Προς το περιεχόμενο

Μια πρώτη ματιά στον Firefox 5


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελείωσε η ιστορία. Firefox 2004(πότε ήταν)-2012(αντε 2013). Μόνο με θαύμα σώζεται η κατάσταση.

 

Εδώ οι σελίδες novasports.gr, metrosport.gr και metropolisradio.gr δείτε πως εμφανίζονται!

 

Εγώ που τις είδα τις σελίδες, είναι ίδιες. ( Κατά κύριο λόγο χρησημοποιώ Chrome και εγω, μην με παρεξηγήσεις κιολας ^_^ )

 

(Εκτός απο το γεγονός ότι είναι άσχημες όσο δεν πάει...) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό που εχω εγω να πω ειναι οτι ειμαι χρηστης του FF απο την πρωτη μερα που βγηκε. Και απο εναλλακτικος browser του IE εγινε το κυριο και μοναδικο προγραμμα μου περιηγισης στο διαδικτυο. Οστοσο επεστρεψα στον ΙΕ9 και δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος οτι το προγραμμα ειναι ταχυτατο (η περιηγιση ειναι τοσο smooth που μπορω να την συγκρινω με την αντιστοιχη ευχαριστηση που εχεις οταν παιζεις καποιο 3d παιχνιδι σε full frames/second) το οποιο ειναι ξεκουραστο στα ματια (τουλαχιστον τα δικα μου), ανοιγει ακαριαια (σε αντιθεση με την αλεπου v3.x/v4) και οτι τελικα ο ΙΕ9 θα ειναι το προγραμμα που θα χρησημοποιω εφεξης για την περιηγιση μου. Δεν δινω δεκαρα για το "versioning" του FF, Chrome, IE η οποιου αλλου browser ακομη κι αν στο τελος τελος προσθεσουνε καποιο χαρακτηριστικο που το προγραμμα θα σου φτιαχνει και καφε..... αλλα θα σου τρωει το 80% των διαθεσιμων πορων του PC σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δούμε και ελαφρύ και συνάμα γρήγορο firefox. Ειδικά η έκδοση 3 δεν παλεύεται σε παλιά pc (pentium 4 και κάτω ) που έχουν ακόμα σε πολλά γραφεία, αλλά ας όψεται η ασφάλεια που παρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δούμε και ελαφρύ και συνάμα γρήγορο firefox. Ειδικά η έκδοση 3 δεν παλεύεται σε παλιά pc (pentium 4 και κάτω ) που έχουν ακόμα σε πολλά γραφεία, αλλά ας όψεται η ασφάλεια που παρέχει.

 

εγω με athlonxp 2400+ και αλεπου 3.6 την παλευω παντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο FF4 final υποτίθεται ότι θα έβγαινε τέλος του 2010 και τώρα ακόμα είναι beta και μιλάνε για την 5; Ρε την παλέυετε; Βγάλτε σωστή τελική 4 και μετά τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί.Χρησιμοποιώ τον firefox αλλά τελευταία αργεί φοβερά να ανοίξει.Παρ ότι έχω μόνο 7 add ons που νομίζω είναι λίγα και παρ ότι πρώτα είχα περισσότερα τώρα ανοίγει σας λέω πολύ αργά. προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το minefield που ανοίγει γρηγορότερα τις σελίδες αλλά δεν φαίνεται να μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο internet banking.Γενικά είμαι προβληματισμένος τι εγινε και τι μπορώ να κάνω.Τον chrome δεν μου αρέσει ο τρόπος που δεν δείχνει τα bookmarks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον προσπαθούν να δημιουργήσουν κάποιο θόρυβο για να μην ξεχάσουμε ότι υπάρχει και ο Firefox, μιας και έχει μείνει στάσιμος σε σχέση με Chrome, Safari, IE, και Opera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί.Χρησιμοποιώ τον firefox αλλά τελευταία αργεί φοβερά να ανοίξει.Παρ ότι έχω μόνο 7 add ons που νομίζω είναι λίγα και παρ ότι πρώτα είχα περισσότερα τώρα ανοίγει σας λέω πολύ αργά. προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το minefield που ανοίγει γρηγορότερα τις σελίδες αλλά δεν φαίνεται να μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο internet banking.Γενικά είμαι προβληματισμένος τι εγινε και τι μπορώ να κάνω.Τον chrome δεν μου αρέσει ο τρόπος που δεν δείχνει τα bookmarks

 

Οι minefield δεν είναι επίσημες εκδόσεις...

Αυτή τη στιγμή η τελευταία beta της Φώφης παίζει πολύ καλά.

 

Σχετικά με τα addons. Ένα και μόνο είναι αρκετό να σου προκαλέσει μεγάλη καθυστέρηση. Παραδείγματος χάριν, το AdBlock+ είναι αρκετά βαρύ όσο γεμίζει με κανόνες. Όταν το συγχρονίζεις με κάποιο online repository, γεμίζει με χιλιάδες άχρηστους για εσένα κανόνες. Καλό είναι να χτίζεις μόνος τους κανόνες αλλά και να φροντίζεις να απομακρύνεις αυτούς που έχουν πολύ καιρό να χρησιμοποιηθούν (ας μην αγνοούμε ότι τα sites αλλάζουν συνεχώς και κατά συνέπεια και τα blocked url's). Για να καταλάβεις εγώ έχω τώρα μόνο 176 κανόνες.

 

Οπότε καθαρίζοντας το ABP, απομακρύνοντας άχρηστα addons και αλλάζοντας σε 4.0b11 είδα τραγικές διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στη Mozilla διαπίστωσαν ότι το μάρκετινγκ παίζει μεγάλο ρόλο στην επιλογή browser (έστω στους αρχάριους χρήστες) και τους ενδιέφερε να αλλάξουν το version number χωρίς να κοροϊδεύουν τους παλιούς χρήστες θα μπορούσαν απλά να υιοθετήσουν ένα μοντέλο παρόμοιο με αυτό του ubuntu. Να δεσμευτούν για εξάμηνες αναβαθμίσεις, να θέτουν συγκεκριμένους στόχους και να παρουσιάζουν ένα προϊόν με αύξον αριθμό αντίστοιχο της τρέχουσας ημερομηνίας. Έτσι ούτε οι χρήστες θα μπερδεύονται και οι κύριοι της Mozilla θα κάνουν το κομμάτι τους.

Τώρα με τέτοιο ρυθμό ανανέωσης του ονόματος έκδοσης που υιοθέτησαν (γιατί περί αυτού πρόκειται) σε δύο χρόνια θα έχουμε αντί για τον Firefox 5 τον Firefox 35. Κι αυτό θα το βαφτίζουμε πρόοδο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Mozilla έχει γίνει τελείως ασόβαρη σαν εταιρία. Έχουν καθυστερήσει τόσο με τον 4 που έχουν χάσει μεγάλο ποσοστό της βάσης χρηστών τους. Αντί να περιμένουν να τον βγάλουν και μετά να αρχίσουν να μιλάνε για τις επόμενες εκδόσεις, έχουν καταντήσει να μου θυμίζουν πολιτικούς: θα, θα, θα, η έκδοση 5 ΘΑ έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, μέχρι τότε ΘΑ έχουμε βγάλει τον firefox 7, θα θα θα θα... Τους βαρέθηκα! Βγάλτε έναν σύγχρονο browser κύριοι και μετά παίζετε το παιχνίδι του μάρκετινγκ. Είναι αδιανόητο ότι προμοτάρουν τις μεθεπόμενες εκδόσεις ενός browser που ακόμα δεν έχει βγει! Συγνώμη αλλά ποιοι είστε και τι κάνατε στη Mozilla που αγαπήσαμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μπερδευτεί.Χρησιμοποιώ τον firefox αλλά τελευταία αργεί φοβερά να ανοίξει.Παρ ότι έχω μόνο 7 add ons που νομίζω είναι λίγα και παρ ότι πρώτα είχα περισσότερα τώρα ανοίγει σας λέω πολύ αργά. προσπάθησα να χρησιμοποιήσω το minefield που ανοίγει γρηγορότερα τις σελίδες αλλά δεν φαίνεται να μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο internet banking.Γενικά είμαι προβληματισμένος τι εγινε και τι μπορώ να κάνω.Τον chrome δεν μου αρέσει ο τρόπος που δεν δείχνει τα bookmarks

αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι σε άλλα θέματα υπερισχύει ο ένας browser και σε άλλα ο άλλος

πάντα βάζω δύο Browser στο λειτουργικό που χρησιμοποιώ για να καλύβομαι, και για να μπορώ να ανοίγω διαφορετικούς browser όταν δουλεύω με δύο παράθυρα

(έχω ΠΧ στον FF 5-6 καρτέλες και στον chrome τραγούδια από το youtube, αν έχω δύο παράθυρα FF και στο ένα 5 καρτέλες, το PC μου τα παίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσουμε τα χρήματά μας πίσω!!! :rolleyes:

 

Δεν λέμε και πάλι καλά που υπάρχουν τόσα ανοικτά project που μας δίνουν επιλογές, στραβώνουμε που κάποια από αυτά δεν είναι ίσως τόσο καλά όσο κάποια άλλα επειδή υπάρχει ανταγωνισμός που... πάλι εμάς ευνοεί. :-)

 

Chill out m8s. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπει από την μια τον ie 9 να είναι rc ήδη, τον chrome να φτάνει αθόρυβα 9 , και κοιτάει μέσα και τι βλέπει?

!! ...έντεκα...beta εκδόσεις και ακόμα στο περίμενε. Εντωμεταξύ έχει χάσει τον αγώνα για την ταχύτητα σε javascript και τρέχει τρέχει τρέχει να προλάβει.Οπότε πάρτε τι σκεφτόμαστε για τον 5 και καλά κρασιά. Σοβαρέψου αλεπού!!!!

Και τα γράφω από την 11 μπέτα σε mac. Που αρκετές φορές τρώει κάτι φλασιές άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε win7, έναν P4 2.8GHz & μια MX4000 (άρα χωρίς HA) έχουμε και λέμε:

 

SunSpider JavaScript Benchmark:

Firefox 4b11 620ms

Opera 11.01 632ms

Chrome 9.0.597.98 844ms

 

SunSpider 0.9.1 JavaScript Benchmark:

 

Opera 11.01 560ms

Firefox 4b11 582ms

Chrome 9.0.597.98 725ms

 

Άρα είχε μείνει πίσω αλλά με τον 4 επανέρχεται δυναμικά.

 

Σαν εταιρία τώρα λογικό είναι να θέλει να προβλιθει παραπάνω γιαυτό και άλλαξε την πολιτική της για τις version.

Εμάς γιατί μας πειράζει αυτό ενώ είναι εμφανές ότι με τον Firefox 4 μπαίνει στον σωστό δρόμο;

Τι σημασία έχει πως λέγετε όταν γίνετε δουλειά;

 

Και επειδή λοιπόν είχε μείνει πίσω γιαυτό χρειάζονταν και τόσο χρόνο. Όταν είσαι σοβαρή εταιρία δουλεύεις μέχρι να βγάλεις κάτι καλό και δεν σκέφτεσαι απλά να βγάλεις μια έκδοση επειδή σε πιέζει ο κόσμος.

 

Σημασία λοιπόν έχει να τα πηγαίνουν όλοι καλά, να υπάρχει ανταγωνισμός και να ωφελούμαστε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...