Προς το περιεχόμενο

Σημερα αποχωρηστικα το αμαξακι μου και...


petros_samurai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηταν καλοκαιρι του 2006 οταν εψαχνα ενα φτηνο αμαξακι με λιγα κυβικα εκατοστα για να κανω της δουλευες μου στο κεντρο της Αθηνας.Πηρα μια χρυση ευκαιρια και το ματι μου επεσε σε ενα τρικυλινδο χιλιαρακι,σουιφτ!Διπορτο του 1996 και με καλη μηχανη...πηγα το ειδα και το αγορασα αν θυμαμαι καλα γυρο στις 2χιλιαδες ευρω.Με αυτο το αμαξι εκανα πολλα πραγματα που με το που κοιταω το σαλονι του μου ερχονται ολα στο μυαλο,απο βολτες με φιλους και με γυναινα μεχρι τις μερες που ημουν χαλια και πηγαινα στην παρνηθα και θρακομακεδονες για να ξεσκασω,οδηγοντας.Εχω γελασει εχω γαμησει και εχω κλαψει εκει μεσα,εχω πιασει τον εαυτο μου να μιλαει σε αυτο,που με ακουγε παντα χωρις να λεει τιποτα!Τωρα λογο ανεργιας παρεδωσα τις πινακιδες και το ειχα παρκαρισμενο εξω απο το σπιτι..ηταν εκει ακινητο μερικους μηνες τωρα,χωρις πηνακιδες φανταζει σαν γυμνο σαλιγκαρι.Χτες δεχομαι ενα τηλεφωνημα,καποιος το θελει,πρωτη μου σκεψη ειναι "ωραια πιανει και χωρο και ειναι και μια ευκαιρια να παρω κανα φραγκο".Συμφωνουμε 100 ευρω...σημερα ερχεται να το παρει....το βαζει μπρος... ακουω την μηχανη του...κατι προσπαθει να μου πει...ειναι πια αργα πρεπε να το αποχωριστω...τα ξερογκαζα μου θυμιζουν τις πρωτες μερες του ενθουσιασμου μου καθως το πηρα.Βρεποντας το να απομακρυνεται νιωθω σαν παλαιμαχος πρωταθλητης που πουλαει τα μεταλλια του για να ζησει."Πουλησα κατι που ειχε συναισθηματικη αξια για εκατο ευρω" σκεφτομαι...το θελω πισω...εχουν περασει 10 δευτερολεπτα...ειναι αργα...το ακουω που φωρτωνει η πρωτη...μενω σιωπιλος να ακουσω την αλλαγη σε δευτερα...κανεις δεν θα το προσεχει οσο εγω...το ασπρο σουζουκι της γειτονιας δεν ανηκει πια στο Πετρο!

 

Εάν είχες σοροπιαστεί με γυναίκα θρακομακεδόνες, μέσα στο σουζούκι, σ' έχει πάρει το μάτι μου.

Εάν όχι, καλώς. Δεν ενδείκνυται να πας θρακο γι' αυτό. Στο επόμενο τουτού, προτείνω βαρυμπόμπη.

 

Πέτρο, συγκινητικό ρε φίλε, αλλά τα αυτοκίνητα έχουν αξία όταν τα βολτάρεις και όχι όταν τα έχεις απλά για να τα βλέπεις. Ο Σουζούκης σου μάλλον θα γουστάρει περισσότερο πλέον.

 

 

Το πρώτο σου είναι; Κι εγώ έτσι, σχεδόν δάκρυσα όταν έδωσα το πρώτο μου φίατ 127. Λιγότερο στεναχωρήθηκα αργότερα, όταν έδωσα το φίατ ούνο τούρμπο. Σε λίγο που θα δώσω το φίατ στίλο μου για ένα φίατ μούλτιπλα, μάλλον δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου.

 

Φίατ 127, τι είπες τώρα..

 

Φόρτωνα μέσα 8 αν έχεις το θεό σου άτομα, και ακουμπούσε η εξάτμιση στο δρόμο.

Με συγκίνησες βρε χαμένε. Σιχτίρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε αρχηγε 100ε και δουλευε κανονικα!?!!?χιλιες φορες να το δεινες σε καποιον που το χει αναγκη και να κυκλοφορουσε στους δρομους.

αν δεν κανω λαθος το μονο που επρεπε ο αγοραστης ειναι να πληρωσει τελη κυκλοφοριας για να παρει πισω πινακιδες.

επιπλεον θα μπορουσες να το δωσεις για αποσυρση και να πουλησεις την "μεταβιβαση"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είχα φορτώσει 4 ελέφαντες.

 

Έλα ρε φρι, δεν έχεις δει ποτέ παρτούζα καθ' οδόν?

 

Είχαμε πάει για μπάνιο θυμάμαι, και 2 αγόρια είχαν κάτσει το πορτμπαγκάζ, με ανοιχτό καπάκι.

Δεν μας είχαν σταματήσει ούτε μια φορά.

 

Χαίρε φάρδος αμέτρητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω ρε φίλε αλλά άμα τσούλαγε το αμάξι...για 100ε το δώσες????

να ταν πιο πολλά τα λεφτά οκ,αλλά 100ε κλαιν..και ειδικά στη περίπτωση που είσαι συναισθηματικά δεμένος!

τώρα βέβαια άμα δε μπορούσες να το συντηρήσεις είναι άλλο θέμα!

 

εγώ,θα κατέθετα τις πινακίδες,θα το πήγαινα στο χωριό,και θα το χα για βόλτες,για κουβαλήματα κλπ!

100ε τσάμπα πράμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω ρε φίλε αλλά άμα τσούλαγε το αμάξι...για 100ε το δώσες????

να ταν πιο πολλά τα λεφτά οκ,αλλά 100ε κλαιν..και ειδικά στη περίπτωση που είσαι συναισθηματικά δεμένος!

τώρα βέβαια άμα δε μπορούσες να το συντηρήσεις είναι άλλο θέμα!

 

εγώ,θα κατέθετα τις πινακίδες,θα το πήγαινα στο χωριό,και θα το χα για βόλτες,για κουβαλήματα κλπ!

100ε τσάμπα πράμα.....

 

θα ησουν μονιμως παρων; γιατι αμα στο κλεβανε θα ταν μεγαλυτερος "πονος" λογω του συναισθηματικου σου δεσιματος μ αυτο και που ξερεις αν το χρησιμοποιουσαν σε καμια παρανομια μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...