Προς το περιεχόμενο

Android 2.3 από τη Google και νέο Nexus S από τη Samsung


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το froyo ήταν 2.2 από 2.1 , δεν λέει κάτι αυτό.

 

Από ότι βλέπω οι περισσότερες βελτιώσεις είναι under the hood και τις βλέπεις με την χρήση και βελτιώσεις για να δέσει το λειτουργικό.

Εξάλλου στις πράξη δεν το έχουμε δει ακόμα, δεν έχουμε δει εν ενεργεία πώς είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

<offtopic>

βρήκα κατά λάθος "easter eggs" στο βίντεο του Nexus S: κάνοντας κλικ πάνω στο κινητό όταν εμφανίζεται την ώρα που παίζει το βίντεο, σε πάει σε βίντεο με το making off της κάθε σκηνής :D

</offtopic>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι και μόνο που είναι "καθαρόαιμο" μου αρέσει... και το hardware είναι νορμάλ, πράμα καλό και για την τιμή αλλά και για τον ανταγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι και μόνο που είναι "καθαρόαιμο" μου αρέσει... και το hardware είναι νορμάλ, πράμα καλό και για την τιμή αλλά και για τον ανταγωνισμό.

Μερικοι δεν εχουν καταλαβει οτι το πιο σημαντικο ειναι να εχεις stock android....δλδ ποσα ακομα email παραπονων πρεπει να στειλετε στα customer service για να παρει το Desire/Galaxy S froyo (που πηραν μηνες μετα),το se x10 2.1 :P etc....οταν ακομα & το nexus one θα φορεσει τις επομενες μερες Gingerbread.

 

 

Δλδ το nfc πρεπει να το παρουσιασει ο jobs για να θεωρησουμε το κινητο πρωτοποριακο η θα επρεπε να εχει σασι απο ανθρακονηματα και 4πυρηνο επεξεργαστη....?...και στην τελικη οταν βγηκε το nexus one που παταγε κατω οτι κυκλοφορουσε στην αγορα ξεχνατε οτι τοτε δεν υπηρχε ανταγωνισμος.H Samsung εβγαζε συμβατικα κινητα,η HTC ειχε στην γκαμα της μονο ενα σοβαρο android smart το Hero και η se το απαραδεκτο x2...μεχρι και η LG που ειναι τριτος κατασκευαστης κινητων παγκοσμιως μολις τωρα εβγαλε 2 σοβαρα smartphones.Οσον αφορα την εμφανιση του (πανω κατω ιδιο με το Galaxy S ειναι προς το καλυτερο) και εγω θα προτιμουσα τα μαλακα πλαστικα του Nexus ή του Desire αλλα και η σχεδιαση του Galaxy δεν ειναι ασχημη....εχει αυτο το κυριλε μαυρο φινιρισμα που δινει αλλην αισθητικη και απ οτι λενε ελυσαν και το προβλημα των amoled στις εξωτερικες συνθηκες (Outdoor viewing Take Nexus S outside, there's 75% less glare than on other smartphone displays. Your videos, pictures and games).

 

Android 2.3 Gingerbread in pictures

http://www.engadget.com/2010/12/06/android-2-3-gingerbread-in-pictures/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "κυρτωμα" να μην ειχε στο πανω και το κατω μερος, και θα ηταν το τελειο κινητό. Ναι ξερω, ειναι πρακτικό, μειωνει την αντανακλαση, αλλα ομορφο δεν ειναι. Ειναι σαν να το αφησες πανω στον καναπε και να καθησε πανω του η θεια Βηλελμίνη.

 

Παντως, οπως ειπε και το παιδι παραπανω, το πιο σημαντικο χαρακτηριστικο ειναι οτι τρέχει vanilla android. Μετα το bug ασφαλειας της 2.1 οπου ενα site μπορουσε ετσι απλά να σου παρει τα δεδομενα της SD απλά με μια επίσκεψη, το να εχεις δυνατοτητα αναβαθμισης στην καινουρια εκδοση ειναι πλεον ζητημα ασφαλειας.

 

Θα μου πειτε τωρα "ποιος θα κατσει να εκμεταλλευτει τρυπα στο android", αλλα θυμηθειτε, το ιδιο ελεγαν καποτε και για τον firefox.

 

Επισης, απογοητευση ειναι και η καμερα. Μονο led flash και οχι xenon; Γιατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Προσωπικά νομίζω ότι τα μόνα android κινητά που αξίζει να αγοράσει κάποιος είναι το πρώτο Nexus και τώρα αυτό. Κυρίως για τον λόγο ότι είσαι πάντα μπροστά όσο αναφορά τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού.

 

Το μόνο που με χαλάει είναι η ίδια η Samsung λόγω του φτηνιάρικου μαύρου glossy πλαστικού που χρησιμοποιεί σε όλα τα (άσχημα) κινητά της. Θα προτιμούσα HTC όπως στο πρώτο Nexus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μας δουλευουν ψιλο γαζι,ενα galaxy s facelift ισως hi end του 2010,αλλα το 11 περιμενουν tegra2,armada κτλ για κοροιδα ψαχνουν

Και θα τα βρούνε τα κορόιδα.. Ασχέτως αν είναι καλή ή κακή συσκευη (που κατα τη γνώμη μου είναι καλή), δεν είναι παρά ένα galaxy s με νεο σασι ,καλύτερη υποστήριξη, και νεο os. Και φυσικά πολυ ακριβότερο. Ειδικά άμα εχεις το galaxy και το πουλησεις για να πάρεις αυτό, θα εχεις κάνει την πατάτα του αιώνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Προσωπικά νομίζω ότι τα μόνα android κινητά που αξίζει να αγοράσει κάποιος είναι το πρώτο Nexus και τώρα αυτό. Κυρίως για τον λόγο ότι είσαι πάντα μπροστά όσο αναφορά τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού.

 

Το μόνο που με χαλάει είναι η ίδια η Samsung λόγω του φτηνιάρικου μαύρου glossy πλαστικού που χρησιμοποιεί σε όλα τα (άσχημα) κινητά της. Θα προτιμούσα HTC όπως στο πρώτο Nexus...

 

Βλέπω πολλούς να λένε για τα πλαστικά της samsung ότι είναι φτηνιάρικα και πριν πιάσω το galaxy λέω θα έχει αίσθηση σαν να πιάνεις το corby! Ευτυχώς διαψεύστηκαν αυτοί, και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι απλά δεν σας αρέσει το πλαστικό! Προσωπικά νομίζω κάνει το κινητό πιο ελαφρύ και κομψό (δεν λέω πως τα άλλα είναι άσχημα!!!), οπότε +1 στην google για επιλογή samsung.

 

Αυτήν την στιγμή το nexus s είναι μία πολύ καλή επιλογή για κάποιον που θέλει android, και είναι ένα πρώτης τάξεως κινητό για να δοκιμάσει κάποιος το gingearbread! Έχω περιέργεια να δω τις πωλήσεις που θα κάνει σε σχέση με το nexus one!

 

Το gingerbread είναι ένα update που το λες καλό και πρέπει να δούμε τι θα αλλάξει στην πράξη. Εάν ας πούμε τραβήξει όλους τους developers για τα παιχνίδια το android θα πετύχει ακόμα ένα λιθαράκι! Πάντως όλοι πρέπει να έχουμε στραμμένα τα βλέμματα μας στο honeycomp αυτήν την στιγμή, που προσωπικά με ενθουσίασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα τα βρούνε τα κορόιδα.. Ασχέτως αν είναι καλή ή κακή συσκευη (που κατα τη γνώμη μου είναι καλή), δεν είναι παρά ένα galaxy s με νεο σασι ,καλύτερη υποστήριξη, και νεο os. Και φυσικά πολυ ακριβότερο. Ειδικά άμα εχεις το galaxy και το πουλησεις για να πάρεις αυτό, θα εχεις κάνει την πατάτα του αιώνα..

Koροιδα ειναι αυτοι που δεν εχουν μια και κανουν οικονομιες για να αγορασουν iphone 4 με 600 ευρω.Η Google δεν κοροιδευει κανεναν ουτε εχει αναγκη να βγαλει χρηματα απο μια hardware συσκευη.Ως κατεξοχην εταιρια software δεν γινεται να την κατηγορειται που δεν εβγαλε μια συσκευη που να ικανοποιει τις hardware προσδοκιες σας.Και εγω θα ηθελα περισσοτερα χαρακτηριστηκα αλλα πρεπει να καταλαβουμε πως η Google δεν μπορει να μπει σε ρισκο βγαζοντας μια συσκευη με specs που ακομα δεν υπαρχουν ουτε εχουν δοκιμαστει στην αγορα.....και γιατι να μπει σε αυτο το τρυπακι της συγκρισης mpx,cpu,panel etc....οταν ειναι ενα βημα απο την κατακτηση της συγκεκριμενης αγορα με το Android...που οταν κυκλοφορησε το nexus one μετα απο 2 μηνες εγινε κατακλυσμος της αγορας απο smarts με καλυτερο hardware που μεχρι σημερα δεν εχουν παρει froyo...στο πολυδιαφημισμενο evo μεχρι και σημερα δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν την front face camera στις εφαρμογες.Tοσο καιρο ολοι αμφεβαλλαν αν το Nexus One καταφερει να παρει το Gingerbread λογω specs και τελικα θα ειναι το πρωτο που θα το φορεσει....μηπως εχουμε υποτιμησει την δυναμη των devs?Oποτε η Google για μενα πραττει ορθα δινοντας το τελευταιο λειτουργικο της σε μια stable πλατφορμα.Αν ειχε και δικο της τμημα κατασκευης κινητων ισως θα την ενδιεφερε καθε φορα να παρουσιαζει state of the art συσκευες και στο hardware.Αλλα αυτο δεν αναιρει οτι κ παλι seamless εμπειρια του android θα εχουμε μονο στο Nexus S.Τεσπα οταν βγει το Nexus 2 τοτε θα κριθει και στο hardware...το S ειναι εμφανες οτι το εβγαλε για να στηριξει το νεο της λειτουργικο (κατι που δεν μπορει να αξιοποιησει πληρως το nexus one) μεχρι να βγει και το Honeycomb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνουμε σε πολλα πραγματα,απλα το nexus σαν ονομα συμβολιζει την προτοπορεια οπως ηταν το one με χαρακτηριστικα που δεν εβρισκες αλλου γιατι το s να παρει την περπατημενη των ομοιων;για τα 2.3;σιγα το πραμα οι xda θα τα κανουν port σε ολα τα κορυφαια του σημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...