Προς το περιεχόμενο

Έλληνας ερευνητής της ΙΒΜ κατασκεύασε το πρώτο ολοκληρωμένο κύκλωμα υψηλής ταχύτητας από γραφένιο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όλοι οι Έλληνες που διαπρέπουν έξω (η συντριπτική πλειοψηφία),το μόνο χαρτί που έχουν απο Ελλάδα είναι το προπτυχιακό

βέβαια και αυτό να μην είχαν ο απο πάνω θα χαιρόταν γιατί θα 'χαν βγάλει εδώ το δημοτικό (βατήρας για να πηδήξουν)

 

το επίτευγμα είναι της ομάδας,αν δεν του έλυνε τα χέρια η ομάδα δεν θα χαμε και επίτευγμα

το επίτευγμα είναι των ΗΠΑ που μόρφωσαν και αξιοποίησαν τα μυαλά και όχι ελληνικό επίτευγμα

 

να χαρείς λίγο παραπάνω επειδή είναι Έλληνας το καταλαβαίνω,να αισθανθείς περήφανος σαν Έλληνας πάλι,όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατί καμια άλλη χωρα με οργανωτικά χαλια τα δικά μας δεν βγάζει τέτοιους πρωτοπόρους ανά τον κόσμο!

και όχι δεν θα μπορούσε να ήταν κινέζος γάλλος η πορτογάλος .. αν μπορούσε θα του έπαιρνε την θέση λόγο αξιας δεν τα κατέφερε κανένας όμως για να την έχει ακόμη! .-

Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να συγκρινόμαστε με την ανεπτυγμένη πχ Ινδία του Ευρωπαϊκού Βορρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλοι οι Έλληνες που διαπρέπουν έξω (η συντριπτική πλειοψηφία),το μόνο χαρτί που έχουν απο Ελλάδα είναι το προπτυχιακό

βέβαια και αυτό να μην είχαν ο απο πάνω θα χαιρόταν γιατί θα 'χαν βγάλει εδώ το δημοτικό (βατήρας για να πηδήξουν)

 

το επίτευγμα είναι της ομάδας,αν δεν του έλυνε τα χέρια η ομάδα δεν θα χαμε και επίτευγμα

το επίτευγμα είναι των ΗΠΑ που μόρφωσαν και αξιοποίησαν τα μυαλά και όχι ελληνικό επίτευγμα

 

να χαρείς λίγο παραπάνω επειδή είναι Έλληνας το καταλαβαίνω,να αισθανθείς περήφανος σαν Έλληνας πάλι,όχι

 

Η ομάδα θα μπορούσε να ήταν η οποιαδήποτε τα 35 χρονια ερευνας και καινοτομίας όμως δεν αλλάζουν με άλλο "παίχτη" φυσικά και συντελεί και η ομάδα και μπράβο της! αλλα δεν είναι ποδόσφαιρο μια επιστημονική εφεύρεση... αν δεν υπάρχει ο(οι) εγκέφαλος που έκανε όλοι την δουλειά οι άλλοι δεν θα κάνανε τίποτα.. και ο(οι ) εγκέφαλοι τhς δουλειάς θα μπορούσαν να φτάσουν στο ίδιο η έστω παρεμφερές αποτέλεσμα με μια οποιαδήποτε ομάδα...

 

Και εδώ σαφέστατα ο εγκέφαλος είναι ο Φαίδων μιας και ασχολείται με το συγκεκριμένο πράγμα 30 χρονια και δεν πιστεύω να είναι και τυχαία επικεφαλής μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες... λόγο ιδιότητας/ικανότητας/ειδίκευσης είναι...

 

 

τέλος στα παρακατιανά σχόλια περί βατήρα.. εγώ μίλησα ότι γιαυτο ΔΕΝ πρέπει να είμαστε υπερήφανοι (Γιατί την ελλάδα ως κράτος.. ) αλλα μάλλον δεν διάβασες καλά...

 

Το επίτευγμα είναι των ΗΠΑ.. αλλα πρέπει να είμαστε και εμείς υπερήφανοι ως έλληνες γιατί ένας συνέλληνας μας αναδείχτηκε στον συγκεκριμένο τομέα πιο άξιος από τους υπολοιπους.. γιατί στο έτος του στην συγκεκριμένη σχολη δεν ήταν ο μοναδικός φαντάζομαι... ούτε ήταν ο μοναδικός από το πανεπιστήμιο του (και από αλλα ξακουστά πανεπιστήμια) που κάνανε αίτηση για να μπούνε στην IBM.. ΑΥΤΟΝ διαλέξανε όμως όχι τους αμερικανους συμφοιτητές/συναδέλφους του ούτε τους κινέζους ούτε τους γάλλους..

 

με την ίδια (γελοία) λογική σου θα πρέπει να μην αισθανομαστε περήφανοι κάθε φορα που ένας έλληνας παίρνει το χρυσό στους αγώνες γιατί πχ είναι η δουλειά του προπονητή και η προσωπική του και η ελλάδα σαν κράτος δεν τον χρηματοδότησε... η να μην χαρούμε για το euro γιατί ο προπονητής ήταν γερμανός... δηλαδη ΕΛΕΟΣ με αυτή την πατριδοφοβια!!!

 

 

 

 

 

Έχεις δίκιο, δεν πρέπει να συγκρινόμαστε με την ανεπτυγμένη πχ Ινδία του Ευρωπαϊκού Βορρά.

 

 

Εσύ κάτσε αν θες και χειροκροτά τους ινδούς!! εγώ θα χειροκροτάω την ελλάδα μου που την αγαπώ! και δεν φοβάμαι να το πω! ούτε έχω κόμπλεξ σαν και τα δικά σας μην με πούνε ελληνάρα η ρατσιστή... κάτσε και λεγε μπράβο στους ινδούς..

 

απλά αναφορικά να σου πω ότι οι ινδοί είναι United Kingdom τα πανεπιστήμια τους όλα στηθήκανε από την αυτοκρατορία που έχει έτσι και αλλιώς πολύ καλά πανεπιστήμια! (αγγλία) και χρηματοδοτούνται από αυτή και συνεργάζονται με αυτή!

 

Τέλος πόσοι καταξιώνονται ινδοί σε top θεσεις στον κόσμο??? 10.000?? συνολικά πόσοι είναι 1.500.000.000??? δηλαδή μιλάμε για το 0.0000006% του πληθυσμού?

 

οι δικοί μας πόσοι είναι? 11.000? :P εγώ σου λέω είναι 3000 αυτό ξέρεις ποσο είναι? 0.0003% άρα ποιος έχει μεγαλύτερη επιτυχία?

 

 

δεν θα καταλάβεις αστο υποστήριζε εσύ τους ξένους για να μην σε πούνε τα εξέχοντα άτομα (πoια άραγε?) ρατσιστή πατριδολαγνω και εγώ δεν ξέρω τι μαμακια.. και άσε με εμενα να υποστηρίζω την πατρίδα μου την ΕΛΛΑΔΑΡΑ μου το λέω απροκάλυπτα χωρίς ντροπή!!

 

 

======================================

 

.... Και στο ΜηΤσιγγαν ζει στη ΛΕΥΤΕΡΙΑ!! εκεινος που δεν ξερει και δεν αγαπά (βλεπε πανω) σαν πως φταίς και εσύ καημένη;;..και στην αθηνα μέσα ζει στην ξενιτιά!!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=IHvxCCzEgMA

 

Έτσι για να ανάψουν τα αίματα! κάτω οι "ατριδοφοβια! και η ξενολατρία!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος πόσοι καταξιώνονται ινδοί σε top θεσεις στον κόσμο??? 10.000?? συνολικά πόσοι είναι 1.500.000.000??? δηλαδή μιλάμε για το 0.0000006% του πληθυσμού?

 

οι δικοί μας πόσοι είναι? 11.000? :P εγώ σου λέω είναι 3000 αυτό ξέρεις ποσο είναι? 0.0003% άρα ποιος έχει μεγαλύτερη επιτυχία?

 

 

 

Έτσι,έτσι

Tα νομπελζ δείχνουν επίσης την ανωτερότητα του ΕΛΛΗΝΑ,τι να μας πει η Ουγγαρία,η Νορβηγία και άλλες μικρότερες χώρες με υπερδιπλάσσιο αριθμό ας πούμε

lol

 

ΕΛΛΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι,έτσι

Tα νομπελζ δείχνουν επίσης την ανωτερότητα του ΕΛΛΗΝΑ,τι να μας πει η Ουγγαρία,η Νορβηγία και άλλες μικρότερες χώρες με υπερδιπλάσσιο αριθμό ας πούμε

lol

 

ΕΛΛΑΣ

 

Εφόσον από το τυφλό πάθος σου δεν μπορείς να δεις από μονος σου την απροσδιοριστία των όσων λες τα παρατάω.. απλά λυπάμαι πραγματικά που πολέμιοι μας είναι οι ίδιοι οι αδερφοί μας... ένας ξένος θα σε αντιλογιζε τώρα στο λεπτό αν διάβαζε την μπαρούφα που ξεπέταξες... φαντάσου δηλαδή ποσο χαμηλά έπεσες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πλακα μας κανεις τώρα? δηλαδή για να μην μας πούνε ελληνάρες η ρατσιστές η και εγώ δεν ξέρω τι θα πρέπει να λέμε ουδέτερες μαμaκιες???

 

ΦΥΣΙΚΑ και είναι αποκλειστικά ΔΙΚΟ του επίτευγμα δηλαδή εσύ διάβασες μονο την πρώτη παράγραφο ο άνθρωπος κάνει επιστημονική ερευνα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα από το 75! τι λες τώρα?? η ομάδα απλά του ελαφρύνει τα χερια στα πρακτικά ζητήματα όλη η εργασία και η καινοτομία δικη του είναι και μπράβο του! και αν γουστάρετε πείτε με ελληνάρα χέστηκα ! από να είμαι ναιμεναλλατζής από φόβο μην με ταμπελωσετε καλύτερα ελληνάρας!

 

 

Οχι φιλαρακι,προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα να με χαρακτηρισουν οπως θελουν.θα προσπαθησω να τους αποδειξω το αντιθετο εαν λενε #@$%@% για εμενα.

 

Οκ,ειναι δικο του επιτευγμα δεν διαφωνω και μπραβο του.αλλα εισαι εκει εσυ και δουλεψες μαζι του να δεις ποσο βοηθήθηκε απο την ομαδα που ειχε?γιατι προφανως πιστευεις οτι η ομαδα του το μονο που εκανε ηταν να του φερνει καφεδες και να κουβαλαει τα στυλο και τα Laptop.αλλα συνηθως οι αφανεις ηρωες ειναι αυτοι που δεν φαίνονται.

 

Και αμα ηξερες ποσο Ελληναρας αισθανομαι,δεν θα τα ελεγες αυτα.οποτε τι να κατσω να πω αλλο....δεν σε ξερω,δεν με ξερεις και μπορει να μην γνωριστουμε και ποτε κατα πασα πιθανοτητα.

 

Κριμα που δεν καταλαβες το σκεπτικο του post το οποιο ειναι για να σου δωσω να καταλαβεις οτι με την υπαρχουσα κατασταση στην Ελλαδα απο τον 2o Π.Π και μετα,αυτος ο ανθρωπος κατα πασα πιθανοτητα δεν θα εκανε τιποτα στην χωρα μεσα.Στο κρατος αυτο.Εαν εσυ το γουσταρεις αυτο οκ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι γράφεις βρέ papajo_r!! :shock: :shock:

 

Εφόσον από το τυφλό πάθος σου δεν μπορείς να δεις από μονος σου την απροσδιοριστία των όσων λες τα παρατάω.. απλά λυπάμαι πραγματικά που πολέμιοι μας είναι οι ίδιοι οι αδερφοί μας... ένας ξένος θα σε αντιλογιζε τώρα στο λεπτό αν διάβαζε την μπαρούφα που ξεπέταξες... φαντάσου δηλαδή ποσο χαμηλά έπεσες..

 

Εντάξει πες οτι θέλεις αλλά λυπήσου λίγο τα ματάκια μας! :fear:

Η 1η φράση δεν βγάζει νόημα. Τι είναι "η απροσδιοριστία των όσων λες"; Η 2η φράση χρησιμοποιεί το ρήμα αντιλογίζω που δεν υπάρχει (έλεος δηλαδη!) αλλα κι αν υπήρχε θα αφορούσε στον λογιστικό όρο αντιλογισμός που σημαίνει:

 

Αντιλογισμός (reversal entry)

Ο αντιλογισμός είναι μια καταχώρηση ημερολογιακής εγγραφής που είναι αντίστροφη μιας λάθος εγγραφής. Η εγγραφή του αντιλογισμού ακυρώνει όλη την αρχική εγγραφή (πλήρης αντιλογισμός) ή τμήμα της (μερικός αντιλογισμός).

 

Πιάσ' το αυγό και κούρευ' το είναι οι απαντήσεις σου! Φωνάζεις οτι αγαπάς την Ελλάδα αλλά σκοτώνεις τη γλώσσα μας με ρυθμούς οπλοπολυβόλου. Ψαρεύω μερικά ακόμα:

 

*αν δεν υπάρχει ο εγκέφαλος που έκανε όλοι την δουλειά (γύρω γύρω όλοι;)

*γιατί ένας συνέλληνας μας αναδείχτηκε (τι στο καλό είναι ο συνέλληνας; κάτι σαν τη συναγρίδα;)

* δηλαδη ΕΛΕΟΣ με αυτή την πατριδοφοβια (Πατριδοφοβία τι σημαίνει; Δεν υπάρχει τέτοια λέξη)

* για να μην σε πούνε τα εξέχοντα άτομα ρατσιστή πατριδολαγνω (μα τω θεώ δεν ξέρω τι λέξη είναι αυτή)

* αν μπορούσε θα του έπαιρνε την θέση λόγο αξιας (εδώ μπαίνει το "ω": λόγω)

* αλλα η ελλάδα σαν χωρα τον έβγαλε! (ελλάδα" με μικρό Ε;)

 

Δε με ενδιαφέρει καθόλου να σε πικάρω για τα ορθογραφικά σου λάθη, όταν όμως παρουσιάζεσαι ως τιμητής της Ελλάδας πάνω από οποιονδήποτε που διαφωνεί μαζί σου, εμφανίζεσαι δηλαδη ως Ελληναράς με την κοινή έννοια, δεν νοείται να μην ξέρεις ορθογραφία και στοιχειώδη σύνταξη. Φαντάσου πως θα φαινόταν ένας χρήστης που του αρέσει το linuks, διαβάζει για το linuks, φωνάζει και τσακώνεται ενδεχομένως για τα linuks αλλά δεν ξέρει ακόμα οτι γράφεται "linux". Ε, κάτι τέτοιο.. :-)

 

Φυσικά το συγκεκριμένο τεχνολογικό επίτευγμα, δεν έχει σχέση με την εθνικότητα ή την καταγωγή του επιστήμονα, περισσότερο χαρακτηρίζει την χώρα που δίνει τέτοιες δυνατότητες και την εταιρία που διαθέτει τα απαραίτητα χρήματα βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι γράφεις βρέ papajo_r!! :shock: :shock:

 

 

 

Εντάξει πες οτι θέλεις αλλά λυπήσου λίγο τα ματάκια μας! :fear:

Η 1η φράση δεν βγάζει νόημα. Τι είναι "η απροσδιοριστία των όσων λες"; Η 2η φράση χρησιμοποιεί το ρήμα αντιλογίζω που δεν υπάρχει (έλεος δηλαδη!) αλλα κι αν υπήρχε θα αφορούσε στον λογιστικό όρο αντιλογισμός που σημαίνει:

 

 

 

Πιάσ' το αυγό και κούρευ' το είναι οι απαντήσεις σου! Φωνάζεις οτι αγαπάς την Ελλάδα αλλά σκοτώνεις τη γλώσσα μας με ρυθμούς οπλοπολυβόλου. Ψαρεύω μερικά ακόμα:

 

 

 

Δε με ενδιαφέρει καθόλου να σε πικάρω για τα ορθογραφικά σου λάθη, όταν όμως παρουσιάζεσαι ως τιμητής της Ελλάδας πάνω από οποιονδήποτε που διαφωνεί μαζί σου, εμφανίζεσαι δηλαδη ως Ελληναράς με την κοινή έννοια, δεν νοείται να μην ξέρεις ορθογραφία και στοιχειώδη σύνταξη. Φαντάσου πως θα φαινόταν ένας χρήστης που του αρέσει το linuks, διαβάζει για το linuks, φωνάζει και τσακώνεται ενδεχομένως για τα linuks αλλά δεν ξέρει ακόμα οτι γράφεται "linux". Ε, κάτι τέτοιο.. :-)

 

Σου την ειπε σοβαρα..... :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ας χαλαρώσουμε λίγο. Ανακάλυψε κάτι ένας Έλληνας και του αξίζουν πολλά μπράβο. Αντί λοιπόν να λέμε όλοι αυτό το απλό καθόμαστε και αναλύουμε κατά πόσο % βοήθησε η ομάδα του; Δηλαδή λίγο έλεος. Και ναι σε εκείνον αξίζουν τα περισσότερα μπράβο γιατί είχε την ιδέα. Πολύ απλά εκείνος με άλλη ομάδα είναι πιθανόν πάλι να τα κατάφερνε. Η ομάδα του όμως χωρίς εκείνον δεν νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορείτε ακόμα γιατι το 1 παράγει αργόμισθους και το 2 επιστήμονες;

 

Δεν καταλαβαίνω το χρησμό σου γέροντα...

Μάλλον φταίει που έχω βγάλει ελληνικό πανεπιστήμιο B)

 

Αν υπονοείς ότι τα ελληνικά φυσικά/χημικά είναι καφενεία μάλλον ούτε απ' έξω δεν έχεις περάσει. Ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγαλύτερος από πολλά ξένα, συμπεριλαμβανόμενων και αμερικάνικων.

 

Επίσης ξανατσέκαρε από που πήρε το πτυχίο του ο λεγάμενος.. Έχεις πιει καφεδάκι στο Αριστοτέλειο?

 

Ο λόγος που οι καλύτεροι αλλά και γενικότερα όσοι θέλουν να ασχοληθούν με ακαδημαϊκή καριέρα φεύγουν έξω είναι απλός:

Η Ελλάδα δεν έχει έρευνα. Γιατί δε δίνει λεφτά γι αυτή. Φράγκο.

Ότι λίγο υπάρχει ετοιμάζεται να το καταβροχθίσει ο Πάγκαλος, αφού η χώρα έχει οικονομικό πρόβλημα και τόσους φοροφυγάδες να συντηρήσει.

Η έρευνα που γίνεται στην Ελλάδα κινείται με κονδύλια της ΕΕ που δίνονται στον ερευνητή που καταθέτει την πρόταση και όχι στη χώρα.

Η πρόταση συναξιολογείται με προτάσεις άλλων ερευνητών απ' όλη την ευρώπη και αν κριθεί καλύτερη παίρνει τη χρηματοδότηση.

Επίσης, η συμμετοχή της εγχώριας βιομηχανίας στην έρευνα είναι ένα ωραίο σύντομο ανέκδοτο.

 

Εννοείται ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί με την έρευνα θα φύγει έξω αν έχει τη δυνατότητα.

Το να είσαι άνεργος με διδακτορικό δεν είναι πολύ ελκυστική προοπτική.

 

killik, το τελευταίο πράγμα που θα με πεις είναι ελληνάρα, αλλά υπεύθυνος για ένα πρότζεκτ είναι ο group leader και σε αυτόν πάει η δόξα.

Σίγουρα η δουλειά γίνεται από άλλους αλλά η κατεύθυνση δίνεται από τον αρχηγό που το έχει σχεδιάσει προφανώς. Αυτό είναι το σημαντικότερο ειδικά όταν ανοίγεις νέα πεδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορείτε ακόμα γιατι το 1 παράγει αργόμισθους και το 2 επιστήμονες;

 

Πόσα πανεπιστήμια του εξωτερικού (πχ Αγγλία) είναι άχρηστα και υπάρχουν μόνο και μόνο για να τρώνε τα χρήματα του κόσμου;

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΦΕΝΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Doctor House κατι.Καλη η ομαδα αλλα το μυαλο ειναι πανω απο ολους που κατευθυνει.Μπραβο του και σε ανωτερα.Και ο,τι και να εχει λεχθει μια εταιρια του μεγεθους της IBM δεν βαζει <<τυχαιους>> σε αυτα τα ποστα με ... κριτηρια... .Ολοι νομιζω καταλαβαινουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όλα τα ελληνικά πανεπιστήμια κακής ποιότητας.είμαι πρωτοετης φοιτητής σε επαρχία και ξανά έδωσα πανελλήνιες για να περάσω Αθήνα, ακούω πολλά απο τους παλαιούς μου συμμαθητές και έχω άποψη για μερικα σημαντικά πανεπιστήμια στην Ελλαδα θα μπορούσα να πω περισσότερα αλλα βγαίνουμε εκτός θέματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...