Προς το περιεχόμενο

Το Mac App Store διπλασιάζει τους νέους χρήστες του Evernote


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Τον ευεργετικό ρόλο που μπορεί να παίξει η ύπαρξη ενός κεντρικού, οργανωμένου χώρου για τον εντοπισμό και εγκατάσταση εφαρμογών αλλά και η έγκαιρη είσοδος σε αυτό, καταδεικνύει η περίπτωση του Evernote. Το δημοφιλές πρόγραμμα διαχείρισης σημειώσεων απέκτησε περισσότερους από 40.000 νέους χρήστες Mac από τη μέρα που ξεκίνησε να λειτουργεί το Mac App Store, υπερδιπλασιάζοντας τον συνολικό αριθμό των νέων χρηστών του.Όπως φαίνεται και από το γράφημα, 166.789 νέοι χρήστες ξεκίνησαν να χρησιμοποιούν το Evernote μέσα στις πρώτες μέρες του 2011 και από την έναρξη λειτουργίας του Mac App Store και μετά, περισσότεροι από τους μισούς είναι χρήστες Mac.

 

Ας σημειωθεί ότι οι παραπάνω αριθμοί αφορούν μόνο τους νέους χρήστες, αφού ο συνολικός αριθμός λήψεων της εφαρμογής από το Mac App Store, όπου περιλαμβάνονται και ήδη εγγεγραμμένοι χρήστες, έφτασε τις 90.000 έως τις 7 Ιανουαρίου.

 

Link.png Site: Evernote Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δεν τους δοθεί στο πιάτο δεν... ε;

 

Έχει πόσο καιρό που αναφέρετε το evernote σε όλα τα μεγάλα site και ήταν και mac friendly και είχε και ios app...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν δεν τους δοθεί στο πιάτο δεν... ε;

 

Έχει πόσο καιρό που αναφέρετε το evernote σε όλα τα μεγάλα site και ήταν και mac friendly και είχε και ios app...

 

Και μασημένο κιόλας.

Αυτό πάντως το έχω καταλάβει και σε διάφορα φόρουμ που μπαίνω αλλά και εδώ στο insomnia. Κόσμος να κάνει ερωτήσεις και να ( προφανώς ) ψεύδεται ότι προσπάθησε αλλά δε το κατάφερε. Και μιλάμε για απλά πράγματα.

Εχω πέσει πάνω σε ερώτηση για το πως αλλάζει ο ήχος κλήσης του κινητού.....

Ολοι τα θέλουν όλα έτοιμα χωρίς να ψάξουν τίποτα και αυτός είναι ο λόγος που εταιρείες σαν την apple θα υπάρχουν για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά.. οτι θεωρείται εύκολο για σας, μη το θεωρείται δεδομένο στους άλλους. Δε σας έχει τύχει ποτέ να ψάχνεται κάτι και να είναι μπροστά στα μάτια σας, παρ όλα αυτά να μη το βλέπεται? κάτι τέτοιο παίζει πολλές φορές και στην αλλαγή κλήσης κινητού :)

 

To Market της Apple ήταν τρομερή ιδέα! Δεν είναι μόνο ότι γλιτώσαμε το άπειρο ψάξιμο αλλά και η παρουσίαση του κάθε soft είναι πολύ καλή, με τα scrennshot της, σχόλια κτλ κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά.. οτι θεωρείται εύκολο για σας, μη το θεωρείται δεδομένο στους άλλους. Δε σας έχει τύχει ποτέ να ψάχνεται κάτι και να είναι μπροστά στα μάτια σας, παρ όλα αυτά να μη το βλέπεται? κάτι τέτοιο παίζει πολλές φορές και στην αλλαγή κλήσης κινητού :)

 

To Market της Apple ήταν τρομερή ιδέα! Δεν είναι μόνο ότι γλιτώσαμε το άπειρο ψάξιμο αλλά και η παρουσίαση του κάθε soft είναι πολύ καλή, με τα scrennshot της, σχόλια κτλ κτλ κτλ.

 

Δηλαδή στο συγκεκριμένο παράδειγμα πόσο πιο δύσκολο ήταν να πας στο site του evernote και να το κατεβάσεις από το να το κατεβάσεις από το market;

 

Και εγώ το βρίσκω πολύ καλή ιδέα το market στο osx αλλά δεν παύω να εντυπωσιάζομαι από τα νούμερα που αναφέρει η είδηση... δηλαδή όλοι αυτοί δεν θα είχαν ανακαλύψει ποτέ το evernote αν δεν ήταν το market; Γιατί δεν μιλάμε για μία εφαρμογή που δεν έχει την δυνατότητα να διαφημιστεί/προβληθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πάντως και εγώ μόνο όταν πήρα smartphone έμαθα το evernote. Θέλω να πω ότι υποθέτω πως έβαλε μια διαφήμιση το evernote πρώτη σελίδα στο mac app store και το έμαθε κόσμος. Υπάρχει πολύς κόσμος που δεν ψάχνει blogs και λοιπά. Πάντως εγώ το έχω ακόμα αλλά το σταμάτησα σχετικά, μου αρέσει πιο πολύ το springpad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε για τα καλά των Mac, πολλοί τα απαξιώνουν ως ασήμαντα πράγματα (πχ σουίτα iLife και γενικά ότι είναι έτοιμο προς χρήση).

 

Να, όμως, που για πολύ κόσμο αυτά τα πράγματα έχουν τρομερή σημασία.

 

Γιατί όπως έχω πει πολλές φορές, ο περισσότερος κόσμος δε θέλει να ασχολείται με τον υπολογιστή του. Θέλει μόνο να τον χρησιμοποιεί. Δε θέλει να μάθει ποτέ τι είναι format, defrag κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή το ενδεχόμενο να ΜΗΝ γνώριζαν το Evernote και να το είδαν/κατέβασαν για πρώτη φορά στο Mac App Store δεν υπάρχει? :rolleyes:

 

Φυσικά και υπάρχει... και αυτό είναι και το κακό της υπόθεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και υπάρχει... και αυτό είναι και το κακό της υπόθεσης.

δηλαδη εγω που ειμαι καινουριος στο mac και το εμαθα ετσι ειναι κακο?

 

Επισης δεν είναι υποχρεωτικό να κατεβάσεις απο εκει.

 

Αν δεν σου αρεσει μπορεις να μην μπεις ποτέ και να συνεχισεις να κατεβάζεις με τον παραδοσιακό τροπο.

Κάποιους απο μας όμως μας εξυπηρετει και ετσι ισως το mac os εξαπλωθει παραπάνω και παψει να είναι "προνόμιο" μιας "ψωνισμένης ελίτ" (εννοείται οτι δεν χαρακτηρίζω κανέναν προσωπικα!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εγω που ειμαι καινουριος στο mac και το εμαθα ετσι ειναι κακο?

 

Επισης δεν είναι υποχρεωτικό να κατεβάσεις απο εκει.

 

Αν δεν σου αρεσει μπορεις να μην μπεις ποτέ και να συνεχισεις να κατεβάζεις με τον παραδοσιακό τροπο.

Κάποιους απο μας όμως μας εξυπηρετει και ετσι ισως το mac os εξαπλωθει παραπάνω και παψει να είναι "προνόμιο" μιας "ψωνισμένης ελίτ" (εννοείται οτι δεν χαρακτηρίζω κανέναν προσωπικα!).

 

δεν έχει να κάνει μόνο με τα mac... το evernote υπάρχει και για Pc και έχει διαφημιστεί πάρα πολύ και στο ios... αυτό το λέω γιατί συνήθως οι mac users είναι και ios users. Ούτε λέω ότι τα mac " είναι "προνόμιο" μιας "ψωνισμένης ελίτ""... αυτό πλέον δεν το γράφω, το εννοώ έτσι και αλλιώς.

 

Δεν μπορώ όμως να χωνέψω ότι ένα τόσο πρακτικό πρόγραμμα χρειάστηκε το (κατά τα άλλα και κατ εμε πολύ συπαθητικό άσχετα που δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα) mac app store για να το γνωρίσουν τόσες χιλιάδες mac os x users... αυτό σημαίνει σε ένα ακραίο παράδειγμα ότι δεν θα ξέρουν και το photoshop μιας και λογικά δεν θα πωλείται ποτέ μέσα από το mac app store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πολύ απλό και λογικό! οταν πχ ψάχνεις ένα προϊόν που υπάρχει σε ένα από τα 10 s.market της περιοχής σου είναι πολύ πιο δύσκολο να το ανακαλύψεις απ το αν η περιοχή σου έχει 1 s.market!

έτσι και η apple μαζεύει σιγά σιγά όλα τα apps για Mac σε 1 store.

 

εγώ για το μόνο που απορώ είναι γιατί έπρεπε να φτάσουμε το 2011 για να το σκεφτεί μια εταιρία να το κάνει...δεν είναι μασημενη τροφή... είναι απλά τακτοποίηση και οργάνωση... (και φυσικά τρέλα έσοδα... για να μην ξεχνιόμαστε..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...