Προς το περιεχόμενο

Δικαίωμα αναπαραγωγής ελεύθερης μουσικής για τα καταστήματα στην Ελλάδα


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό πιστεύω αυτό ότι θα είναι. Κάτι άλλο που ήθελα να πω. Εχω ένα φιλο στη Γερμανία και μου λέει ότι κάθε σπίτι πληρώνει το μήνα ένα ποσό στάνταρ για να μπορούν να ακουνε μουσική. αν σε πιάσουν να μην πληρώνεις την εκατσες. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει και εδώ.

Μήπως πληρώνουν και ένα ποσό για να μπορούν να αναπνέουν οξυγόνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν τον ρώτησα και μου απάντησε. Πληρώνεις 17 με 19 ευρώ το μήνα για τηλεόραση και ράδιο. Βέβαια μπορείς να το κάνεις αυτό και χωρίς να πληρώσεις, αλλά αν σε πιάσουν έχεις συνέπειες. Μου λέει ότι τα βλέπεις όμως όλα και τα ακούς καμπάνα. Για αυτό στη Γερμανία όλες οι παραγωγές είναι ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον ρώτησα και μου απάντησε. Πληρώνεις 17 με 19 ευρώ το μήνα για τηλεόραση και ράδιο. Βέβαια μπορείς να το κάνεις αυτό και χωρίς να πληρώσεις, αλλά αν σε πιάσουν έχεις συνέπειες. Μου λέει ότι τα βλέπεις όμως όλα και τα ακούς καμπάνα. Για αυτό στη Γερμανία όλες οι παραγωγές είναι ακριβές.

 

Προφανώς μιλάς για τη συνδρομή στην καλωδιακή. Κάτι που βέβαια δε σε υποχρεώνει κανείς να το κάνεις αν δε σε ενδιαφέρει να βλέπεις τηλεόραση (με κεραία δε πιάνεις σχεδόν τπτ εκεί). Θα μπορούσες βέβαια αν δεν ήθελες να πληρώσεις να υποκλέψεις το σήμα και όπως είναι λογικό άμα σε βρουν έχεις συνέπειες. Ή θα μπορούσες να έχεις δορυφορικό πιάτο και να μην πληρώνεις συνδρομή στην καλωδιακή και να είσαι και απόλυτα νόμιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε οταν τα ελεγε ο Πανουσης οι αλλοι γελουσαν... και το ελεγε πριν πολλααα χρονια... Χασαμε την ΦΕΤΑ (ονομασια προελευσης) να χασουμε και το "τη υπερμαχω" τωρα;

 

ΑπΛά βάλε εκείνη την στιγμή ράδιο και πες του να πάρει μπάλες.

Αν ξυπνησε σταβα το κορακι της ΑΕΠΙ μεχρι και για τι μουσικη που ακους κρυφα με το ενα ακουστικο απο το κινητο μπορει να σε σκισει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον ρώτησα και μου απάντησε. Πληρώνεις 17 με 19 ευρώ το μήνα για τηλεόραση και ράδιο. Βέβαια μπορείς να το κάνεις αυτό και χωρίς να πληρώσεις, αλλά αν σε πιάσουν έχεις συνέπειες. Μου λέει ότι τα βλέπεις όμως όλα και τα ακούς καμπάνα. Για αυτό στη Γερμανία όλες οι παραγωγές είναι ακριβές.

 

Σιγά μην πληρώνουν πολλά οι Γερμανοί... :rolleyes:

 

 

Εμείς εδώ στο Ελλάντα πληρώνουμε μόνο για την κρατική τηλεόραση δλδ για το ΕΤ1-ΝΕΤ-ΕΤ3 4.24 ευρώ και μάλιστα για αναλογική μετάδοση, αφού τα ψηφιακά της ΕΡΤ δεν τα πιάνει όλη η Ελλάντα και ας πληρώνουμε όλοι το ανταποδοτικό (???) τέλος!!!

 

Επίσης σε ποιες ακριβές Γερμανικές παραγωγές ακριβώς αναφέρεσαι;;; Στα υποβρύχια ή στα προϊόντα και την τεχνογνωσία της Siemens;;; :lol:

 

Γιατί αυτά εμείς τα πληρώσαμε και όχι οι Γερμανοί... :rolleyes:

 

Να μου έλεγες για τα ντοκιμαντέρ του BBC να σου πω ναι ακριβές παραγωγές αλλά για Γερμανικά ντοκιμαντέρ, ταινίες και σειρές... δεν ξέρω, εκτός και αν υπολογίζεις την γελοία μεταγλώττιση σε κάθε τι που προβάλλουν αφού μάλλον δεν θα ξέρουν να διαβάζουν όποτε και μετατρέπουν το κάθε τι κάτι σε αντίστοιχο με την Μαρία την άσχημη, την Μαρία της γειτονιάς, την Μαρία την Πενταγιώτισσα και πάει λέγοντας... :lol:

 

Y.Γ. To καλύτερο ξέχασα... :lol: Εκείνοι έχουν σήμα καμπάνα, εμείς και με χιόνια καμπάνες ακούμε... :lol:

Βρε, εμείς και να ψοφήσουμε, χαμογελαστοί θα πάμε, αυτοί όμως μια ζωή Γερμανοί ήταν, μια ζωή Γερμανοί παραμένουν, δεν πρόκειται ούτε να νιώσουν μήτε να καταλάβουν!!!

 

Σαν τη μάχη της Κρήτης, να πέφτουν έξω βόμβες και μέσα να παίζει λύρα και τα παλικάρια να χορεύουν και όταν αρχίσουν να πέφτουν οι αλεξιπτωτιστές να τους περιμένουν από κάτω με τις πιρούνες. Αυτό δεν έχουν χωνέψει τόσα χρόνια οι φασίστες για αυτό και χτυπάνε το ποδαράκι τους κάτω όπως έκανε και εκείνο το μισοκακόμοιρο μπασμένο υπόλοιπο από σουβλάκι ονόματι αδόλφος, αλλά αν δεν ήταν σαν τα μούτρα του δεν θα τον ακολουθούσαν στην προσπάθειά τους να καταστρέψουν τον κόσμο αφού αν πετύχαιναν τον σκοπό τους θα έκαναν όλο τον κόσμο σαν τα μούτρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑπΛά βάλε εκείνη την στιγμή ράδιο και πες του να πάρει μπάλες.

 

Ερώτηση: Στο κατάστημα μου χρησιμοποιώ μόνο ραδιόφωνο / τηλεόραση και πληρώνω στην ΕΡΤ. Χρειάζομαι άδεια από την ΑΕΠΙ;

Απάντηση: Τα τέλη που πληρώνετε στην ΕΡΤ δεν έχουν καμία σχέση με τα πνευματικά δικαιώματα. Για τη δημόσια εκτέλεση σε οποιονδήποτε δημόσιο χώρο, έργων που ανήκουν σε πνευματικούς δημιουργούς / δικαιούχους μέλη της ΑΕΠΙ, πρέπει προηγουμένως να εφοδιασθείτε με την γραπτή άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης της ΑΕΠΙ.

 

 

Ερώτηση: Με ενημέρωσαν από τον Δήμο που εδρεύει το κατάστημά μου, ότι δε χρειάζεται η άδεια της ΑΕΠΙ εφόσον χρησιμοποιώ μόνο ραδιόφωνο / τηλεόραση.

Απάντηση: Έχει εκδοθεί εγκύκλιος από το Υπουργείο Εσωτερικών, στην οποία αναφέρεται ότι στα καταστήματα που υπάρχει -αυστηρά και μόνον- ραδιόφωνο ή/και τηλεόραση χωρίς επιπλέον ηχητικές εγκαταστάσεις, δεν χρειάζεται η άδεια μουσικών οργάνων. Η άδεια αυτή, δεν πρέπει να συγχέεται με την γραπτή άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης της ΑΕΠΙ και επομένως η ανωτέρω εγκύκλιος δεν σας απαλλάσσει από τις υποχρεώσεις σας έναντι του Οργανισμού μας.

 

Από το faq (μαλλον πιο πολύ σε f*ck μου κάνει) της ΑΕΠΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μιλάς για τη συνδρομή στην καλωδιακή. Κάτι που βέβαια δε σε υποχρεώνει κανείς να το κάνεις αν δε σε ενδιαφέρει να βλέπεις τηλεόραση (με κεραία δε πιάνεις σχεδόν τπτ εκεί). Θα μπορούσες βέβαια αν δεν ήθελες να πληρώσεις να υποκλέψεις το σήμα και όπως είναι λογικό άμα σε βρουν έχεις συνέπειες. Ή θα μπορούσες να έχεις δορυφορικό πιάτο και να μην πληρώνεις συνδρομή στην καλωδιακή και να είσαι και απόλυτα νόμιμος.

 

Πρόκειται για το GEZ (GebührenEinzugsZentrale) το οποίο πληρώνουν άπαντες στη Γερμανία και αφορά όλα τα ηλεκτρονικά ΜΜΕ, Τηλεόραση (και εναέρια και καλωδιακή και κρατική και ιδιωτική) και ραδιόφωνο. Αν δεν πληρώσεις και κάνουν έλεγχο (ναι, γίνονται τέτοιοι έλεγχοι) και βρούν ότι έχεις κεραία ή καλώδιο, τότε έχει πρόστιμο. Επίσης αν σε σταματήσουν στο αυτοκίνητο και έχεις ραδιόφωνο και δεν έχεις πληρώσει, τότε έχει πάλι καμπάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η λύση ,κατεβαστε τσάμπα ότι τραγούδι κυκλοφορεί.Και η πειρατεία όχι δεν σκωτονει την μουσική ,οι νταβαδες δισκογραφικές την σκωτονουν.

Οποιος αγαπάει τν μουσική την φτιάχνει και τσάμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια είναι η λύση ,κατεβαστε τσάμπα ότι τραγούδι κυκλοφορεί.Και η πειρατεία όχι δεν σκωτονει την μουσική ,οι νταβαδες δισκογραφικές την σκωτονουν.

Οποιος αγαπάει τν μουσική την φτιάχνει και τσάμπα...

 

Ε και;, αντε και κατεβασε ο αλλος ενα εκατομμυριο τραγουδια, τι θα τα κανει; θα τα παιζει στο mp3 με τα ακουστικα του; Γιατι στο μαγαζι του (διοτι για αυτο μιλαμε), δεν μπορει να τα παιξει. Ασε που αν θελει να τον βρει και η εφορια (στη φερνει πεσκεσι η αεπι) μπορει να τον σκισει ασαλιωτο.

 

Παντως, απο τη στιγμη που και αυτη χρεωνει εστω και λιγα (βαση και του συνολου των καλλιτεχνων, και των τραγουδιων), ας κραταμε μικρο καλαθι για το τι θα μπορουσε να γινει αν μειωθει η ισχυρη θεση του χαλιφη, και γλυκοδει τη θεση ο επομενος χαλιφης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, απο τη στιγμη που και αυτη χρεωνει εστω και λιγα (βαση και του συνολου των καλλιτεχνων, και των τραγουδιων), ας κραταμε μικρο καλαθι για το τι θα μπορουσε να γινει αν μειωθει η ισχυρη θεση του χαλιφη, και γλυκοδει τη θεση ο επομενος χαλιφης...

 

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΕΠΙ κοινός νταμαρτζήδες και καθολου μουσικη να μην ακους στο μαγαζι σου απλα να εχεις μια τηλεόραση για αγώνες κ.λ.π. μπαίνουν και σε γράφουν πρόστιμο γιατι λεει μπορει να ακους και μουσικη!Λες και εγω ο μ@λ@κ@ς δεν πληρώνω EΡT! όχι απλα πληρώνω έχω και δυο τηλεφωνικές γραμμες αρα πληρώνω 2 φορες ΕΡΤ!!! οτι ναναι ζουμε σε ενα μπουρδ..ο. Ντρεπομαι που γεννήθηκα σε αυτη την χωρα.

Παω στον δημο και τους λεω μα δεν ακουω μουσικη ελατε να δειτε, απαντηση δεν εχει σημασια αν έρθουμε και υπάρχει ραδιο η τηλεόραση ακομα και κλειστα να ειναι θα παρετε πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΕΠΙ κοινός νταμαρτζήδες και καθολου μουσικη να μην ακους στο μαγαζι σου απλα να εχεις μια τηλεόραση για αγώνες κ.λ.π. μπαίνουν και σε γράφουν πρόστιμο γιατι λεει μπορει να ακους και μουσικη!Λες και εγω ο μ@λ@κ@ς δεν πληρώνω EΡT! όχι απλα πληρώνω έχω και δυο τηλεφωνικές γραμμες αρα πληρώνω 2 φορες ΕΡΤ!!! οτι ναναι ζουμε σε ενα μπουρδ..ο. Ντρεπομαι που γεννήθηκα σε αυτη την χωρα.

Παω στον δημο και τους λεω μα δεν ακουω μουσικη ελατε να δειτε, απαντηση δεν εχει σημασια αν έρθουμε και υπάρχει ραδιο η τηλεόραση ακομα και κλειστα να ειναι θα παρετε πρόστιμο.

Λιγο offtopic αλλα δεν πληρωνεις ΕΡΤ μεσω τηλεφωνου, μεσω ΔΕΗ πληρωνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τον ρώτησα και μου απάντησε. Πληρώνεις 17 με 19 ευρώ το μήνα για τηλεόραση και ράδιο. Βέβαια μπορείς να το κάνεις αυτό και χωρίς να πληρώσεις, αλλά αν σε πιάσουν έχεις συνέπειες. Μου λέει ότι τα βλέπεις όμως όλα και τα ακούς καμπάνα. Για αυτό στη Γερμανία όλες οι παραγωγές είναι ακριβές.

 

Eπειδη η γυναικα μου μενει στο Βερολινο απο τον περασμενο Αυγουστο,καπως ετσι ειναι,αλλα δεν τα βλεπεις ολα οπως αναφερεις αλλα βλεπεις τα ψηφιακα καναλια με αποκωδικοποιητη,οπως στην ελλαδα,μονο που ειναι καμια 25αρια καναλια ελευθερα.Υπαρχουν βεβαια και αλλα πακετα paytv,οπως εμας το νοβα που εχουν τα δικαιωματα για ποδοσφαιρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό πιστεύω αυτό ότι θα είναι. Κάτι άλλο που ήθελα να πω. Εχω ένα φιλο στη Γερμανία και μου λέει ότι κάθε σπίτι πληρώνει το μήνα ένα ποσό στάνταρ για να μπορούν να ακουνε μουσική. αν σε πιάσουν να μην πληρώνεις την εκατσες. Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα θα γίνει και εδώ.

χαχαχ ναι αν το σπιτι του φιλου σου εχει μετατραπει σε bar !!!!

δεν νομιζω φιλε να ισχυει κατι τετοιο , αλλα ακομα και αν ισχυει στην ελλαδα δεν θα ισχυσει ΠΟΤΕ

listen your music in greece free Να καμπανια για τον τουρισμο χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...