Προς το περιεχόμενο

DrayTek Router Vigor 2700VG στα 24€ από το EasyBuyWorld


aposporis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 234
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χα Χα έφτασε το ρουτερ μου απο την Σιβηρία!

Επιτελους! Καλοριζικο! Ας βαλουμε καμια φωτο να ομορφυνει το τοπικ... grin.png

 

το WiFi σημα στο hawei 520c ειναι απαραδεκτο αφου δεν εχει κεραια. Α ρε ΟΤΕ! 600€ πακετο το χρονο εβαλα και το wifi του ολοφρεσκου ρουτερ σου δεν δουλευει στα 4 μετρα πιο ψηλα απο 5.5Mbps!

 

 

Ανοιξα το ΟΤΕτζιδικο Huawei μπας και του προσαρμοσω κανενα κεραιακι για να βελτιωσω το wifi σημα του...

Ελα ομως που μου επιφυλασσε μια εκπληξη μεσα:

 

 

Πριν: ---------------------------------------------------------------------------------------------------Μετα:

 

2d0m4b8.jpg 2z86nnm.png

 

Να λοιπον που υπηρχε λογος για το χαμηλο σημα του Huawei 520c. Βραχυκυκλωμενη η εξοδος του σηματος RF προς το κεραιακι-πλακετιτσα που ειναι μεσα στο ρουτερ.

Το σημα του πλεον σκοτωνει και ειναι πολυ πιο δυνατο και απο του "κεραιατου" vigor!

 

 

Λοιπον η performance του wifi του vigor 2700 ειναι κακη: Με τορεντ και jdownloader ταυτοχρονα, σε ασυρματη συνδεση με φουλ σημα 54Mbps, μπουκωνει το πραγμα τελειως, περιοριζει το συνολικο download στο 1ΜΒ/s, ενω με ethernet παει λιγο πιο κατω απο τον νορμαλ κορεσμο με βαση τον συγχρονισμο μου στο 1.5ΜΒ/s. Το jdownloader επαιρνε μονο ενα 3-10ΚΒ/s και στους 2 τροπους συνδεσης! Εβαλα παλι το hawei του ΟΤΕ και με ethernet εχω παλι το φουλ της γραμμης μου που ειχα τοσο καιρο που ειναι το 1.7ΜΒ/s κολλημενο φουλ και το jdownloader παιζει σε ανεκτα επιπεδα παιρνοντας μια σχετικα καλη μπουκια απο το στομα του τορρεντ. Ολα αυτα με το τελευταιο fw α5 που δινει και το καλυτερο συγχρονισμο. Οποτε βρω χρονο να ασχοληθω παλι με το vigor, θα του βαλω κανενα "μικροτερο" FW μηπως παει καλυτερα αλλα δεν το βλεπω. Για την ωρα στο κουτι του να ξεκουραστει... rolleyes.gif

 

Και ασυρματα το Huawei ειναι κολλημενο με τορρεντ και jdown στο 1.7ΜΒ/s, το οποιο ευτυχως ή δυστυχως κραταει για τα καλα στο κουτι του το Αλτεκ/Vigor (1MB/s).Μονο αν χρειαστω voip ή VPN θα βγει απο εκει θυσιαζοντας βεβαια τις ταχυτητες κατεβασματος.Οριστε και μια φωτο του Altec/Vigor για οποιον θελει να ξερει πως μοιαζει αφου στο σαιτ βλεπουμε το vigor και οχι αυτο ακριβως που παιρνουμε λογω των λογοτυπων :vru4hi.png

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλετε το admin passw απο το AltecPassord1 δίνετε AltecPassword 00:00:00:00..

 

H mac που γράφω είναι τυχαία απλά θέλω να μου πειτε αν το γράφω στην μορφή με τις ανω κατω τελείες...

 

Το admin passw ειναι αυτο που βγάζει σε cmd "admin pass=[xxxxxxxxxx] ???

 

Username βάζω admin?

 

EDIT: Το βρήκα κ αυτό...

 

Ρε παιδιά πώς είναι δυνατόν να εγκαταστήσει το fw αφού δεν προλαβαίνει να ολοκληρώσει την διαδικασία (με βάση τον τρόπο που περιγράφεται στο adslgr)??? Ουτε στο μισό δεν προλαβαίνει να φτάσει η μπάρα πρόδου... φορτώνεται μόνο το αρχείο .rst ?

 

Ποιος μπορεί να μου πει τί κάνω λάθος???????????????????????

 

Στο cmd τρέχω την εντολή "AltecPassword1 00-XX-XX-XX-XX-XX", όπου η mac είναι αυτή που αναγράφεται στο κάτω μέρος του draytek χωρίς τα 3 πρώτα ψηφία.

 

Σαν αποτέλεσμα έχω :

 

MAC string is [00-XX-XX-XX-XX-XX]

admin pass = [ 1234567890123456] (16 στοιχεία)

decrypted mac =[123456789012]

 

prouser pass = [1234567890123456]

decrypted mac = [123456789012]

 

Έχω δοκιμάσει την mac αντί για "-" να βάλω ":" ή "." αλλά χωρίς αποτέλεσμα...

 

Στον internet explorer και στον firefox πληκτρολογώ http://192.168.1.2, μου ζητάει username και password.

Αν βάλω "user", "user" είναι όλα ok!

Αν βάλω "admin" και το παραπάνω admin pass "1234567890123456" δεν κάνει login...

 

Η ip του draytek είναι η 192.168.1.1 και στο pc έχω 192.168.1.2

 

Βοηθήστε γιατί ή θα τρελαθώ ή θα το σπάσω.....

 

 

EDIT...

 

Έπρεπε να χάσω 3 ώρες από την ζωή μου για να το βρώ???????

 

Τελικά στο cmd η mac δεν χρειάζεται όυτε "-", ούτε ":", ούτε "." αλλά ΤΙΠΟΤΑ!!!

 

Γι'απόψε την γλύτωσε το Vigor...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

τελικά αξίζει?Είμαι στο να το πάρω γιατί το huawei είναι γτπ.Διαφορά στο snr υπάρχει?Το ανεβάζει καθόλου?

 

Καλα πλακα κανεις;! Για το 520c μιλας; Το ιδιο νομιζα, τελικα το vigor ειναι παλι στο κουτι του, ολα υπαρχουν στο παρον θεμα... Διαβασε ρε φιλε λιγο... (Σου εχω ετοιμασει κουστουμακι και δεν το ειδες; wink.gif )

(Τα βασικοτερα

http://www.insomnia....ost__p__3824872

http://www.insomnia....ost__p__3835192

http://www.insomnia....ost__p__3824076)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, πέρασα και εγώ firmware της Draytek, μετατρέποντας το router από annex a σε b. Ωστόσο, αν και δοκίμασα διαφορετικές εκδόσεις firmware, το router συγχρονίζει πολύ χαμηλά στο upload, στα 400 Kbps... Καμιά ιδέα κανείς, παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

παιδιά όσοι το έχετε πάρει αξίζει να το πάρω η να μείνω με το thomson 585 της 4νετ??

 

 

Σήμερα το μαγαζί είναι OFF τρέχει τπτ?

 

Τελευταια Δημοσίευση 07 Φεβρουάριος 2011 - 11:03 μμ

 

Και η προσφορα θα εχει ληξει και ολο και κατι καλυτερο θα εχει βγει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το επισημο γιατι ειναι down: ''Λόγω ενός τεχνικού προβλήματος στους servers μας έχουμε κλείσει το site προσωρινά για να μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε τις ήδη υπάρχουσες παραγγελίες, service & παραλαβές. Το τεχνικό μας τμήμα καταβάλει προσπάθεια να επιδιορθώσει το πρόβλημα που προέκυψε και θα είμαστε και πάλι κοντά σας σε λίγη ώρα.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταια Δημοσίευση 07 Φεβρουάριος 2011 - 11:03 μμ

 

Και η προσφορα θα εχει ληξει και ολο και κατι καλυτερο θα εχει βγει

 

Η προσφορα υπαρχει ακομα, τουλαχιστον μεχρι χθες που κοιτουσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...