Προς το περιεχόμενο

Xbox 360 Hacking v2


Toufas
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dreaming123 Πες μας εντυπώσεις από το νέο σου pioneer 215d όταν ξεκινήσεις τις αντιγραφές γιατί σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ το ίδιο(Πάντως αν θες firmware update μπορείς να κατεβάσεις το τελευταίο επίσημο από εδώ.) aφού έχει κάποια πράγματα(Τονισμένα & υπογραμμισμένα) που δεν είχε το 112d και μερικά από αυτά είναι τα εξής:

 

PIONEER 215D

Key features

Max 20X writing speed for DVD-R/+R

Max 10X writing speed for DVD-R DL / +R

DL (Dual / Double Layer media)

Max 5X reading speed for DVD-RAM

Multi-effect LCD Tilt Servo Compensator Mechanism

Ultra-DRA (Dynamic Resonance Absorber) low vibration mechanism

Performance adjusting firmware

Disc-Resonance Stabiliser

Supports "Buffer Under Run" protection (CD and DVD)

pixel.gif pixel.gif

Specifications :

WRITE SUPPORT:

DVR-215D

DVD-R Ver. 2.0 and 2.1 (for general 4.7GB)

DVD-R DL (Dual layer) Ver.3.0 (8.54GB)

DVD-RW Ver.1.0, 1.1 and 1.2 (4.7GB)

+R Ver 1.0, 1.1, 1.2 and 1.3 (4.7GB)

+R DL (Double Layer) Ver 1.0, 1.1 (8.54GB)

+RW Ver 1.1, 1.2 and 1.3 (4.7GB)

+RW High-Speed Ver 1.0 (4.7GB)

CD-R (Type 74 - 650MB, Type 80 - 700MB)

CD-RW (Supports AM2)

HS CD-RW (Supports AM2)

US CD-RW (Supports AM2)

US+ CD-RW (Supports AM2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δυστυχώς καήκε το πρώτο dvd...

Μου έβγαλε το παρακάτω μύνημα.

ACTION WRITESECTORS

SENSE ERROR 5/21/02

INVALID ADDRESS FOR WRITE

CDB WRITE 10

0X2A 00 00 00 01 30 00 00 10 00

 

κάτι αντίστοιχο μου βγάζουν κι εμένα τα pioneer 112d & optiarc 7173s όταν γράφω dvd dual layer σε μεγάλη ταχύτητα αλλά μάλλον δεν φταίνε ούτε τα δισκάκια αλλά ούτε τα recorders καθότι τα δισκάκια είναι 8χ. Ακόμα δεν έχω βρει τι μπορεί να φταίει. Αν το βρει κάποιος ας μας πει την λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια

ειμαι καινουριος και θα ηθελα να αγορασω xbox360. θα ηθελα να ρωτησω εαν αυτη τη στιγμη ολα τα drives φλασαρονται ή υπαρχει καποιο που δεν? επισης θα ηθελα να ρωτησω εαν μπορώ να ξέρω ποιο drive θα εχει το xbox χωρις να το ανοιξω το κουτι του δηλαδη εαν υπαρχει καποιος κωδικος απεξω οταν ειναι στο ραφη ενος μαγαζιου.?

ευχαριστω

και εαν μπορει καποιος να πει κανενα μαγαζι που να εχει αγορασει xbox και να ετυχε σε καλο drive που φλασαρετε εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

το hitachi 79fk προσπαθείς να αποφύγεις απλά γιατί φλασάρεται πιο δύσκολα (χρειάζεται τσιπάκι).

Πάνω στο κουτί θα βρεις το άσπρο αυτοκόλλητο με το barcode, απο κει θα σημειώσεις το TEAM και LOT. Στη συνέχεια θα βάλεις αυτά τα δυο στο 360drives.com και θα σου βγάλει τι board version είναι (zephyr(203w) η falcon(175w)) και τι drive έχουν.

Εσυ θες falcon board με BenQ drive. Απ το πλαίσιο που πήρα ένα arcade πριν καμιά βδομάδα τέτοια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vortex μπορεις να μ στειλεις link απο που ειχες αγορασει εκεινη την υδροψυξη 60 euro που μου ειχες πει??

 

Υ.Γ. Λιγο offtopic, αλλα εχει δοκιμασει κανεις overclocking σε pc και βεβαια για cooling system υδροψυξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vortex μπορεις να μ στειλεις link απο που ειχες αγορασει εκεινη την υδροψυξη 60 euro που μου ειχες πει??

 

Υ.Γ. Λιγο offtopic, αλλα εχει δοκιμασει κανεις overclocking σε pc και βεβαια για cooling system υδροψυξη?

 

jimare απο eshop το πήρα, τωρα που έκανα ενα search όμως στο site δε το εβγαλε (?)...το Thermaltake Tide Water Plus (CL-W0086) είναι αν θες να το ψάξεις.

 

overclock εχω κάνει σε ένα core duo 6600 με υδρόψυξη, όχι οριακά πράγματα όμως.. αν θυμάμαι καλά το είχα αφήσει στα 350 .. απο 2.4ghz αρχικά δουλεύει στα 3.2-3.3ghz κάτι τέτοιο.. με ambient θερμοκρασία γύρω στους 24c και 38-40c το πολύ σε high-load.

 

Edit: τη βρήκα τη σελίδα του eshop και λέει: Εξαντλημένο. Το προϊόν δεν είναι διαθέσιμο για αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουυυ....Θα το ριμαξανε xboxakides του λογου μας:P...Κατι σχετικα φθηνο για υδροψυξη εκτος απο αυτο εχεις να προτεινεις????Θα παρω ενα pc με cpu intel 4 στα 3.2 και σκεφτομαι να του ριξω λιγα λεφτα.Μια καρτα γραφικων geforce 8600 μαλλον δλδ και σκεφτομαι να το ανεβαζα οσο μπορουσα τα ghz του cpu.Οχι τρελα πραματα.Και με ανεμιστηρια μπορει να γινεται δλδ..Τεσπα.Οταν ερθει στα χερια μ βλεπω..Και σορρυ για το offtopic.Αν θελησω κτ αλλο θ ασ στειλω pm.Ευχαριστω για το χρονο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jimaros εχω πάρει ενα κουτί Thermaltake που την είχε μέσα -> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700486

 

υ.γ.

έχω σταματήσει να πολυασχολούμαι, αλλά οι core duo σηκώνουν πολύ overclock κυρίως λόγω χαμηλής τάσης ρεύματος, με αυτόν που λες να πάρεις δε ξέρω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άιντε, ήρθα κι εγώ στο thread σας. Μετά από ενάμιση χρόνο απροβλημάτιστου λιωσίματος με garyopa 2.1 είπα να βάλω τίποτα πιο καινούριο και πάνω στο restore εμπρικαρίσθηκε το 47DH (error 65, δεν ανοίγει το tray, δεν γυρνάει σε modeb με τίποτα). Δεν έχει φυσικά καμία σημασία ότι έγραψε 100% success στο τέλος του restore.

 

Τουλάχιστον μπορώ ακόμα να παίξω το demo του Euro 2008.

 

Μπήκα στο τριπάκι να κάτσω να ασχοληθώ ξανά με τη... διεθνή 360 modding/hacking σκηνή και βλέπω πως έχει προχωρήσει αρκετά σε σχέση με το 2006.

 

Παρήγγειλα ένα 47dj από eBay και σε λίγες μέρες θα το έχω. Αν και μου έχουν βγει τα μάτια στο διάβασμα σχετικά με drive replacements/spoofing/κλπ πιστεύω ότι θα χρειαστώ τη βοήθειά σας μόλις μου έρθει το drive. Κάποια πράγματα δεν τα έχω καταλάβει 100%.

 

Να γράψω τη διαδικασία εν τάχει, να μου πείτε αν το έχω καταλάβει καλά και να μου φύγει και η απορία. Κι όταν έρθει η ώρα η καλή το ξανασυζητάμε.

 

1) Ξεπακετάρω το καινούριο 47DJ. Το συνδέω και το γυρνάω σε modb (μάλλον με slax θα το κάνω, όπως και το παλιό, ένεκα Sil3112). Καλού κακού όμως πήρα και μια αντίσταση 1kOhm σήμερα.

 

2) Τρέχω το FW Toolbox 4.6 και ανοίγω τα backup αρχεία που είχε κρατήσει το garyopa (είτε το now.bin, είτε το was.bin). Είδα ότι και τα δύο δίνουν το ίδιο key. To κοπιάρω.

 

3) Τραβάω ένα Direct Drive Dump με κάτι original μέσα για να πάρω το original.bin firmware. Το φυλάω κάπου. Στη συνέχεια κάνω paste το παλιό key στη θέση του καινούριου και κάνω Replace. Μετά κάνω Generate Encrypted File και σώνω το τελικό *-e.bin.

 

4) Ερώτηση: από 47DH που είχα σε 47DJ που θα πάω, χρειάζεται να κάνω και spoofing?

 

5) Αυτό που δεν έχει καταλάβει (και χρειάζομαι τα φώτα σας) είναι τι παίζει με το Differential flashing. Αν αντελήφθην σωστώς, απλώς τρέχει ένα αρχείο 47flash.exe και φλασάρει το drive με το iXtreme 1.4 (που υποτίθεται υποστηρίζει το FW Toolbox 4.6). Με αυτόν τον τρόπο εισάγεται το νέο key στο drive αλλά και το "σπάσιμο" για να παίζουν τα backup παιχνίδια? Ή μπαίνει μόνο το key και τα υπόλοιπα (iXtreme flashing) πρέπει να τα βάλω ξεχωριστά?

 

Μπορώ δηλαδή με κάποιο τρόπο να βάλω μόνο το νέο key στο original firmware, ώστε να παίζει το drive με το 360 αλλά χωρίς να τρέχουν τα backup παιχνίδια? Υπό αυτή την έννοια το drive θα θεωρείται απείραχτο, δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος για ban κλπ. Αλλά φυσικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να περάσω και το iXtreme 1.4.

 

Σκεφτόμουν να στείλω το μπρικαρισμένο Hitachi στους grmods, αλλά μετά από πολλά και διάφορα σχόλια που διάβασα (και τις εξωπραγματικές τιμές στο site τους) θα το σκεφτώ πάρα πολύ, προτιμώ να πάρω ένα καινούριο Arcade να το κρατήσω απείραχτο και να τσιμπήσω και καναδυο extra drives από ebw (ή και eBay) να αρχίζω να παίζω.

 

Δουλειά δεν είχαμε, δουλειά βρήκαμε. Έχε χάρη που έρχονται Uefa 2008 και GTAIV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...