Προς το περιεχόμενο

Η Samsung εξαγόρασε τη Liquavista για έγχρωμο και γρήγορο ηλεκτρονικό χαρτί παντού


eAnagnostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως πάμε σε μια πολυ ενδιαφέρουσα κατάσταση στις οθόνες, με νέες και crossover τεχνολογίες. Το βασικό με την εξαγορά είναι ότι μια τεχνολογία που λες θα βγει δε θα βγει, είναι vaporware ή είναι σοβαρή τώρα είναι σίγουρο ότι προβλήματα χρηματοδότησης τουλάχιστον δε θα έχει. Βρισκόμαστε σε μια περίοδο όπου ετοιμάζεται μια αλλαγή αντίστοιχη με το πέρασμα από τις οθόνες κουτιά στις flat, που ήταν η βάση για τα φτηνά laptop και τα tablets. Τώρα πάμε για πολύ μεγαλύτερη αυτονομία και readability. Δε θα γίνει από τη μια μέρα στην άλλη αλλά θα γίνει (ενώ οι έυκαμπτες ή πλαστικές οθόνες είναι προς το παρόν κάτι βασικά εργαστηριακό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Lcd οθονη που θα καιει 10% λιγοτερο ρευμα απο τις υπαρχουσες lcd δηλαδη.

Εχω την εντυπωση οτι υπαρχουν ηδη οι led που καινε ακομα λιγοτερο ρευμα απο αυτο

 

Διάβασέ το πάλι.

 

Καταναλώνει το 10% της ενέργειας σε σχέση με τις σημερινές οθόνες, ενώ είναι 70% πιο γρήγορη από τεχνολογίες όπως το ηλεκτρονικό μελάνι επιτρέποντας την αναπαραγωγή έγχρωμων βίντεο.

 

Με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη διάρκεια της μπαταρίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβλεπα χτες την κοινή συνέντευξη Jobs/Gates του 2007. Τα στελέχη της Microsoft δεν το έχουν και πολύ στην επικοινωνία και τη συμπεριφορά, είναι γνωστό.

 

Ότι η Apple τελικά θα κάνει την καλύτερη χρήση της τεχνολογίας οθονών που αγόρασε η Sasmung είναι πολύ πιθανό - αν είναι ακόμα ο Steve στο τιμόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον Steve όμως να μην είναι στο τιμόνι για πολύ ακόμα (τουλάχιστον απ' ότι φαίνεται την παρούσα στιγμή) δεν θα μου έκανε μεγάλη εντύπωση αν γινόταν το αντίθετο μέσα σε 5-10 χρόνια, δηλαδή η Samsung να κυνηγάει να εξαγοράσει την Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η samsung με το να κρατήσει την μεγαλύτερη παραγωγή amoled για αυτήν, έδειξε ότι θέλει να κάνει παιχνίδι μόνη της. Άντε να δούμε κάνα σοβαρό tablet με οθόνη υβρίδιο! Κυρίως το refresh rate είναι το πρόβλημα για πολλές δουλειές.καλά και το χρώμα αλλά για μένα δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμη είδηση πάντως γιατί δείχνει προς τα που -κάτα πάσα πιθανότητα- θα συγκλίνει η αγορά.

 

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να τα "σκάσω" για ebook reader με e-ink. Όμως κάτι τα εξαιρετικά reviews που είδα/διάβασα στο site του Μιχάλη (και απογοητεύτηκα καθώς μου φαίνεται πως όλα τα e-readers έχουν σοβαρά κουσούρια), κάτι η κίνηση της Samsung, με έκαναν να αλλάξω γνώμη και να περιμένω κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τους δυο Steve τους λες εσυ?

Εγω τον εναν τον λεω Steve και τον αλλο "εκεινος ο καραφλας ο χαζος της microsoft"

 

χαχαχαχαχαχ! τι πινει και δεν μας δινει ο τυπος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμη είδηση πάντως γιατί δείχνει προς τα που -κάτα πάσα πιθανότητα- θα συγκλίνει η αγορά.

 

Ήμουν σχεδόν έτοιμος να τα "σκάσω" για ebook reader με e-ink. Όμως κάτι τα εξαιρετικά reviews που είδα/διάβασα στο site του Μιχάλη (και απογοητεύτηκα καθώς μου φαίνεται πως όλα τα e-readers έχουν σοβαρά κουσούρια), κάτι η κίνηση της Samsung, με έκαναν να αλλάξω γνώμη και να περιμένω κι άλλο.

 

Καλά δεν θα το βγάλει αύριο...εγώ υπολογίζω σε κάνα χρόνο τουλάχιστον. Τα προβλήματα που έχει στο site φαντάζομαι είδες και τις λύσεις τους ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω τόσα χρόνια για φτηνό e-ink που ένας χρόνος ακόμα δεν με πειράζει. Οι "λύσεις" που προτείνονται δεν μου αρέσουν καθόλου. Το ένα δεν δουλεύει με τα τάδε αρχεία και θέλει convert κάθε τρεις και λίγο, το άλλο θέλει ξεκλείδωμα ή δεν παίρνει κάρτα μνήμης, το παράλλο δεν έχει pdf reflow και θέλει συνέχεια panning, το αντιπαράλλο δεν έχει wifi ή έχει μάπα touschreen κλπ

 

Να μην τα πολυλέω, από όσα έχω δει κανένα δεν με εντυπωσίασε ώστε να πω ότι "ναι ρε, αυτό θα το αγόραζα ακόμα κι αν έκανε 300-400-500 ευρώ". Άσε που δεν με συμφέρει κιόλας να δώσω τόσα λεφτά γιατί -αν και διαβάζω πολύ- τα βιβλία στην πλειοψηφία τους είναι μεταχειρισμένα (άρα πάμφθηνα, ας είναι καλά το alibris) και συνήθως δεν υπάρχουν καν σε ηλεκτρονική έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάνει μόνο ένα πράγμα σε αυτές τις συσκευές, δεν σε πειράζουν 1-2 μικρά προβλήματα (τα οποία καλύτερα να μην υπήρχαν, ξουτ από εδώ! :P). To calibre είναι ο φίλος σου εδώ, κάνει όλα τα Pdf/epub, σε Mobi και είσαι καθαρός :P

Πάντως 160 το πήρα το Kindle και δεν τα θεωρώ πολλά. Εάν δεν είχε αυτά τα 1-2 προβλήματα δεν θα δικαιολογούνταν να το πάνε 250 ούτε καν 500 που λες εσύ.

Γενικά η μανούρα για να τα μετατρέψεις κ.τ.λ. δεν παίρνει πάνω από 1 λεπτό, και για να οικειοποιηθείς την διαδικασία πάνω από 10 λεπτά.

 

anyway καθένας με τα βολέματα του, και εγώ θέλω LiquaVista tablet!!(αλλά όχι για 500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω πιστεύω ότι τα προβλήματα που έχουν αυτή τη στιγμή οι ηλεκτρονικοί αναγνώστες δεν είναι αξεπέραστα. Το θέμα είναι να τα ξέρουμε και να επιλέγουμε με λογική early adopters. Ό,τι πάρεις σήμερα δεν μπορείς να το πάρεις με τη λογική που θα πάρεις ένα laptop, όπου (εγώ τουλάχιστον) υπολογίζω τουλάχιστον 4 χρόνια χρήσης. Πρέπει να το αγοράσεις με τη λογική 1-2 ετών max.

 

Εδώ υπάρχει και ένα γενικότερο θέμα. Κι εγώ έκανα την εκτίμηση ότι σε ένα χρόνο ας πούμε η Samsung μπορεί να βγάλει κάτι με οθόνη Liquavista (δεν το λέω αυθαίρετα, και πριν την εξαγορά η Liquavista έλεγε ότι στο τέλος του χρόνου θα κυκλοφορήσουν εμπορικά οι οθόνες της). Αλλά είναι πιθανό ότι δε θα είναι το tablet PC των ονείρων μας, δε θα είναι τόσο καλή όσο μια Amoled, δε θα είναι ίσως τόσο full tablet όσο αυτές με Android 3.0, δε θα έχει την αυτονομία και τη φορητότητα ενός ηλεκτρονικού αναγνώστη και, αν τα έχει όλα αυτά, μπορεί να είναι ακριβό ή μπορεί να μη βγει τόσο σύντομα. Δε λέω ότι όλα αυτή ή έστω κάποια από αυτά θα συμβούν σίγουρα, αλλά είναι πιθανό.

 

Και αυτό μας πηγαίνει στο ότι όλες οι τεχνολογίες απαιτούν κάποιο χρόνο ωρίμανσης. Και όλες οι post-PC συσκευές είναι σε αυτή τη φάση και θα είναι για το ορατό μέλλον. Πέρα από αυτό, όπως ξέρουμε, πάντα το επόμενο 3μηνο ή 6 μηνο μπορεί να βγει κάτι πολύ καλό που να μας κάνει να μετανιώσουμε για μια αγορά μας. Αλλά με αυτή τη λογική δεν πρέπει να αγοράσουμε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν πρέπει να περιμένεις το τέλειο, πρέπει να δεις αυτό που σου ταιριάζει και σε καλύπτει. Όπως είπε ο eAnagnostis για ένα χρονικό διάστημα διαρκούν και αυτά μετά αναβαθμίζεις.

 

Αυτήν την στιγμή η οθόνες eInk είναι στην κορυφή της δημοτικότητας τους, μέχρι να φτάσουν στην αντίστοιχη κορυφή οι υβριδικές έχουμε πολύ καιρό.

 

Το εάν πρέπει να τις αγοράσετε είναι άλλο καπέλο. θυμάμαι κάτι που είχα διαβάσει σε ένα άρθρο του Lifehacker, σχετικά με τις παρορμητικές αγορές. Πριν αγοράσεις κάνεις μία ερώτηση στον εαυτό σου: Εάν ερχόταν ένας και μου πρόσφερε είτε ένα χρημάτων ποσό ίσο με το κόστος της συσκευής είτε την συσκευή, τι θα προτιμούσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...