Προς το περιεχόμενο

Έλληνας ερευνητής της ΙΒΜ κατασκεύασε το πρώτο ολοκληρωμένο κύκλωμα υψηλής ταχύτητας από γραφένιο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλο αυτό το θρεντ είναι κατά πάσα πιθανότητα ο λόγος που ο μπάρμπας την έκανε για ΗΠΑ.

 

Σωστος.

 

Και μετα σου λενε , φταινε οι 300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σωστος.

 

Και μετα σου λενε , φταινε οι 300...

+1. Κάποιοι τους βγάζουν τους 300. Δε βγαίνουν μόνοι τους....

 

Πολλά μπράβο στο τύπο. Θα προσπαθήσω να βρω το mail του και να του στείλω ένα link αυτής της ενότητας. Να διαβάσει ο άνθρωπος τι σκέφτονται και πως αποτυπώνουν την επιτυχία του κάποιοι που "έμειναν" πίσω. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα είχε να υπήρχε η δυνατότητα να του τα έλεγαν live και να απαντούσε ο ίδιος σε αυτούς. Πίσω από το πληκτρολόγιο ο/η καθένας/καθεμιά μας γίνεται πολύ "μάγκας". Έξω στο real world όμως τι κάνει;

 

p.s

Το "έμειναν" δεν είναι απαραίτητα επιλογή του/της καθένα/καθεμιά μας. Αρκετές είναι οι περιπτώσεις που σου επιβάλλεται να "μείνεις". Κάτι που επίσης είναι συζητήσιμο, αλλά είναι θέμα για άλλη κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pigeon, δε διαφωνώ υποχρεωτικά με αυτά που λες, αλλά αφού μιλάς για νοοτροπίες αναρωτιέμαι αν θεωρείς φυσιολογική τη δική σου. Η είδηση μιλάει για ένα σημαντικότατο επίτευγμα ενός απόφοιτου του Αριστοτελείου κι εσύ θεώρησες σκόπιμο στο σχόλιό σου να κράξεις τη "νοοτροπία του φραπέ". Που είναι και Θεσσαλονικιώτικη εφεύρεση παρεμπιπτόντως :-)

Δεν έκραξα κανέναν! :shock: :mad:

 

Χρησιμοποίησα 2 φωτογραφίες για να απαντήσω σε μια offtopic απορία: γιατί τα ίδια μυαλά στην Ελλάδα δεν παράγουν και στο εξωτερικό παράγουν. Πρόκειται για την ηπιότερη μορφή απάντησης που έχω δεί στο παρόν topic και στο insomnia γενικότερα, μετά από τις λακωνικές απαντήσεις 4-5 λέξεων.

 

Ισως κάποιοι θεωρούν δείγμα αδυναμίας, ηλιθιότητας και σίγουρα εκτός πεπατημένης τον τρόπο απαντήσεών μου αλλα δυστυχως δεν μπορώ να συμμετέχω στον διάλογο με τηλεοπτικές παραθυρικές ατάκες και ειρωνικό στυλ Τράγκα, δεν είναι καθόλου της αισθητικής μου. Οπότε θα μου επιτρέψεις να απαντώ με τον τρόπο που ΕΓΩ θεωρώ σωστό. :X

 

 

 

Επισήμανση: Αντί να ασχολείστε (όσοι γνωρίζετε επί του αντικειμένου και μπορείτε) με τον τεχνολογικό χαρακτήρα της είδησης και τις προεκτάσεις (π.χ. ποιες τεχνολογίες αναμένεται να βελτιωθούν ή που αναμένεται να εφαρμοστεί η εφεύρεση), ασχολείστε με το αν πρέπει να περηφανεύεται η Ελλάδα για το ότι την εφεύρεση την έκανε Έλληνας, το τι θα έκανε αν έμενε Ελλάδα και το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα. ΟΚ, συνεχίστε, το πάτε καλά.

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο! Παρ'ολα αυτά είναι πρόσφορο θέμα για εθνικοπατριωτικές κορώνες και η κοινωνικοπολιτική κατάσταση στη χώρα μας προσφέρει το απαραίτητο άλλοθι για ξεστράτισμα κάθε θέματος. ;) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1. Κάποιοι τους βγάζουν τους 300. Δε βγαίνουν μόνοι τους....

 

Πολλά μπράβο στο τύπο. Θα προσπαθήσω να βρω το mail του και να του στείλω ένα link αυτής της ενότητας. Να διαβάσει ο άνθρωπος τι σκέφτονται και πως αποτυπώνουν την επιτυχία του κάποιοι που "έμειναν" πίσω. Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα είχε να υπήρχε η δυνατότητα να του τα έλεγαν live και να απαντούσε ο ίδιος σε αυτούς. Πίσω από το πληκτρολόγιο ο/η καθένας/καθεμιά μας γίνεται πολύ "μάγκας". Έξω στο real world όμως τι κάνει;

 

p.s

Το "έμειναν" δεν είναι απαραίτητα επιλογή του/της καθένα/καθεμιά μας. Αρκετές είναι οι περιπτώσεις που σου επιβάλλεται να "μείνεις". Κάτι που επίσης είναι συζητήσιμο, αλλά είναι θέμα για άλλη κουβέντα.

 

Ελπίζω να μην τον κάψω τον άνθρωπο και κάποια ρεμάλια του κάνουν spam.. :P το mail του είναι αυτό [email protected]

 

Επίσης ακόμη και να ασχοληθεί να κάνει account στο insomnia (φαντάζεστε να είναι ήδη μέλος? έχουμε κανένα φαίδωνα? :P )και να απαντήσει.. δεν θα πει "ναι εγώ μαμάω και δέρνω" ένας άνθρωπος στην ηλικία του και με τη θέση που έχει φυσικά θα είναι ευγενικός διαλλακτικός ίσως και μετριόφρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκραξα κανέναν! :shock: :mad:

 

Χρησιμοποίησα 2 φωτογραφίες για να απαντήσω σε μια offtopic απορία: γιατί τα ίδια μυαλά στην Ελλάδα δεν παράγουν και στο εξωτερικό παράγουν. Πρόκειται για την ηπιότερη μορφή απάντησης που έχω δεί στο παρόν topic και στο insomnia γενικότερα, μετά από τις λακωνικές απαντήσεις 4-5 λέξεων.

 

Ισως κάποιοι θεωρούν δείγμα αδυναμίας, ηλιθιότητας και σίγουρα εκτός πεπατημένης τον τρόπο απαντήσεών μου αλλα δυστυχως δεν μπορώ να συμμετέχω στον διάλογο με τηλεοπτικές παραθυρικές ατάκες και ειρωνικό στυλ Τράγκα, δεν είναι καθόλου της αισθητικής μου. Οπότε θα μου επιτρέψεις να απαντώ με τον τρόπο που ΕΓΩ θεωρώ σωστό. :X

 

 

 

Δεν ήταν ο σκοπός μου να σου υποδείξω πως να απαντάς.

 

Εγώ κατακρίνω την ελληνική νοοτροπία της εύκολης απαξίωσης των πάντων που είναι το ίδιο αντιπαραγωγική με αυτό που κατακρίνεις εσύ (αφού δε σου αρέσει η λέξη κράξιμο). Αν δεν ήταν αυτός ο σκοπός σου ζητώ συγνώμη που σε έκανα quote.

 

Το ότι ένα σύστημα με πολλά στραβά παράγει καταξιωμένους επιστήμονες σε αριθμό δυσανάλογο με το μέγεθος της χώρας είναι επιτυχία. Αν κατακρίνουμε και τις επιτυχίες δίνουμε άλλοθι σε αυτούς που βλέπουν την παιδεία και την έρευνα σαν περιττό έξοδο και πεδίο προς εκμετάλλευση. Δεν είναι τυχαίο που πρώτοι στο κράξιμο σε κάθε ευκαιρία είναι ανθρωποειδή τύπου Πρετεντέρη που είναι γνωστός ο ρόλος τους και το κατά πόσο ενδιαφέρονται για το κοινό καλό.

 

Πιο on topic τώρα, ο άνθρωπος κάνει έρευνα πάνω στη νανοτεχνολογία, ένα πολύ καινούργιο πεδίο της επιστήμης. Αν θες να το κάνεις αυτό στην ελλάδα οι επιλογές σου είναι τραγικά περιορισμένες έως ανύπαρκτες (και πολύ χαμηλότερου "επιπέδου") για λόγους που προανέφερα (βασικά τον εξής ένα: ανυπαρξία επενδύσεων στην έρευνα). Δεν έχει να κάνει με φραπέδες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρίμα που οι νέοι ταλαντούχοι Έλληνες αναγκάζονται να φεύγουν έξω. Εκμεταλλεύονται τα δικά μας μυαλά ξένοι, εγώ αυτό ξέρω. και μετά θέλουμε να ανέβουμε επίπεδο. Αντί να τους επιβραβεύουμε όπως πρέπει και να τους κρατάμε με νύχια και με δόντια εδώ...... αλλά τι να πεις... εδώ ο καθένας σκέφτεται την πάρτη του και το τώρα.

 

Και γκρινιάζετε μετά για τους πολιτικούς μας. ρε, οι πολιτικοί είναι η μικρογραφία της χώρας μας. ο καθρέφτης του λαού. Γιατί υπάρχει κρίση άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς οι προλαλήσαντες γελοιοποιείται την Ελλάδα και άλλο. Το ότι είναι Έλληνας δεν αλλάζει την ουσία της υπόθεσης, αυτό που βλέπω είναι ότι είμαστε πολύ κομπλεξικοί σαν λαός, λες και επειδη βοήθησε στη ανάπτυξη ενός προϊόντος ως εργαζόμενος της IBM δεν υπάρχουν άλλοι εκατοντάδες εργαζόμενοι της IBM με εξίσου σημαντικές επιτυχίες. Αντί να δουλέψουμε σκληρά και να οργανώσουμε το κράτος ασχολούμαστε με ανούσια πράγματα. Με αυτά που διαβάζω νιώθω κακομοίρης ως Έλληνας. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλος λαός στον κόσμο που οτιδήποτε άνω της μετρίης σημαντικότητας πετυχαίνει κάποιος ομοεθνής τους το διαδίδει σε διάφορα forum ή βγαίνει ο Χατζηνικολάου στην τηλεόραση. Έιπαμε να προβάλουμε τις προσπάθεις που γίνονται αλλά πραγματικα έχω κουραστεί να διαβάζω στο insomnia.gr και οπουδήποτε αλλού για κάποιον τυχαίο Έλληνα στο εξωτερικό που πέτυχε οτιδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο on topic τώρα, ο άνθρωπος κάνει έρευνα πάνω στη νανοτεχνολογία, ένα πολύ καινούργιο πεδίο της επιστήμης. Αν θες να το κάνεις αυτό στην ελλάδα οι επιλογές σου είναι τραγικά περιορισμένες έως ανύπαρκτες (και πολύ χαμηλότερου "επιπέδου") για λόγους που προανέφερα (βασικά τον εξής ένα: ανυπαρξία επενδύσεων στην έρευνα). Δεν έχει να κάνει με φραπέδες.

 

 

Σπύρο σκέψου το εξης: Από μία έχουμε την ανυπαρξία επενδύσεων και ευκαιριών, σύμφωνοι! Από την άλλη ας χυνόμαστε 24/7 στις καφετέριες, διαφημίζοντας τις μπυροκοιλιες μας με τον ηλιακό θερμοσίφωνα στο κεφάλι, περιμένοντας να πεθάνει κανένας θείος να κληρονομήσουμε. Υπάρχει λοιπον μια τεράστια απόσταση, ικανή να χωρέσει το φωτογραφικό σχόλιό μου. B)

 

Μ'αυτό τον τρόπο τουλάχιστον δεν υποτιμώ την επιτυχία του επιστήμονα, προσπαθώντας να την αποδώσω στα γονίδια, στην γαλανόλευκη σημαία και στον χριστιανισμό ενδεχομένως -αν είχαμε τη Λουκά στο forum, είμαι βέβαιος πως θα είχαμε φτάσει ως εκεί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να είσαι χαλαρός και καλός στη δουλειά σου ταυτόχρονα πιστεύω.

 

Γι αυτό πάλι

 

Μ'αυτό τον τρόπο τουλάχιστον δεν υποτιμώ την επιτυχία του επιστήμονα, προσπαθώντας να την αποδώσω στα γονίδια, στην γαλανόλευκη σημαία και στον χριστιανισμό ενδεχομένως -αν είχαμε τη Λουκά στο forum, είμαι βέβαιος πως θα είχαμε φτάσει ως εκεί. :P

συμφωνώ και επαυξάνω εννοείται!

 

Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιπαμε να προβάλουμε τις προσπάθεις που γίνονται αλλά πραγματικα έχω κουραστεί να διαβάζω στο insomnia.gr και οπουδήποτε αλλού για κάποιον τυχαίο Έλληνα στο εξωτερικό που πέτυχε οτιδήποτε.

 

Ναι μόνο που δεν πήρε Oscar, τεχνολογικό είναι το επίτευγμά του! :P Αυτό το "οτίδηποτε", όπως λες, που πέτυχε θεωρείς ότι δεν έχει καμία σχέση με το insomnia;

 

Και κάθεστε και μαλώνετε για το αν πρέπει να είμαστε περήφανοι που είναι Έλληνας, για την ομάδα του και αν πίνουν όλοι μαζί φραπέ ή όχι! Θεωρώ πιο σημαντική είδηση το ίδιο το επίτευγμα, που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα στην τεχνολογία των chip, παρά αν ήταν ο επικεφαλής Έλληνας, Ινδός ή Ρωσοπόντιος! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάθεστε και μαλώνετε για το αν πρέπει να είμαστε περήφανοι που είναι Έλληνας, για την ομάδα του και αν πίνουν όλοι μαζί φραπέ ή όχι! Θεωρώ πιο σημαντική είδηση το ίδιο το επίτευγμα, που μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα στην τεχνολογία των chip, παρά αν ήταν ο επικεφαλής Έλληνας, Ινδός ή Ρωσοπόντιος! :P

 

Θα συμφωνούσα μαζί σου ότι η ουσία είναι στην είδηση καθ'αυτην. Εντούτοις, δεν μαλώνουμε, συζητάμε, συμβαίνει συχνά στους αυστραλοπιθήκους μόλις κατέβουν από τα δέντρα και κλείσουν την τηλεόραση. Εν συνεχεία, αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις από την αρχή δεν θα έλεγες αυτά τα χαριτωμένα για τον φραπέ -προσπαθώντας επι ματαίω να με προσβάλλεις. Το παραβλέπω.. :X

 

Τριτο και σπουδαιότερο όλων , η είδηση έχει τίτλο:

"Έλληνας ερευνητής της ΙΒΜ κατασκεύασε το πρώτο ολοκληρωμένο κύκλωμα υψηλής ταχύτητας από γραφένιο"

 

και ξεκινά με τη φράση:

"Για μια ακόμη φορά οι ικανότητες ενός Έλληνα επιστήμονα έλαμψαν σε μια άλλη χώρα"

 

Ποιός κατευθύνει λοιπόν την συζήτηση στο μέγεθος και το ειδικό βάρος των καρυδιών του συγκεκριμένου Ελληνα; Εμείς, η IBM ή μήπως αυτή είναι ακριβώς η οπτική του συντάκτη της είδησης; Οπότε με αυτά τα δεδομένα, πάλι καλά να λες.. :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν συνεχεία, αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις από την αρχή δεν θα έλεγες αυτά τα χαριτωμένα για τον φραπέ -προσπαθώντας επι ματαίω να με προσβάλλεις. Το παραβλέπω.. :X

 

Καταρχάς διάβασα όλο το thread πριν γράψω το δικό μου μήνυμα και δεύτερον σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να σε προσβάλω για τον φραπέ, κάθε άλλο το έγραψα περισσότερο για πλάκα (αλλά μάλλον δεν έγινε κατανοητό ^_^ ) επειδή είδα ότι έγινε μεγάλο θέμα γι' αυτό χωρίς λόγο...αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...