Προς το περιεχόμενο

Η επόμενη γενιά στα γραφικά παιχνιδιών σύμφωνα με την Epic


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χύστε ελεύθερα παιδιά μου ;) (το demonstration έγινε σε PC με GTX580 σε Tri-SLI)

 

http://www.dasreviews.com/das-game-news/unreal-3-engine-cam-video-gdc2011

 

 

Καλά φαίνεται πραγματικά απίστευτο!!Απο τώρα πάντως αρχίζει και φαίνεται ποιες εταιρίες θα πρωταγωνιστήσουν στην επόμενη γενιά...Crytek και Epic δείχνουν ήδη τα δόντια τους και όλως τυχαίως( ;; ) και οι δυο συνεργάζονται στενά με την MS(κυρίως)...η Epic εννοείται με το Gears of War και η Crytek με το Codename:Kingdoms!!! B) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Epic είχε πει παλιότερα οτι θα πάρουμε μια μικρή γεύση του τι θα δούμε στην επόμενη γενιά μέσω του Gears of War 3. Μακάρι να το αξιοποιήσουν στο έπακρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά απίστευτες οι φωτογραφίες!Άντε να δούμε και το vedeo να πάρουμε μία καλύτερη γεύση!Τέλος θα περιμένω και την ανακοίνωση για το hardware που θα θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι κι αυτο ενα trick στυλ microsoft βλεπε Flight Simulator X me DX 10 και ολα τα φουμαρα....

ποτε οι εταιρειες παιχνιδιων δεν καταφεραν να ειναι συνεπεις με τις διαφημισεις παιχνιδιων πριν δειξουν τα τραιλερ!

με ποια να αρχισω?

 

κατα τη γνωμη μου οι φωτο ειναι στην κυριολεξια φωτο...απο το photoshop.... και τιποτα παραπανω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ειναι κι αυτο ενα trick στυλ microsoft βλεπε Flight Simulator X me DX 10 και ολα τα φουμαρα....

ποτε οι εταιρειες παιχνιδιων δεν καταφεραν να ειναι συνεπεις με τις διαφημισεις παιχνιδιων πριν δειξουν τα τραιλερ!

με ποια να αρχισω?

 

κατα τη γνωμη μου οι φωτο ειναι στην κυριολεξια φωτο...απο το photoshop.... και τιποτα παραπανω....

 

Καμία απολύτως σχέση γιατί έχει γίνει κανονικό demonstration κι έχουμε δει το video. Δεν είναι Photoshop-ιά κοινώς όπως το Flight Sim X ή τα bullshots άλλων παιχνιδιών. Χωρίς να θέλω να προτρέχω, ενδέχεται στην επόμενη γενιά να δούμε ακόμα πιο εντυπωσιακά γραφικά από τα παραπάνω. Σαν hint, σας δίνω το πρώτο demonstration της Unreal 3 Engine που μας είχε πάρει τα μυαλά και τότε... ενώ πλέον σήμερα μας φαίνεται απλά καλό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία τα γραφικά δεν λέω... αλλα δεν βλέπω τίποτα επαναστατικό.. ειδικά αν γυρίσουμε πίσω και σκεφτούμε τις διαφορες που είχε η UE 1 με την 2 αυτό ήταν τεράστιο βήμα μπροστά...

 

Τώρα άλλαξε ο μανωλιός απλά.. γιατί το λέω αυτό? γιατί έχει κάποια wow στοιχεια (τώρα μιλάω βεβαια με το video που είδα δεν ξέρω αν η τελική μορφή έχει πολλά περισσότερα) Τα οποια όμως περιορίζονται στην ψευδαίσθηση.. και όχι στην ουσία..

 

Δηλαδή τι θέλω να πω? θέλω να πω ότι αυτό που κάνει τα γραφικά (αν και όχι τόσο ανωτερα σε σύγκριση με ήδη υπάρχοντα παιχνίδια) να εντυπωσιάζουν κάποιους είναι ο φωτισμός στο σκοτάδι... αυτή η ψευδαίσθηση, ο πιο καλοστημένος φωτισμός και σκιές, που κάνουν τα γραφικά να φαίνονται πιο πραγματικά..

 

Κατά τα αλλα τα γραφικά είναι πολύ καλά μεν αλλα σε ήδη συνηθισμένα επίπεδα.. το μούσι ας πούμε δεν με εντυπωσίασε ανάλογο έχω δει και στο uncharted 2 αλλα και σε αλλα παιχνίδια.. τα πολλά σημάδια στο πρόσωπο είναι μια ακόμη ψευδαίσθηση όταν δεν μπορείς να κανεις αληθοφανές texture του χώνεις ουλές...(επαναλαμβάνω δεν θεωρώ κακά τα γραφικά απλά τα θεωρώ υπερτιμημένα )

 

 

Μετά τα ρούχα.. χοντροκομμένα όπως στο UT 3 δηλαδή λες και φοράνε πολύ χοντρά σκληρά πλαστικά δύσκαμπτα ρούχα (λόγο ελλείψεως pshysics και πολυγώνων)

 

Ο τρόπος που ρουφουσε το τσιγάρο.. τα μαγουλα του απλά τεντωνόταν προς τα μέσα.. (μου θύμισε λίγο effe επί εποχής half life 2 - στο ps2- όταν ανοίγανε τα στόματα τους και τεντώνονταν το texture στα μαγουλα)

 

Η κίνηση το ίδιο.. το effe στην συγκόλληση αρκετά φτωχό και η ίδια η συγκόλληση δεν φαινόταν απλά πέφτανε μερικές σπίθες όλες με τον ίδιο τρόπο και την ίδια κατεύθυνση (δεν ήταν τυχαία η διασπορά τους δηλαδη, κάτι σαν GIF ένα πράμα)

 

Και γενικά δεν είδα κάτι επαναστατικό στα γραφικά πέρα από την ψευδαίσθηση του φωτισμού στην νύχτα (άραγε στην ημερα θα είναι το ίδιο εντυπωσιακά? )

 

Και θα ξαναμάταεπαναλάβω ότι ΔΕΝ λέω πως δεν είναι ωραία τα γραφικά απλά δεν τα βρίσκω "καινούργια" η επαναστατικά... μου θυμίζουν παιχνίδια όπως το UT3 crysis, uncharted, killzone 3 god of war 3ktl κτλ γενικά δεν είναι η τεραστια επανάσταση (όπως το πήδημα από το ut 2004 στο ut3)

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι πιο αληθοφανή γραφικά με την υπάρχουσα τεχνολογία δύσκολα να δούμε (ειδικά χωρίς να βάλουμε το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη) τα υπάρχοντα γραφικά ειναι αξιοπρεπή.

 

Εκεί που νομίζω ότι πρέπει να ζουμαρουν επιτέλους στα παιχνίδια είναι στην πολυπλοκότητα του περιβάλλοντος.. και στα physics..

 

Έχω βαρεθεί να βλέπω πχ πόρτες γραφείων να μην ανοίγουν και να έχουν διαφορετικό (πιο απλοϊκό) texture από αυτές που ανοίγουν... έχω βαρεθεί όλα τα στενά σε μια πόλη να οδηγούν σε αδιέξοδα...

έχω βαρεθεί να πυροβολω πχ ένα τοιχάκι και να καταστρέφεται και την ίδια στιγμή να πυροβολώ έναν τενεκέ και να μην παθαίνει τίποτα... η μερικά τζαμια να σπάνε άλλα όχι (στο ίδιο παιχνίδι) αυτά και αλλα πολλά κάνουν τα παιχνίδια "άσχημα" και νομίζω ότι μπορούνε να τα διορθώσουν χωρίς επαναστατικές τεχνολογίες.. απλά αυξάνοντας λίγο τα GB του παιχνιδιού (λόγο των επιπλέον textures και data) και ίσως να χρειαστεί και καμια αναβάθμιση στην ram...

Επεξ/σία από papajo_r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...