Προς το περιεχόμενο

Θα σπάσω το ψυγείο.


Lucifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ώριμη σκέψη και εμβριθή ανάλυση, κατέληξα πως το ψυγείο μου έχει ένα θέμα.

 

Που και που η συντήρηση τα κακάρωνε τελείως και η θερμοκρασία της κατάψυξης ανέβαινε θεαματικά.

Όταν αυτό συνέβαινε, το αίτιο ήταν πάντα νερά στην κατάψυξη που είχαν παγώσει και για κάποιο λόγο αυτό τον στράβωνε πολύ τον ψυγείο μου και φλίπαρε.

Νόμιζα λοιπόν πως έκανα εγώ μαλακίες όταν έβαζα κι έβγαζα πράγματα στην κατάψυξη, έβαλα τάπερ στα ράφια, τα παγάκια είναι πιο ασφαλή και από αυγό φαμπερζέ σε μουσείο, γενικά νόμιζα το είχα λύσει, αλλά πήρα τα παπάρια μου πάλι.

 

Ανακάλυψα το εξής:

 

poustiko.jpg

 

Σχήμα 1: Κάθετη πλαϊνή τομή.

 

Το νερό δείχνει να βγαίνει πίσω από μια δεύτερη "πλάτη" που έχει η κατάψυξη. Η πλάτη δε φτάνει ως το πάτωμα, κάνει μια μικρή καμπύλη προς τα έξω και σταματάει πριν φτάσει στον πάτο της κατάψυξης. Βάζοντας το χέρι μου εκεί μέσα, ανάμεσα στις 2 πλάτες και με το ψυγείο σε πλήρη απόψυξη 2 ημερών, ανακάλυψα πως αυτή η καμπύλη καλύπτει ένα βαθούλωμα. Το βαθούλωμα είναι ημικυκλικό, εκτείνεται σε όλο το πλάτος του ψυγείου και μέσα έχει κάτι που θυμίζει συγκεντρωτή θερμότητας ή αντίσταση (πολλές λεπτές φέτες μετάλλου παράλληλα) ενώ κάτω από αυτό πιάνω κάτι γυαλιστερό, σαν μονωτικό. Θυμίζει αυτή τη αστραφτερή παπαριά που βάζουμε στα παρπρίζ το καλοκαίρι.

 

 

Ε, αυτό το γαμωβαθούλωμα ήταν τίγκα στο νερό, μου έφαγε μισή ώρα να το καθαρίσω βάζοντας και βγάζοντας το βέτεξ. Τι σκατά παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμείς είχαμε ένα ψυγείο 18 χρονια και δούλευε κομπλέ αλλα το αλλάξαμε και τώρα αυτό που έχουμε μας κάνει ανάλογες μαλακίες.

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ανακάλυψα πως αυτή η καμπύλη καλύπτει ένα βαθούλωμα. Το βαθούλωμα είναι ημικυκλικό, εκτείνεται σε όλο το πλάτος του ψυγείου και μέσα έχει κάτι που θυμίζει συγκεντρωτή θερμότητας ή αντίσταση (πολλές λεπτές φέτες μετάλλου παράλληλα) ενώ κάτω από αυτό πιάνω κάτι γυαλιστερό, σαν μονωτικό. Θυμίζει αυτή τη αστραφτερή παπαριά που βάζουμε στα παρπρίζ το καλοκαίρι...

 

μπορείς να γίνεις λίγο πιό σαφής;

 

 

 

και, πες μου ότι βάζεις στο παρπρίζ σου από αυτήν την παπαριά. Γιατί, για να μην σου σκάσει το ταμπλό; Ααααααχααααααααααααα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε ενα νο φροστ πετα το παλιο απο το μπαλκονι γραφτο σε βιντεο και ανεβασε το.

Ειναι η μονη λογικη λυση.

Παπουτσερια μπαλκονιου μη το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να γίνεις λίγο πιό σαφής;

 

 

 

και, πες μου ότι βάζεις στο παρπρίζ σου από αυτήν την παπαριά. Γιατί, για να μην σου σκάσει το ταμπλό; Ααααααχααααααααααααα!

 

 

Αν ξέρεις τίποτα, λέγε. Το δικό σου τσίπουρο ζεσταίνεται.

 

green gordon, είναι No Frost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...