Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση ΠΟΥ?


koszyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά συμφωνώ με τον Pantelwolf με 2 επιφυλάξεις:

 

- Η ζωή είναι αρκετά πιο ακριβή από την Αθήνα. Τα νοίκια είναι το πιο τρανταχτό παράδειγμα αλλά και σχεδόν όλα τα άλλα πέραν του καφέ (με διαφορά το πιο υπερτιμημένο πράγμα στην Ελλάδα) και του αλκοόλ σε μπαρ (γιατί το αλκοόλ στο σουπερ μάρκετ είναι πολύ ακριβό εδώ).

- Επίσης δεν ξεκινάνε οι δουλείες από 2.000 για ανειδίκευτους. Εγώ ξέρω αρκετούς Έλληνες εδώ που δουλεύουν είτε σε call center, είτε σε εταιρίες στοιχημάτων υποστήριξη, ακόμα και σε παιδικό σταθμό (νηπιαγωγός δηλαδή) και παίρνουνε πολύ κοντά στο βασικό που είναι 8,5 ευρώ την ώρα (μικτά αλλά σε αυτά τα λεφτά οι κρατήσεις είναι σχεδόν 0)

 

Τέλος πιστεύω ότι 1 bedroom νότια του ποταμού με 1Κ δεν πολυπαίζει. Βόρεια του ποταμού κάτι μπορεί να γίνει. Εξαρτάται που θα έχετε να πηγαίνετε μετά. Αφού μίλησες για σπουδές είναι αρκετά πιθανό να καταλήξεις Trinity ή UCD, οπότε μια καλή επιλογή που είναι κοντά στο κέντρο και έχει καλούτσικα σπίτια και καλές τιμές είναι το Rathmines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως ξέρεις τι παίζει για τις σπουδές? Είχα διαβάσει πως αν σπουδάζει κάποιος στην Ιρλανδία και είναι Ευρωπαίος, με τον νέο κανονισμό που ισχύει για το έτος '15-'16, το υπουργείο Παιδείας καλύπτει έως και 3.000 ευρώ, και το fee του φοιτητή είναι 2.500 ευρώ per year. Αυτά δεν ισχύουν στα ιδιωτικά πανεπιστήμια εννοείται. Μήπως ξέρεις αν ισχύει ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παντρευτείτε, θα παίρνει πίσω τα δίδακτρα από τις κρατήσεις.

just saying

 

Typhoon, για ανειδίκευτους στην πληροφορική συγκεκριμένα. όχι σε call centre συμφωνώ. ο βασικός είναι γύρω στα 1500 full time.

επίσης μένω πάνω στο ποτάμι αλλά από τη βόρεια πλευρά, μια χαρά είναι η περιοχή (smithfield)

Στο rathmines είναι λίγο ακριβά για την ποιότητά τους, μερικές περιοχές φτηνές στα βόρεια όντως καλό είναι να τις αποφεύγεις.

Αλλά για το πολύ πιο ακριβά από Αθήνα θα το έλεγα μόνο στο φαγητό έξω (πχ 5-6 ευρώ για ένα κεμπαπ ή ενα 10ρικο για μπεργκερ και πατατες σε μπεργκεραδικο-οχι μακντοναλντς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον.. Έτσι κι αλλιώς θα πηγαίναμε παντρεμένοι, απλά τώρα είναι ένα plus αυτό που λες :P Όσο για το φαγητό, θα προτιμώ να μαγειρεύω τις περισσότερες φορές να γλυτώνουμε τα περιττά έξοδα.. Στο Δουβλίνο συγκεκριμένα, ποιες περιοχές να αποφεύγουμε για σπίτι? Ή ποιο τμήμα του Δουβλίνου να αποφεύγουμε, να το πω αλλιώς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα δίδακτρα θα ρωτήσω κάτι φοιτητές φίλους και θα μάθω περισσότερες λεπτομέρειες. Θα ενημερώσω αύριο μεθαύριο.

 

Για σπίτι είναι δύσκολο να περιγράψει κανείς τι είναι καλό. Πάνω από το ποτάμι εγώ μόνο Smithfield ή πολύ κεντρικά (κοντά στο Jervis) θα έμενα. Υπάρχουν και καλές περιοχές βόρεια, αλλά πρέπει να πας πιο μακριά από το κέντρο. Νότια θα απέφευγα Crumlin, Drimnagh και αυτά τα μέρη. Γενικά λέγε μας τι κοιτάς να σου λέμε.

 

@Pantelwolf: Συμφωνώ για τους μισθούς τότε. Αν μιλάμε για πληροφορική ξεκινάς από 2Κ καθαρά το μήνα. Εγώ το εξέλαβα ως γενικά κατώτατο όριο, οπότε δικό μου λάθος.

Είναι και αρκετά άλλα πράγματα πιο ακριβά. Κινηματογράφοι π.χ. ή ακόμα χειρότερα τα θέατρα. Οι συγκοινωνίες είναι υπερβολικά ακριβές για μένα. Γενικά εγώ ένα 20% πάνω σε σχέση με Αθήνα πιστεύω ότι έχει (εξαιρώντας τα νοίκια πάντα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος να μου εξηγήσει περιληπτικά τις ζώνες για το Δουβλίνο, όσο αναφορά τα σπίτια? Δηλαδή Dublin 1, 2 etc..? Όσο μεγαλύτερος ο αριθμός, τόσο πιο μακριά είσαι από το κέντρο? Ποιες ζώνες είναι προς αποφυγή? Ευχαριστώ :)

 

Κάτι που ξέχασα. Γιατί δεν υπάρχουν απευθείας πτήσεις για Δουβλίνο??? Οι ώρες αναμονής είναι παραπάνω από 8 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζώνες στο Δουβλίνο:

 

Όλα τα μονά είναι βόρεια του ποταμού, όλα τα ζυγά νότια. Ξεκινώντας από αυτό ισχύει ότι όσο πιο μεγάλο ένα μονό νούμερο τόσο πιο μακριά και το ίδιο για τα ζυγά. Αλλά μπορεί π.χ. Dublin 14 να είναι πιο μακριά από Dublin 20. Υπάρχουν χάρτες που δείχνουν την οριοθέτηση των περιοχών. Google is your friend. Καλύτερα να μας πεις πάνω κάτω που θες να κινείσαι για να σου πούμε τι είναι καλό, παρά να ψάχνεις σε όλο το χάρτη.

 

Το γιατί δε υπάρχουν απεύθειας πτήσεις μπορεί να στο απαντήσει η Aer Lingus ή η Aegean. Εγώ μπορώ να σου πω ότι κατευθείαν πτήσεις υπάρχουν από τη προανναφερόμενη Ιρλαδική εταιρία από 1 Μαίου μέχρι 15 Σεπτεμβρίου κάθε έτους. Ίσως να αλλάξει αυτό όσο πληθαίνουν οι Έλληνες. Πέρα από αυτό μπορείς να βρεις και πτήσεις με αναμονή κάτω τις 1 ώρες, δηλαδή 6 ώρες συνολικό χρόνο ταξιδιού. Κοίτα Air France/KLM, SAS ή Lufthansa/Swiss. Όλα αυτά από Skyscanner. Αν έχεις πιο περιορισμένο budget κοίτα να πας Αθήνα-Λονδίνο με Ryanair και από εκεί Δουβλίνο. Επειδή η Ryanair δεν κάνει κρατήσεις με μετεπιβιβάσεις θα πρέπει να κάνεις ξεχωριστές κρατήσεις, με ότι αυτό σημαίνει (δλδ θα πρέπει να πάρεις και να ξαναδώσεις βαλίτσες αν έχεις και δεν φέρει ευθύνη η εταιρία αν αργήσει το 1ο αεροπλάνο και χάσεις το 2ο). Γενικά δουλεύει αυτό το σύστημα όμως, το κάνει πολύς κόσμος και πια τα αεροπλάνα είναι πολύ πιο αξιόπιστα από ότι πριν 15-20 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ζώνες δεν ξέρω ακόμα τίποτα σίγουρο, όταν μάθω σίγουρα θα ξαναρωτήσω. Skyscanner κοίταξα και κοίταξα για κρατήσεις τον μήνα Ιούλιο ( που μάλλον τον Ιούλιο θα πάμε ) και είναι όλες με 1 και 2 στάσεις, και οι ώρες αναμονής είναι το λιγότερο 6-7 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον επομενο ιουλιο; ουτε τα προγραμματα των αεροπορικων δεν εχουν βγει...

ερλινγκους το μονο απευθειας απο αθηνα, απο χανια απευθειας εχει ραηανερ. Και τα δυο το καλοκαιρι.

για φτηνα παιζει μετεπιβιβαση απο κουλα αεροδρομια με ραηαν, εγω ειχα παει απο θεσσαλονικη οσλο και μετα δουβλινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχείς, έχουμε ρέντα αυτες τις μερες, φαντάζομαι και ο typhoon θα έχει αντίστοιχα πμ.

 

ireland.png

 

βλεπεις το πρωτογενές πλεόνασμα μας κάθησε λίγο βαρύ σαν έθνος και είπαμε να πάμε μια βόλτα να το χωνέψουμε.

δυστυχως γενοκτονία όπως έλεγα με ένα από τα παιδιά που μου έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...