Προς το περιεχόμενο

Η ASRock γίνεται ο τρίτος μεγαλύτερος κατασκευαστής μητρικών για το 2010


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πλέον συνειδητά μόνο asrock βάζω.

Η μανία ξεκίνησε απο μια 945g dvi την οποία κυριολεκτικά την λίγιζα την στράβωνα, τις είχα αλλάξει 8 φορές κουτί, την έβαζα με την μπότα πάνω στο κουτί, την κυκλοφορούσα μες στη βροχή με ανοιχτό το case με κατσαβίδια και βίδες να πέφτουν πάνω στο board ενω αυτό δούλευε και αυτή εκει δεν καταλάβαινε τπτ και ακόμα δεν καταλαβαίνει.

Πήρα και δεύτερη τα ίδια, και τρίτη επίσης...

Απο τότε την προτιμώ σαν εταιρεία και για μένα και για φίλους.

Κλοκάρουν είναι φτηνές και ακόμα δουλεύουν όλες όσες εγκαταστήσει μερικές απο αυτές επί πολλά συναπτά έτη.

Η DVI 945g που ήταν η πρώτη μου καταγρατζουνισμένη πλέον απο τα πολλά βάλε βγάλε crossflashariστικε επιτυχώς σε 1333 DVI/H και υποστήριξε penryn δουλεύει τώρα πλέον με E7600 @ 3700 ενω αρχικά το 2006 δούλευε με celeron 2400 και συνολικά εχουν περάσει 5 διαφορετικοί επεξεργαστές απο πάνω της. Celeron - P4 Cedar Mill-Pentium - Dual Core E2180 Conroe - Pentium Dual Core E5200 Penryn - Core2Duo E7600 Penryn!!!

Σε δυο τρεις άλλες εχω κάνει vccm και vddq mod και παρόλα αυτά με την στοκ ψύξη τους, τα λιλιπούτια ψυκτράκια τους και με απλούς πυκνωτές που στο μάτι μοιάζουν της πλάκας δεν εχει παρουσιάσει καμία μα καμία το παραμικρό!!!

Δεν είναι τυχαίο ότι η apple χρησιμοποιεί asrock στα desktop της...

 

Οπότε η σημερινή είδηση κάθε άλλα παρά περίεργη μου φαίνεται.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν Περίμενα Αυτή η εταιρία να Έχει τόσο μεγάλο μερίδιο. Εγώ πάντως προτιμο να βάζω μητρικες Asus στο pc.

 

 

Η καταχώρηση έγινε από το iPhone μου, χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και αλλού, είχα καλομάθει από την συσκευασία που κάνουν στα gigabyte και πριν την βάλω, είχα τρομάξει με την συσκευασία.. σκέτο χαρτόνι και σκέτο motherboard με 2-3 σατα καλώδια. Τίποτα άλλο..

Αλλά όντος είναι καλά και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι λίγο άβολη η θέση των σατα πάνω στο mobo (αν έχεις midi κουτί) αλλά κατά τα άλλα είναι άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

 

α ρε abit μας άφησες χρόνους σαν εσένα καμία.. :-(

 

τα πιο άθλια boards ξέχασες το οοοπ συγνώμη κάναμε λάθος με τα pci και δεν δίνουν ρεύμα σωστό ώστε να παίξουν και δορυφορικές κάρτες κλπ

 

Η ashrock είναι εγγύηση ποια. Έχει περάσει τις "παιδικές ασθένειες" και του χρόνου θα "κλείσει το σπίτι" της gigabyte

 

από την άλλη πολύ κρίμα για την msi που ταλανίζετε μεταξύ εκπληκτικής ποιότητας και αποδόσεις προϊόντων και αχρήστων-κακοσχεδιασμένων προϊόντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως η διαφορά τιμής προκύπτει από χαμηλότερης ποιότητας υλικά, ειδικά σε κάποια μοντέλα η πυκνωτές της ήταν λίγο της σειράς σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Επειδή όμως κανείς δεν κρατά το pc 10 χρονια η χαμηλοτερη ποιοτητα δεν γινεται αντιληπτη. Ανηκει ομως στις εταιριες στις οποιες τρεφω μια συμπαθεια αφου δινει την δυνατοτητα να φτιαξεις ενα μηχανημα της προκοπης χωρις να χαλασεις μια περιουσια στην μητρικη

Λάθος δεν ενοειται απο χαμηλότερης ποιότητας υλικά ουτε από πυκνωτές κακής ποιότητας με ,αυτο το εκανε παλια η msi που το πλήρωσε ακριβά το τίμημα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει και αλλού, είχα καλομάθει από την συσκευασία που κάνουν στα gigabyte και πριν την βάλω, είχα τρομάξει με την συσκευασία.. σκέτο χαρτόνι και σκέτο motherboard με 2-3 σατα καλώδια. Τίποτα άλλο..

Αλλά όντος είναι καλά και δουλεύει χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι λίγο άβολη η θέση των σατα πάνω στο mobo (αν έχεις midi κουτί) αλλά κατά τα άλλα είναι άψογα.

 

Μια παντως που πηρα εγω με 64 ευρω ηταν κανονικα μεσα σε antistatic bag και με σφουγκαρακι.Για καλωδια εχεις δικιο.μονο δυο Sata δινει και καλωδιοταινιες.Δεν ξερω τι μπορει να βαζει παραπανω η Giga αλλα και μια ASUS των 120 ευρω που ειχα παρει περυσι τα ιδια πραγματα ειχε μεσα.Παντως απο ποιοτητα,αξιοπιστια και κλοκαρισμα και με τιμη οπως ειπα 64 ευρω με εχει αφησει αφωνο.Παρολο που και εγω ημουν πολυ διστακτικος πριν την παρω,η επομενη μητρικη μου θα ειναι σιγουρα ASRock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ασους δεν εχω κανενα θεμα εδω και χρονια, 1 μητρικη μισο-καμμενη και ακομα δουλευει, οι γιγα ειναι κορυφοι, και οι ασροκ καλες ειναι αλλα σε αυτην την εταιρεια δεν αυτοκτονησαν καμια 5 ατομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ασους δεν εχω κανενα θεμα εδω και χρονια, 1 μητρικη μισο-καμμενη και ακομα δουλευει, οι γιγα ειναι κορυφοι, και οι ασροκ καλες ειναι αλλα σε αυτην την εταιρεια δεν αυτοκτονησαν καμια 5 ατομα?

Στην Foxconn έγινε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο άθλια boards ξέχασες το οοοπ συγνώμη κάναμε λάθος με τα pci και δεν δίνουν ρεύμα σωστό ώστε να παίξουν και δορυφορικές κάρτες κλπ

 

Η ashrock είναι εγγύηση ποια. Έχει περάσει τις "παιδικές ασθένειες" και του χρόνου θα "κλείσει το σπίτι" της gigabyte

 

από την άλλη πολύ κρίμα για την msi που ταλανίζετε μεταξύ εκπληκτικής ποιότητας και αποδόσεις προϊόντων και αχρήστων-κακοσχεδιασμένων προϊόντων

 

μοντέλα που κατά καιρούς έχουν βγάλει προβλήματα έχουν παρουσιάσει όλες οι εταιρίες...σε αυτούς που κλοκάρουν η abit ήταν απο τα κορυφαία ονόματα...

το ip35pro είναι legendary μοντέλο πια στο socket 775, όπως και μια μητρική που έχω στον pentium 4 δουλεύει άψογα εδώ και 7 χρόνια και κλοκαρισμένη...

 

το να κλείσει το σπίτι της gigabyte, λίγο δύσκολο..ειδικά απο τη στιγμή που πάρα πολλοί τη θεωρούν ως την πιο αξιόπιστη εταιρεία όσον αφορά τις μητρικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω στα Ανω Πατησια την εφερε πρωτη φορα ενας φιλος μου μαγαζατορας που ειναι πολυ παλιος στην πιατσα.Την ειχε φερει και την συνεστηνε στους πελατες απο το 2004 και εβαζε κυριως AMD 64 γιατι οπως και εγω ειναι fanboy.Τοτε της ειχα δωσει το χιουμοριστικο παρατσουκλι ''Κωλοκοτρωνεικια'' λογω της γλωσσικης υπονοιας στα Αγγλικα και στην περιοχη εχει μεινει ετσι και ο ορος ειναι πλατια διαδεδομενος.

 

Αυτο,λιγο off topic,αλλα για ιστορικους λογους. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο επειδή προέρχεται απο την Asus αλλά με ένα εξαιρετικό value for money οι Asrock πραγματικά αποτελούν προσιτή και πρακτικότατη λύση σε mid-low end lύσεις! Ειδικά όταν έβγαλε τις Intel P31 / G31 με τις 4Core1333-eSATA2 και 4Core1600-GLAN έγινε χαμός!

 

Δεν παύουν να αποτελούν λύση ακόμα για δυνατά μηχανάκια... π.χ Asrock X58 Extreme6 Προσέξτε Awards !! :confused:

 

Έχουν ποιότητα και αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο επειδή προέρχεται απο την Asus αλλά με ένα εξαιρετικό value for money οι Asrock πραγματικά αποτελούν προσιτή και πρακτικότατη λύση σε mid-low end lύσεις! Ειδικά όταν έβγαλε τις Intel P31 / G31 με τις 4Core1333-eSATA2 και 4Core1600-GLAN έγινε χαμός!

 

Δεν παύουν να αποτελούν λύση ακόμα για δυνατά μηχανάκια... π.χ Asrock X58 Extreme6 Προσέξτε Awards !! :confused:

 

Έχουν ποιότητα και αντοχή.

 

έχεις δίκαιο τα μοντέλα που ανέφερες ήταν αυτά με τα οποία έκανε το μεγάλο μπαμ...όσο για το μοντέλο που λες για το x58 chipset κοστίζει 225 ευρώ, τιμή που δεν την κάνει vfm,

αλλά κινείται στο μέσο όρο της αγοράς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...