Προς το περιεχόμενο

«Στον αέρα» θα προβληθούν οι 3D Ναζιστικές ταινίες που χρονολογούνται από το 1936


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κριμα τα 7.332 μηνυματα σου....αν επιλεγεις μια φραση απο οτι λεει καποιος για να κανεις φθηνο χιουμορ τοτε μπραβο σου, εχεις ταλεντο. Ανεφερα απλα οτι εχω οτι μπορω να επιθυμω ενω καποιοι αλλοι που δεν αγωνηστικαν οπως οι Ελληνες δεν εχουν την δυνατοτητα γιατι διαλεξαν αυτον τον δρομο, γκεγκε η ουκου γκεγκε? Αντε καλημερα.

...για να κάνω πλούσιο σαρκασμό. Ο οποίος, σχεδόν επιβάλλεται, θα έλεγα (χωρίς καμμία διάθεση προσβολής), όταν διαβάζει κανείς για περηφάνια καταγωγής, αναμεμειγμένη με τη δυνατότητα χρήσης υψηλής τεχνολογίας επικοινωνιών. Είναι κιτς, δεν το βλέπεις; Κι ο σκοπός του σαρκασμού, είναι πάντα η κριτική των κακώς κειμένων, προς γνώσιν, και ίσως και συμμόρφωση. "Για το καλό σου", ένα πράμμα.

 

(Η δε επιλογή φράσεων, αποτελεί ΣΤΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ περίπτωση, το ζουμί, και όχι παραποίηση. Οπότε γιατί αντιδράς.)

 

 

 

 

Και τεσπά, όπου διαβάζω/ακούω για εθνική περηφάνια, κάτι μου τη δίνει. Είτε πρόκειται για Ελληναρά, είτε για Βουλγαρά, είτε για Τουρκαλά, είται για Αλβαναρά, είτε για Σκοπιαναρά, είτε για Γερμαναρά, είτε για Αμερικαναρά, είτε για Λουξεμβουργαρά. Δε λέει κανείς να νρέπεσαι κι όλας, αλλά καλύτερο θα ήταν την περηφάνια σου να την καταναλώνεις στο ότι είσαι σωστός άνθρωπος μεταξύ σωστών ανθρώπων, κόντρα στους σκάρτους. Ντοντ γιου θινκ.

 

Αλλιώς διακινδυνεύεις να γίνεις το ίδιο εγκλωβισμένος (sic), όσο αυτοί που είπες πως σου λέγανε/λένε πως είμαστε πίσω, είμαστε έτσι, είμαστε αλλιώς.

 

Κι όπως σωστά ερμήνευσε ο tritonas00 το σκεπτικό μου, αν ο Σώκρατες έβλεπε την μενταλιτέ της σημερινής μερίδας του πληθυσμού που πίνει το νερό-κοιτάει και τον ουρανό και λέει δόξα στον Θεμιστοκλή που έχω κουνητό και ιντερνέτια, σίγουρα θα φρόντιζε να δώσει το κώνειο πρώτα στους υπόλοιπους Αχαιοδωριείς και Αιολοΐωνες πριν τελικά το πάρει κι ο ίδιος.

 

Tην καλημέρα μου ουκούν κι από 'μένα, και χωρίς γκέγκε, ούκου, μέγκε, ουγκαγκαγκούμπουνγκι και μένγκελε. Διότι δεν σου πρέπουν, όντας μέλος εδώ και 5ετία, και πιθανώς και μεγάλος enough.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω φιλε μου ειμαι περηφανος που ειμαι ελληναρας, 400+ χρονια σκλαβιας, εχω να φαω μπορω να βγαινω εξω, εχω και το κινητο μου, και το ιντερνετ μου και ζω και αναπνεω ελευθερος, δεν λεμε και μπραβο που μπορουμε και εχουμε οσα εχουμε, μεγαλωσα εξωτερικο βλεπεις και δεν ηταν ευκολο να σου λενε οι ξενοι εσεις ειστε πισω εσεις ειστε ετσι, εμ ναι αυτοι τι εκαναν? Ανοιξαν τα μπουτακια τους και περαστε κοσμε...γιαυτο ναι ειμαι ελληναρας και γουσταρω. Τελος παντων πολυ offtopic :) ας τα δουμε με το καλο τα βιντεακα.

 

επειδη ειχες γαματους προγονους δε σημαινει οτι εισαι κι εσυ γαματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάτε ότι όλα είναι σχετικά.

 

Η Ισπανική γρίπη σκότωσε 50 μύρια και προσέβαλε το 3% του πλυθισμού μέσα σε ένα χρόνο. Και τους νεκρούς ως καταγεγραμμένους αριθμούς κυρίως από Ευρώπη και Αμερική, μιας και οι λοιπές περιοχες δεν ήταν συστηματοποιημένες σχετικά. Ο αριθμός αυτός συγκαταλέγεται στα σύνολα του ΑΠΠ.

 

Ο Στάλιν εξόντωσε περισσότερους από όσους οι Γερμανοί, και οι μόνοι που σώθηκαν ήταν οι Ουκρανοί μιάς και ήταν πολλοί.

 

Η συστηματική εκμετάλευση των Ινδιάνων τον 16ο αιώνα εξαφάνισε το 85% του πλυθισμού στην Νότια Αμερική. Τελευταίοι υπολογισμοί σχετικα, σχεδόν 100 μύρια μέσα σε μερικές δεκαετίες.

Στην Βόρεια Αμερική τον 19ο αιώνα εξαφάνισαν τον γηγενή πλυθισμό.

 

Ο Γάιος Ιούλιος Καίσαρας,έσφαξε το 1/3 των γαλατών και έκανε σκλάβους το άλλο 1/3 μέσα σε λίγα χρόνια με μέσα τις εποχής, σε συνολικό πλυθυσμό 8 μυρίων.

 

Οι Βυζαντινοί εξοντωσαν ολόκληρες περιοχές Σλάβων και Τούρκων, και όλοι γνωρίζουμε για τους 'θεάρεστους' και χριστιανικούς τρόπους μεταχείρισης των αιχμαλώτων.

 

Όσον αφορά τον Αλέξανδρο, μην πιστεύετε στα παραμύθια που διδάσκονται στο σχολείο, ουδέν ψευδέστερο. Αθηναϊκές και Σπαρτιατικές αναφορές υπάρχουν για σφάγες και λεηλασίες. Πόσο μάλλον πέρσικες, αιγυπτιακές, εβραϊκές. Την Τύρο την κατέστρεψε συνθέμελα σφαγιάζωντας όλο τον πλυθισμό. Και μην γράφετε ήταν βάρβαροι οι άλλοι, γιατι οι πολιτισμοί τους ήταν ισάξιοι και με μεγαλύτερη ιστορία απ' ότι η δική μας.

Αλλά είπαμε την ιστορία την γράφουν οι νικητές.

 

Και πάμε σε πιο σύγχρονη Ελληνική Ιστορία. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τί απέγεινε ο Τούρκικος πλυθισμός που ζούσε την Νότια Ελλάδα και κυρίως στις μεγάλες πόλεις όπως Καλαμάτα, Τρίπολη και Πάτρα;

Αν όχι, για πιάστε τα απομνημονέυματα του Μακρυγιάννη.

 

Κλείνωντας μιας και αναφέρθηκε το θέμα της Γερμανικής κοινωνίας, στρατού κλπ. Η πλειοψηφία της Wermacht δεν ήταν Ναζί. Είναι γνωστό ότι μεγάλοι Γερμανοί στρατηγοί δεν ήταν μέλη του κόμματος, και αντιπαθούσαν το σύστημα. Όμως ξεχνάτε ότι ο καλός στρατιώτης (ανεξαρτήτος βαθμού) υπακούει στις διαταγές των ανωτέρων. Και σε μια στρατιωτική κοινωνία όπως η Γερμανία του 19ού-20ού αιώνα αυτό συνεπάγεται.

Και πριν το ξεχάσω. Μπορείτε να μου πείτε ποιός κύρηξε τον πόλεμο πρώτος; ;)

 

Και τώρα τι θες να κάνουμε; Να συμψηφίσουμε; Ασε που εκφράζεις απόλυτα δικές σου απόψεις, μη παραδεχόμενες απο το σύνολο των Ευρωπαίων ιστορικών. Οχι μόνο, αφού βέβαια αναφέρθηκες στην ανωτερότητα των αντίπαλων λαών-φυλών του Μ. Αλεξάνδρου. Καμία επιστήμη δεν υιοθετεί το δόγμα της ανωτερότητας καποιας φυλής εναντίον κάποιας άλλης. Η ιστορια και η λαογραφια ειδικότερα καταρρίπτουν τον συγκεκριμενο μυθο-δογμα. Πολύ απλά κανείς λαος-πολιτισμός δεν είναι αυτόφωτος... :rolleyes:

 

Μεγάλη εντύπωση επίσης μου προκάλεσε η αναφορά σου στις σφαγες των Βυζαντινών. Ειλικρίνα και χωρις ίχνος ειρωνείας, ενω δείχνεις οτι γνωρίζεις κάποια πράγματα, φαίνεται οτι υπάρχουν άλλα τόσα τα οποία δεν γνωρίζεις ή απλά δεν αναφέρεις.

 

 

Οι μητριαρχικές προελληνικές φυλές όχι μόνο δεν εξοντώθηκαν αλλά ενσωματώθηκαν τελείως δανείζοντας τους και τις μισές θεότητες του δωδεκάθεου αλλά και αρκετά από τα έθιμα τους. Ο Ελλαδικός χώρος λόγο γεωγραφίας είναι πέρασμα ανθρώπων και πολιτισμών και νομίζω ή μη φυλετική καθαρότητα των Ελλήνων ήταν ένα από τα βασικά προβλήματα του Χιτλεp στην απόδειξή του περί αριας φυλής.

 

Και δεν συμφωνώ ότι την ιστορία την γράφουν οι νικητές. Οι νικητές όμως ποτέ δεν λογοδοτούν για τα εγκλήματα τους. Οπώς αναφέρθηκε στο δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο γίνανε εγκλήματα ίδια και μπορεί μεγαλύτερης σημασίας από τους συμμάχους. Η Ηνωμένες πολιτείες με τις δύο πυρηνικές βόμβες που ρίξανε στην Ιαπωνία σκότωσαν μέσα σε λίγα λεπτά κοντά στους 500.000 ανθρώπους. Παιδιά γυναίκες βρέφη, χωρίς να κάνουν διακρίσεις.

Το γεγονός αυτό φυσικά μπορεί άνετα να χαρακτηριστεί σαν έγκλημα πολέμου και οι εγκληματίες να δικαστούν για την πράξη τους. Ποτέ κάτι τέτοιο δεν έγινε αλλά νομίζω ότι ηθικά η ιστορία αργά η γρήγορα θα τους καταδικάσει για την φρικαλεότητα τους.

 

 

Όντως ο Schuller και ο Wilcken μιλούν για ειρηνική συνύπαρξη στην αρχή και οτι βαθμιαίως είχαμε φυλετική ανάμιξη. Αλλά ο Wilcken αναφέρει οτι πριν γίνουν όλα αυτα: "ο αρχαίος αυτός λαος, που νικήθηκε απο τους εισβολείς, Ινδοευρωπαίους προφανώς, ύστερα απο μακρύς αγώνες δεν εξαλείφθηκε εντελώς, ούτε εκδιώχθηκε απο αυτούς, ένα μέρος του άφησαν οι κατακτητές μετα την υποταγή του να ζει στους παλαιούς οικισμους του". Να σου κάνω εναν παραλληλισμό; Τι νομίζεις οτι θα πούν οι ιστορικοί τους μέλοντος μετα απο 3000 και πλέον χρόνια για τις ΗΠΑ και τους Ινδιάνους;

 

Η ιστορία δεν καταδικάζει(ας κάνει κάτι και η δικαιοσύνη), ούτε την ενδιαφέρει το ήθος ή όχι των ανθρώπων. Αυτό μας έλειπε, επειδή ορισμένοι ιστορικοί έγιναν και γίνονται πουλημένα πιόνια των εθνικών κρατών, να υιοθετούνται αυτές οι πρακτικές. Στο θέμα μας πάντως η ιστορία έχει μιλήσει και μάλιστα πολύ ανοιχτά για όλα τα γεγονότα, ποτέ δεν μίλησε ή εννόησε δίκαιο πόλεμο, δίκαιες σφαγές κλπ. Ποτέ δεν έκατσε να να συμψηφίσει τον πόνο των ανθρώπων. Και όταν μιλάει αυτή η "άμοιρη" επιστήμη κανείς δε φαίνεται οτι θέλει να ακούσει, παρα μόνο οτι τον συμφέρει... Δε μιλώ για τα σχολικά βιβλία των εθνικών κρατών, αυτα μπορείς να τα βάλεις διπλα σε κανα μυθιστόρημα, τόση είναι και η αξία τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό είναι ότι το Νεοελληνικό κράτος βασίστηκε σε μια λανθασμένη εθνικοσοσιαλιστικής ιδέας περί έθνους και καθαρότητας του ελληνισμού σε τελείως αντίθεση με την οικουμενικότητα του που είχε .

Είναι λυπηρό να βλέπεις νέα παιδιά σήμερα στην Ελλάδα να μισούν τον ελληνισμό αλλά όχι για την πραγματική του διάσταση αλλά για αυτήν που διαδίδει ο καρατζαφύρερ και η παρέα του.

Ο ελληνισμός ήταν φως, πνεύμα, ελεύθερη διάδοση της γνώσης και δεν είχε καμία σχέση με τα γερμανικά και βορειοευρωπαϊκά ιδεώδη για ανωτερότητα και καθαρότητα φυλής που όλοι οι Εθνικόφρων σύγχρονοι Έλληνες πιστεύουν με φανατισμό σήμερα.

 

Ξεχνάτε ότι όλα είναι σχετικά.

 

Η Ισπανική γρίπη σκότωσε 50 μύρια και προσέβαλε το 3% του πλυθισμού μέσα σε ένα χρόνο. Και τους νεκρούς ως καταγεγραμμένους αριθμούς κυρίως από Ευρώπη και Αμερική, μιας και οι λοιπές περιοχες δεν ήταν συστηματοποιημένες σχετικά. Ο αριθμός αυτός συγκαταλέγεται στα σύνολα του ΑΠΠ.

 

Ο Στάλιν εξόντωσε περισσότερους από όσους οι Γερμανοί, και οι μόνοι που σώθηκαν ήταν οι Ουκρανοί μιάς και ήταν πολλοί.

 

Η συστηματική εκμετάλευση των Ινδιάνων τον 16ο αιώνα εξαφάνισε το 85% του πλυθισμού στην Νότια Αμερική. Τελευταίοι υπολογισμοί σχετικα, σχεδόν 100 μύρια μέσα σε μερικές δεκαετίες.

Στην Βόρεια Αμερική τον 19ο αιώνα εξαφάνισαν τον γηγενή πλυθισμό.

 

Ο Γάιος Ιούλιος Καίσαρας,έσφαξε το 1/3 των γαλατών και έκανε σκλάβους το άλλο 1/3 μέσα σε λίγα χρόνια με μέσα τις εποχής, σε συνολικό πλυθυσμό 8 μυρίων.

 

Οι Βυζαντινοί εξοντωσαν ολόκληρες περιοχές Σλάβων και Τούρκων, και όλοι γνωρίζουμε για τους 'θεάρεστους' και χριστιανικούς τρόπους μεταχείρισης των αιχμαλώτων.

 

Όσον αφορά τον Αλέξανδρο, μην πιστεύετε στα παραμύθια που διδάσκονται στο σχολείο, ουδέν ψευδέστερο. Αθηναϊκές και Σπαρτιατικές αναφορές υπάρχουν για σφάγες και λεηλασίες. Πόσο μάλλον πέρσικες, αιγυπτιακές, εβραϊκές. Την Τύρο την κατέστρεψε συνθέμελα σφαγιάζωντας όλο τον πλυθισμό. Και μην γράφετε ήταν βάρβαροι οι άλλοι, γιατι οι πολιτισμοί τους ήταν ισάξιοι και με μεγαλύτερη ιστορία απ' ότι η δική μας.

Αλλά είπαμε την ιστορία την γράφουν οι νικητές.

 

Και πάμε σε πιο σύγχρονη Ελληνική Ιστορία. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος τί απέγεινε ο Τούρκικος πλυθισμός που ζούσε την Νότια Ελλάδα και κυρίως στις μεγάλες πόλεις όπως Καλαμάτα, Τρίπολη και Πάτρα;

Αν όχι, για πιάστε τα απομνημονέυματα του Μακρυγιάννη.

 

Κλείνωντας μιας και αναφέρθηκε το θέμα της Γερμανικής κοινωνίας, στρατού κλπ. Η πλειοψηφία της Wermacht δεν ήταν Ναζί. Είναι γνωστό ότι μεγάλοι Γερμανοί στρατηγοί δεν ήταν μέλη του κόμματος, και αντιπαθούσαν το σύστημα. Όμως ξεχνάτε ότι ο καλός στρατιώτης (ανεξαρτήτος βαθμού) υπακούει στις διαταγές των ανωτέρων. Και σε μια στρατιωτική κοινωνία όπως η Γερμανία του 19ού-20ού αιώνα αυτό συνεπάγεται.

Και πριν το ξεχάσω. Μπορείτε να μου πείτε ποιός κύρηξε τον πόλεμο πρώτος; ;)

 

Οντός υπάρχουν σφαγές που είναι ιστορικά αποδεδειγμένες. Όπως αυτή που αναφέρεις στην Τρίπολη η και τον βυζαντινών με τους Βούλγαρους και αρκετές άλλες. Υπάρχουν όμως και μερικές σύγχρονες ιστορικές θεωρίες που δεν έχουν αποδειχτεί ποτέ . Αν δλδ ο Μεγα Αλέξανδρος έκανε τις σφαγές που αναφέρεις που είναι οι ομαδικοί τάφοι που θα έπρεπε να είχαν βρεθεί σε μια τέτοια περίπτωση. Που είναι οι ιστορικές αναφορές και δώσε μου πηγές που να αναφέρουν ότι μπήκε ο στρατός του και έσφαζε τον κόσμο χωρίς να κάνει διακρίσεις.

Τέλος που είναι οι ιστορικές αναφορές που να λένε ότι ο σκοπός του πολέμου που έκανε εκτός από την φιλοδοξία του ήταν για εθνοκάθαρση των βαρβάρων και για εξόντωση τους. Αντίθετα υπάρχει πλήθος αναφορών που λένε για μικτούς γάμους Ελλήνων και βαρβάρων και ότι και ο ίδιος στο τέλος είχε υιοθετήσει τα "βαρβαρικά" έθιμα.

Νομίζω ότι έχεις πέσει στην σύγχρονη παγίδα να βλέπεις την Ιστορία με καθαρά πολιτικά κριτήρια και κομπλεξισμούς. Οσό αλήθεια λένε οι Εθνικόφρονες που παρουσιάζουν τον Αλέξανδρο σαν τον απόλυτο στρατηλάτη που πήγε να διάδοση πολιτισμό τόσο αλήθεια λένε και όσοι υποστηρίζουν ότι πήγε να κάνει σφαγές έτσι για το γούστο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεγα να πώ για το 3δ.. αλλά δε μαμιέται..

 

Με 2 προτάσεις τα είπαν όλα γούος και ντινάρας νομίζω..

Ζήτω λοιπόν ο Θουκυδίδης που έθεσε τις βάσεις για την 3G τεχνολογία, και η Μακεδονία είναι Φινλανδική.

επειδη ειχες γαματους προγονους δε σημαινει οτι εισαι κι εσυ γαματος.

 

Και ναι οκ.. λαλάκας ο χίτλερ.. αλλά ο Αλέκος δηλαδή τι? Επειδή έκανε επεκτατικό πόλεμο και όχι γενοκτονικό είναι καλύτερος?

Οι ψευτοχριστιανοί που ακολούθησαν? Αν πηγαίνουμε με το σταυρό (και το πουλί στο χέρι.... το δικέφαλο ντε εννοώ) δε μετράει για πόλεμος?

 

Δε το πιάνω...

 

Ελληνάρα.. που σαι? Δες λίγο τι γίνεται γύρω σου κ τι έρχεται και άσε τις χαρές για μετά που χεις κινητό και νετ..

Καλά τα λέμε για τσου γερμανούς (το λαό) οτι έπρεπε τότε να αντιδράσει.. για να μας δώ κ μας τώρα, στο σύγχρονο τον πόλεμο.. το χειρότερο. Γιατί τότε απο μια μεριά το ξέραν.. γίνεται πόλεμος.. είναι τα όπλα έξω και βαράνε.. Τώρα που νομίζεις είσαι ελεύθερος μες το κλουβί σου κ δε παίρνεις χαμπάρι οτι γίνεται μεγαλύτερος.. πιο απάνθρωπος (λες κ υπάρχει κι ανθρώπινος αλλα λέμε τώρα) πόλεμος τι γίνεται? Συνεχίζουμε το αγκα μπούμ μπουμ γκί αγκα μπούμ ντιρλι γκα γκά? Ή επικοινωνούμε?

 

Διαλιέεχτε..

 

 

ΠιΈς.. Δε λέω να μην είσαι υπερήφανος, ακόμη και για το τόπο σου.. αλλά αυτές οι εθνιστικές ψωροπερηφάνιες* είναι βαλτές απο κει πάνω.. να μας κρατάνε χώρια.. Κ χωρίς να το καταλάβεις, γίνεσαι σύμμαχος στον πόλεμο εναντίον σου..

 

[* το ίδιο κάνουν και σε μικρότερες κλίμακες.. με ομάδες πχ. με λάϊφ στάϊλ, κ σε μεγαλύτερες.. με τόπους καταγωγής, χρώμα δέρματος κτλ.. Τους βολεύουν τα καλούπια.. Ας τα σπάσουμε λοιπόν]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που άνοιξε το θέμα, γιατί ο Χίτλερ προχώρησε στη γενοκτονία των Εβραίων με τέτοιο μίσος και όχι κάποιου άλλου λαού?

Γιατί οι εβραίοι είναι ένας μικρός και απίστευτα τυρρανισμένος λαός. Αυτοί από πάρα πολύ νωρίς κατάλαβαν ότι, για να επιβιώσουν, δεν θα τα καταφέρουν με την ωμή δύναμη, αλλά με την οικονομική. Συσπειρώθηκαν, οργανώθηκαν και έφτασαν να ανταποδίδουν με έμμεσους τρόπους αυτά που οι άλλοι τους έκαναν με άμεσους. Ήταν πανίσχυροι μέσα στην αδυναμία τους, ο Χίτλερ το είδε αυτό και είπε να τους ξεπαστρέψει. Ο καθένας με τα όπλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...και τώρα οι (νεο)(μερκελο)ναζί είδαν ότι η οικονομική δύναμη είναι καλή φάση, και υιοθετήσανε την πανάρχαια εβραϊκή τακτική. Ρε πώς γυρίζει ο τροχός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...και τώρα οι (νεο)(μερκελο)ναζί είδαν ότι η οικονομική δύναμη είναι καλή φάση, και υιοθετήσανε την πανάρχαια εβραϊκή τακτική. Ρε πώς γυρίζει ο τροχός....

 

:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να είναι κανείς ιστοριοδίφης για να καταλάβει τις ευθύνες της κάθε πλευράς.

Το γερμανικό "οικονομικό θαύμα" μετά τον B' ΠΠ οφείλεται μόνο στην εργατικότητα των γερμανών; Όχι, οφείλεται και στον πακτωλό χρημάτων που έριξαν οι αμερικανοί. Γιατί το έκαναν αυτό; Γιατί κατάλαβαν το λάθος τους στον Α' ΠΠ. Δεν γίνεται να κερδίζεις έναν πόλεμο και να ισοπεδώνεις τον αντίπαλο από κάθε άποψη, γιατί κάποια στιγμή ο ηττημένος και ταπεινωμένος θα ζητήσει εκδίκηση, πόσο μάλλον όταν είναι γερμανός. Η συνθήκη των Βερσαλλιών το 1919 ισοπέδωσε την Γερμανία, οι γερμανοί τσαντίστηκαν, πείσμωσαν, βρέθηκε και ο Χίτλερ και έγινε ό,τι έγινε στη συνέχεια.

Και μη ξεχνάμε το βασικότερο, η ιστορία γράφεται από τους νικητές. Δεν υπάρχει πιο απλό και αληθινό αξίωμα στην ιστορία. Οι Άγγλοι δεν έχουν εξοντώσει λιγότερους σε όλη την ένδοξη ιστορία τους.

 

Πολυ σωστα αυτα που γραφεις!!!!!Ενω για το θεμα της ιστοριας που γραφεται ΠΡΑΓΜΑΤΙ μονο απο τους νικητες, θα προσθεσω πως και οι ρωσοι δεν εκαναν λιγα οταν αρχισαν την επελαση τους προς την Γερμανια.......για να μην αναφερω τι "περναγαν" οι λαοι των κρατων που ειχαν "αποδεχτει" την Γερμανικη "κατακτηση"....

 

έλεγα να πώ για το 3δ.. αλλά δε μαμιέται..

 

Και ναι οκ.. λαλάκας ο χίτλερ.. αλλά ο Αλέκος δηλαδή τι? Επειδή έκανε επεκτατικό πόλεμο και όχι γενοκτονικό είναι καλύτερος?

Οι ψευτοχριστιανοί που ακολούθησαν? Αν πηγαίνουμε με το σταυρό (και το πουλί στο χέρι.... το δικέφαλο ντε εννοώ) δε μετράει για πόλεμος?

Ελληνάρα.. που σαι? Δες λίγο τι γίνεται γύρω σου κ τι έρχεται και άσε τις χαρές για μετά που χεις κινητό και νετ..

Καλά τα λέμε για τσου γερμανούς (το λαό) οτι έπρεπε τότε να αντιδράσει.. για να μας δώ κ μας τώρα, στο σύγχρονο τον πόλεμο.. το χειρότερο. Γιατί τότε απο μια μεριά το ξέραν.. γίνεται πόλεμος.. είναι τα όπλα έξω και βαράνε.. Τώρα που νομίζεις είσαι ελεύθερος μες το κλουβί σου κ δε παίρνεις χαμπάρι οτι γίνεται μεγαλύτερος.. πιο απάνθρωπος (λες κ υπάρχει κι ανθρώπινος αλλα λέμε τώρα) πόλεμος τι γίνεται? Συνεχίζουμε το αγκα μπούμ μπουμ γκί αγκα μπούμ ντιρλι γκα γκά? Ή επικοινωνούμε?

 

ΠιΈς.. Δε λέω να μην είσαι υπερήφανος, ακόμη και για το τόπο σου.. αλλά αυτές οι εθνιστικές ψωροπερηφάνιες* είναι βαλτές απο κει πάνω.. να μας κρατάνε χώρια.. Κ χωρίς να το καταλάβεις, γίνεσαι σύμμαχος στον πόλεμο εναντίον σου..

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά διαπιστώνω πως όσο περνούν τα χρόνια γίνεται όλο και περισσότερο της μόδας να αφορίζεις και να ξορκίζεις οτιδήποτε αποτελεί...............Ελληνικό και την ιστορία του.

 

Όσο για τους Ναζί αυτό που ξέρω είναι πως το μεγαλύτερο κομμάτι του Γερμανικού λαού ασπάστηκε την ιδεολογία και ένα μεγάλο κομμάτι της τότε Ευρώπης ήταν φιλικά προσκείμενο σε αυτήν.

 

 

Το σίγουρο είναι πως λίγοι λαοί έχουν καταφέρει στην ιστορία να αιματοκυλίσουν τον πλανήτη μέσα σε 20 χρόνια.....

 

Απολαύστε τώρα τον σύγχρονο Γερμανικό Πολιτισμό της VW, BMW κλπ,................με την αόρατη αλυσίδα του σκλάβου στα πόδια.(συμπεριλαμβάνω και εμένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...