Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Ιnternet με οπτική ίνα και 1Gbps ταχύτητα στα $70/μήνα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο κατεβάζω βίντεο, και άλλο κάνω streaming. Έχει τεράστια διαφορά. Το Connx-TV με 8mbps λειτουργεί. Στο ΝΒΑ League Pass σου δίνει HD ποιότητα με μέγιστο τα 3mbps. Σε καμία περίπτωση δεν χρειάζονται 50mbps για υπηρεσίες τηλεόρασης.

 

 

 

Μιλάμε τώρα για οικογένειες 10 χρόνια στο μέλλον...

HD Με 3mbps max?αυτο δεν ειναι HD αυτο ειναι ΜΟΥΦΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι για το downloading και το streaming ρε παιδιά αυτές οι γραμμές. Η καθιέρωσή τους ίσως δώσει το έναυσμα για το επόμενο άλμα στο computing. Λέγεται cloud, λέγεται δεν ξέρω πώς.

Ο φίλος π.χ. πιο πάνω έλεγε ότι θα έχει πρόβλημα με τους δίσκους του. Με τέτοιες γραμμές ως δεδομένες, ίσως να μη χρειαζόμαστε δίσκους για την την αποθήκευση των αρχείων μας, παρά μόνο μια eprom για να ξεκινάει ο program launcher μας.

 

Πιθανό ελληνικό πρόβλημα: άντε και δίνουν οι πάροχοι τέτοιες ταχύτητες, θα αναβαθμίσουν αντίστοιχα και τη διασύνδεσή τους με το εξωτερικό ή θα μπουκώσουν τα πάντα όλα;

Μην ελπίζετε και πολύ πάντως. Θα μας πιουν mbps προς mbps το αίμα. 30, μετά 50, μετά 70, μετά 100 κτλ κτλ. Ζούμε στη χώρα των καρτέλ, αν νομίζετε ότι μπορεί κάποιος έτσι απλά να κάνει το άλμα, μάλλον γράφετε από άλλη χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντί για 24/1 πάντως θα προτιμούσα ένα 15/5 ή 10/10 ... με 1mbit uplοad ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ

 

 

Αmen σε αυτο!

 

με 2 ομως κανεις περισσοτερα απο οτι με 1 B)

 

http://www.axortagos.gr/dinatotita/mbps-telecoms-upload-taxitita.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει και η Forthnet με +9 ευρώ και αλλαγή της γραμμής σε STATIC ... αλλά οκ ! Ισχύει το ΟΣΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ! :)

Αν μου το παρέχει κάποια στιγμή τσάμπα φυσικά και θα το βάλω... Σου μειώνει το Download βέβαια αλλά μπρος στα κάλλη τί είναι ο πόνος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με αποκλειστικες πληροφοριες που εχω εγω φυσικα,αυριο θα ανακοινωθει και σε εμας ταχυτητες 2Gbps! Ναι ναι στην ελλαδα εννοω!!!

 

iphone.png

ethernet εννοείς, ε ; :-D

 

2115-2116 καπου εκει θαρρω

 

με πρόλαβες !!!! :-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, αν το VDSLAM απέχει μισό χιλιόμετρο το πολύ απ' τη γραμμή σου...Αλλιώς καλά 50 και αν...

 

το "vdslam" θα είναι στο ΚΑΦΑΟ, πόσα ΚΑΦΑΟ ξέρεις που εξυπηρετούν σπίτια άνω των 500 μέτρων?

 

Thresh είμαι σίγουρος πως αυτά είναι τ αγαπημένα σου topic. Παρατηρημένο :D

 

ε ναι, o πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται :P

 

βασικα το vdsl2 λογικα μεστο 2011 δε 8α λειτουργει? εμενα κατο απο το σπιτι μου εδω και 3 μηνες εχουνε περασει οπτικες ινες.

 

όσοι πρόλαβαν στην Κομοτηνή απέκτησαν, μετά ο ΟΤΕ έφαγε cockblock στη λιανική από την ΕΕΤΤ...

 

Ρε παλικάρια, συγγνώμη κιόλας, αλλά τι λέτε? Στην σήμερον ημέρα η μέγιστη ταχύτητα που μας δίνουν οι πάροχοι σε ADSL είναι 24mbps. Και που έχουμε λοιπόν 24mbps τα πιάνουμε? Δεν υπάρχει καμιά εταιρεία που να μας δίνει το μέγιστο σε αυτό που προσφέρει. Οπότε μέχρι να φτιάξουν τις υπάρχον συνδέσεις θα περάσει πολύ καιρός. Επίσης θα πρέπει να περάσουν οπτικές ίνες, κάτι που είναι πολυδάπανο και αδύνατο, βάση της οικονομικής μας κατάστασης. Οπότε ξεχάστε αυτές τις συνδέσεις για αρκετά χρόνια στην Ελλάδα...

 

δεν πρόκειται να "φτιαχτεί" ποτέ η adsl2+ από την στιγμή που στήνεται δίκτυο για VDSL2

 

Θεωρώ αχρείαστη τέτοια ταχύτητα. Εσείς τι κάνετε ακριβώς και τη ζηλεύετε; Θέλετε να κατεβάζεται ταινίες σε 5 sec αντί για 5 λεπτά;

 

όταν αρχίσεις να κατεβάζεις 1080p ταινίες που είναι 18-25gb each θα καταλάβεις γιατί χρειάζονται...

 

Θα υποστηρίζει ναι, αλλά με τι κοστολόγιο? αν κρίνω απ' τις τιμές του adsl2+ ?

και εδώ που τα λέμε πανάκριβο το 1,5 mbps στο Αμέρικα...

 

οι τιμές για τα 30 και τα 50mbit πάντως είναι μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Π)ote.jpg

 

 

Ελλάδα: Ιnternet με ταχυδρομικό περιστέρι και 1 mail per month στα 200€/μήνα

 

Ο πάροχος τηλεφωνικών υπηρεσιών και Internet (Π)ΟΤΕ στην Ελλάδα σε ανακοίνωση του προανήγγειλε ένα νέο πακέτο σύνδεσης στο Internet μέσω ταχυδρομικού περιστερίου το οποίο θα μπορεί να στέλνει με ιλιγγιώδη ταχύτητα ένα mail ανά μήνα. Η τιμή του νέου πακέτου ανέρχεται στα 200€ το μήνα χωρίς ΦΠΑ. Πρόκειται για μια άκρως δελεαστική προσφορά για τους πελάτες της εταιρείας η οποία περιλαμβάνει και τηλεφωνία με σήματα καπνού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ορισμένες απαντήσεις εδώ μέσα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι πριν ανεβάσουμε ποιότητα γραμμών πρέπει να ανεβάσουμε ποιότητα ιστού (μιλάω για το ελληνικό internet) καθώς και να εξοικειωθούμε περισσότερο με την ψηφιακή εποχή..

 

Ο καθένας λέει ότι του κατεβαίνει για το τι είναι "κοινή αλήθεια" με βασικό κριτήριο -και μοναδικό- το τι κάνει και το τι νομίζει ότι χρειάζεται ο ίδιος για τον εαυτό του και μονο.....

 

 

(Π)ote.jpg

 

 

Ελλάδα: Ιnternet με ταχυδρομικό περιστέρι και 1 mail per month στα 200€/μήνα

 

Ο πάροχος τηλεφωνικών υπηρεσιών και Internet (Π)ΟΤΕ στην Ελλάδα σε ανακοίνωση του προανήγγειλε ένα νέο πακέτο σύνδεσης στο Internet μέσω ταχυδρομικού περιστερίου το οποίο θα μπορεί να στέλνει με ιλιγγιώδη ταχύτητα ένα mail ανά μήνα. Η τιμή του νέου πακέτου ανέρχεται στα 200€ το μήνα χωρίς ΦΠΑ. Πρόκειται για μια άκρως δελεαστική προσφορά για τους πελάτες της εταιρείας η οποία περιλαμβάνει και τηλεφωνία με σήματα καπνού.

 

 

 

Στην τιμή συμπεριλαμβάνονται και τα αναλώσιμα? (τροφή, εφημερίδα για τις κουτσουλιές κτλ) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, μη τρελαίνεστε. ΟΚ πολύ καλή η ταχύτητα στο 1Gbps αλλά μιλάμε για πιλοτική εφαρμογή και μόνο σε 700 σπίτια. Τι είναι 700 σπίτια σε όλη την Αμερική;

 

Άλλωστε έχω διαβάσει και εδώ στο insomnia ότι υπάρχουν χρήστες εδώ στην Ελλάδα (και χρήστες του insomnia) που έχουν 50άρες ή και 100άρες γραμμές (πιλοτικά).

 

Δε λέω ότι είμαστε μπροστά στη τεχνολογία αλλά η Αμερική δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα προς μίμηση. Πριν 10 χρόνια είμασταν πολύ πίσω, τώρα ίσως να είμαστε και καλύτερα και από γραμμές και από τιμές. Χωρίς να υποστηρίζω ότι είμαι γνώστης, έχει τύχει να διαβάσω σε πολλά αμερικάνικα μπλογκς να διαμαρτύρονται για τις χάλια ταχύτητες, χάλια τιμές αλλά και για τα caps που έχουν σχεδόν όλοι οι providers στην Αμερική κ στον Καναδά. Έχουνε μείνει πίσω.

 

Αν θέλετε να συγκριθούμε με χώρες που είναι πραγματικά πιο μπροστά θα πρέπει να κοιτάξουμε προς την βόρεια Ευρώπη (Σκανδιναβικές χώρες κυρίως) και σε μερικές χώρες της Ασίας.

 

Άλλωστε και εδώ ο ΟΤΕ (ο κακός "γερμανικός" ΟΤΕ) ήθελε να αναβαθμίσει το δίκτυό του αλλά δε τον άφησε η ΕΕΤΤ για να μην κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό στις υπόλοιπες εταιρείες.

 

Ίσως τελικά και λόγο Ε.Ε. να αναγκαστούμε να αναβαθμίσουμε τα δίκτυά μας (όπως γίνεται με την ψηφιακή τηλεόραση που μέχρι - νομίζω το τέλος του - 2012 πρέπει να υπάρχει παντού). Κάποιος ανέφερε σε προηγούμενο post για FTTH (οπτική στο σπίτι) μέχρι το 2013. Δε ξέρω αν ισχύει και αν προέρχεται από κοινοτική οδηγία αλλά δε θα μου φαινόταν απίθανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...