Προς το περιεχόμενο

ΗΠΑ: Ιnternet με οπτική ίνα και 1Gbps ταχύτητα στα $70/μήνα


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Άλλωστε και εδώ ο ΟΤΕ (ο κακός "γερμανικός" ΟΤΕ) ήθελε να αναβαθμίσει το δίκτυό του αλλά δε τον άφησε η ΕΕΤΤ για να μην κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό στις υπόλοιπες εταιρείες.

 

τα έργα συνεχίζουν κανονικότατα, απλά του έκοψε την διάθεση λιανικής στις πρώτες πόλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παίδες, μη τρελαίνεστε. ΟΚ πολύ καλή η ταχύτητα στο 1Gbps αλλά μιλάμε για πιλοτική εφαρμογή και μόνο σε 700 σπίτια. Τι είναι 700 σπίτια σε όλη την Αμερική;

 

Άλλωστε έχω διαβάσει και εδώ στο insomnia ότι υπάρχουν χρήστες εδώ στην Ελλάδα (και χρήστες του insomnia) που έχουν 50άρες ή και 100άρες γραμμές (πιλοτικά).

 

Δε λέω ότι είμαστε μπροστά στη τεχνολογία αλλά η Αμερική δεν είναι το καλύτερο παράδειγμα προς μίμηση. Πριν 10 χρόνια είμασταν πολύ πίσω, τώρα ίσως να είμαστε και καλύτερα και από γραμμές και από τιμές. Χωρίς να υποστηρίζω ότι είμαι γνώστης, έχει τύχει να διαβάσω σε πολλά αμερικάνικα μπλογκς να διαμαρτύρονται για τις χάλια ταχύτητες, χάλια τιμές αλλά και για τα caps που έχουν σχεδόν όλοι οι providers στην Αμερική κ στον Καναδά. Έχουνε μείνει πίσω.

 

Αν θέλετε να συγκριθούμε με χώρες που είναι πραγματικά πιο μπροστά θα πρέπει να κοιτάξουμε προς την βόρεια Ευρώπη (Σκανδιναβικές χώρες κυρίως) και σε μερικές χώρες της Ασίας.

 

Άλλωστε και εδώ ο ΟΤΕ (ο κακός "γερμανικός" ΟΤΕ) ήθελε να αναβαθμίσει το δίκτυό του αλλά δε τον άφησε η ΕΕΤΤ για να μην κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό στις υπόλοιπες εταιρείες.

 

Ίσως τελικά και λόγο Ε.Ε. να αναγκαστούμε να αναβαθμίσουμε τα δίκτυά μας (όπως γίνεται με την ψηφιακή τηλεόραση που μέχρι - νομίζω το τέλος του - 2012 πρέπει να υπάρχει παντού). Κάποιος ανέφερε σε προηγούμενο post για FTTH (οπτική στο σπίτι) μέχρι το 2013. Δε ξέρω αν ισχύει και αν προέρχεται από κοινοτική οδηγία αλλά δε θα μου φαινόταν απίθανο.

 

 

Υπάρχει κανένας στο insomnia (κάτοικος ελλάδας) που να έχει 100άρα γραμμή ?? έστω πιλοτικά? πως? κλέβοντας από την σχολη? :P latency κτλ όλα jet? :P

 

EDIT: Επίσης να συμπληρώσω ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει αναλάβει και τις υπηρεσίες της google (που αφορούν το ISP @1Gbps ) οποτε βάλε αλλα 800+ σπίτια..

 

Τέλος είναι πιλοτικό μοντέλο αλλα όχι λόγο τεχνολογίας (να δούνε αν δουλεύει αν υπάρξουν τεχνικά προβλήματα κτλ..) αλλα με την οικονομική έννοια.. δηλαδή να δούνε αν το αγοράσει ο κόσμος κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένας στο insomnia (κάτοικος ελλάδας) που να έχει 100άρα γραμμή ?? έστω πιλοτικά? πως? κλέβοντας από την σχολη? :P latency κτλ όλα jet? :P

 

EDIT: Επίσης να συμπληρώσω ότι η συγκεκριμένη εταιρία έχει αναλάβει και τις υπηρεσίες της google (που αφορούν το ISP @1Gbps ) οποτε βάλε αλλα 800+ σπίτια..

 

Τέλος είναι πιλοτικό μοντέλο αλλα όχι λόγο τεχνολογίας (να δούνε αν δουλεύει αν υπάρξουν τεχνικά προβλήματα κτλ..) αλλα με την οικονομική έννοια.. δηλαδή να δούνε αν το αγοράσει ο κόσμος κτλ

 

Δεν ήξερα ακριβώς τα νούμερα, για αυτό είπα 50 ή και 100. Γιατί δε θυμόμουν ακριβώς και δεν ήμουν σίγουρος. Για μένα μικρή διαφορά αν είναι 50 ή 100 με την έννοια ότι αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι και εδώ έχουν υπάρξει πιλοτικά προγράμματα αλλά έχουν μείνει πιλοτικά. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και εκεί.

 

Και προφανώς μιλάνε για το οικονομικό μοντέλο. Την είδηση την είχα διαβάσει άλλωστε και πριν την δω εδώ και περιλαμβάνοταν και δηλώσεις από την εταιρεία που έλεγαν ακριβώς αυτό. Ότι η τιμή είναι και αυτή "πειραματική" και όταν (και αν) επεκταθεί και παραπέρα μπορεί να έχει άλλη τιμή (είτε μικρότερη, είτε μεγαλύτερη).

 

Τέσπα, το νόημα της απάντησής μου ήταν να μην βλέπουμε την Αμερική και να την ιδανικεύουμε επειδή ακούσαμε μια είδηση χωρίς να έχουμε παραπάνω δεδομένα. Τι να πουν και οι Σουηδοί με συνδέσεις 100/100 εδώ και τώρα. Έχω δει να πέφτει πολύ κλάμα από Αμερικανούς στα μπλογκ για τις συνδέσεις τους. Όπως και στην Ελλάδα δεν είναι παντού διαθέσιμες 24άρες (έστω τέτοιες που είναι), έτσι και Αμερική δεν είναι μόνο το San Francisco που μπορεί να έχει όντως γαμάτες συνδέσεις (άμα δεν έχει στο San Francisco τότε που θα έχει;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο PCharon είναι εδώ και 1-2 χρόνια στο πιλοτικό του ΟΤΕ για VDSL...

 

μπορούμε να τον δείρουμε η είναι εναντια στους κανονισμούς? :P

 

 

Πέρα από την πλακα για αυτόν το ήξερα αλλα όχι ότι είχε 100άρα :P στην αρχή μονο που έπιανε κάτι 70άρια αν θυμάμαι καλά...

 

@Giannis που είναι και συνονόματος.. :P μαρεσει που το υπογράμμισες... το "ή και" σημαίνει ότι υπάρχει σίγουρα και αυτή η επιλογή.. το σκέτο "ή" είναι αυτό που δεν ξεκαθαρίζει αν υπάρχουν και τα 2 μαζί.. (τουλάχιστον όχι από μονο του):P

 

τέλος τα περί ταχύτητας ανά την αμερική κτλ αναφέρθηκαν εδω και σε προηγούμενα post (μεταξύ αυτόν και σε δικό μου ) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ο μοναδικός που δεν το έπιασε?

 

ενταξει δεν εξηγησα σωστα, στην αμερικη τους κυνηγανε μεσω isp γιαυτο το λεω.

και το ποιο πιθανο επι πληρωμη να βλεπεις τη ταινια σου χωρις καθυστερησεις στο buffer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουνε Netflix με 10 δολάρια τον μήνα και βλέπουν πολύ περιεχόμενο έτσι.

 

Νόμιμα και με καλές τιμές :mrgreen:

 

Νομίζω ότι έχει και σειρές αλλά δεν είμαι σίγουρος! :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αποκτησουμε και εμεις οταν μας αγοροασουν ενετελως οι αμερικανοι ή οποιοι αλλοι θα ερθουν εδω σε λιγα χρονια ετσι οπως εχει η κατασταση στην Ελλαδα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ θελώ!!!!

 

Έχουνε Netflix με 10 δολάρια τον μήνα και βλέπουν πολύ περιεχόμενο έτσι.

 

Νόμιμα και με καλές τιμές :mrgreen:

 

Νομίζω ότι έχει και σειρές αλλά δεν είμαι σίγουρος! :fear:

 

Το σκέφτομαι και εγώ, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως η 24αρα μου αρκει και με το παραπανω (για κατεβασμα, games και γενικα παντου).

 

Απο ενα σημειο και μετα πιστευω οτι η αυξηση των ταχυτητων εμπορικα δε θα μπορεσει να σταθει.

 

 

σου αρκει αν εισαι ενας .

Αν στο σπιτι ειναι 3-4+ που χρησιμοποιουν internet τοτε τα πραγματα γινονται ποιο δυσκολα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...