Προς το περιεχόμενο

Καθυστέρηση κυκλοφορίας του Firefox 4 μέχρι τις αρχές του 2011


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι όσο είναι beta και το μόνο που κάνει είναι πρώτα να κατεβάζει την διαφήμιση και μετά να την καλύπτει. Τα δε σκριπτάκια κατεβαίνουν ατόφια. Από καμιά φορά άμα μπλοκάρει κανένα σκριπτάκι....:shifty::shifty:

 

Ειμαστε στο 2010, και ο Chrome πλεον εχει κανονικο μπλοκαρισμα διαφημισεων πριν τη φορτωση τους, επιλεκτικο μπλοκαρισμα Javascript/iframes/κλπ και flashblock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ νομίζω πως απλά δίνουν χρόνο στους devs των addon να τα εισάγουν στην νέα έκδοση. Πάρα πολλά δεν λειτουργούν στην 4. Άλλωστε η μεγάλη δύναμη του FF είναι τα addons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε στο 2010, και ο Chrome πλεον εχει κανονικο μπλοκαρισμα διαφημισεων πριν τη φορτωση τους, επιλεκτικο μπλοκαρισμα Javascript/iframes/κλπ και flashblock.

 

 

αν δώσεις λινκ για το ad block το οποίο κάνει αυτή την δουλεία 100% και όχι να του ξεφεύγουν σκριπτακια και ούτε να καλύπτει όσες διαφημίσεις δεν κατάφερε να μπλοκάρει, αλλά να τα θερίζει όλα για όλα, υπόσχομαι να αλλάξω browser B):mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα θα ψαχνουν περισσοτερα δεκατριαχρονα για ν αναλαβουν το debbuging.

Κακα τα ψεμματα ο firefox οπως ειπε και καποιος φιλος πιο πανω δυστηχως rip.

Και κριμα γιατι τον χρησιμοποιουσα και τοσα χρονια που ειχα ξεχασει πως ειναι οι αλλοι browsers.

 

Ολως παραδοξως εχουν κανει αρκετα καλη δουλεια στον καινουριο explorer (απεταξαμην:devil:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει κάτι απλό και πολύ γρήγορο πάει στον Chrome. Όποιος θέλει κάτι με πολλά έξτρα και γρήγορο πάει στον opera. Τα περιθώρια στενεύουν για τον firefox. Αν κρίνω από τα επίσης χάλια του thunderbird θα χάσει πελάτες σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ το καθυστερούν, όντως. Έχουμε ένα εξάμηνο μαγείρεμα με beta ... Με δεδομένο ότι τα χαρακτηριστικά κλειδώνουν νωρίς και στις beta απλώς διορθωνουν σφάλματα, μετα απο έξι μήνες θα έχουν μείνει πίσω ... Κρίμα, γιατί είμαι βαμμενος οπαδός.

 

Απο την άλλη, και αυτο το κακό με τον chrome (κάθε βδομάδα και άλλη έκδοση) παράγινε. Σε λίγο δεν θα μας φτάνουν οι αριθμοί και θα λέμε "Google Chrome HT8JYJ5".

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ο,τι βλέπω πάντως, το τελευταίο διάστημα έχει πέσει πολύ χοντρή δουλειά στο συγύρισμα της Javascript engine. Αν συνεχίσουν με αυτόν το ρυθμό, όταν βγει η final έκδοση δεν αποκλείεται να μιλάμε για νέο πρωταθλητή της ταχύτητας στον χώρο των browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, Να συνεχίσουν με τον ίδιο, σχεδόν στάσιμο, ρυθμό που φαίνεται στα γραφήματα του link που παρέθεσα. Προσωπικά, νομίζω πως η εικόνα που δίνουν τα γραφήματα είναι αυτή της «επανάπαυσης» για την V8 engine του Google Chrome. Ως ένα βαθμό λογικό και αναμενόμενο, ήταν εξαρχής μία πολύ δυνατή μηχανή, με μεγάλη απόσταση από τους ανταγωνιστές της. Ίσως μάλιστα να μην έχει πλέον και τόσο μεγάλα περιθώρια speed optimizations, χωρίς ριζικό ανασχεδιασμό της αρχιτεκτονικής της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει κάτι απλό και πολύ γρήγορο πάει στον Chrome. Όποιος θέλει κάτι με πολλά έξτρα και γρήγορο πάει στον opera. Τα περιθώρια στενεύουν για τον firefox. Αν κρίνω από τα επίσης χάλια του thunderbird θα χάσει πελάτες σύντομα.

 

πολλα extra ο Opera ??? :X:rolleyes::-D ναι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάμε για διαφορές ταχύτητας μεταξύ των browsers για τι είδους διαφορές μιλάμε?

Είναι αισθητές?

 

πααρα πολυ ν αφανταστεις τον firefox τον εχω για δευτερο σε ωρα αναγκης (σχεδον ποτε) κανιε μια ωρα να ανοιξει ελεινα ομως (να μου πεις εχω πολυ history μεσα) με σχεδον καμια επεκταση και οι σελιδες καμια σχεση με το chrome/opera/safari μεγαλη αισθητη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς, Να συνεχίσουν με τον ίδιο, σχεδόν στάσιμο, ρυθμό που φαίνεται στα γραφήματα του link που παρέθεσα. Προσωπικά, νομίζω πως η εικόνα που δίνουν τα γραφήματα είναι αυτή της «επανάπαυσης» για την V8 engine του Google Chrome. Ως ένα βαθμό λογικό και αναμενόμενο, ήταν εξαρχής μία πολύ δυνατή μηχανή, με μεγάλη απόσταση από τους ανταγωνιστές της. Ίσως μάλιστα να μην έχει πλέον και τόσο μεγάλα περιθώρια speed optimizations, χωρίς ριζικό ανασχεδιασμό της αρχιτεκτονικής της.

 

Η ταχύτητα που βλέπει ο χρήστης δεν έχει σχέση με το γράφημα.Εκεί δοκιμάζεται καθαρά η javascript engine,επιπλέον παίζουν σημαντικότερο ρόλο τα πρόσθετα.Δεν νομιζω ότι η V8 έχει τόσο μεγάλη απόσταση όσο λες απο την Nitro

 

 

πααρα πολυ ν αφανταστεις τον firefox τον εχω για δευτερο σε ωρα αναγκης (σχεδον ποτε) κανιε μια ωρα να ανοιξει ελεινα ομως (να μου πεις εχω πολυ history μεσα) με σχεδον καμια επεκταση και οι σελιδες καμια σχεση με το chrome/opera/safari μεγαλη αισθητη διαφορα

 

Εγκατέστησε το Ghostery στον Safari και θα δεις τεράστια και παραπάνω απο αισθητή διαφορά και απο τον Chrome

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα που βλέπει ο χρήστης δεν έχει σχέση με το γράφημα.Εκεί δοκιμάζεται καθαρά η javascript engine,επιπλέον παίζουν σημαντικότερο ρόλο τα πρόσθετα.Δεν νομιζω ότι η V8 έχει τόσο μεγάλη απόσταση όσο λες απο την Nitro

 

 

 

 

Εγκατέστησε το Ghostery στον Safari και θα δεις τεράστια και παραπάνω απο αισθητή διαφορά και απο τον Chrome

 

χμμμμ :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταχύτητα που βλέπει ο χρήστης δεν έχει σχέση με το γράφημα.Εκεί δοκιμάζεται καθαρά η javascript engine,επιπλέον παίζουν σημαντικότερο ρόλο τα πρόσθετα.Δεν νομιζω ότι η V8 έχει τόσο μεγάλη απόσταση όσο λες απο την Nitro

 

Φυσικά έχεις δίκιο, είναι και το UI, το memory management του κάθε browser κ.ά. διάφορα. Αλλά στα Javascript-heavy sites (η μεγάλη πλειοψηφία των απαιτητικών sites), η ταχύτητα της JS engine διαμορφώνει ένα πολύ μεγάλο μέρος της ταχύτητας που αντιλαμβάνεται ο χρήστης κατά το browsing. Και ο FF έμεινε πίσω σε ταχύτητα και γι' αυτόν το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...