Προς το περιεχόμενο

Internet Explorer και Safari οι πρώτοι …πεσόντες του Pwn2Own 2011


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν κατάλβα... Σήμερα επιτεθήκαν δλδ μόνο στον ΙΕ8 και στον Safari? Και από αύριο θα ασχοληθούν με Firefox και Chrome? Εγώ δε νομίζω να μείνει κάποιος browser απαραβίαστος... Αλλιώς δε θα βγάζανε συνεχώς updates για αυτούς οι αντίστοιχες εταιρίες αν δεν υπήρχαν κενά ασφαλείας. Πάντως εγώ είμαι υποστηρικτής του Chrome. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Gi0

    Gi0 7 αναρτήσεις

  • antonl

    antonl 5 αναρτήσεις

  • FarCry

    FarCry 4 αναρτήσεις

  • gnsX

    gnsX 4 αναρτήσεις

Εγώ δεν κατάλβα... Σήμερα επιτεθήκαν δλδ μόνο στον ΙΕ8 και στον Safari? Και από αύριο θα ασχοληθούν με Firefox και Chrome? Εγώ δε νομίζω να μείνει κάποιος browser απαραβίαστος... Αλλιώς δε θα βγάζανε συνεχώς updates για αυτούς οι αντίστοιχες εταιρίες αν δεν υπήρχαν κενά ασφαλείας. Πάντως εγώ είμαι υποστηρικτής του Chrome. :rolleyes:

Όχι σε όλους επιτέθηκαν αλλά ο firefox και ο chrome επιβίωσαν για σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, RC είναι η profinal version ενος browser, τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει από όπου το έχω δει δεξιά και αριστερά

τι σημαίνουν όμως τα αρχικά RC?

Σημαίνει Release Candidate

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι σπασανε και την αλεπου.κατσε να βρω το λινκ.

 

http://www.engadget.com/2011/03/10/safari-and-ie8-get-shamed-at-pwn2own-chrome-still-safe-for-n/

Μα στο link που έδωσες δεν λέει τίποτα για τον firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι σπασανε και την αλεπου.κατσε να βρω το λινκ.

 

http://www.engadget.com/2011/03/10/safari-and-ie8-get-shamed-at-pwn2own-chrome-still-safe-for-n/

 

 

πω πωω

 

αιμα τους πηγε..

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα ο έλεγχος έπρεπε να γίνει στις RC τόσο του IE όσο και του Firefox μια και οι 2 είναι σε απόσταση αναπνοής απο το τελικό release και καλό θα ήταν να ξέραμε πόσο ασφαλείς είναι. Επίσης ενα ενδεχόμενο κενό θα βοηθούσε στην βελτίωση της τελικής έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

5 sec στον διαγωνισμό =μέρες ή και βδομάδες δουλειάς για εύρεση bug και γράψιμο exploit

To αυτο.Και τονους γνωσεων ως υποδομη.

 

Η google είχε κάνει και δικό της διαγωνισμό για το ποιός θα καταφέρει να βρει bugs στον chrome. Πάντως καλά είναι αυτά ώστε να τα διορθώνουν.

Oχι ομως και 15.000 $, παρα "μονο" 1337$ max, αν κριθει κρισιμο το εκαστοτε bug.

Kαι μια σχετικη ιστορια λιγες μερες πριν, οπου καποιος ενω θα μπορουσε να κερδισει στην pwn2own, προτιμησε να δωσει το bug στην google.

Επεξ/σία από Gi0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μωρε οτι bug που μπορει να οδηγησει σε exploit γινεται γνωστο, καλο για ολους μας ειναι. Θα χε τους λογους του και ο συγκεκριμενος security researcher για να δωσει το bug στη google, δεν νομιζω πως ειναι χαζος.

(Ποιος δεν θα ηθελε το ονομα του στα Security thank you του Google?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...