Προς το περιεχόμενο

Snow Leopard vs Windows 7


gnsX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάντως επειδή είδα ότι μερικοί γράφουν για audi και fiat και πώς και με τα 2 κάνεις την δουλειά σου και διαλέγεις πιο πέρνεις ανάλογα με τα οικονομικά σου...

 

 

ΝΑΙ το audi είναι ακριβότερο και είναι και τα 2 αμάξια ΑΛΛΑ πέρνεις το audi γτ έχει ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ χαρακτηριστικά καλύτερα.Έχει καλύτερη ηχομόνωση, έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης, έχει καλύτερα υλικά που τα πιάνεις τα νιώθεις ότι είναι καλύτερα, έχει οθονάρα, έχει καλύτερο κιβώτιο καλύτερη ανάρτηση περισσότερα άλογα, είναι πιο γρήγορο και πάει λέγοντας.Δηλαδή δίνεις περισσότερα λεφτά για του ίδιου είδους εργαλείο το οποίο όμως είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά σε υλικά ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!

 

Η διαφορά με τα apple είναι ότι είναι ακριβότερα ενώ έχουν χειρότερα χαρακτηριστικά.Το μόνο που υπερέχουν και το οποίο είναι τελείως υποκειμενικό είναι το design.Επιδόσεις χειρότερες, ποιότητα υλικών Η ΙΔΙΑ (και πρίν πεταχτεί κανένας εξυπνόπουλος ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα συγκρίνω το macbook pro των 2000 ευρώ με hp laptop των 500 αλλά με αντίστοιχο λάπτοπ των 2000 ευρώ όπως ας πούμε και το κουτί του mac pro πόσο ποιοτικό είναι σε σχέση με ένα corsair obsidian.)

 

 

Το πρόβλημα γενικά με τα προιόντα της apple είναι ότι είναι ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΤΙΜΗΜΕΝΑ.Και μου την σπάνε φριχτά οι άνθρωποι που έχουν "σηκωμάρες" με κάτι επειδή απλά είναι ακριβό και τους χαρίζει ένα exclusivity και όχι επειδή τους ικανοποιεί το προιόν αυτό καθ' αυτό.Και υπάρχουν πάρα πολλοί που αγοράζουν apple ΑΠΛΑ επειδή είναι apple.Μακάρι κάποια μέρα να τιμολογήσει φυσιολογικά τα μέτρια προιόντα της (εκτός i phone για το οποίο δίνω ρισπέκ παρόλο που είναι κ αυτό άρρωστα ακριβό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς!!!

 

 

Και το παράδοξο συνεχίζεται...

 

Το 95% των MAC χρηστών δεν ωρύονται κατά των Windows σε κάθε Windows τόπικ.

 

Γιατί το 95% των Windows χρηστών ωρύονται σε (σχεδόν) κάθε Apple τόπικ κατά του MAC OS;

 

Επίσης... γιατί δεν κάνουν κάτι αντίστοιχο οι Linux users ;

 

Τι στο καλό έχει αυτό το DOS; Κολλάει καν'να υιό που να σε κάνει να ωρύεσαι σαν την Λουκά;

 

 

 

 

Γιατί άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω μιας και είναι τόσο υπέροχο λειτουργικό το Windows.... με τόσο υπέροχη τεχνολογία, τόση σταθερότητα, τόσες ευκολίες, τόση ασφάλεια, τόσο καλό user experience και και και.

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Επί του θέματος... τα έχω ξαναπεί και τελικά θα καταλήξω εκεί. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει λόγος σε τέτοιου είδους χρήστες να κάτσει κανείς να αποδείξει ότι ο κροκόδειλος δεν είναι ελέφαντας.

 

Απλά "ΝΑΙ".

 

Είναι πολύ σταθερά τα Windows. ΝΑΙ

 

Είναι πάρα πολύ χρηστικά τα Windows, επειδή ανοίγεις αρχεία με Enter. ΝΑΙ

 

Είναι πάρα πολύ ασφαλή τα Windows. ΝΑΙ

 

Είναι καλύτερος ο IE επειδή έσπασε σε 5 λεπτά ο Safari (λες και πήγε κάποιος εκεί που δεν είχε ξανασχοληθεί με safari, είπε ας δοκιμάσω να δω τι θα κάνω με τον Safari και τον έσπασε σε 5'). ΝΑΙ

 

(αλήθεια... πόσοι έχουν IE και όχι κάποιον άλλον σε Windows και πόσοι έχουν Safari και όχι κάποιον άλλον σε MAC OS; )

 

 

 

Απλά δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κανείς με τέτοιου είδους χρήστες.

 

Ας χρησιμοποιήσουν το σούπερ ντούπερ λειτουργικό Windows και ας αφήσουν τους ταπεινούς και άσχετους και βιτσιόζους που τους αρέσει να ταλαιπωρούνται να χρησιμοποιούν MAC OS.

 

Απλά ας σταματήσουν να πετάγονται σε κάθε Apple related thread για να προσπαθούν να αποδείξουν ότι τελικά Windows don't sucks. Το ξέρουν, δεν το ξέρουν; Γιατί κάνουν έτσι;

 

Είμαστε και σε περίεργες εποχές που θερίζει το άγχος και το στρες.. cool!!!

 

 

Λοιπόν θέλω να αρχίσω λέγοντας μερικές πληροφορίες για τον εαυτό μου: θέλω να πιστεύω πως είμαι Power User και ασχολούμαι χρόνια με τον προγραμματισμό και με το Hacking. Όλη μου την ζωή χρησιμοποιώ windows για να παιζω Linux γιατί είναι και γαμώ και κάνεις ότι θέλεις σε ένα τσάμπα και OpenSource λογισμικό και τελευταία αγόρασα τον πρώτο μου Mac αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα έχουν τα καλά τους μου αρέσουν τα Mac γιατί έχουν υπέροχο design, τα windows γιατί ο Gates έκανε τρομερή δουλειά με την προόθηση με τα windows και όλα τα προγράμματα πλέον τρέχουνσε windows αλλά τα σαν τα Linux δεν υπάρχει κανένα και παραθέτω το μοτο των Linux Users: Friends Don't Let Friends Use Windows!!!! Και όπως είμαι δεν έχω κανένα τρομερό πρόβλημα με τα windows. Και όσο για τους φανατικούς Windows Users που ορήωντε να αποδείξουν ότι Windows Don't Sucks θέλω μόνο να πω ότι έχουν κόμπλεξ γιατί είναι ακριβά τα Mac σε διαφορά με τα Windows που κακά τα ψέματα ποιός αγοράζει πλεον τα windows? μόνο αν πάρεις καινούργιο pc και τα έχει μέσα (Τρομερό νταβατζιλίκι επιπέδου ΕΡΤ και πάνω) κατα την ταπεινή μου άποψη έπρεπε να πουλούνται σκέτα τα pc ή να έχεις την δυνατότητα να διαλέξεις, και γιατί κάποιοι θα πουν το ίδιο και για τα Mac αλλά η αλήθεια είναι πως δεν σε αναγκάζει κανείς να πάρεις Mac ενώ όόόόόλα τα άλλα pc έχουν επάνω Windows!!!

 

Πάντως επειδή είδα ότι μερικοί γράφουν για audi και fiat και πώς και με τα 2 κάνεις την δουλειά σου και διαλέγεις πιο πέρνεις ανάλογα με τα οικονομικά σου...

 

 

ΝΑΙ το audi είναι ακριβότερο και είναι και τα 2 αμάξια ΑΛΛΑ πέρνεις το audi γτ έχει ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ χαρακτηριστικά καλύτερα.Έχει καλύτερη ηχομόνωση, έχει καλύτερη ποιότητα κύλισης, έχει καλύτερα υλικά που τα πιάνεις τα νιώθεις ότι είναι καλύτερα, έχει οθονάρα, έχει καλύτερο κιβώτιο καλύτερη ανάρτηση περισσότερα άλογα, είναι πιο γρήγορο και πάει λέγοντας.Δηλαδή δίνεις περισσότερα λεφτά για του ίδιου είδους εργαλείο το οποίο όμως είναι καλύτερο σε χαρακτηριστικά σε υλικά ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ!

 

Η διαφορά με τα apple είναι ότι είναι ακριβότερα ενώ έχουν χειρότερα χαρακτηριστικά.Το μόνο που υπερέχουν και το οποίο είναι τελείως υποκειμενικό είναι το design.Επιδόσεις χειρότερες, ποιότητα υλικών Η ΙΔΙΑ (και πρίν πεταχτεί κανένας εξυπνόπουλος ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα συγκρίνω το macbook pro των 2000 ευρώ με hp laptop των 500 αλλά με αντίστοιχο λάπτοπ των 2000 ευρώ όπως ας πούμε και το κουτί του mac pro πόσο ποιοτικό είναι σε σχέση με ένα corsair obsidian.)

 

 

Το πρόβλημα γενικά με τα προιόντα της apple είναι ότι είναι ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΥΠΕΡ ΤΙΜΗΜΕΝΑ.Και μου την σπάνε φριχτά οι άνθρωποι που έχουν "σηκωμάρες" με κάτι επειδή απλά είναι ακριβό και τους χαρίζει ένα exclusivity και όχι επειδή τους ικανοποιεί το προιόν αυτό καθ' αυτό.Και υπάρχουν πάρα πολλοί που αγοράζουν apple ΑΠΛΑ επειδή είναι apple.Μακάρι κάποια μέρα να τιμολογήσει φυσιολογικά τα μέτρια προιόντα της (εκτός i phone για το οποίο δίνω ρισπέκ παρόλο που είναι κ αυτό άρρωστα ακριβό).

 

Εντάξει ρε φιλαράκι πως να το κάνουμε είναι ακριβή η Apple αλλά δεν σε αναγκάζει κανείς να αγοράσεις Mac σε διαφορά με το νταβατζιλίκι των περισσότερων εταιριών που ότι και να πάρεις θα έχει μέσα τα κωλοWindows και τα πληρώνεις ακόμα και αν δεν τα θες!!!

 

 

ΥΓ: Αν έχετε πρόβλημα με τις τιμές δεν φταίει τόσο η Apple αλλά οι μεσάζοντες που φέρνουν προϊόντα της συγκεκριμένης εταιρίας στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες έτσι μπορεί να πληρώνεις και 100-200 ευρώ παραπάνω για κάθε χέρι που αλλάζει για να φτάσει εδώ!!

 

ΥΓ: Και κάτι τελευταίο ας μπορούσα να γίνω για τώρα CEO της Apple να δείτε αν θα ξαναχρησιμοποιούσατε Windows ποτέ στην ζωή σας οταν μπορείτε να έχετε τα Mac σε χαμηλή τιμή και να δέχονται όλα τα παιχνίδια και τις εφαρμογές που δέχονται και τα windows όλα θέμα προπαγάνδας είναι!!! Ίσως και να το καταφέρω σε κανα-δυο χρονάκια και μετά θα ήθελα να δω τι θα γράφετε στο forum αν τα Mac μπορούσαν να είναι προσιτά σε όλους και να μπορείς να τρέξεις επάνο τους όλα τα apps!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: Και κάτι τελευταίο ας μπορούσα να γίνω για τώρα CEO της Apple να δείτε αν θα ξαναχρησιμοποιούσατε Windows ποτέ στην ζωή σας!!! Ίσως και να το καταφέρω σε κανα-δυο χρονάκια και μετά θα ήθελα να δω τι τα γράφετε στο forum!

 

roflcopter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

roflcopter.

 

Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς. Ασε που ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να βρεθεί κανείς από την μια μέρα στην άλλη!!!(Βλέπε Pirates of Silicon Valley(Movie))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(εκτός i phone για το οποίο δίνω ρισπέκ παρόλο που είναι κ αυτό άρρωστα ακριβό).

πολυ respect οταν με 200 ευρω φθηνοτερα περνεις το διπυρηνο της HTC που ειναι 1 σκαλα πανω απο το 4G με περισσοτερα χαρακτηριστικα και λιγοτερους περιορισμους λογω android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

ποιο filesystem ειναι ποιο γρηγορο...?

του leopard η των 7?

 

Τα δύο filesystems είναι αρκετά «κοντινά». Παραπάνω δυνατότητες έχει το NTFS (μεγαλύτερο file/volume size, encryption, αλλαγή μεγέθους partition χωρίς unmount, κλπ). Το HFS+ από την άλλη, θεωρείται πιο αξιόπιστο (π.χ. από system crashes, fragmentation, κλπ).

 

Τώρα την ταχύτητα δε μπορείς να την κρίνεις αντικειμενικά, μιας και κάθε filesystem δεν υπάρχει native και στα δύο λειτουργικά που τα τρέχουν (Windows + Mac OS). Σε Mac OS σίγουρα θα αδικήσεις το NTFS, σε Windows το HFS+, αντίστοιχα. Και παίζει ρόλο και το ίδιο το λειτουργικό στην ταχύτητα, οπότε δεν έχει νόημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ respect οταν με 200 ευρω φθηνοτερα περνεις το διπυρηνο της HTC που ειναι 1 σκαλα πανω απο το 4G με περισσοτερα χαρακτηριστικα και λιγοτερους περιορισμους λογω android.

 

φιλε μου συγνώμη για το offtopic αλλα πιο HTC λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...