Προς το περιεχόμενο

Εμπορική διάθεση ευρυζωνικού Internet μέσω δορυφόρου


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι παρα πολύ καλο. Για άτομα που δεν μπορούν να βάλουν γραμμή τηλεφώνου και ήταν αναγκασμένοι να χρησιμοποιούν mobile internet, που μετα απο μερικές ώρες το usb stick ψηνόταν και οι ταχύτητες ήταν πολύ χαμηλές! Ελπίζω μόνο να μην αποδειχθεί φούσκα το όλο θέμα. Η σύγκριση με τις adsl γραμμές είναι τελείως άκυρη αφού το προιόν δεν αναφέρεται σε αυτούς τους χρήστες.

 

Κοιτώντας επίσης τις τιμές στο εξωτερικο, μου φάνηκαν καπως ακριβα (ηταν πάνω κάτω ίδιες στις διάφορες χώρες). Για παράδειγμα http://de.toowaysat.com/ :(

Επεξ/σία από T0m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ελλαδα ειμαστε μην περιμενεις κατι φτηνο ειδικα σε τετοια προιοντα που ειναιγια λιγους.οπως ειπες σε καποιες περιπτωσεις που α. δεν εχεις adsl β. θες να κατεβασεις αρκετα οποτε εκει το mobile internet δεν συμφερει γ. και σε περιπτωσεις που δεν εχεις καν σημα 3g για Mobile εκει ναι το δορυφορικο ειναι μονοδρομος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης όταν είσαι φοιτητης στις εστίες οποτε δεν μπορεις να βάλεις δικο σου internet και αυτα που είναι στην γειτονιά είναι wpa πιθανοτατα με 64ψήφιους κωδικούς που αλλάζουν κάθε μισή ωρα...Να θες να πληρώσεις για να βαλεις και να μην μπορείς!!Αυτη είναι ειρωνεία! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη λυση είναι το ιντερνετ της εστίες το οποίο είναι ομως 1 γραμμή γιατι μένω στον 5ο και πιάνω μια γραμμή με wifi antenna στα 9db αν δεν κανω λάθος και δεν ξέρω αν καποια άλλη κεραία βελτιώση το σήμα ή τσάμπα τα λεφτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άλλη λυση είναι το ιντερνετ της εστίες το οποίο είναι ομως 1 γραμμή γιατι μένω στον 5ο και πιάνω μια γραμμή με wifi antenna στα 9db αν δεν κανω λάθος και δεν ξέρω αν καποια άλλη κεραία βελτιώση το σήμα ή τσάμπα τα λεφτα...

 

 

στις εστιες δεν δινουν με καλωδιο εκτος αν εννοεις οτι εισαι εκτος εστιας.ναι πας και παιρνεις μια wi fi card Της alfa στα 500 η στα 1000 Mw και βαζεις την κεραια που εχεις η μια κατευθυντικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες δίνουν καλώδιο, σε άλλες είναι wifi (οπως εμένα). Απλά το θέμα είναι πως όταν τους είπα για ap νόμισαν πως θέλω δεν ξερω και γω τι, γιατι λόγω ορόφων κτλ δεν φτάνει το σήμα το 5ο+ οπότε σκεφτόμουν μια κεραία που να πιάνει καλύτερα και ίσως βοηθήσει, αλλά επειδή ξεφεύγουμε απο το αρχικό ποστ το αφήνω θα κάνω ποστ να ρωτήσω σε κάποιο άλλο thread :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάποιες δίνουν καλώδιο, σε άλλες είναι wifi (οπως εμένα). Απλά το θέμα είναι πως όταν τους είπα για ap νόμισαν πως θέλω δεν ξερω και γω τι, γιατι λόγω ορόφων κτλ δεν φτάνει το σήμα το 5ο+ οπότε σκεφτόμουν μια κεραία που να πιάνει καλύτερα και ίσως βοηθήσει, αλλά επειδή ξεφεύγουμε απο το αρχικό ποστ το αφήνω θα κάνω ποστ να ρωτήσω σε κάποιο άλλο thread :)

 

βαλε Repeater αν οχι την καρτα που σου ειπα.δεν ενοχλεις καποιον με το Repeater .ουτε αυτους που εχουν το Hot spot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πουλίνε το σκέφτηκα και κατέληξα σε εθερνετ καλώδιο, γίνεται? Είναι γύρω στα 20μ ετσι όπως το κόβω και ρώτησα αν μπορω να το κάνω και μου παν οκ. Τι λες? Ο κυριότερος λόγος που σκέφτομαι εθερνετ είναι για κάποια γκειμς και γενικά καλύτερη απόδοση από γουαι φαι! Έπίσης αν γνωρίζει κανείς μαγαζί στην θεσσνίκη για να το παραγγείλω γιατι απο http://e-wifi.gr είναι άλλα 5Ε τα μεταφορικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 μετρα καλωδια.ανετοτατα.100 φτανει το ethernet αν ειναι φτιαγμενο σωστα .κοιτα στο ιντερνετ πως φτιαχνεται αμα το φτιαξεις εσυ και δεν το παρεις ετοιμο.να μπουν σωστα τα χρωματα και οχι ενα προς ενα που κανουν ολοι με λαθος χρωματα και μετα λενε γιατι δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...