Προς το περιεχόμενο

σεισμος 3,6 ριχτερ κοντα στην κρητη πριν λιγο


tzinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηράκλειο δεν είχα καταλάβει τίποτα πάντως. Μάλλον είναι θέμα συνήθειας. :P

 

Πες τα, κανείς Κρητικός δεν κατάλαβε τίποτα, τι να μας κλάσουν 3.6 ρίχτερ..πιουχ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

χανια δεν ενιωσα τιποτα

στο σεισμο του 99 στην α9θηνα εβριζα,γιατι απο το τρανταγμα εκλεισε το pc και ειχα μολις παρει μια συνδεση ιντερνετ να την ενεργοποιησω,και ειχα πορωθει στο ιντερνετ(η μανα μου ουρλιαζε!)

φιλος εβριζε επειδη του κλεισε το pc και δεν προλαβε να κανει save στο red alert

γενικα ειμαι πολυ στα @@ με τους σεισμους,πριν 2-3 χρονια που εγινε ενας το μεσημερι που κοιμομουνα και με ξυπνησε,ξανακοιμηθηκα πριν τελειωσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν νομιζω οτι ειναι θεμα για πλακιτσες, ουτε ποιος τον εχει μεγαλυτερο!!. απλα καλο ειναι να εισαι προετοιμασμενος, ειδικα αμα σε προειδοποιη η φυση! Επισης πανω απο το κρεβατι εχω ραφια γεματα σιντι και αντε τωρα να κοιμηθεις λοοολ

 

Χωρις να ειμαι κανας ειδικος πιστευω οτι το ποσο ζημειες μπορει να κανει ενας σεισμος εχει να κανει και κατα μεγαλο βαθμο με το βαθος που γινεται. Οποτε μπορει ενας 4ρις επιφανειακος να κανει ιδια ζημια με ενα 5ρι που ειναι πολλα χιλιομετρα ποιο βαθοια.

 

Νομιζω το 10 χιλιομετρα βαθος δεν θεωρειται βαθυ. Επισης ο σεισμος εγινε πολυ κοντα στα χανια που ειμαι.

 

Το μονο που με νοιαζει ειναι αν υπαρχει κινητικοτητα και εχει και αλλους, αν ηταν μονο αυτος δεν εγινε απολυτος τιποτα. Απλα παντα εχω στο μυαλο μου οτι δεν εχει κανει καιρο βαρβατο σεισμο εδω και οτι μας τον φυλαει.

 

Εκανε σεισμο 3.6 με βαθος 10 χιλιομετρα και εκανες thread ?

 

Αιγιο, 16 Ιουνιου 1995, ωρα 3:20 το βραδυ (ακομα τα θυμαμαι βλεπεις, δυνατες εμπειριες). 6.3 ριχτερ με το ιδιο εστιακο βαθος, 10χιλιομετρα... Εζησα και της Αθηνας του 99 που ηταν βαρβατος αλλα αστειος μπροστα στου Αιγιου. Οχι δεν την εχω μεγαλυτερη, αλλα επειδη εχω ζησει 2-3 βαρβατους σεισμους, θελω να σου πω να μην πανικοβαλεσαι για εναν αστειο και συνηθισμενο σεισμο...Μερος της καθημερινοτητας σου πρεπει να γινουν αυτου του μεγεθους οι σεισμοι.

 

Οπως επισης πρεπει να εισαι πανετοιμος και για 5ρακι και πανω και να εισαι ψυχραιμος να το αντιμετωπισεις με νορμαλ τροπο. Αν σε πανικοβαλουν τα 3,6 ριχτερ οσο περιγραφεις, τοτε ειτε κοιτα να αναθεωρησεις, ειτε αλλαξε χωρα. Αλλιως θα εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα, κανείς Κρητικός δεν κατάλαβε τίποτα, τι να μας κλάσουν 3.6 ρίχτερ..πιουχ!
Έτσι. Γιατί είμαστε ΑΝΤΡΕΣ εμείς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι. Γιατί είμαστε ΑΝΤΡΕΣ εμείς.

 

Α; Ε.. ναι ναι:Ρ

 

Κακά τα ψέμματα, 3.6 είναι πολύ λίγο. Ούτε στον 4ο όροφο δεν τον νιώθεις..

 

---------- Προσθήκη στις 01:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:54 ----------

 

χανια δεν ενιωσα τιποτα

στο σεισμο του 99 στην α9θηνα εβριζα,γιατι απο το τρανταγμα εκλεισε το pc και ειχα μολις παρει μια συνδεση ιντερνετ να την ενεργοποιησω,και ειχα πορωθει στο ιντερνετ(η μανα μου ουρλιαζε!)

 

Ούτε η γης δεν σε ήθελε στο ίντερνετ..φαντάσου.:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χωρίς πλάκα το είδα στο όνειρό μου χθες οτι άρχισε να βρέχει δυνατά κ συγχρόνως έγινε δυνατός σεισμός και ήμουνα στην Κρητη.Οπότε έυχομαι να ήταν αυτός ο κύριος σεισμός γιατί έχω κ οικογένεια εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια χωρίς πλάκα το είδα στο όνειρό μου χθες οτι άρχισε να βρέχει δυνατά κ συγχρόνως έγινε δυνατός σεισμός και ήμουνα στην Κρητη.Οπότε έυχομαι να ήταν αυτός ο κύριος σεισμός γιατί έχω κ οικογένεια εκει.

 

Έλα, έλα ζεν ήταν τίποτα, ούτε που το νιώσαμε λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα παρακολουθεις το EMC,θα δεις πως μερα παρα μερα γινονται 2-3 σεισμοι 2-4 ριχτερ στην κρητη σε μικρο εστιακο βαθος.Τους περισσοτερους δεν τους παιρνεις ειδηση γιατι ξεπερνουν την ταχυτητα του κοψιματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανε σεισμο 3.6 με βαθος 10 χιλιομετρα και εκανες thread ?

 

Αιγιο, 16 Ιουνιου 1995, ωρα 3:20 το βραδυ (ακομα τα θυμαμαι βλεπεις, δυνατες εμπειριες). 6.3 ριχτερ με το ιδιο εστιακο βαθος, 10χιλιομετρα... Εζησα και της Αθηνας του 99 που ηταν βαρβατος αλλα αστειος μπροστα στου Αιγιου. Οχι δεν την εχω μεγαλυτερη, αλλα επειδη εχω ζησει 2-3 βαρβατους σεισμους, θελω να σου πω να μην πανικοβαλεσαι για εναν αστειο και συνηθισμενο σεισμο...Μερος της καθημερινοτητας σου πρεπει να γινουν αυτου του μεγεθους οι σεισμοι.

 

Οπως επισης πρεπει να εισαι πανετοιμος και για 5ρακι και πανω και να εισαι ψυχραιμος να το αντιμετωπισεις με νορμαλ τροπο. Αν σε πανικοβαλουν τα 3,6 ριχτερ οσο περιγραφεις, τοτε ειτε κοιτα να αναθεωρησεις, ειτε αλλαξε χωρα. Αλλιως θα εχεις προβλημα.

 

 

αμαν ρε παιδια, κανετε σαν να εχουμε διαγωνισμο ποιος εζησε τον ποιο μεγαλο σεισμο και ποιος δικαιουτε να χεζεται οταν κουνιεται!! Εγω πχ που δεν εχω ζησει τον σεισμο στο αιγιο δεν δικαιουμαι να αναφερω οτι εγινε ενας αισθητος σεισμος ασχετου ριχτερ. Τι αλλο θα ακουσο.

 

Στην τελικη απο την περιγραφη εχεις καταλαβει οτι μιλάω για κατι τρομαχτικο κατι ασυληπτο...κτλπ?? Εχω πει εκατο φορες οτι ηταν πολυ συντομος, ουτε 15 δευτερα γι αυτο πιθανος δεν τον καταλαβαν πολλοι στην κρητη. Απλα ηταν περιεργη η κινηση που εγινε.

 

Το ποσα ριχτερ ηταν οταν εγινε φυσικα και δεν το ξερα, επρεπε να μπω ιντερνετ να δω τι αναφερουν. Και επειδη ηταν τοσο συντομος δεν αγχωθηκα να κατεβω καν απο τον 4ρτο οροφο και το ριξα στο ιντερνετ. Εΐδα οτι ηταν μονο 3,6 γι αυτο μου εκανε εντυπωση και εκανα το τοπικ να δω πως τον καταλαβαν οι υπολοιποι στην κρητη. Το βαθος δεν ειναι 10 χιλιομετρα, το βαθος το αλλαξανε μετα στα 2 χιλιομετρα, κατι που τον κανει σημαντικά ποιο επιφανειακο και αισθητο. Επισης εγινε πολυ κοντα εκει που μενω απο τον χαρτη που ειδα. Ακριβως πανω απο τα χανια ειναι η κουκιδα που δειχνει τον σεισμο. Πιθανος τοσο μικρος να μην εγινε αισθητος ηρακλειο, χερσονησο...κτλπ.

 

Και οπως ειπα το 10 χιλιομετρα βαθος αν παρακολουθησεις τις αναφορες σεισμος ειναι πολυ κοινος αριθμος και τον χρησιμοποιουν κατα προσεγγιση στους περισοτερους επιφανοιακους σεισμους, δεν ειναι ακριβειας. ΑΛΛΑ εδω το αλλαξανε μετα απο λιγο στα 2 χιλιομετρα δεν το αφησανε στο στανταρ 10 χιλιομετρα. Αρα σημενει οτι δεν ηταν κατι εντελος αδιαφορο και το προσπερασανε.

 

Η ολη ανυσηχια οπως ξαναπα ειναι απο την φοβεια οτι πιστευω οτι η φυση μας φυλαει ενα μεγαλο σεισμο στην περιοχη μας. Δεν φοβηθηκα με το 3.6 αλλα με το οτι μπορει να υπαρχει σεισμικη κινητικοτητα που να προμηνυει κανα μεγαλυτερο σεισμο. Θα μου πεις με το ιδιο σκεπτικο δεν περνας και το δρομο γιατι φοβασαι τα αμαξια.....ε συγνωμη αλλη φορα θα περνω αδεια απο τους διασωθεντες του αγαιου για να κανω μια συζητηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...