Προς το περιεχόμενο

AMD vs INTEL αποριες


gtsiolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.θα ηθελα να μαθω πιος ειναι καλητερος επεξεργαστης απο τις 2 κοριφεες μαρκες.επειδη θελω να φτιαξω ενα νεο pc

θελω να βαλω εναν επεξεργαστη γυρω στα >400> ευρω.πως ανεβενει η ταχητιτα?ακουω καπιους να λενε οτι ο επεξεργαστης μου δουλεβει στα 4.2GHz πχ ενω πανω ο επεξεργαστης γραφει 3.4GHz.σε αυτο παιζει ρολο η μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα διαθέτεις για αναβάθμιση;

Σε ότι νέο και αν θες να πας.. αλλάζεις ολοκληρη την πλατφορμα.. δλδ cpu/mobo/ram.

Το socket που είσαι είναι πλέον πεθαμένο, γι' αυτό. Εκτός αν κάνεις την δουλειά σου με κάποιον q6600 στα 80ευρά ή κάποιον q9550 στα 120+, used πάντα.

 

Το τελευταίο που λες μάλλον είναι το πόσο θεωριτικά μπορεί να φτάσει ο cpu σου με overclocking.. και πόσο μάλλον τον έχεις εσύ τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να τα αλλαξω ολα.ο υπολογιστης θελω να ειναι για gaming και επεξεργασια video. περιπου 1000ευρω.τι ειναι το overclocking που αναφερεις μπορεις να το εξηγισεις?εγω εχω ενα intel® Core2 Duo CPU E8400 @ 3.GHz

αλλα βγαζει σταθερα 3.0GHz. πως μπορω να το αυξησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να τα αλλαξω ολα.ο υπολογιστης θελω να ειναι για gaming και επεξεργασια video. περιπου 1000ευρω.τι ειναι το overclocking που αναφερεις μπορεις να το εξηγισεις?εγω εχω ενα intel® Core2 Duo CPU E8400 @ 3.GHz

αλλα βγαζει σταθερα 3.0GHz. πως μπορω να το αυξησω?

διάβασε εδώ http://www.insomnia.gr/topic/180335-overclocking/

 

Η κορυφή αυτην την στιγμή, και σε λογικά πλαίσια πάντα .. είναι να πας σε κάποιον i5 2500k(quad core 3.3ghz ~200ε) ή κάποιον 2600k(quad core 3.4ghz ~300ε) (δεν αξιζει ο 2600κ τα 100€)

 

Επιπλέον, στους νέους αυτούς επεξεργαστές, μπορείς να κάνεις <<ovecklock>> πανεύκολα.

 

Πχ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=_GR5_X1CfUA

 

Εν ολίγοις τον πας 4.2ghz -4.3ghz όπως στο βίντεο χωρίς να πειράξεις τίποτα άλλο πέραν του πολλαπλασιαστη..

 

Έπειτα θα πρέπει να πας και σε κάτι από nvidia για κάρτες, αφού ασχολείσαι και με βίντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως, αλλά εκεί θέλεις ψάξιμο για το πως να τον ανεβάσεις, γιατί απ' ότι κατάλαβα δεν ξέρεις τίποτα - στις νέες πλατφόρμες είναι που <<παίζεις>> πανεύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να βαλεις κανενα video για να το εμπεδωσω καλητερα?δεν ξερω και πολλα θα επηρεασει την λειτουργια του υπολογιστη?

 

ευχαριστω αμα μπορεις βαλε κανενα video που να δειχνει για intel core2 duo :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε απο οτι μου ειπε ο ξαδερφος μου για να το κανω overcloking πρεπει να εχω και μια καλη ψηκτρα αλιος θα μου λιωσει...αστω καλητερα...........................

ευχαριστω παντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε απο οτι μου ειπε ο ξαδερφος μου για να το κανω overcloking πρεπει να εχω και μια καλη ψηκτρα αλιος θα μου λιωσει...αστω καλητερα...........................

ευχαριστω παντος

Οτι θα λιώσει, θα λιώσει. Αυτό ειναι σίγουρο. Ο ξάδερφος τα λέει καλά. Aλλά μην φοβάσαι, εσύ έχεις intel. Μόνο οι amd λιώνουν. :X

http://www.youtube.com/watch?v=LQSBso6eHTs&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε απο οτι μου ειπε ο ξαδερφος μου για να το κανω overcloking πρεπει να εχω και μια καλη ψηκτρα αλιος θα μου λιωσει...αστω καλητερα...........................

ευχαριστω παντος

 

ναι θα γινει τήξη του πυρήνα και θα έχουμε διαφυγή ραδιενεργιας :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε ρε παιδιά, χιούμορ είναι. Φαίνεται και απο το ύφος του πόστ εξάλλου...

Αλλά το να ανοίγει thread intel vs amd με θέμα το overclocking και να λέει το παλικάρι οτι φοβάται να κάνει τελικά overclocking γιατι ο ξαδερφος του, του είπε οτι λιώνει η cpu μου φάνηκε αστείο.

Γιαυτό και το χιουμοριστικό σχόλιο παραπάνω όσο αφορά την cpu που καίγεται.

chill out λοιπόν διότι δεν τίθεται θέμα παραπληροφόρισης προφανώς... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...