Προς το περιεχόμενο

Apple: παρουσιάζει το iOS 5 το καλοκαίρι


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστή στο ραντεβού της, η Apple ανακοίνωσε χθες ότι το ετήσιο συνέδριο προγραμματιστών θα πραγματοποιθεί στις 6-10 Ιουνίου. Όπως όλα δείχνουν η εταιρεία δεν πρόκειται να ακολουθήσει την παράδοση των τελευταίων ετών που θέλει την εταιρεία να παρουσιάζει ένα καινούργιο μοντέλο iPhone. Σίγουρη είναι πάντως η παρουσίαση του iOS 5, η κυκλοφορία του οποίου αναμένεται το φθινόπωρο του 2011.

 

Με δηλώσεις του, ο αντιπροέδρος της Apple Phil Schiller αναφέρει ότι στο WWDC 2011 θα παρουσιαστεί το μέλλον του iOS και του Mac OS.

 

Σύμφωνα με τη φημολογία που επικρατεί, το iPhone 5 θα κάνει την εμφάνιση του μετά το φθινόπωρο, κατά πάσα πιθανότητα πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων. Σε αναφορά που δημοσιεύτηκε διευκρινίζεται ότι η εταιρεία δεν έχει ξεκινήσει ακόμη τις παραγγελίες για τα εξαρτήματα που αφορούν το νέο μοντέλο iPhone.

 

Link.png Site: edibleapple.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχει αρχίσει και μοιάζει λίγο android φάση το όλο πράγμα?κάθε πέντε μήνες update.

δεν λέω οτι είναι κακό απαραίτητα,ίσως να είναι και το αντίθετο.

αλλά δεν μου κάθεται καλά,μου φέρνει κάτι σε προχειροδουλειά και απανωτά μπαλώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω iphone ούτε πολυασχολήθηκα με αυτό.. αλλα μου κάνει εντύπωση δλδ έχουν πολλά bugs τα iOS? εγώ νόμιζα απλά εμπλουτιζόταν το κινητό με νέα features και δεν είχαν τον χαρακτήρα του fixing firmware..

 

αλλα έτσι όπως τα περιγράφετε ακούγεται λίγο απογοητευτική η κατάσταση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελουυυυυυς. Μια φορα δεν θα βγαλουν iphone τον Ιουνιο. Το λεω με τοση ευχαριστηση γιατι ειχε αρχισει να γινεται χαζο, λες και ηταν αναγκασμενοι να βγαλουν κατι καινουργιο.

@parajo δεν εχει και τιποτα σπουδαια bugs αλλα συνηθως καινουργια features βαζουν. Το iphone 4 στην αρχη ηταν μεσα στα bugs αλλα τωρα ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω iphone ούτε πολυασχολήθηκα με αυτό.. αλλα μου κάνει εντύπωση δλδ έχουν πολλά bugs τα iOS? εγώ νόμιζα απλά εμπλουτιζόταν το κινητό με νέα features και δεν είχαν τον χαρακτήρα του fixing firmware..

 

αλλα έτσι όπως τα περιγράφετε ακούγεται λίγο απογοητευτική η κατάσταση ..

Μια χαρα είναι το iOS. Με τα κλειδωματα το χαζοitunes του και τις χαζομαρες του, αλλα και με την ταχύτητα την απλότητα , την αίσθηση ποιότητας σε ότι κανείς, την επαγγελματική υποστήριξη.

Τα περισσότερα σχόλια παραπάνω είναι εντελώς ατυχα, και αν έχουν γίνει απο χρήστες με iOS συσκευη είναι 2 φορές ποιο ατυχα. Θα αρχίσω να δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στις απόψεις των android χρηστών που μας θεωρούν άσχετους. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατι δεν θελω να προκαλεσω.

Ουσιαστικά οι αναβαθμισεις του iOS είναι απο την 1 στην 2 κλπ. Εκει προσθέτει νέα χαρακτηριστικα. Όλες οι άλλες 1.1 , 1.2 κλπ είναι για bug fix σε σχεδον ανύπαρκτα bug που σχεδον κανείς δεν εχει δει, για ψιλοβελτιωσεις σε ταχύτητα κλπ. Και κυρίως είναι για να δυσκολεύει το jalbrake. Χωρις σοβαρό λόγο ύπαρξης.

Η 5.0 λοιπόν θα προσθέσει cloud services. Και πολυ καλα θα κάνει. Σημερα έχω εγκατεστημένες πολλές εφαρμογές πχ τύπου dropbox για αυτο. Στο μέλλον θα είναι ενσωματωμενα στο λειτουργικο.

Στη συνέχεια αυτές τις ιδέες θα αντιγράψει (όπως πάντα) , και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά και ας ακούγεται έτσι, και το android που θα βγάλει και αυτο νέα version.

Που είναι το πρόβλημα; Ποια bug fix , και τι προβλήματα εχει το iOS σημερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα είναι το iOS. Με τα κλειδωματα το χαζοitunes του και τις χαζομαρες του, αλλα και με την ταχύτητα την απλότητα , την αίσθηση ποιότητας σε ότι κανείς, την επαγγελματική υποστήριξη.

Τα περισσότερα σχόλια παραπάνω είναι εντελώς ατυχα, και αν έχουν γίνει απο χρήστες με iOS συσκευη είναι 2 φορές ποιο ατυχα. Θα αρχίσω να δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στις απόψεις των android χρηστών που μας θεωρούν άσχετους. Βάζω και τον εαυτό μου μέσα γιατι δεν θελω να προκαλεσω.

Ουσιαστικά οι αναβαθμισεις του iOS είναι απο την 1 στην 2 κλπ. Εκει προσθέτει νέα χαρακτηριστικα. Όλες οι άλλες 1.1 , 1.2 κλπ είναι για bug fix σε σχεδον ανύπαρκτα bug που σχεδον κανείς δεν εχει δει, για ψιλοβελτιωσεις σε ταχύτητα κλπ. Και κυρίως είναι για να δυσκολεύει το jalbrake. Χωρις σοβαρό λόγο ύπαρξης.

Η 5.0 λοιπόν θα προσθέσει cloud services. Και πολυ καλα θα κάνει. Σημερα έχω εγκατεστημένες πολλές εφαρμογές πχ τύπου dropbox για αυτο. Στο μέλλον θα είναι ενσωματωμενα στο λειτουργικο.

Στη συνέχεια αυτές τις ιδέες θα αντιγράψει (όπως πάντα) , και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά και ας ακούγεται έτσι, και το android που θα βγάλει και αυτο νέα version.

Που είναι το πρόβλημα; Ποια bug fix , και τι προβλήματα εχει το iOS σημερα;

 

Δεν το πάω σε προσωπικό επίπεδο αλλά αυτό είχε πλάκα...

 

"Να κάτι μικροπροβληματάκια με το iTunes" έτσι λέγεται τώρα ? ...

 

Θα μου στείλεις με bluetooth εκείνο το τραγου ohhh wait, I forgot..

 

Πώς ξύπνησες σήμερα ? Το 3310 που έχω για ξυπνητήρι πάντως 8 χρόνια τώρα δεν σταμάτησε να χτυπάει επιλεκτικά...

 

Και οτι άλλο έχει συμβεί (κεραίες, σήματα μορς κ.ο.κ) είναι ατυχίες, και πάντα μα πάντα μεμονωμένα και σπάνια περιστατικά.

Πάντα θα φταίει ο τρόπος που το κρατάω.

 

Και εγώ προς Θεού, δεν το λέω ειρωνικά και ας ακούγεται έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πάω σε προσωπικό επίπεδο αλλά αυτό είχε πλάκα...

 

"Να κάτι μικροπροβληματάκια με το iTunes" έτσι λέγεται τώρα ? ...

 

Θα μου στείλεις με bluetooth εκείνο το τραγου ohhh wait, I forgot..

 

Πώς ξύπνησες σήμερα ? Το 3310 που έχω για ξυπνητήρι πάντως 8 χρόνια τώρα δεν σταμάτησε να χτυπάει επιλεκτικά...

 

Και οτι άλλο έχει συμβεί (κεραίες, σήματα μορς κ.ο.κ) είναι ατυχίες, και πάντα μα πάντα μεμονωμένα και σπάνια περιστατικά.

Πάντα θα φταίει ο τρόπος που το κρατάω.

 

Και εγώ προς Θεού, δεν το λέω ειρωνικά και ας ακούγεται έτσι...

Τι άλλο λειτουργικο έχεις δουλέψει σε κινητο δηλαδή εσι και ήταν καλύτερο;

Για πες μας να το μάθουμε και εμείς.

Μιλάμε για λειτουργικο και γράφεις για την κεραία που ήταν θέμα hardware, ασχέτως που με κατάλληλες αλλαγές στο software. σχεδον το εξαφάνισε.

Τα Bluetooth που γράφεις , είναι στα κλειδωματα που αναφέρω και εγω. Αυτο το ξέρεις οταν παιρνεις iPhone και δεν κλαιγεσαι σαν τις μυξοπαρθενες στα φόρουμ μετα.

Αμα δεν το ξέρεις τότε οντως ανήκεις στην κατηγορία των ασχετων.

Δεν μειωνω την αξία του Bluetooth ,μαλιστα είναι ενας απο τους λόγους (ο μικρότερος) που θα μεταβω στο μέλλον σε android.

Για το iTunes δε γράφω για μικροπροβλήματα που κακώς κατάλαβες. Γράφω χαζοitunes. Δεν βολεύει πολλούς με τη φιλοσοφία του. Όχι ότι εχει προβλήματα. Προβλήματα εχει σε χρήστες χωρις γνώσεις που δεν ξέρουν να το εγκαταστήσουν / ρυθμίζουν σωστά. Το ίδιο θα πέθαιναν οι συγκεκριμένοι και android να είχαν, και θα βριζαν τα android.

Το θέμα με το ρολόι, ναι ήταν bug.

Συνχαρητηρια απο όλα τα παραπάνω που εγραψες, είναι το μονο που αφορά το λειτουργικο. Ουσιαστικά βρηκες να πεις μονο αυτο. Ένα θέμα που μας απασχόλησε για 3 μέρες , σε τόσα χρόνια που υπάρχει το iOS. Υπήρχε λύση ώστε να δουλεύει σωστά και αυτές τις 3 μέρες. Μετα τις 3 μέρες επαυε να υπάρχει. Για τέτοιος λόγους βγαίνουν bugfix. Έχεις δει αλλα λειτουργικά τι bug είχαν και δεν φτιάχτηκαν και ποτε;

Αν αυτο είναι το μεγαλύτερο bug που βρηκες στο iOS, με επιβεβαιωνεις πλήρως.. Έχει οντως πλάκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ πως έχεις πλάκα, τα λεγομενα σου απο την άλλη έχουν.

Αν θες να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο θα κάνουμε PM Wars.

 

Εκτός απο το ξυπνητήρι είδες πουθενα να αναφέρουν άλλα bugs ?

Έχουν κάποιο subversion και δεν το ξέρω για το iOS ? Άσε, θα διαβάσω καλύτερα το changelog, αλλά ωχ ξέχασα...

Μήπως μιλάς για ένα κλειστό λογισμικό που κανένας δεν έχει

πρόσβαση εκτός απο την ίδια την εταιρία ?

 

Το ξέχασες αυτό ή δεν σε βολευει να το αναφέρεις ?

Απο την άλλη μιλώντας για το Android, μήπως είναι τελείως ανοιχτό ?

Και φυσικό είναι όλα τα bugs να βγαίνουν στη φόρα public ?

 

Φυσικό και επακόλουθο βλέποντας να μιλάς τόσο παθιασμένα δεν συνεχίζω γιατί θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα.

 

Μαμα Apple ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φορουμ μου ειπαν πως με την κυκλοφορια του νεου MacOS θα πεσουν οι τιμες στα Mac...ελπιζω να αληθευει, γιατι αν αληθευει τοτε δεν θα αντεξω θα το χτυπησω ενα iMac απο USA!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ποτέ πως έχεις πλάκα, τα λεγομενα σου απο την άλλη έχουν.

Αν θες να το πάμε σε προσωπικό επίπεδο θα κάνουμε PM Wars.

 

Εκτός απο το ξυπνητήρι είδες πουθενα να αναφέρουν άλλα bugs ?

Έχουν κάποιο subversion και δεν το ξέρω για το iOS ? Άσε, θα διαβάσω καλύτερα το changelog, αλλά ωχ ξέχασα...

Μήπως μιλάς για ένα κλειστό λογισμικό που κανένας δεν έχει

πρόσβαση εκτός απο την ίδια την εταιρία ?

 

Το ξέχασες αυτό ή δεν σε βολευει να το αναφέρεις ?

Απο την άλλη μιλώντας για το Android, μήπως είναι τελείως ανοιχτό ?

Και φυσικό είναι όλα τα bugs να βγαίνουν στη φόρα public ?

 

Φυσικό και επακόλουθο βλέποντας να μιλάς τόσο παθιασμένα δεν συνεχίζω γιατί θα έχει άσχημα ξεμπερδέματα.

 

Μαμα Apple ftw

Δε βγάζω νόημα στα λεγόμενα σου.

Αν είδες, και εγω ο ίδιος γράφω ότι μαλλον θα μεταβω στο android στην επόμενη συσκευη μου. Τώρα που το 2ο βελτιώθηκε πολυ, απέκτησε περισσοτ. εφαρμογές, δεν εχει κλειδωματα , μπορείς να επιλέγεις μεταξυ πολλων συσκευών κλπ.

Αυτο δε μειώνει την αξία του iOS, ούτε σημαίνει ότι δεν ήταν και είναι ένα άψογο λειτουργικο. Στον 1.5 χρόνο που το υπερχρησιμοποιω (jb παρεπιμπτοντως) δεν έχω να του καταλογισω σοβαρά μειονεκτήματα.

Τα bluetooth, το ότι είναι ένα κλειστό λειτουργικο κλπ, τα γνώριζα οταν το αγορασα.

Έχει κανένα νόημα να γράφεις και να ξαναγραφεις για αυτα ;

Κακώς πήρες εξαρχην iPhone. Η λογικη σου δε στέκει. Δεν μπορεί να αγοράζεις μια συσκευη που γνωρίζεις ότι εχει ένα κλειστό λειτουργικο σύστημα και μετα να βγαίνεις και να το θαβεις λέγοντας ότι είναι κλειστό.

Γιατι το πήρες τότε αφου το θεωρείς μειονέκτημα; Το λάθος είναι 100% δικό σου.

Πρην κανά χρόνο ξέρεις ποσα προβλήματα είχε το ανταγωνιστικό android?

Το θέμα δεν είναι αν μιλώ παθιασμενα η όχι. Το θέμα είναι αν είναι σωστά αυτα που γράφω.

Πριν έκανες αναφορά ότι έχουν πλάκα τα λεγόμενα μου και μου απαντησες ένα κάρο αρλουμπες.

Γραψε μου τι απο όσα έγραψα δεν ισχύουν , και γραφτα όσο παθιασμενα γουσταρεις.

Επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για λειτουργικο (όχι hardware) και για bug που αναφέρθηκαν περίπου ως μια μόνιμη κατάσταση. Δε μιλάμε για feature που εχει ή δεν εχει το iOS, τα όποια τα ξέρεις απο πριν και αν δεν τα γουσταρεις δεν το παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βγάζω νόημα στα λεγόμενα σου.

Αν είδες, και εγω ο ίδιος γράφω ότι μαλλον θα μεταβω στο android στην επόμενη συσκευη μου. Τώρα που το 2ο βελτιώθηκε πολυ, απέκτησε περισσοτ. εφαρμογές, δεν εχει κλειδωματα , μπορείς να επιλέγεις μεταξυ πολλων συσκευών κλπ.

Αυτο δε μειώνει την αξία του iOS, ούτε σημαίνει ότι δεν ήταν και είναι ένα άψογο λειτουργικο. Στον 1.5 χρόνο που το υπερχρησιμοποιω (jb παρεπιμπτοντως) δεν έχω να του καταλογισω σοβαρά μειονεκτήματα.

Τα bluetooth, το ότι είναι ένα κλειστό λειτουργικο κλπ, τα γνώριζα οταν το αγορασα.

Έχει κανένα νόημα να γράφεις και να ξαναγραφεις για αυτα ;

Κακώς πήρες εξαρχην iPhone. Η λογικη σου δε στέκει. Δεν μπορεί να αγοράζεις μια συσκευη που γνωρίζεις ότι εχει ένα κλειστό λειτουργικο σύστημα και μετα να βγαίνεις και να το θαβεις λέγοντας ότι είναι κλειστό.

Γιατι το πήρες τότε αφου το θεωρείς μειονέκτημα; Το λάθος είναι 100% δικό σου.

Πρην κανά χρόνο ξέρεις ποσα προβλήματα είχε το ανταγωνιστικό android?

Το θέμα δεν είναι αν μιλώ παθιασμενα η όχι. Το θέμα είναι αν είναι σωστά αυτα που γράφω.

Πριν έκανες αναφορά ότι έχουν πλάκα τα λεγόμενα μου και μου απαντησες ένα κάρο αρλουμπες.

Γραψε μου τι απο όσα έγραψα δεν ισχύουν , και γραφτα όσο παθιασμενα γουσταρεις.

Επαναλαμβάνω ότι μιλάμε για λειτουργικο (όχι hardware) και για bug που αναφέρθηκαν περίπου ως μια μόνιμη κατάσταση. Δε μιλάμε για feature που εχει ή δεν εχει το iOS, τα όποια τα ξέρεις απο πριν και αν δεν τα γουσταρεις δεν το παιρνεις.

 

φιλε μην το συνεχιζεις γιατι εσυ δεν καταλαβες τιποτα απο οτι γινετε... Δεν θα το αναλυσο γιατι βαριεμε να γραφω αυτονοητα πραματα... καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...