Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία "παράνομης" εργασίας


Mirlogria

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Ε ναι, διοτι ως γνωστον 700ευρω συν 400 ικα επι 12 μηνες ισον 13.200 ευρω το χρονο, τα εχει η οποιαδηποτε μικρη επιχειρηση σκορπια και δεν εχει που να τα δωσει.

 

Οποιαδηποτε επιχειρηση ακομη και του μεγαλοεπιχειρηματια, πρωτα θα εξαντλησει τους διαθεσιμους πορους (γυναικα, παιδια, γονεις, παπουδες κλπ), και μετα θα παρει υπαλληλο. Σιγα μην κανουμε τωρα καταγγελια και στη γιαγια που φυλαει το παιδι μας γιατι κοβουμε την εργασια απο την μπειμπι σιτερ.

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι έννομο να μην είναι δηλωμένος ο οποιοσδήποτε που εργάζεται σε μία εταιρεία;

 

Τα παραδείγματα με τις γυναίκες και τα παιδιά αφορούν το ιδιοκτησιακό καθεστώς συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Είσαι σίγουρος ότι είναι έννομο να μην είναι δηλωμένος ο οποιοσδήποτε που εργάζεται σε μία εταιρεία;

 

Τα παραδείγματα με τις γυναίκες και τα παιδιά αφορούν το ιδιοκτησιακό καθεστώς συνήθως.

 

Μην νομιζεις οτι κι εγω τα ξερω, απλα οτι εχω δει στην πραξη λεω.

 

Παρολα αυτα, στο λινκ που δινει ο bluesattack καθως κι εδω, αναφερει απο τη μια οτι ειναι προεραιτικη, απο την αλλη υποχρεωτικη αλλα οχι αυτοδικαιη... δεν τα πολυκαταλαβαινω να πω την αληθεια :rolleyes:

 

 

ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΟΥ ΜΟΥ Ως ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΙΚΑ. ΤΩΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ. ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΠΩΣ ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΠΑΡΟΧΕΣ ΟΠΩΣ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΘΕΑΜΑΤΩΝ - ΒΙΒΛΙΩΝ, ΔΑΝΕΙΟ ΜΕΣΩ ΟΕΚ,ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ. ΕΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΝΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ?

 

Απάντηση:

 

Η ασφάλιση των συγγενικών προσώπων είναι προαιρετική, όταν το πρόσωπο που απασχολείται είναι τέκνο, αδελφός, σύζυγος ή γονιός του ιδιοκτήτη της επιχείρησης στην οποία απασχολείται. Σε κάθε άλλη περίπτωση απασχόλησης συγγενικού προσώπου τίθεται θέμα υποχρέωσης ασφάλισης.

Αναφορικά σε ατομικές επιχειρήσεις:

Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθ. 1, παρ. 1 του Ν.1759/88 υπάγονται στην ασφάλιση του Ι.Κ.Α. για όλους τους κλάδους αυτού του καθώς και του Ι.Κ.Α. – ΕΤΕΑΜ τα πρόσωπα εκείνα που παρέχουν εργασία σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α’ και β’ βαθμού συγγένειας με την προϋπόθεση ότι για την εργασία αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κύριας ή επικουρικής ασφάλισης.

Η ασφάλιση των παραπάνω προσώπων είναι μεν υποχρεωτική αλλά όχι και αυτοδίκαιη. Αυτό σημαίνει ότι η έναρξη και η λήξη της ασφάλισης γίνεται με έγγραφη αναγγελία στο αρμόδιο Υπ/μα Ι.Κ.Α. ελέγχου της επιχειρήσεως.

Τα μέλη της οικογένειας ασφαλίζονται στο ΙΚΑ για τους κλάδους Σύνταξης και Ασθένειας, καθώς και στο Ε.Τ.Ε.Α.Μ., εφόσον βέβαια δεν υπάρχει υποχρεωτική υπαγωγή σε άλλο φορέα επικουρικής ασφάλισης. Εξαιρούνται όμως οπωσδήποτε από την ασφάλιση των κλάδων Ανεργίας, Στράτευσης, Δ.Λ.Ο.Ε.Μ., κ.λπ., Εργατ. Κατοικίας και Εργατ. Εστίας, γιατί θεωρούνται ότι δεν παρέχουν εξαρτημένη εργασία.

Ο αριθμός των αναγνωριζομενων κατά μήνα ημερών ασφάλισης, ανεξάρτητα από την πραγματική διάρκεια της ημερήσιας εργασίας και άσχετα αν ο εργαζόμενος απασχολείται όλες τις ημέρες του μήνα (Κυριακές, αργίες κλπ.), ή αν η επιχείρηση εφαρμόζει το σύστημα της πενθήμερης εβδομάδας, ανέρχεται σε (25). Εκτός βέβαια αν μεσολαβήσει ασθένεια ή άλλο ανυπαίτιο κώλυμα (λ.χ. στράτευση, φυλάκιση κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, διοτι ως γνωστον 700ευρω συν 400 ικα επι 12 μηνες ισον 13.200 ευρω το χρονο, τα εχει η οποιαδηποτε μικρη επιχειρηση σκορπια και δεν εχει που να τα δωσει.

 

Οποιαδηποτε επιχειρηση ακομη και του μεγαλοεπιχειρηματια, πρωτα θα εξαντλησει τους διαθεσιμους πορους (γυναικα, παιδια, γονεις, παπουδες κλπ), και μετα θα παρει υπαλληλο. Σιγα μην κανουμε τωρα καταγγελια και στη γιαγια που φυλαει το παιδι μας γιατι κοβουμε την εργασια απο την μπειμπι σιτερ.

 

Αυτο ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δική μου εμπειρία πάντως, που έχω υπάρξει και εργαζόμενος και εργοδότης του πατέρα μου, δε μου επιτρέπει να συμφωνήσω με αυτό και μάλιστα τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Snoob, 8 Μαρτίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

Και αυτο γιατι μας νοιαζει εμας ρε συ Insomniak? Ο ανθρωπος ειναι ή δεν ειναι συγγενης πρωτου βαθμου? Θελει να βοηθησει ή μηπως τον κραταει η γυναικα του με το ζορι στο μαγαζι? Δηλαδη εγω οταν γυρναω απο Θεσσαλονικη στη Βεροια και κανω τα ψωνια προσωπικα για το μαγαζι της αδερφης μου αυτοματα αυτο με κανει "παρανομο" και "τρωω" τη θεση καποιου και δεν θα επρεπε να το κανω? Εννοεις οτι θα πρεπει μηπως η αδερφη μου να με πληρωσει κιολας?

 

Ρε που εχει παει αυτη η γ@μημενη λογικη σε αυτο το φορουμ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Ίσως, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και έχει να κάνει με το είδος της εταιρείας και με το ταμείο που ανήκει ο εργοδότης και ο εργαζόμενος, αν χρειάζονται ένσημα ή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, πχ δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είναι και οι 2 ασφαλισμένοι ή ακόμα και φορολογικά τερτίπια για να ανήκει στην πιο συμφέρουσα φορολογική κλίμακα η εταιρεία. Δεν τα ξέρω αυτά και το λινκ που δίνει ο bluesattack με μπερδεύει ακόμα περισσότερο. Φαντάζομαι για αυτό υπάρχουν και λογιστές.

 

EDIT: Είστε λίγο επιθετικοί, συζήτηση κάνουμε. Χαλαρώστε. Πληροφορίες σύμφωνα με το νόμο ζήτησα, δε σας προσέβαλα.

 

Σημείωση: Αν είσαι συνταξιούχος και εργάζεσαι, συνεχίζεις να συνεισφέρεις σε ασφαλιστικό ταμείο και η σύνταξη σου έχει σχέση με το εισόδημα απο την εργασία (Έτσι έλεγε πριν από χρόνια το σάητ του ΤΕΒΕ τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε οικογενειακη επιχειρηση δεν απαγορευεται τιποτα...

στη γυναικα του ανηκει.

 

δηλαδη αν εγω δουλευω σε μια εταιρια και παω το απογευμα στο μαγαζι της γυναικας μου να το σφουγγαρισω, ειμαι παρανομος?

 

αφηστε τα αυτα, κοιταξτε τι γινεται γυρω σας, παιδια να δουλευουν 12 ωρα με ουτε το βασικο μισθο, ουτε ικα

και τους αφηνουν απληρωτους! ΑΥΤΟΥΣ να καταγγειλεις

 

Κοίταξε Aledjo,κανονικά ακόμη και το να παραβρίσκεσαι στο χώρο εργασίας χωρίς λόγο εφόσον έχεις συνταξιοδοτηθεί είναι παράνομο!Δεν είναι η επιχείρηση "σπίτι"!Αν θες "βοήθεια" προσλαμβάνεις υπάλληλο!Αλλιώς να κουβαλάμε κι εμεις τις μανάδες,τους πατεράδες και τις κουμπάρες μας να βάζουν κάνα χεράκι,όχι τίποτα άλλο,εγώ κορόιδο είμαι που πληρώνω κοπέλα να σηκώνει τα τηλέφωνα όταν εγώ κι ο άλλος λείπουμε;;;

 

Άκου περιστατικό που μου περιέγραψε η μάνα μου...πήγε λαϊκή και σε έναν πάγκο πουλούσαν μαρούλια δύο παιδιά στην ηλικία μου (21-22) και δίπλα τους στεκόταν όρθια η μάνα τους (άνω των 60)...εκείνη τη στιγμή πέρασε ένα "όργανο" και ρώτησε "τι δουλειά έχει η κυρία εδώ";Τα παιδιά είπαν "τίποτα,απλώς επιβλέπει μην κάνουμε κανένα λάθος"...τότε γυρνάει το μπατσόνι και τους λέει "την επόμενη φορά να είστε οι δυο σας μόνοι"!

Το ξέρω ακούγεται λίγο "κάπως" αλλά έτσι είναι ρε φίλε...στην ουσία στερείς μεροκάματο από κάποιο νέο άνθρωπο που το έχει ανάγκη,για λόγους προσωπικού συμφέροντος (στην προκειμένη,να μην πληρώνει υπάλληλο το Super Market)!

 

Προφανώς και είναι "σχετικό" το θέμα...π.χ. αν στην εταιρεία μας έρθει ο πατέρας μου (που είναι συνταξιούχος) και κάνουν κάναν έλεγχο,θα πει "ήρθα για ένα καφεδάκι" γιατί πολύ απλά θα κάθεται στην καρέκλα του φιλοξενούμενου,θα πίνει το Ελληνικό του κι εμείς θα δουλεύουμε!

Αν πας σ'αυτουνού το Super Market,είναι κάθε πρωί μόνος του στο ταμείο!Αν τον ελέγξουν την έχει βάψει,δεν έχει δικαιολογία...

 

Όσων αφορά το "γιατί αυτόν"...χαλαρώστε ρε παιδιά,δεν έχω τίποτα προσωπικό με τον άνθρωπο!Απλά,αυτουνού την κουτσουκέλα "εντόπισα" (δύο τετράγωνα απ'το σπίτι μου είναι) αυτόν θα καταγγείλω!Αν έχετε κι άλλους υπόψη δώστε ονόματα να κάνουμε λίστα ολόκληρη! :-D

 

Και φυσικά και όπου βλέπω τέτοια θα τα "καρφώνω"...δεν είμαστε μ@λ@κες εγώ κι ο αδερφός μου που σκάμε κάθε χρόνο 20.000 ντάγκα-ντάγκα φόρο,που πληρώνουμε μέχρι τελευταίο € Ι.Κ.Α.-Ο.Α.Ε.Ε. και το κακό συναπάντημα για να τα τρώει ο κάθε κρατικοδίαιτος που ζει εις βάρος των άλλων...είτε αυτός είναι φοροφυγάς του 1€ είτε των εκατομμυρίων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι ετσι να κανουμε καταγγελια και σε αυτους που τα παιδια τους βοηθανε στο μαγαζι των γονιων κτλ. Ελεος δηλαδη.

 

Τα παιδιά τους να βοηθάνε,ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΥΝΤΑΞΗ...συνταξιοδότηση ξέρεις τι θα πει παλικάρι μου;Θα πει είμαι ΑΝΕΝΕΡΓΟΣ επαγγελματικά,δεν έχω ούτε θέση εργασίας,ούτε επιχείρηση,ούτε μετοχές κ.λπ.!

 

Διάβασε τι έγραψα,αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το μαύρο απ'το άσπρο μη προκαλείς τον συνομιλητή σου,έτσι επειδή σου τη βάρεσε (όπως λες)...

.

 

Το ξαναλέω για να το ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ...μιλάμε για ΚΑΡΑΜΠΙΝΑΤΗ περίπτωση,ούτε για σφουγγάρισμα,ούτε για επίσκεψη ούτε για φασίνα!Ένας συνταξιούχος (40 ετών με 2.000+ σύνταξη,όχι κάνα γεροντάκι που δε του φτάνουν να ζήσει) λειτουγεί ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ το κατάστημα!

Αν αυτό σας φαίνεται "οκ" τι να πω,σηκώνω τα χέρια ψηλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπορικό ναυτικό, πυροτεχνουργός, αυτά τα δύο γρήγορα, γρήγορα.

Εμπορικό ναυτικό για τους παλιούς ασφαλισμένους http://www.nat.gr/site/categories/Ipiressies_nat/syntaxeis/Logo_Giratos.csp πρέπει να είναι κάποιος 50 ετών.

Για πυροτεχνουργούς, πιλότους πολεμικής αεροπορίας είναι σωστή η απάντηση! Δε θα μπορούσε να φανταστώ πιλότο να χτυπάει κάποια g πάντως με ηλικία 50βάλε :) Ας μας πει το τρολ τι δουλειά έκανε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως, η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και έχει να κάνει με το είδος της εταιρείας και με το ταμείο που ανήκει ο εργοδότης και ο εργαζόμενος, αν χρειάζονται ένσημα ή ιατροφαρμακευτική περίθαλψη, πχ δεν υπάρχει άλλος τρόπος να είναι και οι 2 ασφαλισμένοι ή ακόμα και φορολογικά τερτίπια για να ανήκει στην πιο συμφέρουσα φορολογική κλίμακα η εταιρεία. Δεν τα ξέρω αυτά και το λινκ που δίνει ο bluesattack με μπερδεύει ακόμα περισσότερο. Φαντάζομαι για αυτό υπάρχουν και λογιστές.

 

EDIT: Είστε λίγο επιθετικοί, συζήτηση κάνουμε. Χαλαρώστε. Πληροφορίες σύμφωνα με το νόμο ζήτησα, δε σας προσέβαλα.

 

Σημείωση: Αν είσαι συνταξιούχος και εργάζεσαι, συνεχίζεις να συνεισφέρεις σε ασφαλιστικό ταμείο και η σύνταξη σου έχει σχέση με το εισόδημα απο την εργασία (Έτσι έλεγε πριν από χρόνια το σάητ του ΤΕΒΕ τουλάχιστον).

 

Βασικα θελει λιγο ψαξιμο το θεμα :-(

 

Πχ οσο αφορα τους συνταξιουχους :

 

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=3&artid=4591721

 

Tωρα για καθε περιπτωση ξεχωριστα , αν ειναι σε οικογενειακη επιχειρηση , η αν ειναι οχι υπαλληλος των τεκνων η αλλα συνεταιρος η ποιος ξερει τι αλλο θελει παλι το ψαξιμο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...