Προς το περιεχόμενο

φτιάχτο μόνος σου το ντουλαπάκι


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να φτιάξω ένα ντουλαπάκι που θα τοποθετηθεί σε ντουζιέρα (οπότε θα βρέχεται) και θέλω να παραγγείλω τις πλευρές και να τις συνδέσω μόνος μου

1. από τι υλικό θα προτείνατε να είναι και γιατί; εγώ σκεφτόμουν mdf με λάκα

2. υπάρχει κανένα site που να δείχνει πως θα κάνω τις συνδέσεις των πλευρών κλπ;

3. από πού θα παραγγείλω ότι χρειάζομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

θέλω να φτιάξω ένα ντουλαπάκι που θα τοποθετηθεί σε ντουζιέρα (οπότε θα βρέχεται) και θέλω να παραγγείλω τις πλευρές και να τις συνδέσω μόνος μου

1. από τι υλικό θα προτείνατε να είναι και γιατί; εγώ σκεφτόμουν mdf με λάκα

2. υπάρχει κανένα site που να δείχνει πως θα κάνω τις συνδέσεις των πλευρών κλπ;

3. από πού θα παραγγείλω ότι χρειάζομαι;

 

 

Ότι και να βάλεις απο ξύλο, μετά απο καιρό θα γίνει σύσκατο. Θα φουσκώσει και θα γίνει για πέταμα. Η καλύτερη λύση σε αυτήν την περίπτωση νομίζω είναι έτοιμο ντουλαπάκι απο πλαστικό που κρεμιέται στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και κόντρα πλακέ θαλάσσης βαμμένο από λάκα;

 

απο κοντρα πλακε θαλασσης και απλα περασμενο με βερνικι, εχω φτιαξει ντουλαπι σε εξωτερικο χωρο που βρεχεται και εδω και 4 χρονια δεν εχει παθει το παραμικρο. το ιδιο και το σπιτι του σκυλου που εφτιαξα απο το ιδιο υλικο και παλι με βερνικι (3 χρονια αυτο). δεν τα περασα λακα γιατι θα ηταν υπερβολη και για τις δυο περιπτωσεις, θεωρησα πως ενα πολυ καλο βερνικι (2-3 χερια) θα ηταν καλυτερο.

 

με τι θα το λακαρεις; εχεις κομπρεσερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν έχω κομπρεσερ και θα το πάω έξω, απλώς ξέρω πως για να πιάσει η λάκα στο κόντρα πλακέ θαλ.(ΚΠΘ) θα πρέπει να είναι λείο, οπότε μάλλον πρέπει να ντυθεί εξωτερικά με καπλαμά, π.χ. συμίδα που σημαίνει κόστος κλπ.

 

αλλά αλήθεια mdf με λακα δεν θα αντέξει άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mdf με λακα (περασμενη με κομπρεσερ) εχω κανει στο μπανιο μια συνθεση (10 χρονια αυτη)...εδω και κανα χρονο δειχνει σημαδι ταλαιπωριας μια μονο γωνια απο ενα πορτακι..ισως δεν ειχε πιασει καλα η λακα, δεν ξερω. σκεψου ομως οτι δεν βρεχονται καθολου, μονο υγρασια που δεχονται. γι αυτο πριν σου ειπα τα παραδειγματα με το κοντρα πλακε θαλασσης, επειδη αυτα ειναι σε εξωτερικο χωρο και βρεχονται κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα δεν έχω κομπρεσερ και θα το πάω έξω, απλώς ξέρω πως για να πιάσει η λάκα στο κόντρα πλακέ θαλ.(ΚΠΘ) θα πρέπει να είναι λείο, οπότε μάλλον πρέπει να ντυθεί εξωτερικά με καπλαμά, π.χ. συμίδα που σημαίνει κόστος κλπ.

 

αλλά αλήθεια mdf με λακα δεν θα αντέξει άραγε;

Δεν χρειάζεται να ντυθεί με τίποτα.

Για να γίνει λείο απλά στοκάρισέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στοκάρισμα ε; τώρα μου βάζεις πολλά, να ρωτήσω όμως... μπορώ να το συναρμολογήσω, μετά να το στοκάρω κ μετά να το πάω για βάψιμο με λάκα;

 

και επίσης ο στόκος δεν θα θέλει και τρίψιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μπορείς να τα κάνεις και μόνος σου.

Εξαρτάτε βέβαια πόσο πιάνουν τα χέρια σου.

Στην θέση σου θα ζήταγα από κάποιον μαραγκό να μου το φτίαξει για να ξεμπλέξω ποιό

εύκολα. Αυτή την εποχή επειδή η οικοδομή έχει πέσει πολύ σχεδον όλοι οι μαραγκοί

δεν έχουν δουλειά οπότε είναι εύκολο να βρείς κάποιον να στο φτιάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα δεν θέλω να πάω σε μαραγκό γιατί δεν υπάρχει budjet

 

τώρα όσον αφορά τα χέρια μου, ε πιάνουν κ παραπιάνουν απλά δεν μου έχει ξανατύχει τέτοια κατασκευή είμαι αρχάριος και χρειάζομαι guidance

 

άραγε online δεν υπάρχει τίποτα για ξυλουργούς για να ενημερωθώ; κυρίως απορώ για τις ενώσεις, πως ενώνουν το ένα ξύλο με το άλλο και δεν φαίνονται βίδες κλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πλαϊνα με τη βάση και το καπάκι ενώνονται με καβίλιες ή αλλιώς γνωστές κι ως γλώσσες. Το να καβιλώσεις χρειάζεται συγκεκριμένο εργαλείο και ψιλοεμπειρία για να βγει κυβισμένο. Το δύσκολο στην όλη υπόθεση είναι πως αν δεν ξέρεις να κολλάς και να γωνιάζεις, θα σου βγει τραπέζιο (το σχήμα) κι όχι ορθογώνιο.

 

Μη σε αποπάρω, αλλά πήγαινε σε κανά ikea ή το αλλο το γαλλικό και πάρε ένα έτοιμο, θα είναι καλύτερο και φθινότερο από αυτό που θα ξοδεφτείς και τελικά δε θα φτιάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κάνεις από κόντα πλακέ θαλλάσης..Μόλις το φτιάξεις θα το περάσεις ένα χέρι αστάρι και όταν στεγνώσει θα το τρίψεις με ένα γυαλόχαρτο που είναι σαν σφουγγάρι και η επιφάνεια μετά θα είναι ίσια σαν τζάμι ;)

Μετά θα το περάσεις με 2 χέρια μπογιά και θα το έχεις μία ζωή!!

Αυτά απο μένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...