Προς το περιεχόμενο

Smartphone με διπύρηνο επεξεργαστή στα 2GHz θα κυκλοφορήσει η Samsung το 2012


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2012

 

ρε φίλε τι έχεις ?

έχω 3.2 τετραπυρηνο mac πετάει σου λέω!

 

μπούρδες έχω samsung phone και άντε γεια

 

χαχ λες και τα mac θα μεινουν στασιμα ! ποιος ξερει τι καινουργιο θα τους φορτωσουν!!

 

παντως βλακεια της samsung που το ανακοινωσε, γιατι τωρα η apple σιγουρα θα τους ξεπερασει !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Bisbirikos; Αν και γενικά η ανάλυση σου είναι σωστή, δεν μιλάμε ακριβώς για CPU εδω, αλλα για soc (system on a chip). Συμπεριλαμβάνουν μέσα δηλαδή αυτόνομα "κοματια" που επιταχύνουν πχ flash. Επισης μια χαρα μπορούν οι arm να κάνουν multitasking , αλωστε οι supercomputers σχεδον όλοι arm είναι και όλοι χρησιμοποιουν εκτεταμένο multitasking. Ο λόγος που στα κινητά έπιασαν οι arm είναι η χαμηλή κατανάλωση (λογω απλουστερου σετ εντολών κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες λέτε, λέτε και δεν έχετε σκεφτεί το πιο σημαντικό...Θα ζούμε το 2012..?? :fear: :devil: χοχοχοχιχιχιχι!!!! Σε λίγο θα ψήνουν και κρέας!!!!(με τόοοση ραδιενέργεια που θα έχουν..!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, αν πας ταξίδι.. υπάρχουν άπειρα Mods τα οποία κόβουν όλη την περιττή κατανάλωση από background data που τρέχει. Θα έχεις μόνο τα απαραίτητα και θα σου κρατήσει 4 μέρες άνετα.

 

Αν από την άλλη, νομίζεις πως είναι σημαντικότερο για τη μια, τις δυο ή τις δέκα φορές που θα πας ταξίδι και η ζωή της μπαταρίας είναι σημαντικότερη από τις δυνατότητες ενός Smartphone.. τότε καλύτερα αγόρασε απλό τηλέφωνο διότι με πρώτη εμένα, θα διαφωνήσει πολύς κοσμάκης.

 

 

 

Νταξ χαίρω πολύ.. και εγώ θέλω να είμαι ηρωίδα στο επόμενο Mortal kombat.. Να είσαι σίγουρος πως αν κάποια κατασκευάστρια είχε την δυνατότητα να επινοήσει δυνατότερη τεχνολογία μπαταρίας, θα σκότωνε να είναι η πρώτη. Το να βγάζει και μια μέρα όμως, με τόσες παροχές σαν "κινητό τηλέφωνο", είναι ήδη μεγάλο θέμα! Όταν το θες 4" AMOLED, με 1Ghz qualcomm, PS1 Emulator, δυνατό ηχείο, συνέχεια συνδεδεμένο με Internet.. και μου θες και ταξιδάκι.. ντάξ πρέπει να το ηρεμήσεις λίγο. Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές και ας μην κλαψομ__ιάζουμε..

 

Γοργά βήματα αναλαμβάνει η HTC και η Samsung.. Θαύματα μόνο ο Τζίζους.

 

 

ΝΤΑΞξξξ! Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά νταξ.. Πολύ θα θελα μια τέτοια κοπέλα! Νταξ.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεγαλύτερη αυτονομία χρειάζεται 1. Μεγαλύτερη μπαταρία (άρα μεγαλύτερο πάχος κινητού , 2. Οθόνη όσο το δυνατόν λιγότερο ενεργοβορα. Μαλλον η super amoled plus είναι ότι καλύτερο υπάρχει 3. Soc σε όσο δυνατόν μικρότερα nanometer. Αυτο θα βελτιώνεται στο μέλλον. Και 2 πυρινες σε συνδυασμό με κατάλληλα προγράμματα. Παραπάνω πυρινες δε θα βοηθήσουν ιδιαίτερα. Αν βελτιώσουν λίγο και την τεχνολογια των μπαταριών καλα θα είναι. Μεγάλες βελτιώσεις στις μπαταρίες δεν γίνονται. Εκτος και ανακαλυφθεί κάτι εντελώς πρωτοποριακό.

 

αυτη τη στιγμη οι επεξεργαστες ειναι στα 45nm. στα 32nm και στα 22nm θα εχουν διπλασια αντιστοιχα αποδοση με την ιδια ενεργειακη καταναλωση. αυτο δεν προκειται να αλλαξει ουτε να χρειαζεται μπαταρια αυτοκινητου. θα κανεις οτι κανεις και σημερα. φορτισμα ανα μερα

 

 

@Bisbirikos; Αν και γενικά η ανάλυση σου είναι σωστή, δεν μιλάμε ακριβώς για CPU εδω, αλλα για soc (system on a chip). Συμπεριλαμβάνουν μέσα δηλαδή αυτόνομα "κοματια" που επιταχύνουν πχ flash. Επισης μια χαρα μπορούν οι arm να κάνουν multitasking , αλωστε οι supercomputers σχεδον όλοι arm είναι και όλοι χρησιμοποιουν εκτεταμένο multitasking. Ο λόγος που στα κινητά έπιασαν οι arm είναι η χαμηλή κατανάλωση (λογω απλουστερου σετ εντολών κλπ).

 

εκτος των αλλων η σημερινη αρχιτεκτονικη cisc δεν εχει καμια σχεση με παλια και οι διακρισεις cisc/risc ειναι μονο ονομαστικες

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Complex_instruction_set_computer#CISC_and_RISC_terms

 

 

h lg ηδη κυκλοφορει τον optimus 2x που εχει 2ghz :/

 

οχι ειναι διπυρηνο στο 1GHz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο, είναι πολύ νωρίς για να γκρινιάζουμε αφού δεν ξέρουμε την κατανάλωση που θα έχει ούτε τι μπαταρία θα έχει. Δεν νομίζω να έχει λιγότερη αυτονομία από τα σημερινά κινητά.

 

Προσωπικά ελπίζω να εφαρμόσουν την τεχνολογία που μετατρέπει την οθόνη σε φωτοβολταϊκό αφού αυτό θα είναι ένα μεγάλο άλμα για την αυτονομία των κινητών.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη τη στιγμη οι επεξεργαστες ειναι στα 45nm. στα 32nm και στα 22nm θα εχουν διπλασια αντιστοιχα αποδοση με την ιδια ενεργειακη καταναλωση. αυτο δεν προκειται να αλλαξει ουτε να χρειαζεται μπαταρια αυτοκινητου. θα κανεις οτι κανεις και σημερα. φορτισμα ανα μερα

Θεωρητικά έχεις δίκιο μιας και αν πάρουμε το παράδειγμα των pc όσο λιγότερα nm , αυξάνονταν οι επιδόσεις με περίπου ίδια κατανάλωση. Αυτο ομως είναι θέμα επιλογής. Δηλαδή αντι πχ να πας ένα επεξεργάστη στα 2 giga, μπορεις να τον κρατήσεις στο 1 giga και να καταναλώνει το μισό απο την προηγούμενη γενια. Δεν ειμαι βέβαιος ότι στα κινητά θα ακολουθηθεί το παράδειγμα των pc, μιας και εδω η κατανάλωση (ειδικα απο ένα επίπεδο ισχύς των CPU και μετα) παίζει μεγαλύτερο ρόλο απο τις επιδόσεις.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η apple που στο iphone4 έτρεχε τη CPU στα 800 MHz , οταν όλοι τρεχαν παρομοιας τεχνολογίας και γενιάς CPU στο 1 giga. Μπορει τώρα να διαβάζουμε φήμες για 2 giga CPU κλπ, αλλα πολυ ποιο πιθανο το βλέπω πχ να τους τρέχουν στο 1.6 για καλύτερη αυτονομία. Αλλα και στα 2 giga να τρέχουν , πάλι θα το κάνουν με τροπο ώστε να έχουν καλύτερη αυτονομία. Θα δουλεύουν πχ στο 1 giga συνήθως, και οταν μια εργασία το απαιτεί, θα χτυπάει 2. Οποτε η μείωση των nm θα φέρει σιγουρα μείωση κατανάλωσης (στα κινητά , όχι στα pc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλεπω αυτη τη στιγμη, με τα λειτουργικα που εχουμε και τη χρηση που γινεται να ειναι απαραιτητη η χρηση τετοιου επεξεργαστη...

Και δεν νομιζω να αλλαξει αυτο το 2012...

Θα προτιμουσα ενα τηλεφωνο που δεν θα χρησιμοποιουσα χερια, κουμπια, καλωδια, φορτιστες κ.α., παρα παπαροχαρακτηριστικα εντυπωσιασμου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά έχεις δίκιο μιας και αν πάρουμε το παράδειγμα των pc όσο λιγότερα nm , αυξάνονταν οι επιδόσεις με περίπου ίδια κατανάλωση. Αυτο ομως είναι θέμα επιλογής. Δηλαδή αντι πχ να πας ένα επεξεργάστη στα 2 giga, μπορεις να τον κρατήσεις στο 1 giga και να καταναλώνει το μισό απο την προηγούμενη γενια. Δεν ειμαι βέβαιος ότι στα κινητά θα ακολουθηθεί το παράδειγμα των pc, μιας και εδω η κατανάλωση (ειδικα απο ένα επίπεδο ισχύς των CPU και μετα) παίζει μεγαλύτερο ρόλο απο τις επιδόσεις.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η apple που στο iphone4 έτρεχε τη CPU στα 800 MHz , οταν όλοι τρεχαν παρομοιας τεχνολογίας και γενιάς CPU στο 1 giga. Μπορει τώρα να διαβάζουμε φήμες για 2 giga CPU κλπ, αλλα πολυ ποιο πιθανο το βλέπω πχ να τους τρέχουν στο 1.6 για καλύτερη αυτονομία. Αλλα και στα 2 giga να τρέχουν , πάλι θα το κάνουν με τροπο ώστε να έχουν καλύτερη αυτονομία. Θα δουλεύουν πχ στο 1 giga συνήθως, και οταν μια εργασία το απαιτεί, θα χτυπάει 2. Οποτε η μείωση των nm θα φέρει σιγουρα μείωση κατανάλωσης (στα κινητά , όχι στα pc).

 

 

αυτο σιγουρα θα γινει. οπως γινεται και τωρα. οι ναυαρχηδες ομως θα τρεχουν οπως τα pc.

 

επισης χρειαζεται και ενα καλο speedstep. τωρα οι snapdragon τρεχουν η στο minimum οτσν ειναι σε standby η στο maximum ανεξαρτητα αν η εφαρμογη χρειαζεται το maximum. ειναι τελειως χαλια προγραμματισμενο. κανονικα πρεπει να δινονται περισσοτερα σκαλοπατια αυξομειωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...