Προς το περιεχόμενο

«Στον αέρα» θα προβληθούν οι 3D Ναζιστικές ταινίες που χρονολογούνται από το 1936


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που είναι αξιοπερίεργο για μένα είναι το γεγονός ότι ενώ και ο Στάλιν ήταν ένας φασίστας δικτάτορας,

επειδή κατάφερε να αμυνθεί και να αντεπιτεθεί στους Γερμανούς στον WWII όλοκληρη η ανθρωπότητα ξέχασε το τι εγκλήματα

είχε διαπράξει και τον θεώρούσαν απελευθερωτή,ενώ είναι γνωστό ότι και εκείνος έκανε κτηνοδίες(π.χ. στο Κατύν στην Πολωνία) ίδιες με της Wehrmacht.

 

Εν ολίγοις ενώ υπήρξαν δύο όμοιοι δικτάτορες-κατακτητές ο κόσμος κατακρίνει (σωστά) τα έκτροπα των Γερμανών

αλλά έχουν επισκιαστεί αυτά των Ρώσσων που αποκρύφθηκαν και ξεχάστηκαν και δεν αναφέρονται σχεδόν ποτέ σε τέτοιες συζητήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ας πω και γω το offtopic μου

λοιπον μιλαμε για τους γερμανους σωστα?απο τους ποιο εξυπνους ανθρωπους στον κοσμο(τα επιτευματα το λενε οχι εγω).Ο Χιτλερ καλος η κακος ειχε τα @@ και τους εκανε να τον ψηφισουν και απο οτι νομιζω σχεδον παμψιφι.ολοι αυτοι που τον ψηφισανε δεν ηταν συμφωνοι με τις ιδεες του?αρα δεν λεγονται ναζιστες?αρα μιλαμε για μια ναζιστικη γερμανια με την ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ των γερμανων να ειναι εναντια του.Περα απο αυτο σε στρατηγικη πλευρα μην ξεχναμε οτι καταφερε και υποδουλωσε την ευρωπη και βαλε.δεν ειναι λιγο αυτο.Θελω να πω οτι οκ ητανε μ@λ@κας με τις γενοκτονιες κτλπ αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα.με τις στρατηγικες του κατελαβε τεραστιες εκτασεις.επεισης η τεχνολογια που εχουμε το 80% ειναι απο εκεινη την περιοδο.

 

Υ.Γ.δεν ειμαι ναζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποοοο τρελη φαση.Να βλεπεις τον χιτλερ να περναει απο διπλα σου, οπως και οι σφαιρες.θα δουμε εναν αληθινο πολεμο οπως δεν τον εχουμε ξαναδει!Μπραβο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χιτλερ ΔΕΝ ηταν καλος στρατηγος.αν μην τι αλλο οι ενεργειες του χαντακωσαν την γερμανικη στρατιωτικη μηχανη ειδικα προς το τελος του πολεμου.Και η ευρωπη υπουδουλωθηκε κυριως επειδη οι Ναζι ειχαν απιστευτη τεχνολογικη υπεροχη και καινοτομιες σε οτι αφορα την διεξαγωγη ενος πολεμου,ουσιαστικα τον ειχαν εκμοντερνισει.

 

Μαλιστα οι γερμανοι στρατηγοι ηταν αντιθετοι στην φιλοδοξια του Χιτλερ να ξεκινησει αυτον τον πολεμο και να τα βαλει με την ευρωπη διοτι πιστευανε οτι δεν υπηρχε περιπτωση να τον κερδισουν.Το θεωρουσαν καθαρη τρελα και γιαυτο τον λογο ετοιμαζανε πραξικοπημα κατα του Χιτλερ,ομως οταν ηρθανε οι πρωτες νικες και καταχτησεις αναθεωρησαν και συμπαραταχθηκανε μαζι του.

 

Ποοοο τρελη φαση.Να βλεπεις τον χιτλερ να περναει απο διπλα σου, οπως και οι σφαιρες.θα δουμε εναν αληθινο πολεμο οπως δεν τον εχουμε ξαναδει!Μπραβο!!!

 

Το μουστακι του Χιτλερ σε 3D. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα ειμαστε σοβαροι; Ειναι δυνατον ποτε να συγκρηνεις τον Μεγα Αλεξανδρο με τα γερμανικα φιδια, λιγη ντροπη δεν βλαπτει, μην ξεχναμε οτι αν δεν υπηρχαν γεναιοι Ελληνες τοτε σημερα θα ημασταν ολοι hans και rudolff η στην χειροτερη michael και john, η δημοκρατια τον ανεδειξε στην εξουσια, αρα τι λεμε τωρα ο καημενος ο γερμανικος λαος δεν ηταν ολοι ναζιστες, ολοι τους ηταν, προσωπικα συχαινομαι την γερμανια, πως να το κανουμε ρε παιδι μου, ειναι φιδια, δεν θα αλλαξει ποτε αυτο, ας εδειναν πισω οτι χρωστουσαν σε τοσες χωρες απο τις ζημιες του πολεμου και θα σου ελεγα εγω πια τεχνολογια και κουραφεξαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλα ειμαστε σοβαροι; Ειναι δυνατον ποτε να συγκρηνεις τον Μεγα Αλεξανδρο με τα γερμανικα φιδια, λιγη ντροπη δεν βλαπτει, μην ξεχναμε οτι αν δεν υπηρχαν γεναιοι Ελληνες τοτε σημερα θα ημασταν ολοι hans και rudolff η στην χειροτερη michael και john, η δημοκρατια τον ανεδειξε στην εξουσια, αρα τι λεμε τωρα ο καημενος ο γερμανικος λαος δεν ηταν ολοι ναζιστες, ολοι τους ηταν, προσωπικα συχαινομαι την γερμανια, πως να το κανουμε ρε παιδι μου, ειναι φιδια, δεν θα αλλαξει ποτε αυτο, ας εδειναν πισω οτι χρωστουσαν σε τοσες χωρες απο τις ζημιες του πολεμου και θα σου ελεγα εγω πια τεχνολογια και κουραφεξαλα.

 

καλα χαλαρωσε ,μη ξεχνας οτι ειμαστε ελληναραδες και οτι παντα ειμασταν οι καλοι της υποθεσης γιατι ετσι πρεπει και γιατι ετσι μας το μαθανε στο σχολειο.

παντα σκοτωναμε για να προαγουμε το πολιτισμο

οπως οι αμερικανοι σκοτωνουν για την επικρατηση της ειρηνης...

ο πολεμος ειναι πολεμος,και γινεται παντα για οικονομικα συμφεροντα.

λες και οι σταυροφοροι σφαζανε κοσμο για να παρουν ενα κομματι ξυλο η το βυζαντιο εσφαξε τη μιση γη επειδη ο αυτοκρατορας ειδε ενα εφιαλτη στο δρομο με τις λευκες.

οχι δεν ειναι το ιδιο το 300πχ με το 1940 αλλα δεν εχουμε και τα ιδια ιστορικα εγγραφα για το τι γινοτανε τοτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα χαλαρωσε ,μη ξεχνας οτι ειμαστε ελληναραδες και οτι παντα ειμασταν οι καλοι της υποθεσης γιατι ετσι πρεπει και γιατι ετσι μας το μαθανε στο σχολειο.

παντα σκοτωναμε για να προαγουμε το πολιτισμο

οπως οι αμερικανοι σκοτωνουν για την επικρατηση της ειρηνης...

ο πολεμος ειναι πολεμος,και γινεται παντα για οικονομικα συμφεροντα.

λες και οι σταυροφοροι σφαζανε κοσμο για να παρουν ενα κομματι ξυλο η το βυζαντιο εσφαξε τη μιση γη επειδη ο αυτοκρατορας ειδε ενα εφιαλτη στο δρομο με τις λευκες.

οχι δεν ειναι το ιδιο το 300πχ με το 1940 αλλα δεν εχουμε και τα ιδια ιστορικα εγγραφα για το τι γινοτανε τοτε...

 

Εγω φιλε μου ειμαι περηφανος που ειμαι ελληναρας, 400+ χρονια σκλαβιας, εχω να φαω μπορω να βγαινω εξω, εχω και το κινητο μου, και το ιντερνετ μου και ζω και αναπνεω ελευθερος, δεν λεμε και μπραβο που μπορουμε και εχουμε οσα εχουμε, μεγαλωσα εξωτερικο βλεπεις και δεν ηταν ευκολο να σου λενε οι ξενοι εσεις ειστε πισω εσεις ειστε ετσι, εμ ναι αυτοι τι εκαναν? Ανοιξαν τα μπουτακια τους και περαστε κοσμε...γιαυτο ναι ειμαι ελληναρας και γουσταρω. Τελος παντων πολυ offtopic :) ας τα δουμε με το καλο τα βιντεακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι περηφανος που ειμαι ελληναρας, [...] εχω και το κινητο μου,

 

 

Ζήτω λοιπόν ο Θουκυδίδης που έθεσε τις βάσεις για την 3G τεχνολογία, και η Μακεδονία είναι Φινλανδική.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε ότι όλα είναι σχετικά.

 

Η Ισπανική γρίπη σκότωσε 50 μύρια και προσέβαλε το 3% του πλυθισμού μέσα σε ένα χρόνο. Και τους νεκρούς ως καταγεγραμμένους αριθμούς κυρίως από Ευρώπη και Αμερική, μιας και οι λοιπές περιοχες δεν ήταν συστηματοποιημένες σχετικά. Ο αριθμός αυτός συγκαταλέγεται στα σύνολα του ΑΠΠ.

 

Ο Στάλιν εξόντωσε περισσότερους από όσους οι Γερμανοί, και οι μόνοι που σώθηκαν ήταν οι Ουκρανοί μιάς και ήταν πολλοί.

 

Η συστηματική εκμετάλευση των Ινδιάνων τον 16ο αιώνα εξαφάνισε το 85% του πλυθισμού στην Νότια Αμερική. Τελευταίοι υπολογισμοί σχετικα, σχεδόν 100 μύρια μέσα σε μερικές δεκαετίες.

Στην Βόρεια Αμερική τον 19ο αιώνα εξαφάνισαν τον γηγενή πλυθισμό.

 

Ο Γάιος Ιούλιος Καίσαρας,έσφαξε το 1/3 των γαλατών και έκανε σκλάβους το άλλο 1/3 μέσα σε λίγα χρόνια με μέσα τις εποχής, σε συνολικό πλυθυσμό 8 μυρίων.

 

Οι Βυζαντινοί εξοντωσαν ολόκληρες περιοχές Σλάβων και Τούρκων, και όλοι γνωρίζουμε για τους 'θεάρεστους' και χριστιανικούς τρόπους μεταχείρισης των αιχμαλώτων.

 

Όσον αφορά τον Αλέξανδρο, μην πιστεύετε στα παραμύθια που διδάσκονται στο σχολείο, ουδέν ψευδέστερο. Αθηναϊκές και Σπαρτιατικές αναφορές υπάρχουν για σφάγες και λεηλασίες. Πόσο μάλλον πέρσικες, αιγυπτιακές, εβραϊκές. Την Τύρο την κατέστρεψε συνθέμελα σφαγιάζωντας όλο τον πλυθισμό. Και μην γράφετε ήταν βάρβαροι οι άλλοι, γιατι οι πολιτισμοί τους ήταν ισάξιοι και με μεγαλύτερη ιστορία απ' ότι η δική μας.

Αλλά είπαμε την ιστορία την γράφουν οι νικητές.

 

Και πάμε σε πιο σύγχρονη Ελληνική Ιστορία. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τί απέγεινε ο Τούρκικος πλυθισμός που ζούσε την Νότια Ελλάδα και κυρίως στις μεγάλες πόλεις όπως Καλαμάτα, Τρίπολη και Πάτρα;

Αν όχι, για πιάστε τα απομνημονέυματα του Μακρυγιάννη.

 

Κλείνωντας μιας και αναφέρθηκε το θέμα της Γερμανικής κοινωνίας, στρατού κλπ. Η πλειοψηφία της Wermacht δεν ήταν Ναζί. Είναι γνωστό ότι μεγάλοι Γερμανοί στρατηγοί δεν ήταν μέλη του κόμματος, και αντιπαθούσαν το σύστημα. Όμως ξεχνάτε ότι ο καλός στρατιώτης (ανεξαρτήτος βαθμού) υπακούει στις διαταγές των ανωτέρων. Και σε μια στρατιωτική κοινωνία όπως η Γερμανία του 19ού-20ού αιώνα αυτό συνεπάγεται.

Και πριν το ξεχάσω. Μπορείτε να μου πείτε ποιός κύρηξε τον πόλεμο πρώτος; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλείνωντας μιας και αναφέρθηκε το θέμα της Γερμανικής κοινωνίας, στρατού κλπ. Η πλειοψηφία της Wermacht δεν ήταν Ναζί. Είναι γνωστό ότι μεγάλοι Γερμανοί στρατηγοί δεν ήταν μέλη του κόμματος, και αντιπαθούσαν το σύστημα. Όμως ξεχνάτε ότι ο καλός στρατιώτης (ανεξαρτήτος βαθμού) υπακούει στις διαταγές των ανωτέρων. Και σε μια στρατιωτική κοινωνία όπως η Γερμανία του 19ού-20ού αιώνα αυτό συνεπάγεται.

Και πριν το ξεχάσω. Μπορείτε να μου πείτε ποιός κύρηξε τον πόλεμο πρώτος; ;)

 

Σωστό αυτό για τους στρατιωτικούς.

Από την άλλη, πολύ μικρή σημασία έχει το ποιός κύρηξε τον πόλεμο, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Ο Χίτλερ άρχισε να καταπίνει περιοχές δοκιμάζοντας τις αντοχές των συμμάχων, κάποτε θα αγανακτούσαν και αυτοί. Το τεράστιο μερίδιο ευθύνης που έχουν οι σύμμαχοι το είπαμε, αλλά και οι γερμανοί δεν ήταν και τα θύματα της ιστορίας.

Αλλά όλα αυτά τί σημασία έχουν άραγε; Αν ένας άνθρωπος αποκτήσει δύναμη, μπορεί και να αποδειχθεί εγκρατής και να μην την χρησιμοποιήσει για κακό, δεν μου έρχεται στο μυαλό όμως ούτε ένας λαός που να ήταν ισχυρός και να μην το εκμεταλλεύτηκε. Έτσι είναι αυτά τα πράγματα.

Και εντάξει ρε παιδιά, καλός, χρυσός και άγιος ο Μεγαλέξαντρος, αλλά στην τελική, ποιός Πέρσης του ζήτησε να πάει να τον εκπολιτίσει; Όρεξη τον είχανε. Το γούστο του έκανε ο άνθρωπας...

 

Κάτι άσχετο-σχετικό. Ο πεθερός μου ήταν ορφανός από τα 5 του, του εκτέλεσαν τον πατέρα οι γερμανοί, ακούει ακόμη το "Στην αλάνα" του Νταλάρα και κλαίει. Δεν χρειάζεται να πως αν μισεί ή αγαπάει τους γερμανούς. Παρόλα αυτά, λέει AEG, Miele. Mercedes, BMW και κολλάει το στόμα του, τα γερμανικά προϊόντα είναι για αυτόν το απαύγασμα της τελειότητας, τα κυνηγάει και τα αγοράζει με συνέπεια. Σχιζοφρένεια.

 

Ένα ένα μου έρχονται. Το αναφέρατε ήδη, αλλά να τονίσω και εγώ να μην ξεχνάμε σε ποιόν βαθμό αξιοποιήθηκαν από τους νικητές όλες οι πρόοδοι (με ή χωρίς εισαγωγικά) που έκαναν οι γερμανοί αυτά τα 10 χρόνια περίπου. Μισούσαν τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, τα έκαιγαν και τα έκλειναν, αλλά τα εργαστήρια τα "σέβονταν". Αλλά μάλλον το έκαναν για τη μνήμη των νεκρών, "να μην είναι μάταιος ο θάνατός τους".

Πέρα από την τεχνολογία, όλα αυτά τα αποτρόπαια πειράματα πάνω σε ανθρώπους έδωσαν τεράστιο υλικό για κάθε είδους ανακάλυψη. Φριχτό ίσως, αλλά αληθινό. Όλοι τα ξέρουμε αυτά, όλοι τα έχουμε δει ακόμη και σε ταινίες, αλλά τα ξεχνάμε.

 

Άντε mods, πηγαίνετε το θέμα στο μπλα-μπλα, κρίμα είναι να μένει εδώ, αλλά έχει και ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω λοιπόν ο Θουκυδίδης που έθεσε τις βάσεις για την 3G τεχνολογία, και η Μακεδονία είναι Φινλανδική.

 

κριμα τα 7.332 μηνυματα σου....αν επιλεγεις μια φραση απο οτι λεει καποιος για να κανεις φθηνο χιουμορ τοτε μπραβο σου, εχεις ταλεντο. Ανεφερα απλα οτι εχω οτι μπορω να επιθυμω ενω καποιοι αλλοι που δεν αγωνηστικαν οπως οι Ελληνες δεν εχουν την δυνατοτητα γιατι διαλεξαν αυτον τον δρομο, γκεγκε η ουκου γκεγκε? Αντε καλημερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cyberghoser1

 

αν ο αρχαιος "αγωνιστης" μπορουσε να δει στο μελλον τα χαλια του νεο-ελληναρα , οχι μονο δεν θα αγωνιζοταν , θα αυτοκτονουσε.

 

πολυ ευστοχο το σχολιο του washcloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσα παραπάνω 2 αριθμούς. Βρές μου έναν λαό ο οποίος έχει προκαλέσει τον θάνατο σχεδόν 150 εκατομμυρίων ανθρώπων. Μέσα σε 30 χρόνια παρακάλω... Αν βρείς κάτι παρόμοιο, ειλικρινά θα σκίσω τα πτυχία μου(είναι που ναι άχρηστα). :-D

 

 

 

 

Δε συγκρίνεις όμοια πράγματα. Το φαινόμενο την Αμερικής επαναλαμβάνεται στην ιστορία εδω και χιλιάδες χρόνια. Πάρε για παράδειγμα αυτό των προελληνικών φύλων.

 

Οι μητριαρχικές προελληνικές φυλές όχι μόνο δεν εξοντώθηκαν αλλά ενσωματώθηκαν τελείως δανείζοντας τους και τις μισές θεότητες του δωδεκάθεου αλλά και αρκετά από τα έθιμα τους. Ο Ελλαδικός χώρος λόγο γεωγραφίας είναι πέρασμα ανθρώπων και πολιτισμών και νομίζω ή μη φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων ήταν ένα από τα βασικά προβλήματα του Χιτλεp στην απόδειξή του περί αριας φυλής.

 

Και δεν συμφωνώ ότι την ιστορία την γράφουν οι νικητές. Οι νικητές όμως ποτέ δεν λογοδοτούν για τα εγκλήματα τους. Οπώς αναφέρθηκε στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο γίνανε εγκλήματα ίδια και μπορεί μεγαλύτερης σημασίας από τους συμμάχους. Η Ηνωμένες πολιτείες με τις δύο πυρηνικές βόμβες που ρίξανε στην Ιαπωνία σκότωσαν μέσα σε λίγα λεπτά κοντά στους 500.000 ανθρώπους. Παιδιά γυναίκες βρέφη, χωρίς να κάνουν διακρίσεις.

Το γεγονός αυτό φυσικά μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί σαν έγκλημα πολέμου και οι εγκληματίες να δικαστούν για την πράξη τους. Ποτέ κάτι τέτοιο δεν έγινε αλλά νομίζω ότι ηθικά η ιστορία αργά η γρήγορα θα τους καταδικάσει για την φρικαλεότητα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...