Προς το περιεχόμενο

ULTRA Suggest - Extension για το ALPHA CMS (Reversed Engineered Google Maps A.P.I)


h4ck3r

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ULTRA Suggest είναι ένα AJAX extension για το ALPHA CMS ή για οποιοδήποτε δικό σας project, και σας δίνει τη δυνατότητα να κάνετε χρήση του Google Maps χωρίς τη διασύνδεση με το A.P.I της Google αλλά και χωρίς να βάλετε extra αρχεία μέσα ή ειδικά κλειδιά και παραμέτρους.

Το ULTRA Suggest δηλαδή είναι μια καθαρή υλοποίηση για εύρεση χωρών, τοποθεσιών και αεροδρομίων επάνω στο σύστημα του Google Maps με εφαρμογή αντίστροφης μηχανικής.

 

Link: https://sourceforge.net/projects/ultra-suggest/

 

Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έλα ρε uberalles, περίμενα κάτι καλύτερο από εσένα! :P. To παλικάρι το γράφει καθαρά, είναι θέμα αντίστροφης μηχανικής, διαβάζεις τον κώδικα και παλεύεις να βγάλεις άκρη!

Εάν διαβάσεις το εκτενέστατο αρχείο βοηθείας που συνοδεύει το συγκεκριμένο plugin, θα δεις ότι κάπου γράφει:

Ερ: Το μόνο που βλέπω είναι ένα άδειο input!

Απ: Πρέπει να το κάνεις host σε Apache server γιατί το AJAX call καλεί ένα PHP!!! Εάν αυτό δε παίξει, βεβαιώσου ότι έχεις εγκαταστήσει και ενεργοποιήσει τη βιβλιοθήκη της curl. Αφού το κάνεις κι αυτό και δεις πάλι ότι δε παίζει, ξέχασα να σου πω ότι πρέπει να έχεις ενεργοποιημένο και το ssl module στον apache - εναλλακτικά, άνοιξε το ultra_suggest.js και άλλαξε το

>data = 'engine_url=' + 'https://maps-api-ssl.google.com/maps/suggest?q=' + search + '&hl=en&json=a';

σε

>data = 'engine_url=' + 'http://maps-api-ssl.google.com/maps/suggest?q=' + search + '&hl=en&json=a';

Αφού τα κάνεις όλα αυτά, θα δεις αυτό:

unledt.jpg

Μέχρι εδώ έχω φτάσει. Όποιος βρει τι γίνεται μετά, κερδίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε uberalles, περίμενα κάτι καλύτερο από εσένα! :P. To παλικάρι το γράφει καθαρά, είναι θέμα αντίστροφης μηχανικής, διαβάζεις τον κώδικα και παλεύεις να βγάλεις άκρη!

Εάν διαβάσεις το εκτενέστατο αρχείο βοηθείας που συνοδεύει το συγκεκριμένο plugin, θα δεις ότι κάπου γράφει:

 

Μέχρι εδώ έχω φτάσει. Όποιος βρει τι γίνεται μετά, κερδίζει!

 

LOL! Δε χρειάζεσαι το SSL module για α κάνεις κλήση AJAX εκτός του server σου και το CURL είναι ανοικτό σε όλες τις νέες εκδόσεις της PHP!

 

Το πεδίο data είναι payload στο HTTP POST όχι κλήση στο server σου. Αν θες να με δουλέψεις κάντο καλύτερα γιατί δεν έπιασε και άμα είσαι μάγκας γιατί δε το έκανες εσύ πρώτος στο κάτω κάτω.

 

Έχεις πλάκα πάντως. H αντίστροφη μηχανική ΔΕΝ είναι εδώ αλλά στο PHP!

 

Αντέ γελάσαμε και πάλι βρε....

 

Να και το demo και δεν έκανα καμά επέμβαση στο server...

 

http://ultra-suggest.localhost-ltd.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθά κατά γράμμα τις οδηγίες σου ρε dewn αλλά τίποτα :mad:

 

Τεσπα... Μπήκα στο link h4ck3r και αφού διαλέξω πόλη ή ότι βάζεις τεσπα.. τι κάνει μετά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δε κάνει......τί να κάνει, το πως θα αξιοποιήσεις τα αποτελέσματα και τί θα κάνεις με αυτά είναι δικό σου θέμα.

 

Εγώ απλώς έδωσα ένα εργαλειο για μια λύση σε θέμα ταχύτητας και ευχρηστίας και μάλιστα free και open source!

 

Σαν ένδειξη αντίστροφης μηχανικής και πώς μπορείς εύκολα να καλυτερεύσεις τις εργασίες σου εμε αυτήν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις σφάλμα ανάγνωσης δικέ μου! ΔΕΝ υπάρχει σφάλμα στο πρόγραμμα!!!

Αυτά που γράφεις είναι εξωγήινα!

:unsure:

 

To κατέβασα, πέταξα και μια default εγκατάσταση xampp και πήρα τα τρία μου. Είδα τον κώδικα, το πήρα step by step με διαδοχικά if (εντολή) echo "ok";else echo "error"; και προχώρησα στις αλλαγές που έγραψα. Αν κάτι σου ακούγεται εξωγήινο, πρόβλημά σου. Αν λες ότι δεν υπάρχει σφάλμα στο πρόγραμμα και ότι δύο άτομα εδώ πέρα λέμε αρλούμπες, πάλι πρόβλημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

...σας δίνει τη δυνατότητα να κάνετε χρήση του Google Maps χωρίς τη διασύνδεση με το A.P.I της Google αλλά και χωρίς να βάλετε extra αρχεία μέσα ή ειδικά κλειδιά και παραμέτρους.

[...]

 

Μια ερώτηση μόνο... Τί εννοείς με αυτό ακριβώς; Γιατί εδώ (γραμμή 40 του αρχείου ultra_suggest.js):

>
data = 'engine_url=' + 'https://maps-api-ssl.google.com/maps/suggest?q=' + search + '&hl=en&json=a';

 

έχω την εντύπωση ότι φορτώνεις το API του Google Maps κανονικά, και επιπλέον αρχεία μπαίνουν 2 (γραμμές 6 και 7 του index.html). Εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι καλά... Επίσης, είναι λογικό να μην έχει κάποιο κλειδί, εφόσον στο Google Maps V3 δεν χρειάζεται κλειδί, παρά μόνο η γραμμή:

 

>
<script type="text/javascript" src="http://maps.google.com/maps/api/js?sensor=[i]false[/i]"></script>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπεις εσύ κανένα call της Google?

 

Εγώ βλέπω μόνο τα javascript μου.

 

1. ALPHA CMS AJAX extension (το παρέχω παρέα με το πρόγραμμα για υποστήριξη AJAX - By the way είναι η γρηγορότερη υλοποίηση στην αγορά...)

 

2. Το ultra_suggest που κάνει το call.

 

Δεν έχω ιδέα πως δουλεύει το Google Maps A.P.I και ούτε θέλω να μάθω.

Γι αυτό έγραψα αυτό το extension για να γλυτώσω χρόνο και χρήμα και πιστεύω ότι πολλοί θα το εκτιμήσουν μιας και το δίνω έτοιμο και το κάνει ο καθένας χρήση όπως θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOL!

 

Δηλαδή υπονοείς ότι η χρήση του service είναι A.P.I?

 

Είσαι φοβερός ρε μεγάλε... τι να σου πω τώρα.

 

Βλέπεις κανένα call για να κάνω parse το search και retrieval?

 

Είσαι για ράδιο αρβύλα... "Από σήμερα κυρίες και κύριοι λέμε A.P.I καθε κλήση στη γραμμή του address bar" said by Thanocaster.

 

Άμα δεν έχεις να προσθέσεις κάτι ή να πεις καμιά ιδέα ή άμα δε γουστάρεις πες το στα ίσα να σε παραδεκτώ και μη μου τσαμπουνάς χαζομάρες....ΕΛΕΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...