που το επιανα αλλα δεν ηθελα να φυγω απο Αθηνα και για οικονομικους λογους αλλα οχι μονο.. ;)

Ειμαι Τρελα ικανοποιημενος..! Βεβαια πολλοι εξυπνακιδες (και ευγενικοι ανθρωποι)μου την λενε γιατι παρολου που επιανα και ΕΚΠΑ δεν το δήλωσα αλλα απο το δημοτικο ολοι μου λενε οτι ο Προγραμματισμος μαθαινεται και δεν διδασκεται και με αυτην την λογικη συνεχιζω..

το μονο κακο στο ΠΑ.ΠΕΙ ειναι καθε μερα πρεπει να βλεπω το Καραισκακι για να παω..!! :-D:-D

 

Για να επιστρέψω στο θέμα: Πειτε μου αν διαβάσω ταυτοχρονα και Python θα τα "παιξω" και θα μου χρησιμη η γλωσσα στο μελλον ;;; και κανενα καλο βιβλιο για την συγκεκριμενη γλωσσα ;;

Να στε καλα..! καλη συνεχεια για τις απαντησεις :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις οτι χρειαζεσαι. Ορεξη και ενθουσιασμο δηλαδη.

 

Οι γλωσσες που θα μαθεις εχουν δευτερευουσα σημασια.

 

 

Εμενα μου ηταν αρκετα ευκολο να μαθω Python αφου πρωτα ηξερα αρκετα καλα την C++

Αλλα σιγουρα η Python ειναι αρκετα πιο ευχαριστη για να προγραμματιζεις για αυτο την προτεινω σαν πρωτη γλωσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις οτι χρειαζεσαι. Ορεξη και ενθουσιασμο δηλαδη.

 

Οι γλωσσες που θα μαθεις εχουν δευτερευουσα σημασια.

 

 

Εμενα μου ηταν αρκετα ευκολο να μαθω Python αφου πρωτα ηξερα αρκετα καλα την C++

Αλλα σιγουρα η Python ειναι αρκετα πιο ευχαριστη για να προγραμματιζεις για αυτο την προτεινω σαν πρωτη γλωσσα.

 

Ναι επιτελους και καποιος οποιος με καταλαβαινει!!!!!!!!!!!!...οταν ητανε η ώρα να δηλωσω Μηχανογραφικο ΟΛΟΙ(γονεις,φιλοι,καθηγητες) μου έλεγαν βαλε ΗΜΜΥ κτλπ επειδη τα επιανα..αλλα αυτο που ήθελα απο 11 χρονων ητανε η Πληροφορικη!!!

 

ωραια ξέρεις κανενα καλο βιβλιο για Python ..?

 

"Οι γλωσσες που θα μαθεις εχουν δευτερευουσα σημασια." <-- δεν το έπιασα!! :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε strat92man να σου πω κι εγω την @@@ μου κι αν θες ακου με. Αν θες να προγραμματίσεις για το κέφι σου , μπορεις να το κάνεις με vb.net, με python, με java, με C#, γενικά με οτι γουστάρεις και σου κάθεται καλα.

 

Αν θες να μάθεις καλό προγραμματισμό, πρεπει να τον μάθεις θεωρητικά, με αλγόριθμους, βιβλία, λύσεις προβλημάτων κτλ. Ασκήσεις επι του χάρτη δηλαδη. Το μέσον ειναι αδιάφορο, θεωρω οι pascal, java ειναι κοντινές στο ζητούμενο. Ο καλος προγραμματιστής πρεπει να αφιερώσει άπειρο χρόνο, να αντιμετωπίσει άπειρα προβλήματα και να τον βοηθάει λιγο το μυαλό του, να τα "πιάνει" οπως ειπες.

 

Τωρα, αν θες να μαθεις προγραμματισμό του χαμάλη για να βρεις δουλειά -και δεν εχεις το απαραίτητο βίσμα για το δημόσιο- κοιτα τις αγγελίες των μεγάλων εταιριών που ζητάνε υπαλλήλους σχετικά με το αντικείμενό σου. Πες δηλαδη, αν ηθελα να χτυπήσω την τάδε θέση στην τάδε γαμάτη εταιρία, τι επρεπε να ξέρω; Αυτο κι αυτο.. καθεσαι και τα μαθαίνεις.

 

Προσωπική εκτίμηση, τον προγραμματισμό με την εννοια του guru-programmer, στην Ελλάδα δεν τον κατέχει κανεις. Οποιος πρόκειται να σε ελεγξει / βαθμολογήσει / προσλάβει / αξιολογησει στο μέλλον, πιθανότατα θα ειναι πολυ κατώτερος των γνώσεων που διαφημίζει πως εχει ή που γράφει στην business card και στο βιογραφικό του.

 

my 2 cents. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε strat92man να σου πω κι εγω την @@@ μου κι αν θες ακου με. Αν θες να προγραμματίσεις για το κέφι σου , μπορεις να το κάνεις με vb.net, με python, με java, με C#, γενικά με οτι γουστάρεις και σου κάθεται καλα.

 

Αν θες να μάθεις καλό προγραμματισμό, πρεπει να τον μάθεις θεωρητικά, με αλγόριθμους, βιβλία, λύσεις προβλημάτων κτλ. Ασκήσεις επι του χάρτη δηλαδη. Το μέσον ειναι αδιάφορο, θεωρω οι pascal, java ειναι κοντινές στο ζητούμενο. Ο καλος προγραμματιστής πρεπει να αφιερώσει άπειρο χρόνο, να αντιμετωπίσει άπειρα προβλήματα και να τον βοηθάει λιγο το μυαλό του, να τα "πιάνει" οπως ειπες.

 

Τωρα, αν θες να μαθεις προγραμματισμό του χαμάλη για να βρεις δουλειά -και δεν εχεις το απαραίτητο βίσμα για το δημόσιο- κοιτα τις αγγελίες των μεγάλων εταιριών που ζητάνε υπαλλήλους σχετικά με το αντικείμενό σου. Πες δηλαδη, αν ηθελα να χτυπήσω την τάδε θέση στην τάδε γαμάτη εταιρία, τι επρεπε να ξέρω; Αυτο κι αυτο.. καθεσαι και τα μαθαίνεις.

 

my 2 cents. ;)

 

Λογικα θα την κανω...το δημοσιο θα ητανε η τελευταια δουλεια που θα έψαχνα ποτε στην ζωη μου... :lol:

το εχω καθημερινα σπιτι μου και βλεπω ΠΟΣΟ βαρετο ειναι χαχαχα

 

Pascal ειναι γλώσσα που χρειαζεται,οχι με την εννοι να βρεις μια δουλεια σε ενα γραφειο αλλα το οτι ειναι βασικη;;;!! απαιτειται οπωσδήποτε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν απαιτείται pascal, ειναι ενα παλιο, καλό και εύκολο εργαλείο για να μάθεις θεωρητικό προγραμματισμό. Στην πράξη -για να φτιάξεις εφαρμογές δηλαδη- πρεπει να χρησιμοποιήσεις delphi που εχει ρίζες στην object pascal.

 

Να την κάνεις! Ολοι θα την κάναμε αν μπορούσαμε.. Για κοιτα στις αγγελίες του εξωτερικού , στους κλάδους που σε ενδιαφέρει, να δεις τι ζητάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν απαιτείται pascal, ειναι ενα παλιο, καλό και εύκολο εργαλείο για να μάθεις θεωρητικό προγραμματισμό. Στην πράξη -για να φτιάξεις εφαρμογές δηλαδη- πρεπει να χρησιμοποιήσεις delphi που εχει ρίζες στην object pascal.

 

Να την κάνεις! Ολοι θα την κάναμε αν μπορούσαμε.. Για κοιτα στις αγγελίες του εξωτερικού , στους κλάδους που σε ενδιαφέρει, να δεις τι ζητάνε.

 

ααα ευχαριστω,αμα σ ελεγαν πες τις γλωσσες που θεωρεις οτι πρέπει να γνωρίζει ενας προγραμματιστης για να μπορει να αντιμετωπίσει οτιδήποτε.. τι θα έλεγες ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν εισαγωγή πάντως και αυτό είναι καταπληκτικό

http://books.google.com/books?id=-hMTzvUybLoC&printsec=frontcover&dq=c%2B%2B+for+dummies&source=bl&ots=XlNAukwDni&sig=LpiUrhHW1pc_UUEGv8Lxg-yu2Ew&hl=el&ei=5WHXTIn5GsWN4gbVudXbBw&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CBoQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

 

αλλά αφου ξεκίνησες με άλλο άστο

 

 

για το δεύτερο ερώτημα σου, αν εντρυφίσεις πολύ στην c++ και στον προγραμματισμό εν γένει, η μετάβαση σε κάποια άλλη γλώσσα(εκτός prolog και haskell που έχουν άλλη λογική) θα σου είναι πολύ εύκολη. Για αυτό θα σου πρότεινα μετα ΄την c++ η να ασχοληθείς με το Qt που είναι ένα καταπληκτικό framework για να δημιουργείς ολοκληρωμένες εφαρμογές(σε παραθυρικό περιβάλλον, επικοινωνλια με βάσεις κτλ), είτε να ξεκινήσεις java. Αλλά αφού θα χεις μάθει καλά c++ η java θα σου φανεί ούτως η άλλως παιχνιδάκι, λίγο πλοήγηση στα άπειρα libraries της χρειάζεσε, και είσαι κομπλέ... Ας πει και κάνας άλλος την άποψη του την συμβουλή μου δίνω δεν είμαι ειδήμων... Πληροφορική ΑΣΣΟΕΕ είσαι παρεπιπτώντος?

 

η απάντηση στην τελευταία σου ερώτηση πάνω κάτω είναι αυτό που έκανα bold, εφόσον μάθεις να προγραμματίζεις σωστά δεν θα έχεις πρόβλημα σε ποια γλώσσα θα είναι, θα αναγκαστείς να μάθεις ανάλογα με την περίσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα ευχαριστω,αμα σ ελεγαν πες τις γλωσσες που θεωρεις οτι πρέπει να γνωρίζει ενας προγραμματιστης για να μπορει να αντιμετωπίσει οτιδήποτε.. τι θα έλεγες ;;

 

Δεν υπάρχει τέτοιο μαγικό εργαλείο. Σκέψου οτι αγοράζεις μια mercedes για να εισαι ασφαλής και άνετος στα ταξίδια σου. Δεν μπορεις να τρέξεις σε αγώνες και να παρκάρεις στο κέντρο. Αντίθετα με το smartακι παρκάρεις αλλά στις κόντρες παει σαν σκουτεράκι. Αν πάρεις porsche και πας ταξίδι, η οικογένεια θα ερθει με το κτελ. Καταλαβες; :-)

 

Ξεκίνα εσυ να ασχολείσαι με κάποια γλώσσα απ'αυτες που συζητήθηκαν και θα δεις σε λιγο καιρο σε ποια θα μετακινηθείς, μολις αλλάξουν οι ανάγκες σου θα γίνει αυτόματα αυτο. (Με την προυπόθεση οτι υπάρχουν οι βάσεις προγραμματισμου.) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...