Προς το περιεχόμενο

Κατεβάστε δωρεάν (και νόμιμα) 1000 τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 175
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σύμφωνα με τον νόμο και σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχεσαι αγοράζοντας το προϊόν δεν μπορείς καν να δανείσεις το γνήσιο.

 

Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το πιστέψω ότι ορίζει νόμος κάτι τέτοιο. Μπορείς να αναφέρεις ακριβή νόμο όπου το διάβασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Σύμφωνα με τον νόμο και σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχεσαι αγοράζοντας το προϊόν δεν μπορείς καν να δανείσεις το γνήσιο.

Έχεις ακούσει ποτέ για τις δημόσιες δανειστικές βιβλιοθήκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το πιστέψω ότι ορίζει νόμος κάτι τέτοιο. Μπορείς να αναφέρεις ακριβή νόμο όπου το διάβασες;

 

Ισχύει για προϊόντα όπως όπλα κ.τ.λ. Για βιβλία cd, κ.τ.λ. δεν έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ακούσει ποτέ για τις δημόσιες δανειστικές βιβλιοθήκες;

Μιλάμε για συγκεκριμένο αριθμό αντιτύπων που υπάρχει άδεια από τον διαχειριστή των πνευματικών δικαιωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολεύομαι πάρα πολύ να το πιστέψω ότι ορίζει νόμος κάτι τέτοιο. Μπορείς να αναφέρεις ακριβή νόμο όπου το διάβασες;

Εσυ θα ηθελες να παραγεις ενα προιον και να χανεις πχ.τους μισους πελατες, διοτι το δανειζονται απο τους αλλους μισους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως πότε θα ακούμε για τον Θοεδωράκη κάθε βδομάδα, κάτι;

Αφιερώσεις σε κανάλια.

Αφιερώματα σε περιοδικά.

Αφιερώματα και cd σε εφημερίδες.

Εκπομπές που στις πρεμιέρες τους βάζουν <<Μίκη>>.

Δήμοι/κοινότητες/εξωραϊστικοί σύλλογοι/πολιτιστικά κέντρα/κομμωτήρια/οβελιστήρια <<τιμούν τον Μίκη>>

 

Δε θα ησυχάσουμε ποτέ;Ο ίδιος δεν καταλαβαίνει πως έχει γίνει μαϊντανός;

Νισσάφι.

Εώς ότου καλυφθεί το κενό της απουσίας του.

Χίλιες φορές ο "μαϊντανός" Θεοδωράκης, παρά οι μαϊντανοί του Star.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δηλαδή ποτέ, αφού ο Μίκης είναι αναντικατάστατος (είναι και αριστερός με περγαμηνές, φευ..)

Εντάξει, αν συγκρίνεις τις αδερφές τα πουτανάκια και τους σχεδιαστές μόδας, που εμφανίζονται στο star, με τον Θεοδωράκη.. (γιατί αυτό κάνεις)

 

Και βέβαια δεν φταίει ο ίδιος για τα μυριάδες cd/dvd/ που κυκλοφορούν μαζί με τις φυλλάδες, αλλά φταίει ο ίδιος που εμφανίζεται σε κάθε ευκαρία.

Αυτό λέγεται αμετροέπεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ θα ηθελες να παραγεις ενα προιον και να χανεις πχ.τους μισους πελατες, διοτι το δανειζονται απο τους αλλους μισους?

 

Δεν νομίζω πως λέει αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι σε rapid.Ειπαμε να φυγουμε απο αυτο.Δεν μπορουσαν να βρουν αλλο Hoster

 

 

ρε φιλε δεν διατίθεται νόμιμα μουσική κάθε μέρα δωρεάν! αυτό έλειπε να σε ρωτάγανε και προτίμηση σε host! ήμαρτον ρεεεεεεε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη κινηση για να συνεχισει να μενει στο προσκηνιο, αλλα πολυ μπαγιατικη. Οσο και να λετε οτι καλα εκανε, γιατι κραζουμε κλπ, δεν μπορω να μην σκεφτω, οτι τοσα χρονια, ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ εκανε περιουσια, και οταν ειδαν οι υπευθυνοι οτι πλεον δεν προκειται να ξαναπουληθουν του προτειναν να τα βγαλει δωρεαν. Ακυρο για μενα, αν ειχε αυτη τη λογικη περι τραγουδιων, δικαιωματων κλπ, ας το εκανε, οχι απο την αρχη, αλλα τουλαχιστον στη δεκαετια του '90 που μεσουρανουσε. Αλλα τοτενες ηταν καλα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δηλαδή ποτέ, αφού ο Μίκης είναι αναντικατάστατος (είναι και αριστερός με περγαμηνές, φευ..)

Εντάξει, αν συγκρίνεις τις αδερφές τα πουτανάκια και τους σχεδιαστές μόδας, που εμφανίζονται στο star, με τον Θεοδωράκη.. (γιατί αυτό κάνεις)

 

Και βέβαια δεν φταίει ο ίδιος για τα μυριάδες cd/dvd/ που κυκλοφορούν μαζί με τις φυλλάδες, αλλά φταίει ο ίδιος που εμφανίζεται σε κάθε ευκαρία.

Αυτό λέγεται αμετροέπεια..

Ουδείς αναντικατάστατος. Ούτε διεκδίκησα δάφνες αριστερών φρονημάτων ή μη για τον Θεοδωράκη. Κάτι κατάλαβες λάθος.

Το σχόλιο μου, αφορούσε την έλλειψη πνευματικών ανθρώπων και σωστών προτύπων γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή η κίνηση του. μπράβο.

κάθε φορά πάντως που κάποιος καλλιτέχνης κάνει κάτι παρόμοιο βγαίνουν όλοι και λένε "μπράβο να ακολουθήσουν κι άλλοι..."

 

και για να προσγειωθούμε στην πραγματικότητα: λες και αν δε τα έδινε τσάμπα δε θα μπορούσαμε να τα κατεβάσουμε.

 

Υ.Γ ξέρω, κάφρικο το σχόλιο μου αλλά έτσι είναι η ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και βέβαια δεν φταίει ο ίδιος για τα μυριάδες cd/dvd/ που κυκλοφορούν μαζί με τις φυλλάδες, αλλά φταίει ο ίδιος που εμφανίζεται σε κάθε ευκαρία.

Αυτό λέγεται αμετροέπεια..

 

 

 

Σχετικά,εγώ δεν θυμάμαι πολλές αναφορές στο όνομά του καθημερινά.Εκτός αν είδες εσύ κάτι που τελοσπάντον εμένα (ή εμάς) μου-μας έχει διαφύγει.

Την "κάθε ευκαιρία" εσύ που την καταλογιάζεις ; Στα "μεσημεριανά" των ιδιωτικών καναλιών ; Στα λεγόμενα "πρωινάδικα" ; Γιατί κατά την γνώμη μου,όλη μέρα και ΚΑΘΕ μέρα γίνεται ντόρος μόνο σε αυτές τις εκπομπές.Θα θεωρούσες λοιπόν κουραστικό να εμφανίζεται το όνομά του επί καθημερινής βάσεως ας πούμε στις ειδήσεις ;

Και τι είναι ειδήσεις σήμερα χρήστη Bassstarlet; Παρακολουθεί κανείς το νταραβέρι που γίνεται επί μία ώρα ; Η εννοούσες πως εμφανίζεται στα κρατικά κανάλια όποτε πέσει αφιέρωμα στα όποια πολιτικά ;

Αν ναι,έχω να σου πω το εξής :

Ο Θεοδωράκης,σεβαστός ΚΑΙ για την προσωπική πορεία του(που άλλωστε αναφέρθηκε και από άλλον χρήστη εδώ μέσα),έχει(και αν μη τι άλλο,είναι ένας από τους ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΥΣ)κάθε δικαίωμα,να εμφανίζεται όποτε θα το κρίνει για σωστό.

Λυπάμαι που,ενώ,στην σημερινή μάζωξη τιποτένιων "μηδενικών" (δεν μπορώ αλλιώς να τους χαρακτηρίσω,λυπάμαι!) που τρέχουν πάνω κάτω αριστερά δεξιά στην τηλεώραση στα περιοδικά στους ξεπουλημένους ραδιοσταθμούς,εμείς,έρμαιοι στην μοίρα μας,βρίσκουμε το όνομα του Μίκη για να τον προσάψουμε "βαρετό" και "αμετροεπής" !

Προσωπικά,θα ήθελα τον Μίκη και τον κάθε Μίκη,τον κάθε μεγάλο συνθέτη,τον κάθε μεγάλο Ελληνα που έχει δείξει με ΠΡΑΞΕΙΣ την αγάπη του για την Ελλάδα,παρεπιμπτώντος ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΣΟΥ,να είναι στο προσκήνειο κάθε μέρα ! Δεν διανύει εύκολες μέρες και μήνες αυτή η χώρα,όποτε,κατά την ταπεινή μου άποψη,οι άνθρωποι της τέχνης και του πολιτισμού θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση στον Νεοέλληνα !

Αυτά,φιλικά πάντα !

 

Καλη κινηση για να συνεχισει να μενει στο προσκηνιο, αλλα πολυ μπαγιατικη. Οσο και να λετε οτι καλα εκανε, γιατι κραζουμε κλπ, δεν μπορω να μην σκεφτω, οτι τοσα χρονια, ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ εκανε περιουσια, και οταν ειδαν οι υπευθυνοι οτι πλεον δεν προκειται να ξαναπουληθουν του προτειναν να τα βγαλει δωρεαν. Ακυρο για μενα, αν ειχε αυτη τη λογικη περι τραγουδιων, δικαιωματων κλπ, ας το εκανε, οχι απο την αρχη, αλλα τουλαχιστον στη δεκαετια του '90 που μεσουρανουσε. Αλλα τοτενες ηταν καλα τα λεφτα.

 

Χρήστη Πουρνάρας,

Αυτό το "από τα ίδια τραγούδια έκανε περιουσία" μου κάθεται κάπως στον λαιμό.Εμμέσως θες να πεις πως,μια όμορφη μέρα ξύπνησε ο Μίκης και είπε "τι να κάνω σήμερα για να βγάλω το ψωμί μου;Ας γράψω κανά τραγουδάκι!" ; Εμμέσως θες να πεις πως την όποια δουλειά του την έκανε για καθαρά εμπορικούς σκοπούς ; Γιατί δεν μπορώ αλλιώς να ερμηνεύσω το γραπτό σου !Αρα από αυτά που γράφεις,συννάπτω πως οι συναυλίες του μετά το 1974,δεν έγιναν μέσα κλίμα συγκίνησης (από μεριά του),δεν έγιναν με δάκρυα στα μάτια !Πόσες φορές,ένας Θεός ξέρει μόνο αν ήταν 100αδες φορές,είχε πει "αγάπαω και αγωνίζομαι για την Ελλάδα" ; Μήπως ήταν πολύ πριν την μεγάλη δόξα του,την δεκαετία του 40 ; Μήπως και εκείνες τις εποχές (τέλη δεκαετία του 30) δεν ανακάλυψε την αγάπη του για την μουσική ; Η θες να πεις πως της ημέρες πριν και μετά την Χούντα,"μύρισε" τα πολλά λεφτά γιατί ο κόσμος ταυτιζόταν με μελωδείες ;

Την δεκαετία του 90 που εσύ αναφέρεις,να σου πω λοιπόν πως (προφανώς εν αγνοία σου αλλιώς δεν θα τα έγραφες) οι φιλανθρωπικές και πολιτιστικές συναυλίες (μεταξύ άλλων οι συναυλίες του μαζί με τον Τούρκο συνθέτη Λιβανέλι),η δωρεά του προσωπικού αρχείου του στην Μουσική Βιβλιοθήκη Λίλιαν Βουδούρη,έγιναν,ΕΝΑ ΚΥΡΙΟ ΜΕΡΟΣ,χωρίς ανταμοιβή.Και αυτό δυστυχώς,για κάποιους,δεν έχει αναφερθεί από τον ίδιο,αλλά,από πολλούς συνεργάτες του.

Να μας ζητήσει και συγγνώμη που δεν πετούσε την ώρα της όποιας συναυλίας τζάμπα κασσέτες με τις συνθέσεις του στα κεφάλια των ακροατών.

 

Μεγάλη κίνηση αυτό που έκανε,και,για μένα,πήρε ΚΑΙ ΠΑΛΙ μια θέση παραπάνω στον ήδη μεγάλο σεβασμό που του τρέφω,γιατί,μας αρέσει δεν μας αρέσει,αυτός ο άνθρωπος αγωνίστηκε για την πατρίδα αυτήν που σήμερα αποτείλεται από ανθρώπους αχάρηστους,ξεπουλημένης γενειάς του 73,ψευτοέλληνες που υποτίθεται αγάπανε αυτά τα χώματα αλλά με κάθε ευκαιρία κοιτάνε να πλουτίσουν τις ήδη γεμάτες τσέπες με τα λεφτά,τα δάκρυα,και τον κόπο εκείνων που παλιά,λέγαμε "λαό".

 

Συγγνώμη για το μίνι σεντόνι,

επίσης συγγνώμη γαι την αναφορά μου στην Χούντα,

και τέλος συγγνώμη για το οφφτόπικ.Αυτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...