Προς το περιεχόμενο

Δωρεάν εργαλείο ανάπτυξης ιστοσελίδων κυκλοφορεί η Microsoft


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τέτοιες κινήσεις μόνο καλές είναι...

 

και όσοι δεν έχουν ασχοληθεί με άλλα πράγματα που έχει δώσει δωρεάν η MS...

όσοι ασχολούνται με web design ή σκέφτονται να ξεκινήσουν κάτι επαγγελματικά...πρέπει να γνωρίζεται και το παρακάτω που το δίνει η MS από το 2009...

 

http://www.microsoft.com/WEB/websitespark/Support.aspx?tab=ProgramDetails

 

και το είχα γράψει και στο blog μου...

 

http://autoexec.gr/blogs/blackman/archive/2010/01/22/websitespark.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση το wordpress μέσα από το webmatrix και κατεβάζει τα πακέτα που χρειάζονται (πχ την MySql windows essentials 5.1) με ρυθμούς χελώνας. Διαδικασία που θα έπρεπε να γίνεται σε μερικά λεπτά κρατάει ώρες. Μπορώ να κάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και το drupal και εκεί έγινε πιο γρήγορα η διαδικασία. όμως όταν έδωσα κωδικούς για την βάση δεδομένων κτλ μου έβγαλε αυτό το μήνυμα :

 

---------------------------

Microsoft Web Application Gallery

---------------------------

Cannot connect to the database ''.

Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα δικτύου ή ένα σφάλμα που αφορά μια συγκεκριμένη παρουσία κατά τη δημιουργία μιας σύνδεσης σε SQL Server. Δεν ήταν δυνατή η εύρεση του διακομιστή ή ο διακομιστής δεν ήταν προσβάσιμος. Βεβαιωθείτε ότι το όνομα παρουσίας είναι σωστό και ότι ο SQL Server έχει ρυθμιστεί ώστε να επιτρέπει τις απομακρυσμένες συνδέσεις. (provider: SQL Network Interfaces, error: 26 - Προσδιορίστηκε σφάλμα εντοπισμού διακομιστή/περιόδου λειτουργίας)

 

---------------------------

OK

---------------------------

 

Edit: Έχω εγκατεστημένο και το XAMPP και έτρεχε η MySql από εκεί. Μήπως είναι από αυτό; Επίσης όταν πήγα να εγκαταστήσω πιο γρήγορα την MySql μόνος μου χειροκίνητα στο configuration δεν με άφησε να δώσω σαν Service το όνομα MySql γιατί υπάρχει ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...