Προς το περιεχόμενο

Στις 22 Μαρτίου ο Firefox 4


LeoNaXe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ο chrome... μάλιστα.

Να το διορθώσουνε!

48 ώρες πριν ήμουν ΦΑΝΑΤΙΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ σε ό,τι αφορά IE & Firefox και τώρα γελάω!

Απλά γελάω!

Εφόσον υπάρχει το πρόβλημα, γιατί το αφήνουν όπως έχει?

Δηλαδή αν ακολουθήσει και ο Opera την ίδια λογική (και θα το κάνει αργά ή γρήγορα... η πατάτα θα γίνει στάνταρ), τι θα έχουμε?

Browsers που δουλεύουνε ταχύτατα και στους μισούς υπολογιστές έχουνε πρόβλημα ευκρίνειας?

Δηλαδή ως τώρα προσπαθούσαμε με κλικς να κάνουμε τους browsers πιο γρήγορους, τώρα θα προσπαθούμε να τους κάνουμε να δείχνουνε καθαρά τις σελίδες?

Δε ξέρω... δε βρίσκω νόημα στη λογική που ακολουθούνε!

 

test2.png

 

Ας δούμε κι ένα παράδειγμα!

Mε Hardware acceleration ο ΙΕ9, χωρίς ο Opera!

Δείτε τη λέξη πληροφορίες αριστερά, δείτε την και δεξιά!

Δείτε τα μπλε γράμματα πόσο έντονα και θολά φαίνονται αριστερά, δείτε πόσο καθαρά φαίνονται δεξιά και χωρίς να "ξεχειλίζουνε" τα χρώματα!

Το καλό αριστερά και το τόσο εξελιγμένο που θεωρείται πλεονέκτημα... ακόμα δε καταλαβαίνω ποιό είναι!

Το οτι πονάνε τα μάτια μου?

Αν θέλετε αποθηκεύστε τη φωτογραφία στο PC σας και δείτε την εκεί! Θα καταλάβετε κατευθείαν πως η νέα επαναστατική τεχνολογία που ακολουθεί ο ΙΕ9 και θ'ακολουθήσει και ο Firefox4, είναι απλά μια πατάτα που ακόμα δε τελειοποιήθηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το blurry text προβλημα υπαρχει και στον chrome btw

 

 

 

αντε παλι. στον Οπερα δεν υπαρχει διοτι πολυ απλα ΔΕΝ χρησιμοποιει hardware acceleration ακομη. :rolleyes:

 

και στον opera δεν υπάρχει γιατί δεν πλασάρει στους χρήστες ανέτοιμες εκδόσεις. Έχει την τιμιότητα να τις εμφανίζει ως αυτό που είναι, δηλαδή preview. Όταν το χαρακτηριστικό ωριμάσει θα μπει στην κανονική έκδοση

 

Το καλό αριστερά και το τόσο εξελιγμένο που θεωρείται πλεονέκτημα... ακόμα δε καταλαβαίνω ποιό είναι!

 

το πλεονέκτημα είναι πως για το rendering των σελίδων χρησιμοποιείτε η κάρτα γραφικών που μέχρι σήμερα απλά κάθεται. Υπάρχει δε σημαντική βελτίωση στο φόρτωμα των σελίδων.

Αυτό είναι το πλεονέκτημα μην τα συσχετίζεις με τα bugs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εκανε update και πλεον ειναι v4.0.

 

μηπως κανενας παρατηρησε αλλαγη στο font προβολης? εμενα μου φαινεται πως τα απεικονιζει καπως παραξενα... :-(

 

blurry text δλδ... μμμμ... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις εκανε update και πλεον ειναι v4.0.

 

μηπως κανενας παρατηρησε αλλαγη στο font προβολης? εμενα μου φαινεται πως τα απεικονιζει καπως παραξενα... :-(

 

blurry text δλδ... μμμμ... :mad:

 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι... Ναι,υπάρχει πρόβλημα! Αυτό που ονομάζεται "εξελιγμένη τεχνολογία" από κάποιους, είναι απλά... πρόβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο chrome... μάλιστα.

Να το διορθώσουνε!

48 ώρες πριν ήμουν ΦΑΝΑΤΙΛΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ σε ό,τι αφορά IE & Firefox και τώρα γελάω!

Απλά γελάω!

Εφόσον υπάρχει το πρόβλημα, γιατί το αφήνουν όπως έχει?

Δηλαδή αν ακολουθήσει και ο Opera την ίδια λογική (και θα το κάνει αργά ή γρήγορα... η πατάτα θα γίνει στάνταρ), τι θα έχουμε?

Browsers που δουλεύουνε ταχύτατα και στους μισούς υπολογιστές έχουνε πρόβλημα ευκρίνειας?

Δηλαδή ως τώρα προσπαθούσαμε με κλικς να κάνουμε τους browsers πιο γρήγορους, τώρα θα προσπαθούμε να τους κάνουμε να δείχνουνε καθαρά τις σελίδες?

Δε ξέρω... δε βρίσκω νόημα στη λογική που ακολουθούνε!

 

test2.png

 

Ας δούμε κι ένα παράδειγμα!

Mε Hardware acceleration ο ΙΕ9, χωρίς ο Opera!

Δείτε τη λέξη πληροφορίες αριστερά, δείτε την και δεξιά!

Δείτε τα μπλε γράμματα πόσο έντονα και θολά φαίνονται αριστερά, δείτε πόσο καθαρά φαίνονται δεξιά και χωρίς να "ξεχειλίζουνε" τα χρώματα!

Το καλό αριστερά και το τόσο εξελιγμένο που θεωρείται πλεονέκτημα... ακόμα δε καταλαβαίνω ποιό είναι!

Το οτι πονάνε τα μάτια μου?

Αν θέλετε αποθηκεύστε τη φωτογραφία στο PC σας και δείτε την εκεί! Θα καταλάβετε κατευθείαν πως η νέα επαναστατική τεχνολογία που ακολουθεί ο ΙΕ9 και θ'ακολουθήσει και ο Firefox4, είναι απλά μια πατάτα που ακόμα δε τελειοποιήθηκε!

Ποιος είναι ποιος;Αφού πονάνε τα μάτια σου σε μη Opera και ο IE9 έχει το χειρότερο text θα τους βρεις με τη μία.Αν δεν σε βολεύει η φώτο βάζω κι άλλη δεν έχω πρόβλημα

rm0ml3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως να πω ότι καλό είναι να ενεργοποιείται η επιλογή "χρήση ομαλής κύλισης". Παρόλο που σε όλους τους υπόλοιπους browsers κάτι τέτοιο είναι by default ενεργοποιημένο ο ff δυστυχώς θέλει να το ενεργοποιήσει ο καθένας μόνος του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είναι ποιος;Αφού πονάνε τα μάτια σου σε μη Opera και ο IE9 έχει το χειρότερο text θα τους βρεις με τη μία.Αν δεν σε βολεύει η φώτο βάζω κι άλλη δεν έχω πρόβλημα

rm0ml3.jpg

 

Δε μπήκα εδώ μέσα για να παίξω σε τηλεπαιχνίδι! Και μου κάνει φοβερή εντύπωση που και στη προηγούμενη σελίδα, αλλά και στο topic του IE9 έχει υποθεί κι από άλλους πως υπάρχει πρόβλημα, αλλά επιμένετε να λέτε πως δεν υπάρχει!

Έχω μιλήσει με επιχειρήματα στις προηγούμενες σελίδες, όποιος επιμένει πως δεν υπάρχει πρόβλημα, κρατάει τον browser που τον εξυπηρετεί.

Όποιος επιμένει πως αν κάνεις search στο internet με τη λέξη blurry text ie9 ή firefox 4 και δε βρίσκει κάτι, επίσης κρατάει τον browser που τον εξυπηρετεί.

Όποιος επιμένει πως το hardware acceleration είναι μια θετική εξέλιξη (για την ώρα), επειδή κάνει "μαγικά" πίσω από τον browser και τρέχει πιο γρήγορα, επίσης κρατάει τον browser που τον εξυπηρετεί!

 

Εμένα οι ΙΕ9 & Firefox 4 δε με εξυπηρετούνε πλέον! Και μου φαίνεται πως έχει αρχίσει το όλο θέμα να κουράζει.

Ο καθένας κρατάει ό,τι τον βολεύει! Σε άλλους ταιριάζει η θολούρα για να λένε πως χρησιμοποιούνε τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας, σε άλλους δε ταιριάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο καλύτερος μπορεί να είναι ο ΙΕ9? Δε μ'ενδιαφέρει αν σε συνεργασία με τα Windows λειτουργεί στο background σαν αεροπλάνο ή αν ανοίγει τις σελίδες 5 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα... το θέμα είναι πως με την ευκρίνεια έχει ένα σοβαρό θέμα, το οποίο στον firefox 4 λύνεται και στον Opera δεν υπάρχει!

 

Όποιος επιμένει πως το hardware acceleration είναι μια θετική εξέλιξη (για την ώρα), επειδή κάνει "μαγικά" πίσω από τον browser και τρέχει πιο γρήγορα, επίσης κρατάει τον browser που τον εξυπηρετεί!

Σε άλλους ταιριάζει η θολούρα για να λένε πως χρησιμοποιούνε τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας, σε άλλους δε ταιριάζει!

 

Εσένα και άλλους, σας ενοχλεί αυτή η διαφορά στην ευκρίνεια. Κατανοητό. Κάποιους άλλους όμως δεν τους ενοχλεί.

Εγώ πάντως αν δεν βάλω τον έναν browser δίπλα στον άλλο και να κάτσω να παρατηρήσω προσεκτικά τα γράμματα, διαφορά δεν μπορώ να καταλάβω.

Γιαυτό άλλωστε και προτείνω enable hardware acceleration τώρα και τόσα post.

 

Ο καθένας θέτει τα κριτήρια επιλογής, τα θετικά και τα αρνητικά του κάθε browser, και επιλεγεί αυτόν που του ταιριάζει και θεωρεί ότι του κάνει το browsing εύκολο και ευχάριστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπήκα εδώ μέσα για να παίξω σε τηλεπαιχνίδι! Και μου κάνει φοβερή εντύπωση που και στη προηγούμενη σελίδα, αλλά και στο topic του IE9 έχει υποθεί κι από άλλους πως υπάρχει πρόβλημα, αλλά επιμένετε να λέτε πως δεν υπάρχει!

[...]

Ο καθένας κρατάει ό,τι τον βολεύει! Σε άλλους ταιριάζει η θολούρα για να λένε πως χρησιμοποιούνε τη τελευταία λέξη της τεχνολογίας, σε άλλους δε ταιριάζει!

Κανείς δεν είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα στον ΙΕ9 και στον FF4 με τα default settings.Δοκίμασες να προσαρμόσεις το Clear Type στα μάτια σου απο το control panel;Να κλείσεις το Anisotropic Filtering απο τα settings της κάρτας σου για τον IE και τον FF4;

Αν και σου βγάζει τα μάτια η θολούρα,ζαλίζεσαι,έχεις τάση για εμετό κ.α δεν μπορείς να διακρίνεις σε μια φώτο ποιος browser είναι ποιος,για να καταλάβεις το μέγεθος της υπερβολής σου!Διαφορά υπάρχει αλλά την υπερμεγενθύνεις.

 

Έχει πλάκα αυτό με τους users της Opera,με χρονική σέιρά τι έχουμε ακούσει οι υπόλοιποι

 

1.Η Opera έχει tabs ενώ οι άλλοι όχι άρα -> Opera wins (μαγκιά της που το έφτιαξε πρώτη,μετά έβαλαν και οι άλλοι tabs κι έρεπε να βρει κάτι άλλο)

2.Δεν έχει addons αλλά είναι ο πιο γρήγορος,άρα -> Opera wins (τελικά κατάλαβε ότι ήταν λάθος και πολυδιαφημίζει την υποστήριξη addons,μετά την ξεπέρασαν η άλλοι σε ταχύτητα κι έπρεπε να βρει κάτι άλλο).

3.Δεν είναι ο πιο γρήγορος αλλά έχει καλύτερο text rendering,άρα -> Opera wins

4.Δεν έχει GPU acceleration αλλά έχει καλύτερο text rendering (2),άρα Opera wins (καινοτόμησε αρκετές φορές ενώ τώρα έμεινε στην ουρά,έπρεπε να βρει κάτι να μειώσει αυτό που δεν πρόλαβε να υλοποιήσει πρώτη)

 

Αναμένω την συνέχεια.

 

Εννοείται ότι ο καθένας χρησιμοποιεί ότι τον βολεύει,κι εγώ χρησιμοποιούσα Firefox 3.6.x αλλά δεν έλεγα πατάει τον Chrome,ήξερα τι χρησιμοποιούσα και με βόλευε,ούτε τώρα με ΙΕ9 λέω τα addons είναι αχρείαστα για να μειώσω την επιτυχία του FF στον τομέα αυτό.Και για να μην βγει λάθος εντύπωση,έχω πολύ καλή γνώμη για την Opera,είναι εξαιρετικός browser.

 

Πως να μην κουράσει το θέμα,είσαι σε thread του Firefox και λες για την Opera.

 

να πως γειώνεται τώρα ένα θέμα:

 

οι φυλλομετρητές αυτοί είναι 32 bit ή 64 βιτ ?

Έχω την εντύπωση ότι μόνο ο Minefield είναι 64bit για Windows.(ο ΙΕ9 είναι 64bit αν ρωτάς και για αυτόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάω για τον Opera φίλε μου, ως μέτρο σύγκρισης χρησιμοποίησα τον Opera με τον Firefox 4 και με τον IE9, επειδή οι 2 τελευταίοι έχουνε ένα θέμα με μια νέα λειτουργία τους!

Kι ούτε αρνούμαι πως στον Firefox 4 μπορεί να λυθεί το πρόβλημα, αλλά στον IE9 με όσα έχετε γράψει ως τώρα να κάνω, συνεχίζει να υφίσταται πρόβλημα!

Κι ούτε είπα πως έχω τάση για εμετό, είπα απλά πως υπάρχει πρόβλημα ευκρίνειας!

Όταν αντί να δεχτείτε κάποιοι πως υπάρχει πρόβλημα ευκρίνειας, απαντάτε πως φταίει ο υπολογιστής μου ή η γάτα μου ή ο σκύλος μου και επιτίθεστε, λογικό είναι κι εγώ να συνεχίζω να υποστηρίζω τη θέση μου!

Ξέρεις... είναι πολύ κουραστικό κάποιος να μιλάει για το κορμό ενός δέντρου και ο καθένας δίπλα σ'αυτόν ν'αρχίζει να κλαδεύει τα φύλλα γύρω απ'το κορμό...

Μάλλον άλλοι γίνονται κουραστικοί!

Συγνώμη αν σας πρόσβαλα τον browser σας, αλλά "απενεργοποίησε εκείνο, κάνε κλικ στο άλλο, ρύθμισε κάτι ακόμα..." για να'χεις ό,τι σου δίνουνε άλλοι έτοιμο... Για μένα δε σημαίνει εξέλιξη, σημαίνει αποτυχία νέων δυνατοτήτων, επειδή κάνοντας όλα αυτά στο τέλος το μόνο που διαφέρει από τη μία έκδοση στην άλλη, είναι η εμφάνιση!

 

Κι ας μη σχολιάσω τι έχουμε διαβάσει εμείς από τους Firefox fans κατά καιρούς...

Συγκεκριμένα στο insomnia είναι οι μοναδικοί χρήστες browser που πολλοί από αυτούς αρνήθηκαν κατηγορηματικά να δοκιμάσουνε τον IE9 beta, επειδή απλούστατα ήταν ο Internet Explorer και όχι η αγαπημένη τους αλεπού!

Αν δε με πιστεύεις, διάβασε τα "σημεία και τέρατα" που γράφτηκαν από κάποιους στο τότε topic, που χωρίς να δοκιμάσουνε, βάλανε με τη μία Χ!

Αυτές δεν είναι συνήθειες των Opera fans!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω σου είπα ότι Υπάρχει πρόβλημα αλλά όχι τόσο όσο το παρουσιάζεις.Το HA είναι κάτι καινούριο για τους browsers οπότε και η κριτική θα πρέπει να το λαμβάνει υπόψιν,το να λες ότι δεν χρειάζεται και ότι καλύτερα clear text χωρίς HA είναι κάπως.Το πρόβλημα στον ΙΕ9 λύνεται και απλά πατώντας το compability mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...