Προς το περιεχόμενο

PS2 : Πολύ σκληρό για να πεθάνει !


REDODIN7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Devil May Cry series, Silent Hill series, MegaTen series και ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω τι γραφικά έβγαλε στο Final Fantasy XII

 

Και το Devil May Cry, αλλά μας τα χάλασε στο DMC2. Απο Final Fantasy μόνο με το εκπληκτικό FFX έχω ασχοληθεί.

 

Μην ξεχνάμε και τα Gran Turismo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχει αριστουργήματα επιπέδου Resident Evil 4, God of War, Shadow of the Colossus κτλ, πως να πεθάνει;

 

 

 

χωρίς παρεξήγηση αλλά το res ήταν βασικός τίτλος του gamecube με πολύ ανώτερα ποιοτικά χαρακτηριστικά,μετά απο 1 χρόνο κυκλοφόρησε στο ps2 με χειρότερα γραφικά,ήχο και κάποια έξτρα σεναριακά στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι παρα πολύ καλο! αν και τώρα έχω πολύ καιρό να το δουλέψω αλλα όσο καιρό το έπαιζα ήταν πολύ ανθεκτικό. Σκυλί με λίγα λόγια! και μετά όταν το τσίπαρα και του έβαλα και έναν HDD ήταν το καλύτερο :) νοίκιαζα games τα έκανα copy στon C: και τα έπαιζα :D πολύ top :) τώρα με το ps3!! e ntax.. έχει μερικές καλές πατέντες αλλα ακόμα είναι νέο και έτσι θα δείξει αν όντως αντέξει όπως το ps2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό και είχαν κόψει το backwards compatibility με PS2 στο PS3.

(Μία αρώτηση πάνω σε αυτό, ήταν software ή hardware emulation το PS2 στο PS3 ?)

Στα πρώτα μοντέλα, με 4 USB, υπήρχε υποστήριξη για PS2.

Στα πρώτα μοντέλο στην Αμερική (60GB & 20GB) υπήρχε hardware emulation του PS2.

Στα πρώτα μοντέλα στην Ευρώπη (60GB & 80GB) υπήρχε software emulation, στο οποίο όμως δεν έτρεχε το 100% των παιχνιδιών.

Στα τωρινά μοντέλα δεν υπάρχει ακόμα PS2 emulation.

Περιμένω να βγει Homebrew PS2 emulator για το PS3. Θέμα χρόνου είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι παρα πολύ καλο! αν και τώρα έχω πολύ καιρό να το δουλέψω αλλα όσο καιρό το έπαιζα ήταν πολύ ανθεκτικό. Σκυλί με λίγα λόγια! και μετά όταν το τσίπαρα και του έβαλα και έναν HDD ήταν το καλύτερο :) νοίκιαζα games τα έκανα copy στon C: και τα έπαιζα :D πολύ top :) τώρα με το ps3!! e ntax.. έχει μερικές καλές πατέντες αλλα ακόμα είναι νέο και έτσι θα δείξει αν όντως αντέξει όπως το ps2.

 

 

 

τσιπαρισμένο και εγώ το έχω όπως ανέφερα επάνω,HDD πώς έβαλες; :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα μερικές φορές θα χρησιμοποιήσω το ps2 λόγω των πάρα πολλών τιτλών που μπορώ να βρώ αλλα ακομά και για να παίξω παλαιότερα παιχνιδια που δεν υπάρχουν στο ps3.

 

Φυσικά μην ξεχνάμε οτι και ένας απο τους λόγους που πουλάει το ps2 ακόμα ειναι και οτι μπορεί να τσιπαριστεί και να πάιξεις αντιγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα μερικές φορές θα χρησιμοποιήσω το ps2 λόγω των πάρα πολλών τιτλών που μπορώ να βρώ αλλα ακομά και για να παίξω παλαιότερα παιχνιδια που δεν υπάρχουν στο ps3.

 

Φυσικά μην ξεχνάμε οτι και ένας απο τους λόγους που πουλάει το ps2 ακόμα ειναι και οτι μπορεί να τσιπαριστεί και να πάιξεις αντιγραφές.

 

 

+1 σε αυτό που λές,πάντως πιστεύω πως αρκετά άτομα όχι ΜΟΝΟ για το τσιπάρισμα προτιμούν Ps2 αλλα και γιατί έχουν πολλές αναμνήσεις - γιατί τα περισσότερα ΚΑΛΑ παιχνίδια δεν βγαίνουν για pc.. (μιλώντας για 2008 και παλιότερα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτό που λές,πάντως πιστεύω πως αρκετά άτομα όχι ΜΟΝΟ για το τσιπάρισμα προτιμούν Ps2 αλλα και γιατί έχουν πολλές αναμνήσεις - γιατί τα περισσότερα ΚΑΛΑ παιχνίδια δεν βγαίνουν για pc.. (μιλώντας για 2008 και παλιότερα..)

Έχεις απόλυτο δίκιο και ελπίζω η Sony να αποφασίσει να βγάλει τίτλους όπως το Jak and Daxter και Onimusha επιτέλους και στο PS3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτό που λές,πάντως πιστεύω πως αρκετά άτομα όχι ΜΟΝΟ για το τσιπάρισμα προτιμούν Ps2 αλλα και γιατί έχουν πολλές αναμνήσεις - γιατί τα περισσότερα ΚΑΛΑ παιχνίδια δεν βγαίνουν για pc.. (μιλώντας για 2008 και παλιότερα..)

 

Αυτή την ατάκα αν την ξεστομίσεις σε 1 ξένο forum που γνωρίζω, θα σε κάψουν στην πυρά πριν προλάβεις να πεις PS2 :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps2 είναι παντος η μοναδική κονσόλα που είχα πολλα παιχνίδια και τα είχα τερματίσει όλα.Με το ps3 δεν εφαγα τέτοιο κολημα ,ίσως φταίει ότι μεγάλωσα λιγάκι και δεν είμαι ποια τόσο φανατικός gamer.

Αλλα το ps2 και το ps1 θα μείνουν πάντα μια γλυκιά ανάμνηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν να πω και εγώ την γνώμη μου πάνω σε αυτό το θέμα μιας και πρόσφατα αγόρασα ένα PS3 slim (μονο και μονο για το GT και το MGS αλλα αφού έκανα που έκανα την αγορά πήρα και επιπλέον τίτλους.)

 

Καταρχήν να πω ότι ήμουν ένας από τους πρώτους κατόχους PS2 στην ελλάδα, σίγουρα ο πρώτος στην μακεδονία (τουλάχιστον όσο αφορά τις νόμιμες προπαραγγαλιες-εισαγωγές από ελληνικό εισαγωγέα.. τώρα αν ταξίδεψε κανένας στην ιαπωνία και έφερε ένα πριν από εμενα δεν ξέρω :P )

 

Είχα πληρώσει τα μαλλιοκέφαλα μου νομίζω 400 χιλιάδες δραχμές μπορεί και παραπάνω... Η δικη μου έκδοση είχε και αλουμινένια φίλτρα στις εγκοπές του PS3 και περισσότερες θύρες από αυτά που έβλεπα μετέπειτα να κυκλοφορούν για τα μισά λεφτά, τέλος πάντων.

 

Όταν το έφερα σπίτι μου (ήταν βραδυ θυμάμαι και κλειστό το φως στο δωμάτιο μου) το άνοιξα με ένα ελαφρύ άγγιγμα στο start άναψε το φωτάκι ακούστηκε το DVDrom και μετά πετάχτηκαν τα "πνευματακια" στην TV και ακούστηκε ο χαρακτηριστικός ήχος τους... αισθανόμουν ότι έφερα μέσα στο σπίτι ένα υπερμηχάνιμα εξωγήινης τεχνολογίας και δυνατοτήτων! (αν και είχα PC από τα 6 μου και επαφή με PC κάπου στα 4) γενικά ήταν υπερποιοτική η συσκευή ειδικά η δικη μου έκδοση!

 

Ακόμη και τα παιχνίδια... οι θήκες τους από σκληρό πλαστικό με ωραίο χρώμα (και λίγη ασημόσκονη στο πλαστικό σε μερικά) τα manual, το χοντρό δισκάκι.. δεν ήθελα καν να κάνω δαχτυλιές!!

 

Τα παιχνίδια που πήρα (τα πρώτα ) ήταν απίστευτα fifa 2001, tekken tag tournament αργοτερα GT3, Unreal tournament, Half life,MGS2 collectors edition, Oni (και αυτό επικό παιχνίδι αλλα όχι τόσο γνωστό)

 

 

ξόδευα απίστευτες ώρες στα παιχνίδια και μου έπαιρνε χρόνο να τα τερματίσω γιατί είχαν μπόλικο υλικό... άσε που κάθε φορα εντυπωσιαζόμουνα με κάτι επαναστατικό στο gameplay που έβλεπα η στο σενάριο κτλ.

 

Τώρα πλέον όπως είπα πήρα ένα PS3 320GB slim...

 

Η μια απογοήτευση μετά από την άλλη...

 

Καταρχήν η κονσόλα δεν μοιάζει με έναν εξωγήινο υπολογιστή υψίστης τεχνολογίας (όπως το ps2 phat) αλλα με το grill που έχει η γιαγιά μου.. ούτε καν το σύμβολο του PS δεν μετακινείται πλαγια .... τσιπιδες σε όλα!

 

Η συσκευασία ένα χαρτοκούτι σκέτο μέχρι και το νάιλον που σκέπαζε το PS3 ήταν πιο λεπτό και πιο σκληρό (φτηνό) από το βελουτέ στιλ βαμβακερό νάιλον που είχε το PS2 μου.

 

Ο μοχλός? ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΡΑ δηλαδή σε ποιότητα με το DualShock 2 (τουλάχιστον αυτά που βγαίνανε όταν πήρα εγώ το PS2) δεν συγκρίνεται!

 

Καταρχήν καμια φορα όταν κρατάω νευρικά το τηλεχειριστήριο ακούγεται λίγο να τρίζει!!! όλα τα υλικά πιο φτηνά! μάλιστα αγορασα έναν επιπλέον μοχλό 60 euro παρακαλώ.. και η συσκευασία δεν είχε ΤΙΠΟΤΑ μέσα...(φτηνό πλαστικό και η συσκευασία) είχε αυτό το άσχημο mat χρώμα τηλεχειριστήριο (το DS2 ειχε και λιγο glitter) απο λεπτο φτηνο ελαφρύ πλαστικο ούτε το USB καλώδιο για να φορτίσει δεν υπήρχε!!!

 

 

Τα παιχνίδια? καταρχήν να ξεκινήσω απο τις θήκες είναι πολύ πιο ελαφριές (απο αυτες του PS2) πλαστικουρα φτηνή και εκεί και πολύ λεπτή σε πάχος πλαστικουρα (να μην ξοδεύουμε και υλικά!) τα βιβλιαράκια? σχεδόν ανύπαρκτα.. μια δυο σελίδες τα περισσότερα ....

 

 

Τώρα πάμε στο gameplay... ΟΛΑ τα PS3 παιχνίδια που έχω παίξει έως τώρα (GT5,MGS4,Tekken6,fifa2011,Uncharted2,killzone2) ήταν frou frou και αρώματα... - με εξαίρεση λιγο το uncharted και ίσως λίγο το killzone-

 

Εννοώ ότι ναι μεν είχαν καινούργιες τεχνολογίες στα γραφικά τους αλλα τα ίδια τα γραφικά ήταν κακάσχημα!! πχ μπορεί το tekken6 να έχει περισσότερα bit στα textures να σπάει λίγο το σκηνικό κτλ αλλα σε σύγκριση με το tekken tag tournament τα γραφικά είναι κακάσχημα..

 

Οι παίχτες είναι καταρχήν όλοι πιο χοντροί πιο αργοί.. oi πιστες είναι μικρές σε απόσταση... και χίλια αλλα προβλήματα...

 

ΟΛΑ τα παιχνίδια τρέχουν σε ψευτο HD.... 720p

 

 

Όλα τα παιχνίδια δεν έχουν υλικό (με εξαίρεση το GT5 που είναι λογικό λόγο της φύσης του) δεν προλαβαίνω να καταλάβω ότι ξεκίνησα να παίζω και τα τερμάτισα... (πολλά ούτε μια μέρα δεν μου πήρανε να τα τερματίσω)

 

 

Γενικά τα παιχνίδια μου δώσανε την εντύπωση ότι θέλουν να πουλήσουν φωτάκια που αναβοσβινουν στα μικρά παιδάκια..

 

και δεν νοιάζονται για να καλυτερεύσουν το gameplay το σενάριο ... ούτε λόγος για επαναστατικές ιδέες...

 

μονο effe που ξοδεύουν ισχύ χωρίς να προσφέρουν καλαισθησία και οδηγούνε σε framedrops του PS.. (άλλο και αυτό ΚΟΝΣΟΛΑ να έχει frame drops... στα αυθεντικά παιχνίδια της.. καταστρέψανε και ακόμη έναν λόγο που άξιζε κάποιος να πάρει κονσόλα...)

 

Η το GT5 δήθεν πολλά πολύγωνα κτλ κτλ.. αλλα μπορώ να πω το GT3 είχε πιο αληθοφανές replay! επίσης τι χαλια σκιές είναι αυτές? μου θυμίζουν GT1...

 

Στο PS2 όταν έπαιζα Half life η MGS η Oni συναντούσα την μια επανάσταση μετά την άλλη!!

 

Έβλεπα πράματα στο gameplay που δεν είχαν ξανασυμβεί!

 

πχ στο MGS2 ένας στρατιώτης μπορεί να παραξενευότανε αν ο Snake ήταν στην δεξιά γωνια ο αέρας φύσαγε δεξιά και ξεπροβαλοταν η μπαντανά του!!

 

στο MGS4 δεν πα' να κανεις γύρους πίσω από την πλάτη του?

 

δεν πα' να χτυπάς τον τοίχο?

 

χαμπάρια!!!!!! ρε στα 10 μετρα ένα πτώμα ολόκληρο να δούνε οι στρατιώτες δεν κάνουν τίποτα!

 

Και γενικά στα PS3 παιχνίδια δεν βλέπω πράγματα που δεν έχουν ξαναγίνει στο PS2 κτλ όσο αφορά το gameplay η το σενάριο... ενώ στο PS2 έβλεπα πράματα που δεν συνέβησαν ποτε ξανά ούτε σε PC ούτε σε PS1 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το ps2 νομιζετε δεν ειχε προβληματα ???? για ψαξτε λιγακι.....κατι με τις κεφαλες και επειτα μια σειρα απο slim χαλασμενα τροφοδοτικα.....

 

H γνωμη μου ειναι οτι το Xbox ηταν καλλυτερο και ειχε πιο πολλα παιχνιδια και επειτα γινοταν και pc ....

 

Η εταιριαρα η sony δεν εχει αλλαξει αυτο το σκατοχειριστηριο το οποιο ουτε βολικο ειναι και χαλαει ευκολα....ενα research τους πειραζε να κανει ???

 

Και ας μη μιλησω για τα κατωτερα γραφικα απο το Xbox360.....και μερικους τιτλους 10 στο μετρημα....απο το Χ360....

 

Ουτε για την πανακριβη τιμη του.........ε τελικα ναι ειναι ανωτερο ....οσο θυμαμαι οτι αρχικα εκανε 600 ευρω...Α και δεν ηξερε τι να το κανει - blue ray - Linux - gaming????

 

Θυμαστε που εκλεισε το linux ? απροειδοποιητα ?

 

Anyway για ps2 αρχισε η κουβεντα.....να δουμε ποτε θα μιλαγαμε αν δε τα χαμε τσιπαρει....και που θα τα βρικαμε τα παιχνιδια που εδω τα εφερναν οποτε θυμοντουσαν και οχι ολα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το ps2 νομιζετε δεν ειχε προβληματα ???? για ψαξτε λιγακι.....κατι με τις κεφαλες και επειτα μια σειρα απο slim χαλασμενα τροφοδοτικα.....

 

H γνωμη μου ειναι οτι το Xbox ηταν καλλυτερο και ειχε πιο πολλα παιχνιδια και επειτα γινοταν και pc ....

 

 

 

Σε πιο παράλληλο σύμπαν το Xbox είχε περισσότερα παιχνίδια από το PS2; :confused: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ειμαι κατοχος PS2, πιστευω η κονσολα ολων των εποχων ηταν το SNES!

Κασετες που δεν παθαιναν τιποτα, τα ειχα ολα χυμα σε μια τεραστια σακουλα Jumbo!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το ps2 νομιζετε δεν ειχε προβληματα ???? για ψαξτε λιγακι.....κατι με τις κεφαλες και επειτα μια σειρα απο slim χαλασμενα τροφοδοτικα.....

 

H γνωμη μου ειναι οτι το Xbox ηταν καλλυτερο και ειχε πιο πολλα παιχνιδια και επειτα γινοταν και pc ....

 

Η εταιριαρα η sony δεν εχει αλλαξει αυτο το σκατοχειριστηριο το οποιο ουτε βολικο ειναι και χαλαει ευκολα....ενα research τους πειραζε να κανει ???

 

Και ας μη μιλησω για τα κατωτερα γραφικα απο το Xbox360.....και μερικους τιτλους 10 στο μετρημα....απο το Χ360....

 

Ουτε για την πανακριβη τιμη του.........ε τελικα ναι ειναι ανωτερο ....οσο θυμαμαι οτι αρχικα εκανε 600 ευρω...Α και δεν ηξερε τι να το κανει - blue ray - Linux - gaming????

 

Θυμαστε που εκλεισε το linux ? απροειδοποιητα ?

 

Anyway για ps2 αρχισε η κουβεντα.....να δουμε ποτε θα μιλαγαμε αν δε τα χαμε τσιπαρει....και που θα τα βρικαμε τα παιχνιδια που εδω τα εφερναν οποτε θυμοντουσαν και οχι ολα....

 

 

Καταρχήν δεν έχεις λογικό ειρμό..

 

ξεκινάς λέγοντας ότι το PS2 δεν ήταν τόσο καλο επειδή ΚΑΠΟΙΑ PS2 είχαν προβλήματα με την κεφαλή.. και μετά αμέσως πετάς το xbox360! ότι γιαυτο το λόγο (επειδή το PS2 είχε προβλήματα δηλαδή) το xbox360 είναι καλύτερο!!

 

Μιλάμε για την ίδια κονσόλα που έκανε σάλο με τα rrod!! γιατί άλλο είναι απλά καμια φορα να μην διαβάζει η κονσόλα σου ένα DVD η ένα game.. και άλλο να μην ανοίγει ΚΑΝ!

 

 

Μετά από αυτό το επιχειρηματολογικό φιάσκο πας και μας λες ότι το Xbox 360 έχει καλύτερα γραφικά από το PS>>>3<<<< lol μάλλον θες γυαλιά! γιατί ναι μεν δεν μου αρέσουν τα γραφικά στο PS3 αλλα σε σύγκριση με το xbox 360 είναι κλάσης ανωτερα !

 

Μετά μας λες ότι γίνονται και PC... με την πενιχρή μνήμη να τους να τρέχουν WINDOWS!!! τα PS3 με σαφώς μεγαλύτερη RAM τρέχουν linux που είναι ελαφρύτερο άρα είναι πιο efficient PC...

 

μαρεσει το τηλεχειριστήριο του Xbox αλλα δεν υστερεί το DualShock σε καμια περίπτωση...

 

EDIT: και το PS2 έτρεχε linux απλα επρεπε να αγοράσεις δίσκο και να κανεις τις κατάλληλες παραμετροποιήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...