Προς το περιεχόμενο

Το Google Goggles γίνεται ταχύτερο, εξυπνότερο και λύνει Sudoku


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

Το Google Goggles, η εφαρμογή της Google που χρησιμοποιεί την κάμερα του τηλεφώνου για να αναγνωρίσει αντικείμενα και να προβάλλει πληροφορίες για αυτά, πραγματοποίησε μια αρκετά σημαντική αναβάθμιση. Έτσι, πλέον μπορεί να διαβάσει πολύ ταχύτερα τα barcodes προϊόντων, αναγνωρίζει τυπωμένες διαφημίσεις σε εφημερίδες και περιοδικά και …λύνει ακόμη και Sudoku!

 

Συγκεκριμένα, η έκδοση της εφαρμογής για Android βελτιώνει κατά πολύ την ταχύτητα στο σκανάρισμα των barcodes ή των QR codes. Σύμφωνα μάλιστα με τη Google, τα αποτελέσματα εμφανίζονται μέσα σε ένα μόλις δευτερόλεπτο, χωρίς να χρειαστεί καν το πάτημα κουμπιού.

 

Επίσης το Google Goggles μπορεί πλέον να «διαβάσει» μια τυπωμένη διαφήμιση και να εμφανίσει αποτελέσματα αναζήτησης για το συγκεκριμένο προϊόν ή τη μάρκα. Προς το παρόν, η εν λόγω δυνατότητα είναι διαθέσιμη μόνο για διαφημίσεις που εμφανίζονται σε μεγάλα περιοδικά και εφημερίδες των ΗΠΑ από τον Αύγουστο του 2010 και μετά.

 

Τέλος, με τη νέα αυτή έκδοση η εφαρμογή μπορεί να λύσει στη στιγμή ένα ολόκληρο Sudoku. Όπως φαίνεται και στο βίντεο που ακολουθεί, ο χρήστης το μόνο που έχει να κάνει είναι να φωτογραφίσει το παζλ, με το Goggles να αναλαμβάνει όλη τη …βρώμικη δουλειά.

 

Το Google Goggles 1.3, με όλα τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά, είναι διαθέσιμο για λήψη στο Android Market. Η αναγνώριση διαφημίσεων και η επίλυση Sudoku έχουν περάσει επίσης και στο iPhone, όπου το Goggles προς το παρόν δεν υπάρχει ως αυτόνομη εφαρμογή αλλά διατίθεται ως μέρος του Google Mobile App.

 

Link.png Site: Google Blog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια το δοκιμασα λυνει και sudoku...τι να πω απιστευτη η google και πλεον φαινεται το android να παιζει σε αλλα επιπεδα, ξεφτιλιζοντας καθημερινα οτιδηποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το δοκιμασα λυνει και sudoku...τι να πω απιστευτη η google και πλεον φαινεται το android να παιζει σε αλλα επιπεδα, ξεφτιλιζοντας καθημερινα οτιδηποτε αλλο.

μου φαινεται ομως οτι μονο sudoku ξερει να λυνει... :lol: :lol:

μαλλον ειναι υπερβολικα εξυπνο για πιο απλα πραγματα

δοκιμασατε τιποτα αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται ομως οτι μονο sudoku ξερει να λυνει... :lol: :lol:

μαλλον ειναι υπερβολικα εξυπνο για πιο απλα πραγματα

δοκιμασατε τιποτα αλλο?

αναγνωριζει οποιαδηποτε φωτο...του βαλα ας πουμε χαρτη της ελλαδας και εκανε search στο google για greece...αν εχεις android δοκιμασε το ειναι ολα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναγνωριζει οποιαδηποτε φωτο...του βαλα ας πουμε χαρτη της ελλαδας και εκανε search στο google για greece...αν εχεις android δοκιμασε το ειναι ολα τα λεφτα.

android εχω... ;)

του εβαλα ενα 10ευρω τιποτα, του εβαλα μια φωτογραφια απο κατι μικι μαους :P παλι τιποτα...

δεν ξερω ισως δεν του βαζω αυτα που πρεπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

android εχω... ;)

του εβαλα ενα 10ευρω τιποτα, του εβαλα μια φωτογραφια απο κατι μικι μαους :P παλι τιποτα...

δεν ξερω ισως δεν του βαζω αυτα που πρεπει

ρε φιλε εγω του βαζω φωτος απο την οθονη του pc...μεχρι και ενδεκαδα του ολυμπιακου εβαλα και μου πεταξε olympiacos απο κατω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε εγω του βαζω φωτος απο την οθονη του pc...μεχρι και ενδεκαδα του ολυμπιακου εβαλα και μου πεταξε olympiacos απο κατω!

απο το pc δεν δοκιμασα

αλλα ποιο το νοημα αν χρειαζεται οθονη υπολογιστη για να δουλεψει σωστα?

 

δοκιμασα και καποια αλλα πραγματα και αρκετα απο αυτα τα βρηκε

μου θυμιζει αρκετα το barcode scanner

γενικα παντως δεν εχω τρελαθει κιολας... :lol: :lol:

 

ειναι σιγουρα ομως κατι πρωτοτυπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μην βγαζεις καθαρες φωτο... ή η καμερα σου να μην εχει καλη αναλυση.... τελος παιζει ρολο και ο φωτισμος νομιζω.. για παράδειγμα αν γυαλίζει ένα σημαντικό μέρος της επιφανειας της φωτογραφίας μάλλον δεν θα βρει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το Android βγάλει καμία εφαρμογή που να λύνει και Laplace - Fourier τότε θα είναι το τέλειο λειτουργικό :-D :-D :-D

 

Για ανώτερα μαθηματικά υπάρχει και το ti89 εδώ και μία δεκαετία κοντά και δεν ξεχωρίζει ουσιαστικά από τα απλά επιστημονικά κομπιουτεράκια και στηρίζεται στο παλιό καλό derive. Τώρα για τους φοιτητές δεν νομίζω ότι αποτελεί λύση να χρησιμοποιούν το κινητό τους, ενώ οι επαγγελματίες έχουν τους φορητούς τους, αλλά από την στιγμή που υπάρχουν τόσα open source project, γιατί όχι; :-)

 

http://droidfreeapps.com/2010/01/android-calculator-apps/

 

http://sourceforge.net/projects/gtktiemu/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...