Προς το περιεχόμενο

αξιζει να κανω overcloking ?


gtsiolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.θελω να κανω overcloking αλλα φοβαμαι μηπως εχω ασταθια συστηματος.

 

τα στοιxεια του Η/Υ ειναι στην υπογραφη.

απλα θα ηθελα να ρωτισω για την ψυξη.εχω την stock τωρα.θα ηθελα να μου προτεινεται καποιες καλες ψυκτρες για τον επεξεργαστη μεχρη 50 ευρο(το πολυ) .θα ηθελα να μαθω τι θερμοκρασιες ανεβαζει κι αν ειναι για καθημερινη κια πολυωρη χρηση ο υπολογιστης μετα το o/c.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάφορα θα δεις αν κανείς Overclock.

Τώρα επειδή η μητρική σου δεν έχει και το καλύτερο chipset μπορεί να σε δυσκολέψει άλλα μέχρι τα 3,8ghz πιστεύω θα μπορέσεις .

Για ψήκτρα πας στην CoolerMaster Hyper 212 μιας και αφού δεν σου επιτρέπει το μπατζετ κάτι καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3,8 ανα πυρηνα? δηλαδη εκει στο cpu-id αντι για 2000 θα γραφει 3,800 αν πυρινα?

 

οσο για την ψυκτρα θα παγωνει η να παω σε κατι ακριβοτερο απο αυτο που μου πρωτεινες?

φοβαμαι να μην μου παθει καμια ζημια ο επεξεργαστης και τρεχω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 3,8ghz ανά πυρήνα.

Μην περιμένεις και να πέσουν οι θερμοκρασίες -40 βαθμούς κάτω από την μαμά .Αν δεν δόσεις παραπάνω ρεύμα από το ασφαλές δεν θα έχεις πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω αλλα αν τωρα με τον stock εχω 40 θερμοκρασια.αμα το κανο overclocking και παρω αυτο το ψυκτιρακι που ειπες ποσο περιπου θερμοκρασια θα εχω ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθάρισε το cooler που έχεις και βάλε νέα πάστα... δες πως clockάρει η μητρική σου και μετά αποφασίζεις αν χρειάζεσαι νέα ψύκτρα ;)

 

Πάντα να τσεκάρεις load temps - αυτό είναι που μετράει, και όχι το idle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ειμαι λιγο ασχετος απο overclocking..μεχρι format κανω απο εκει κι περα με οδηγιες :)

οταν περναω την καινουρια ψυκτρα να αφερεσω την παλια παστα με καπιου ιδους σπατουλα?

ή να παω σε κανενα π.χ e-shop να μου την περασουν?συμφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρτάκι κουζίνας με λίγο οινόπνευμα είναι ότι πρέπει για την αφαίρεση ;)

 

Για την νέα, να προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα ομοιόμορφο film, μια πολύ λεπτή στρώση δηλαδή. Καλό φωτισμό και υπομονή, και μια χαρά θα τα πας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου επειδη ειχα κι εγω Ε8400 και ετρεχε στα 3,4 ναι ειδα διαφορα απο οτι χωρις overclock ,αλλα την μεγαλη διαφορα την ειδα στα games με τον τετραπυρινο μονο (σ αυτα που ηθελαν τετραπυρινο ,οπως black ops,bad company 2 κτλ)

Για να κανεις οverclocking με ασφαλεια οπως λες μονο αν η μητρικη σου υποστηριζει μαγαλυτερο bus.

Η δικη μου υποστηριζε επισημα 400mhz bus ,οποτε το εκανα με ασφαλεια.

Η δικη σου με g31 τσιπακι ,δεν μπορει και πολλα πολλα (εχουν περασει καποιες απο τα χερια μου και τις εχω δοκιμασει)

Οποτε σου προτεινω να πουλησεις τον Ε8400 και να βρεις κανενα μεταχειρισμενο τετραπυρινο ,αφου επισης δεν εισαι και πολυ γνωστης του αθληματος overclocking καιθα εισαι αρχοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μαλον θα φτιαξω 4πυρινο στο μελον.αλλα αυτο που με ''καιει'' τωρα ειναι το overcloking σε αυτον. πιστεύεται οτι θα μπορουσα να τον παω 3,8 ή 3,4 GHz ανετα ανα πυρινα?θελω να δω διαφορα στην επεξεργασια video.αμα τορα κανει να αποθηκευσει ενα video υψηλης ευκρινειας 30'' π.χ σε ποσα θα το κανει με o/c?

 

και μια αλλη απορια ειναι η παστα μου θα βαλω πανω στον επεξεργαστη για να κολησω την ψυκτρα δεν θα επηρεασει τη θερμοκρασια που θα εδωνε αν ακουμπουσε απευθειας στον επεξεργαστη η ψυκτρα?την παστα την απλωνω σε ολον τον επεξεργαστη ή μονο μια σταλια?

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις που δώσατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4ghz με μια ψήκτρα μπορείς να τα φτάσεις σε την μαμά δεν νομίζω και αν τα φτάσεις θα έχεις μεγάλες θερμοκρασίες. Οπότε με την μαμά ψήκτρα μην το πας πάνω από 3,5ghz ώστε να μην δόσεις ρεύμα.

Η ψήκτρα πρέπει να ‘’κομπώσει’’ πάνω στην παστά για να έχει καλύτερη απαγωγή της θερμότητας του επεξεργαστή.

Για το πως θα βάλεις την παστά στον επεξεργαστή δες εδωσον οδηγό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε το κουμαντο το κανει η μητρικη

με αλλη μητρικη πας ανετα 3.6 .

Με την δικη σου αν ανεβεις μαλλον θα εχεις προβληματα .

Δοκιμασε δεν χανεις τιποτα

Απλα να προσεχεις γιατι ανεβαζοντας αλλαζει και η ταχυτητα στις μνημες.

το καλυτερο ειναι να ειναι 1:1 οπως ειπα, 400bus η cpu k 400(x2) η μνημες αν ειναι τα 800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...