Προς το περιεχόμενο

Πείραμα της NASA επιβεβαιώνει θεωρίες του Αϊνστάιν για τον Χωροχρόνο


opera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο επόμενο ποστ το κατάλαβα, χαίρω πολύ. Το θέμα είναι ότι στο πρώτο είχες γράψει αλαμπουρνέζικα.

Άλλο πράγμα ο άκυρος και άλλο ο άκαιρος. Αλλά μάλλον δεν έχεις ανοίξει ποτέ λεξικό.

Και καλύτερα να αλλάξεις τα στάνταρ σου γιατί αν αυτά σε κατευθύνουν για να γράφεις αυτά που γράφεις, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στο επόμενο ποστ το κατάλαβα, χαίρω πολύ. Το θέμα είναι ότι στο πρώτο είχες γράψει αλαμπουρνέζικα.

Άλλο πράγμα ο άκυρος και άλλο ο άκαιρος. Αλλά μάλλον δεν έχεις ανοίξει ποτέ λεξικό.

Και καλύτερα να αλλάξεις τα στάνταρ σου γιατί αν αυτά σε κατευθύνουν για να γράφεις αυτά που γράφεις, τότε υπάρχει πρόβλημα.

 

Πολύ καλό λεξικό.Θα έπρεπε να καταλάβεις απο μόνος/η σου τώρα.

Λοιπον..όταν λέω στάνταρ..εννοώ οτι έχω συνηθίσει να καταλαβαίνουν οι άλλοι αυτά που λέω με κάπως παράξενο τρόπο.απο την στιγμή που δεν το κατάλαβες,σε βοήθησα.αυτα..ας το σταματήσουμε αυτό γιατί έχουμε βγεί off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν ζήτησα ανάλυση για το τί είναι στάνταρ

2. Το ότι διατυπώνεις με παράξενο τρόπο δεν είναι δικό μου πρόβλημα

3.

Πολύ καλό λεξικό.

όταν βλέπεις για πρώτη φορά κάτι, εντυπωσιάζεσαι

4. Ναι, καλύτερα να το σταματήσουμε εδώ. Μην απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια από τις μεγαλύτερες @@ που έχω ακούσει!! Μη τα πεις παρά έξω γιατί θα σε πάρουν με τις πέτρες!! (ειδικά για την τελευταία φράση σου)

Είμαι ένα μέλος που δεν μου αρέσει να γράφω αλλά όταν ακουω κάτι τετοιο.......

0

Ματαπαραθέτω τη τελευταία φράση...

Να σημειωθεί πως η Μαθηματική απόδειξη μιας θεωρίας δε σημαίνει πως είναι υπαρκτή. Αν δηλαδή εγώ σκεφτώ μια θεωρία και βάλω τους τύπους κάτω και μου βγουν δεν αποδεικνύω πως υπάρχει. Η παρατήρηση και η πειραματική επιβεβαίωση είναι που επιβεβαιώνει μια θεωρία, όχι τα Μαθηματικά.

...για να σου επισημάνω πως δεν είναι δική μου (αν δεν την έχεις ξαναδιαβάσει τότε είσαι κυριολεκτικά άσχετος με θεωρητική Φυσική) και φυσικά το τί "@@" - όπως σημείωσες - αντιλαμβάνεται κάποιος από αυτά που διαβάζει, είναι απευθείας ανάλογο με αυτό που έχει μέσα στο κεφάλι του.

Είμαι ένα μέλος που δεν μου αρέσει να κάνω διαπιστώσεις αλλά όταν ακουω κάτι τετοιο.......

0

 

Η Μαθηματική συνέπεια μιας θεωρίας δε συνεπάγεται πως εκφράζει μια πραγματικότητα. Τα Μαθηματικά μπορούν να αποκλείσουν μια θεωρία (για Φυσική μιλάμε αν δε πρόσεξες), δε μπορούν όμως να επιβεβαιώσουν την εφαρμογή της στο πραγματικό κόσμο. Γι αυτό και γίνεται τόσος κόπος και σπαταλώνται τόσα χρήματα για να στηθούν ειδικά τηλεσκόπια, δορυφόροι με ειδικά όργανα, επιταχυντές κι ένα σωρό άλλα για να επιβεβαιώσουμε ή να απορρίψουμε τις μαθηματικές μας υποψίες. Αλλιώς η επιστήμη της Φυσικής θα σταματούσε στο χαρτί, με το που λύναμε τους τύπους θα είχε τελειώσει η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως απο τη NASA πήγαμε στον Καραθεοδωρη, δεν το πολυκαταλαβα.. Ο Αινσταιν είναι γνωστο ,και υπαρχουν και τα γράμματα , οτι επικοινωνουσε με τον Καραθ. μιας και γνώριζε οτι ήταν απο τα μεγαλύτερα μαθηματικά μυαλά τις εποχής του. Στην προσπάθεια να αποδείξει μαθηματικά αυτα που πίστευε στις θεωρίες του, χρησιμοποίησε τον Καραθ. Αλλα οι ιδέες ήταν του Αινσταιν. Και νομίζω τον αναφέρει στη θεωρία του, ευχαριστοντας τον, οπως και άλλους.

Ποτε ο Καραθ. δεν διεκδίκησε τίποτα περισσότερο. Όσο για Εληναραδες κλπ, στο εξωτερικό είχε σπουδάσει και εκει έκανε καριέρα. Κάποτε που θέλησε να έρθει στην Ελλαδα δεν τον τοποθετούσαν πουθενά, και αναγκάστηκε να ξαναφειγει αν θυμάμαι καλα.. Όπως και ο Νανοπουλος στις μέρες μας, κορυφαίος επιστήμονας, που ήρθε στην Ελλαδα και δεν έγινε δεκτός σε κανένα Πανεπιστημιο για διδάκτορας!!! Προφανώς δεν ήταν "αρκετός" για τους δικούς μας πανεπηστημονες καθηγητές. Και αναγκάστηκε η κυβέρνηση να τον τόοθετησει στο Δημοκριτο με πολιτική απόφαση, για να μη ξεφτιλιστουμε εντελώς.. Αθάνατο Ελληνικο κράτος τότε και τώρα, και πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειναι μονο ο καραθεοδωρης. ο einstein βασιστηκε και στη γεωμετρια του Riemann

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Riemannian_geometry

 

γενικα πατησε πανω σε πλατες αλλων οπως κανουν ολοι οι επιστημονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην θεωρείτε ότι οι μαθηματικές αποδείξεις των θεωριών της Φυσικής είναι κάτι σαν αυτά που κάναμε στο σχολείο...

 

Έχω διαβάσει κάπου ότι πολύ μεγάλοι φυσικοί είχαν την τάση να "μαγειρεύουν" τα αποτελέσματα των ερευνών τους για να μπορούν οι θεωρίες να σταθούν και να θεωρούνται αποδεικτέες...

 

Ο Αϊνστάιν βασικά αυτό που έλεγε ήταν - αν θυμάμαι καλά - ότι αυτό που βιώνουμε ως βαρύτητα είναι το αποτέλεσμα της στρέβλωσης του Χωροχρόνου από την παρουσία μάζας...

 

Τώρα, το φαινόμενο φακού (gravitational lensing) που παρατηρείται όταν ανάμεσα από εμάς και μια απομακρυσμένη πηγή φωτός περάσει ένα σώμα μεγάλης μάζας (γαλαξίας, μαύρη τρύπα), θα μπορούσε να οφείλεται και στην βαρύτητα χωρίς να αποδεικνύεται η στρέβλωση του χωροχρόνου...

 

Μην σπεύδετε να ακυρώσετε την προσπάθεια... Αν διαβάσατε δούλεψαν δεκάδες άνθρωποι πάνω σε αυτό, για πάρα πολλά χρόνια, αναπτύχθηκαν νέες τεχνολογίες, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν ειναι μονο ο καραθεοδωρης. ο einstein βασιστηκε και στη γεωμετρια του Riemann

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Riemannian_geometry

 

γενικα πατησε πανω σε πλατες αλλων οπως κανουν ολοι οι επιστημονες

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ο Αινσταιν έστελνε γραμματα στον Καραθ. που του έλεγε πχ: Αν μπορούσες να μου αποδείξεις αυτο θα σου ειμουν βαθύτατα υποχρεωμένος. Του το αποδείκνυε ο Καραθ. και του απαντούσε ο Αινσταιν, αν τώρα μπορέσεις να μου αποδείξεις και το παρακάτω , πραγματικά θα σου είμαι αιώνια ευγνώμων. Και του το ξανα αποδείκνυε ο Καραθ. Δεν είναι δηλαδή οτι χρησιμοποίησε γνωστές υπάρχουσες θεωρίες. Χρησιμοποίησε άγνωστες θεωρίες τις οποίες αποδειξε ο Καραθ. κατόπιν "παραγγελίας του". Οποτε κατα κάποιο τροπο εχει σημαντικο κοματι στη θεωρία της σχετικοτητας, χωρις φυσικα κανείς να αμφιβάλει οτι είναι έργο του Αινσταιν. Γιατι το σημαντικο είναι η ιδέα. Και αυτη ανοικει αποκλειστικά στον Αινσταιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ενδιαφερεται (περαν των λαικιστικων γελοιοτητων των διαφορων Λιακοπουλων) να μαθει για την πραγματικη σχεση Αινσταιν-Καραθεοδωρη και την πραγματικη συμβολη του δευτερου στην θεωρια της σχετικοτητας τους συστηνω να διαβασει αυτο: http://www.livepedia.gr/index.php/%CE%91%CF%8A%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%B9%CE%BD_&_%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%AE,_%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82_%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9_%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%BF_%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82_%CF%84%CE%AE%CF%82_%CE%B8%CE%B5%CF%89%CF%81%CE%AF%CE%B1%CF%82_%CF%84%CE%AE%CF%82_%CE%A3%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82%3B

 

Με λιγα λογια ο Καραθεοδωρη (και οχι Καραθεοδωρης btw, απλη σημειωση) ειχε καποια συμβολη, μικρη ομως και μαλιστα αρκετα μικροτερη απο αλλους συγχρονους του Αινσταιν. Το γεγονος οτι μεχρι τον θανατο του ειχαν αριστες σχεσεις αποκλειει τις αστειοτητες περι της θεωριας που εκλεψε ο κακος και ψιλοχαζος Αινσταιν απο τον Καραθεοδωρη.

 

Το οτι η θεωρια της σχετικοτητας δεν ανηκει στον Καραθεοδωρη δεν μειωνει καθολου το γεγονος οτι στον τομεα του (Μαθηματικα) ηταν απο τα πιο λαμπρα μυαλα της εποχης του. Ας μην φτανουμε στο αλλο ακρο να τον απαξιωνουμε ωστε να καταρριψουμε τις βλακειες των πατριδοκαπηλων.

 

Σορρυ για το οφφτοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ο Αινσταιν έστελνε γραμματα στον Καραθ. που του έλεγε πχ: Αν μπορούσες να μου αποδείξεις αυτο θα σου ειμουν βαθύτατα υποχρεωμένος. Του το αποδείκνυε ο Καραθ. και του απαντούσε ο Αινσταιν, αν τώρα μπορέσεις να μου αποδείξεις και το παρακάτω , πραγματικά θα σου είμαι αιώνια ευγνώμων. Και του το ξανα αποδείκνυε ο Καραθ. Δεν είναι δηλαδή οτι χρησιμοποίησε γνωστές υπάρχουσες θεωρίες. Χρησιμοποίησε άγνωστες θεωρίες τις οποίες αποδειξε ο Καραθ. κατόπιν "παραγγελίας του". Οποτε κατα κάποιο τροπο εχει σημαντικο κοματι στη θεωρία της σχετικοτητας, χωρις φυσικα κανείς να αμφιβάλει οτι είναι έργο του Αινσταιν. Γιατι το σημαντικο είναι η ιδέα. Και αυτη ανοικει αποκλειστικά στον Αινσταιν.

 

δηλαδη εκανε χαμαλικι ο καραθεοδωρη? :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εκανε χαμαλικι ο καραθεοδωρη? :eek:

Ναι ρε παιδια εχετε δικιο.Το μυαλο ηταν ο

ελληναρας καραθ. και ο αινσταιν ηταν στοκος

που επαιρνε μασημμενη τροφη.Ας σοβαρευτουμε

λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...