Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή κουτιού από plexi glass


nikos_studio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ειχα σκεφτει και εγω πιο παλια για να φτιαξω ενα με plexi glass αλλα ηθελε παρα πολυ δουλεια και φυσικα χρονο ..

σιγουρα πρεπει να βασιστεις στις διαστασεις ενος αλλου κουτιου το οποιο θα παρεις και σαν σχεδιο . !

 

Το θέμα είναι πως δεν έχω κάποιο κουτί που να μην το χρησιμοποιώ... Θα πρέπει να περιμένω να χαλάσει κάνα pc των φίλων μου για να μου το δώσουν να το φτιάξω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ μερικές ιδέες αν και δεν είναι από plexi-glass. Αυτό το κάναμε γύρω στο 2006-2007, δε θυμάμαι ακριβώς. μάλλον 2007.

http://img847.imageshack.us/g/p7230154.jpg/

Δυστυχώς δεν έχω φωτό όταν το τελιώσαμε όπου το πάνω μέρος ήταν μόνο plexi-glass και ζωγραφιστό. Άμα βρω θα ανεβάσω.

Εγώ θα σου πρότεινα να μην το κάνεις όλο plexiglass αλλά και επιπλέον να αλλάξεις και το σχήμα. Κάνε κάτι πιο προτότυπο, πειραματίσου λιγάκι. Να ξεφύγεις από τα καθιερωμένα.

 

FYI, πλέον υπάρχει μόνο το περίβλημα και λίγα εσωτερικά, τα υπόλοιπα τα έβγαλα για να τα χρησιμοποιήσω σε άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως δεν έχω κάποιο κουτί που να μην το χρησιμοποιώ... Θα πρέπει να περιμένω να χαλάσει κάνα pc των φίλων μου για να μου το δώσουν να το φτιάξω... :P

 

Πηγαινε στο Μοναστηρακι βρε αδερφε και παρε ενα κουτι με 3€ απο τα παλιατζιδικα.

(εαν εισαι Αθηνα)

Οι διαστασεις του εξωτερικου μπορει να μην σε ενδιαφερουν αν το κανεις μεγαλυτερο,αλλα θα εχεις εικονα για τις τρυπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο Μοναστηρακι βρε αδερφε και παρε ενα κουτι με 3€ απο τα παλιατζιδικα.

(εαν εισαι Αθηνα)

Οι διαστασεις του εξωτερικου μπορει να μην σε ενδιαφερουν αν το κανεις μεγαλυτερο,αλλα θα εχεις εικονα για τις τρυπες.

Θεσσαλονίκη ειμαι...

 

Πουλάνε στο μοναστηράκι κουτια με 3€ :-(

Εχουν και σελίδα για e-shop? :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βρήκα ένα παλιό κουτί από ένα φιλαράκι και πήρα ότι διαστάσεις χρειαζόμουν...

Το τελικό σχέδιο είναι αυτό:

 

 

3dpccase2.jpg

 

 

 

3dpccase.jpg

 

 

 

Έκατσα να υπολογίσω το κόστος όλης της κατασκευής το οποίο είναι:

 

42€ μόνο τα ανεμιστεράκια :huh:

+ plexi glass 10mm + αλουμίνια ++++

 

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να το συνεχίσω..

Θα κάτσω να υπολογίσω και το κόστος των υπόλοιπων υλικών και θα το σκεφτώ...

 

 

Υ.Γ. Αν κάποιος θελήσει να κάνει κάτι παρόμοιο μπορώ να ανεβάσω τα σχέδια για να γλιτώσει χρόνο στο μέτρημα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά έχω ένα τέτοιο κουτί της akasa το οποίο πρόσφατα το αντικατέστησα με ενα HAF 932.

Το έχω για πούλημα (40 €).αν χρειάζεσαι κάτι άλλο και μπορώ να βοηθηθήσω πες μου.

α έχω και ανεμιστήρες για όλες τις τρύπες και το aerocool gate watch με την στρογγυλή μεγάλη οθόνη.

όπως δηλαδή το χρησιμοποιούσα....

φώτο όπως ήταν αρχικά

http://s359.photobucket.com/albums/oo36/gusteg/watercooling/?action=view&current=DSC00005.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά έχω ένα τέτοιο κουτί της akasa το οποίο πρόσφατα το αντικατέστησα με ενα HAF 932.

Το έχω για πούλημα (40 €).αν χρειάζεσαι κάτι άλλο και μπορώ να βοηθηθήσω πες μου.

α έχω και ανεμιστήρες για όλες τις τρύπες και το aerocool gate watch με την στρογγυλή μεγάλη οθόνη.

όπως δηλαδή το χρησιμοποιούσα....

φώτο όπως ήταν αρχικά

http://s359.photobucket.com/albums/oo36/gusteg/watercooling/?action=view&current=DSC00005.jpg

 

Κάτι που είχα απορία από καιρό...

Το plexi glass (Ιδικά το διάφανο) μαζεύει πολύ σκόνη λόγο τις θερμοκρασίας αληθεύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο εγχείρημα με εσένα είχα ξεκινήσει πριν περίπου 5 χρόνια. είχα καταλήξει και εγώ στο συμπέρασμα ότι δεν συμφέρει να το φτιάξεις μόνος σου. μάλιστα είχα δώσει 120€ για να πάρω το akasa, τα οποία ήταν ελάχιστα πιο πολλά από το κόστος της κατασκευής.

πριν πάρω το haf σκεφτόμουν να φτιάξω μόνο ένα πλαϊνό για 230άρι ανεμιστήρα και βγάλω όλους τους άλλους...

αν είχα χρόνο να ασχοληθώ θα το έφτιαχνα πάλι με το νεράκι και θα το έβαζα στο σαλόνι.

για μένα μην κοιτάς το οικονομικό θέμα καθώς το θέμα είναι η κατασκευή και όχι το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

farmakhs

 

χωρίς να είμαι σίγουρος, το πρόγραμμα μου θυμίζει το google sketch up

το έχω δοκιμάσει και είναι πολύ εύκολο για σχέδιο (όχι για animation)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικο ποιο με ποιο προγραμμα τα σχεδιασες ?

 

Google skethcup (πάααρα πολυ βολικό...)

 

για μένα μην κοιτάς το οικονομικό θέμα καθώς το θέμα είναι η κατασκευή και όχι το αποτέλεσμα.

 

Δεν είναι πως θέλω να έχω κουτί από plexi για να το δείχνω στους φίλους μου... Όλη η φάση ήταν να το φτιάξω μόνος μου (με τα χεράκια μου που λενε)... Αλλά δεν μπορώ να δώσω 100€ + έτσι για το χαβαλέ.. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...