Προς το περιεχόμενο

ΑΕΠΙ κατά website για δημοσίευση links χωρίς την άδειά της


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ κρίμα :-( , κλείνουν το ένα site μετά το άλλο και μετά τα τορενταδικα που είχαν κάποιο δίκιο τώρα έχουν και παράλογες αξιώσεις .

 

Αλλά να μου πεις έτσι πάντα δεν γίνετε όταν κάποιος έχει δύναμη και χρήμα πάντα κερδίζει και ας έχει άδικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ ρε παιδιά θέλω να ανοίξω ένα webradio που θα παίζει μονό ξένη μουσική... πρέπει υποχρεωτικά να πληρώσω ΑΕΠΙ η παίζει κάτι άλω στο εξωτερικό??

 

Ναι, γιατι οι αντιπροσωποι των ξενων εταιριων συλλογικης διαχειρησης, η τουλαχιστον ετσι ισχυριζονται. Γιαυτο αν δεν θες να τους εχεις πανω στο κεφαλι σου, παιζε μουσικη Creative Commons (οχι οτι δεν θα προσπαθησουν να ζητησουν δικαιωματα και γιαυτη, αλλα εκει εχεις ξεκαθαρο πατημα να τους διαολοστειλεις).

 

 

 

 

 

----

 

Η κινηση της ΑΕΠΙ ξεπερνα το γελοιο πλεον. Οι σταθμοι οταν γυρισαν τις σειρες πηραν δικαιωματα για την μουσικη που χρησιμοποιουν και αναμεταδιδουν. Δεν ειναι λογικο να ζητας δικαιωματα και απο οσους βλεπουν τις εκπομπες. (γιατι προσεξτε, δεν κανουν τα καναλια την αγωγη, αλλα οι διαχειριστες των δικαιωματων της μουσικης).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα με τα τραγουδια του Τολη τι γινετε;;;; Ποιος εχει τα δικαιωματα πλεον;; Ααααχ πως τη γλιτωνουν οι βιλλες. Αγωνιιιιιια με λαχτααααραα

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι δεν παλεύονται.. Παράθεση από το www.aepi.gr

 

>[b]Ερώτηση:[/b] Στο κατάστημα μου τραγουδάω μόνος μου. Χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ;
[b]Απάντηση:[/b] Τα μουσικά έργα που τραγουδάτε έχουν μουσική και στίχο που τα έχουν συνθέσει και συγγράψει πνευματικοί δημιουργοί οι οποίοι εκπροσωπούνται από την ΑΕΠΙ. Η άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης δεν εξετάζει ποιος ερμηνεύει τα μουσικά έργα, αλλά νομιμοποιεί την χρήση των έργων του ρεπερτορίου των δημιουργών / δικαιούχων μελών της ΑΕΠΙ. Συνεπώς, η έγγραφη άδεια της ΑΕΠΙ είναι απαραίτητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενδιαφέρουσα δικαστική διαμάχη που αφορά παραπομπές σε έργα που προστατεύονται από δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας εντόπισε η εφημερίδα Καθημερινή. Συγκεκριμένα, η Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Πνευματικής Ιδιοκτησίας (ΑΕΠΙ) κατέθεσε πρόσφατα μήνυση εναντίον του ιδιοκτήτη του www.livemovies.gr για ηθική βλάβη, ισχυριζόμενη ότι ορισμένα από τα links του ιστοχώρου καθιστούν «προσιτά στο κοινό» έργα για τα οποία η ΑΕΠΙ έχει δικαιοδοσία – και άρα νομιμοποιείται να ζητήσει άδεια, καθώς και το προβλεπόμενο αντίτιμο.

 

Το ενδιαφέρον της υπόθεσης είναι ότι, με μια επίσκεψη στον εν λόγω ιστοχώρο, διαπιστώνει κανείς ότι οι παραπομπές που γίνονται αφορούν είτε τα τρέιλερ εκπομπών στο YouTube είτε links προς τους επισημους ιστοχώρους των σταθμών όπου αυτές προβάλλονται. Αυτό είναι, άλλωστε, και το επιχείρημα του δικηγόρου του livemovies.gr, κ. Βασίλη Σωτηρόπουλου, που θεωρεί αβάσιμη την αξίωση της ΑΕΠΙ.

 

«Το livemovies.gr είναι ένα καθαρά ευρετηριακό site, το οποίο σέβεται τα δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας και μάλιστα καλύπτεται από τον νόμο 2121/1993 (άρθρο 2, παρ. 2-α) περί “βάσης δεδομένων”». Συγκεκριμένα, ο κ. Σωτηρόπουλος εξηγεί ότι «Πρόκειται για απλή παράθεση links», κάτι που «Δεν συνιστά παραβίαση της πνευματικής ιδιοκτησίας, αφού δεν αποτελεί αναπαραγωγή ούτε μετάδοση στο κοινό. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ισοδυναμεί με την παραπομπή σ’ ένα βιβλίο. Δεν υπάρχει κανένα έννομο συμφέρον για είσπραξη δικαιωμάτων».

 

Η υπόθεση ξεκίνησε το 2008, όταν η ΑΕΠΙ είχε πρωτοεπικοινωνήσει με τον διαχειριστή της ιστοσελίδας ζητώντας ενημέρωση για το καθεστώς λειτουργίας της. Παρά τις εξηγήσεις από την πλευρά του livemovies.gr, η Εταιρεία επέμεινε στη διεκδίκηση αντιτίμου. Στη συνέχεια η υπόθεση προχώρησε, με αποτέλεσμα ο εισαγγελέας να διατάξει την έναρξη προκαταρκτικής εξέτασης για κακούργημα.

 

«Από το 2008 μέχρι σήμερα, έχω χάσει τον ύπνο μου και μερικές χιλιάδες ευρώ», λέει ο ιδιοκτήτης του livemovies.gr. «Δεν θεωρώ ότι παραβιάζω πνευματικά δικαιώματα – υπάρχουν εκατοντάδες ιστοσελίδες που παραπέμπουν με link σε διαθέσιμα οπτικοακουστικά έργα. Μάλιστα, θεωρώ εξωφρενική την απαίτηση της ΑΕΠΙ, όταν τα ίδια τα τηλεοπτικά κανάλια έχουν το κουμπί “share” για διαμοιρασμό του οπτικοακουστικού υλικού».

 

Link.png Site: Καθημερινή

 

Μαλλον θελει να πει: "Η Εταιρεια επεμεινε να πουληση προστασια"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υποκρισια του συστηματος.

Πριν λιγο παρακολουθησα στο star μια ταινια με τον χανιμπαλ λεκτερ, και ξαφνικα 1-2 λεπτα πριν το τελος ειδα στους υποτιτλους: GTRD team.

Δηλαδη, απο τη μια κυνηγουν και κλεινουν τα υποτιτλαδικα, απο την αλλη κλεβουν τους υποτιτλους για να τους κανουν χρηση και να μην πληρωσουν μεταφραση. ?

 

ΑΕΠΙ και πρασινα αλογα.

Λιγο off topic, αλλα καταλαβαινετε τον εκνευρισμο μου οταν διαβαζω τα παραπανω και βλεπω τετοια πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι δεν παλεύονται.. Παράθεση από το www.aepi.gr

 

>[b]Ερώτηση:[/b] Στο κατάστημα μου τραγουδάω μόνος μου. Χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ;
[b]Απάντηση:[/b] Τα μουσικά έργα που τραγουδάτε έχουν μουσική και στίχο που τα έχουν συνθέσει και συγγράψει πνευματικοί δημιουργοί οι οποίοι εκπροσωπούνται από την ΑΕΠΙ. Η άδεια Δημοσίας Εκτέλεσης δεν εξετάζει ποιος ερμηνεύει τα μουσικά έργα, αλλά νομιμοποιεί την χρήση των έργων του ρεπερτορίου των δημιουργών / δικαιούχων μελών της ΑΕΠΙ. Συνεπώς, η έγγραφη άδεια της ΑΕΠΙ είναι απαραίτητη.

 

 

 

Στο μπάνιο μου τραγουδώ φωναχτά που και που, χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ ;

Ναι, εφόσον το παράθυρο είναι ανοικτό και εκτίθεστε σε τρίτους ή αερίζεστε βροντερός με αποτέλεσμα να παραποιείται έργο όπου καλύπτετε από πνευματική ιδιοκτησία.

 

Eικαστική παρέμβαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινή μου άποψη χωρίς να έχω στοιχεια για αυτά που λέω είναι ότι η ΑΕΠΙ προσπαθεί απλά να γονατίσει τον ιδιοκτητη του livemovies.gr οικονομικά για να τον αναγκάσει να κλείσει το site...

 

Όχι βεβαια ότι θα καταφέρει να του αποσπάσει το οποιο ποσο ζητάει απλά θα τον σέρνει σε δικαστήρια για χρονια μέχρι να του τελειώσουν οι πόροι για δικανικά έξοδα...

 

 

Έτσι τουλάχιστον μπορώ εγώ να δω ένα νόημα στην υπόθεση μιας και δεν νομίζω οι της ΑΕΠΙ να είναι καθυστερημένοι αγράμματοι τσομπάνηδες για να πιστεύουν ότι θα πάρουν λεφτά η ότι όντως έχει νόημα να ασκήσουν μια τέτοια αγωγή -έτσι όπως περιγράφτηκε εδώ στο άρθρο, γιατί όπως είπα δεν έχω ερευνήσει την υπόθεση- (όχι ότι τους έχω σε υπόληψη... απλά θέλω να πιστεύω ότι όταν κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται με ένα συγκεκριμένο πράγμα -οτιδήποτε- πληρούν κάποια ελάχιστα ατομικά στάνταρτς -αναλόγως της ενασχόλησης τους- )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μπάνιο μου τραγουδώ φωναχτά που και που, χρειάζεται να πάρω άδεια από την ΑΕΠΙ ;

Ναι, εφόσον το παράθυρο είναι ανοικτό και εκτίθεστε σε τρίτους ή αερίζεστε βροντερός με αποτέλεσμα να παραποιείται έργο όπου καλύπτετε από πνευματική ιδιοκτησία.

 

Eικαστική παρέμβαση :)

 

Έκλαψα να 'σαι καλά!

 

Εγώ πάλι πιστεύω ότι είναι αγράμματοι τσομπάνηδες. Ή τουλάχιστον φέρονται σαν τέτοιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κάποια βάση η εικασία μου τότε πιστεύω ότι δεν είναι τσομπάνηδες απλά ψυχροί και απάνθρωποι που κάνουν όμως πολύ καλά την δουλειά τους - να προστατεύουν τα συμφέροντα των εταιριών με κάθε τρόπο-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταπεινή μου άποψη χωρίς να έχω στοιχεια για αυτά που λέω είναι ότι η ΑΕΠΙ προσπαθεί απλά να γονατίσει τον ιδιοκτητη του livemovies.gr οικονομικά για να τον αναγκάσει να κλείσει το site...

 

Όχι βεβαια ότι θα καταφέρει να του αποσπάσει το οποιο ποσο ζητάει απλά θα τον σέρνει σε δικαστήρια για χρονια μέχρι να του τελειώσουν οι πόροι για δικανικά έξοδα...

 

 

Έτσι τουλάχιστον μπορώ εγώ να δω ένα νόημα στην υπόθεση μιας και δεν νομίζω οι της ΑΕΠΙ να είναι καθυστερημένοι αγράμματοι τσομπάνηδες για να πιστεύουν ότι θα πάρουν λεφτά η ότι όντως έχει νόημα να ασκήσουν μια τέτοια αγωγή -έτσι όπως περιγράφτηκε εδώ στο άρθρο, γιατί όπως είπα δεν έχω ερευνήσει την υπόθεση- (όχι ότι τους έχω σε υπόληψη... απλά θέλω να πιστεύω ότι όταν κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται με ένα συγκεκριμένο πράγμα -οτιδήποτε- πληρούν κάποια ελάχιστα ατομικά στάνταρτς -αναλόγως της ενασχόλησης τους- )

 

αυτο πιστευω και εγω.εχει στοχοποιηθει το σαιτ για ολικη εξοντωση μεσω δικαστικου πολεμου.και δεν θα μου κανει εντυπωση αν πισω απο την ΑΕΠΙ κρυβονται αλλα συμφεροντα.

αληθεια τα καναλια πως και επιτρεπουν στο σαιτ να ανεβαζει τις σειρες τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αληθεια τα καναλια πως και επιτρεπουν στο σαιτ να ανεβαζει τις σειρες τους;

 

Εγώ τουλάχιστο στο συγκεκριμένο βλέπω μόνο απλή παραπομπή στην επίσημη σελίδα του καναλιού.

Αναδημοσίευση από αρχειακό υλικό που τα ίδια τα κανάλια διαθέτουν ελεύθερα (ούτε καν σε server τρίτων δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...