Προς το περιεχόμενο

Το Blu-ray κλείνει 5 χρόνια στην αγορά


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καινουργια κουβεντα τώρα, τα πνευματικά δικαιώματα?

ωραια οταν πέρνεις mac book γιατί πρέπει κάθε φορά να πληρώνεις πνευματικά δικαιώματα?

οταν περνεις pc με τα w7 που τα εχεις πληρώσει γιατί οταν πέρνεις laptop ξανα με windows7 δεν διαμαρτυσεσαι ξανα?

οταν θα βγει το Lion/w8 γιατί να πρέπει να ξαναπληρώσω το upgrade?

τι ειναι αυτα που λες ρε μεγάλε? μας δουλευεις?

 

Πες ο,τι μπορώ να πάρω τσάμπα θα το παρω τσάμπα και ασε τώρα τις ιστορίες περι ιδεολογίες και πνευματικά δικαιώματα.

 

απορώ πως σας αφήνουν να μιλάτε έτσι φόρα παρτίδα και αν λέτε ο,τι λετε. Τα μονα σου επιχειρήματα είναι δεν θέλω να πληρώνω.

Μη πληρώσεις αδερφέ ,δεν σε κατηγορεί κανενας. και εγω δεν έχω λεφτά και όπου μπορώ να την σκαμπουλάρω θα την σκαμπουλάρω,

Αλλα MAC δεν μπορώ να πάρω χωρίς λειτουργικό οπότε τα πληρώνω. ειτε εχω Imac ,είτε εχω 2o mac booκ ειτε παρω του χρονου καινουργιο και θελω Lion.

οπου δεν με πέρνει μπορώ και γω να πουλάω πρόλογο περι πνευματικών δικαιωμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα ξεκινήσω από το τέλος.

Το τι μπορεί εσύ να θεωρήσεις δικαίωμα μου δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

 

Το θέμα με το copyright είναι κάτι που δεν τολμάει κανείς να θίξει γιατί τότε να δεις τι αποζημιώσεις πρέπει να σκάσουν οι εταιρείες σε κάτι χιλιάδες καταναλωτές.

 

Εγώ δεν το παίζω ότι δεν ξέρω τί είναι το κατέβασμα και ούτε ήρθα από τον Άρη, εσύ από την άλλη κόπτεσαι ιδιαίτερα για τα συμφέροντα των εταιριών σε σημείο που προκαλεί υποψίες ( μάλιστα εντείνονται οι υποψίες βλέποντας το post count σου )

 

Οσο για το λινκ με την ταινία ελπίζω να κάνεις πλάκα έτσι; Μου προτείνεις την αγορά ταινίας με πρωταγωνίστή τον Jake Gyllenhaal που κατα πάσα πιθανότητα δεν θα έχει ελληνικό υπότιτλο ;

 

Ego bori na min xeri Agglika kardia mou....

 

μπραβο sherlock, το βρηκες. τσιρακι των εταιρειων ειμαι... θες ζαχαριτσα;; -.-

 

αν διαβαζες πιο προσεκτικα θα εβλεπες οτι πιο πανω λεω και εγω οτι κατεβαζω ταινιες.

η ταινια, να στο ξαναπω, γιατι δεν το καταλαβες που στο ειπα πιο πριν.. ηταν παραδειγμα. Υπαρχουν και αλλες ταινιες ξερεις.. ο gyllenhaal σε πειραξε τρομαρα σου.

και δεν θυμομουν να λες οτι δεν ξερεις αγγλικα. μας ειπες (1) οτι δεν υποστηριζεις το blu γιατι τα κατεβαζεις (2) οτι δεν πληρωνεις δευτερη φορα copyright (3) οτι δεν ξερεις αγγλικα. αποφασισε ποιο απο τα 3 ειναι και μας λες.

και για ξανακοιτα, γιατι μαλλον ξεχασες να απαντησεις σε αρκετα απο το προηγουμενο post μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tony_Montana και Lnds500 από το ύφος που γράφετε και οι δύο δε θα με εξέπλητε αν τελικά είστε ένας.

 

λατρευω τα καλα επιχειρηματα! wacko.gif υποστηριξαν και αλλοι τα blu-ray πιο πανω, μηπως χειριζομαι εγω το μισο forum???

 

και για καποιον που κοιταει τα post, δες την διαφορα μας στα post και την ημερομηνια εγγραφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενα πιο σοβαρή απάντηση. Απορώ πως κάθισα και του απάντησα.

Τα πρωτα του ποστ είναι το ενα χειρότερο απο το άλλο.

Δεν είχα διαβάσει προσεχτικα τι είχε γράψει στις πρώτες σελίδες.

ο άνθρωπος δεν έχει καμία επαφή με το όλο θέμα.

 

το σημαντικότερο είναι οτι θεωρεί δεδομένο ότι το να κατεβάζεις τσαμπα κάτι είναι σωστό

και ξεχνάει ότι αυτές οι παράνομες κοπιες που κατεβάζει είναι rip απο bluray,

πως γίνεται κάποιος που κατεβάζει παρανομα ένα φορμά μετά να το θάβει δεν το καταλαβαίνω.

και πάλι δεν θέλω να το κάνω το θέμα πειρατες vs νόμιμοι. Προφανώς καποιος που δεν εχει λεφτα θα πράξει κατα το δοκουν.

Αλλα τελευταια φορα που το λέω, άλλο να λες δεν θελω να πληρώσω ενα bluray δισκάκι γιατί δεν εχω λεφτά

και άλλο να κατηγορώ το format.

Aλλο πράγμα να λες το cd είναι ακριβό και δεν το πέρνω και άλλο είναι αποτυχημένο γιατί το κατεβάζω απο το ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν περιμενα πιο σοβαρή απάντηση. Απορώ πως κάθισα και του απάντησα.

Τα πρωτα του ποστ είναι το ενα χειρότερο απο το άλλο.

Δεν είχα διαβάσει προσεχτικα τι είχε γράψει στις πρώτες σελίδες.

ο άνθρωπος δεν έχει καμία επαφή με το όλο θέμα.

 

το σημαντικότερο είναι οτι θεωρεί δεδομένο ότι το να κατεβάζεις τσαμπα κάτι είναι σωστό

και ξεχνάει ότι αυτές οι παράνομες κοπιες που κατεβάζει είναι rip απο bluray,

πως γίνεται κάποιος που κατεβάζει παρανομα ένα φορμά μετά να το θάβει δεν το καταλαβαίνω.

και πάλι δεν θέλω να το κάνω το θέμα πειρατες vs νόμιμοι. Προφανώς καποιος που δεν εχει λεφτα θα πράξει κατα το δοκουν.

Αλλα τελευταια φορα που το λέω, άλλο να λες δεν θελω να πληρώσω ενα bluray δισκάκι γιατί δεν εχω λεφτά

και άλλο να κατηγορώ το format.

Aλλο πράγμα να λες το cd είναι ακριβό και δεν το πέρνω και άλλο είναι αποτυχημένο γιατί το κατεβάζω απο το ιντερνετ

 

Το φορμά έχει αποτύχει όπως και είναι αποτυχία γενικά οι οπτικοί δίσκοι.

Το Hd υλικό οι εταιρίες επέλεξαν να το βάλουν σε blu ray, θα μπορούσαν να μας το δώσουν και σε κάποιο άλλο μέσο, οποιοδήποτε.

Αν εγώ πάρω με τη καμερα της πλάκας που έχω και τραβήξω βίντεο Vga και μετά το γράψω σε Blu ray δεν γίνεται ως δια μαγείας fullhd.

Αυτά στα λέω μπας και καταλάβεις ( αλλά που ; ) ότι αυτό που κατεβάζω δεν είναι το blu ray αλλά το αρχείο που κατέγραψε μια full hd κάμερα. Το blu ray δεν έχει καμμιά δουλειά.

 

Σε τί είναι χειρότερα τα ποστ μου; Επειδή υποστηρίζω ότι δεν μπορείς να δεις διαφορά του 1080p από blu ray ;

 

Επίσης δεν κατεβάζω κανένα μέσο ( blu ray ) ούτε κάποιο ripped file, ένα container κατεβάζω αν ξέρεις τι εννοώ... μην αρχίσεις τώρα να ψάχνεις το wikipedia.... :-(

 

Εσύ και το troll σου ( το ίδιο άτομο ) μου επιτίθεσαι βγάζοντας έναν απύθμενο κομπλεξισμό προς εμένα όπου εγώ αυτή τη στιγμή αντιπροσωπεύω το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού και εσύ αντιπροσωπεύεις κάποιον CEO μιας πολυεθνικής, αλλά πριν αρχίσεις να τη ψωνίζεις με τη πάρτι σου πιο πολυ για πρώην ιδιοκτήτη βιντεοκλαμπ μου μοιάζεις....

Πάρτο χαμπάρι το βίντεο κλαμπ δεν είναι σοβαρή επιχείρηση!

 

καινουργια κουβεντα τώρα, τα πνευματικά δικαιώματα?

ωραια οταν πέρνεις mac book γιατί πρέπει κάθε φορά να πληρώνεις πνευματικά δικαιώματα?

οταν περνεις pc με τα w7 που τα εχεις πληρώσει γιατί οταν πέρνεις laptop ξανα με windows7 δεν διαμαρτυσεσαι ξανα?

οταν θα βγει το Lion/w8 γιατί να πρέπει να ξαναπληρώσω το upgrade?

τι ειναι αυτα που λες ρε μεγάλε? μας δουλευεις?

 

Πες ο,τι μπορώ να πάρω τσάμπα θα το παρω τσάμπα και ασε τώρα τις ιστορίες περι ιδεολογίες και πνευματικά δικαιώματα.

 

απορώ πως σας αφήνουν να μιλάτε έτσι φόρα παρτίδα και αν λέτε ο,τι λετε. Τα μονα σου επιχειρήματα είναι δεν θέλω να πληρώνω.

Μη πληρώσεις αδερφέ ,δεν σε κατηγορεί κανενας. και εγω δεν έχω λεφτά και όπου μπορώ να την σκαμπουλάρω θα την σκαμπουλάρω,

Αλλα MAC δεν μπορώ να πάρω χωρίς λειτουργικό οπότε τα πληρώνω. ειτε εχω Imac ,είτε εχω 2o mac booκ ειτε παρω του χρονου καινουργιο και θελω Lion.

οπου δεν με πέρνει μπορώ και γω να πουλάω πρόλογο περι πνευματικών δικαιωμάτων

 

Γιατί πολύ απλά όταν αγοράζεις λειτουργικό πληρώνεις άδεια χρήσης. Και το κάθε λαπτοπ έρχεται με μία άδεια χρήσης και είναι προϊόν που αποτελείται από hardware και software.

 

Αν δεν θες να καταλάβεις τί σου λέω mr βιντεοκλαμπ για τα cd και τα πνευματικά δικαιώματα δε θα κάτσω να σκάσω...

 

Και που σαι μή βάλεις το troll και μη κάνεις και τρίτο λογαριασμό...γελάει ο κόσμος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι ταινιες .mkv που κατεβάζεεις από το ίντερνετ 1080p,720p , όλες ομως είναι rip απο bluray. Ολες.

Για πες μου σε ποιο site δεν βρήκες .mkv 720p/1080p. Δες και τι κυκλοφορία έχουν και μετά πες μου ότι δεν έχει πιάσει.

Το ότι στην Ελλάδα επίλέγουμε σαν λαός ΜΟΝΟ να τις κατεβάζουμε και όχι να τις αγοράζουμε / νοικιάζουμε δεν συμαίνει οτι το format δεν έχει πιάσει.

Αν αυριο μεθαύριο πεθάνει το bluray και οι ταινίες κυκλοφορουν μόνο απο το netflix ή το itunes movie etc , θέλω να δω πόσοι "μάγκες" θα αγοράζουν/νοικιάζουν ταινίες από τα συγκεκριμένα

site γιατί τους την έσπαγε το οπτικό μέσο. Και μη ξεχνάμε ότι ζουμε σε μια χώρα που λόγω πειρατίας τα cd ακόμα και των πιο διάσημων καλλιτεχνών βγαίνουν πλέον δώρο με τις εφημερίδες.

Σε μια χώρα που πουλάνε τα cd πιο ακριβά απο τα bluray στην Αμερική/Αγγλία. Σε μια χώρα που ολες οι μεγάλες κινηματογραφικές εταιρίες μας έγραψαν στα π@π@ρι@ τους λόγω πειρατίας για αυτό και τα bluray με ελληνικούς υπότιτλους βγαίνουν με το σταγονόμετρο. Αν εδώ λόγω ΔΝΤ δεν πουλήσουν τα ipad και οι λοιπές ταμπλέτες , θα λες το ίδιο? "Δεν επιασαν οι ταμπλέτες. Εχουν βγει 2 χρόνια τώρα και δεν έχω ακουμπήσει ταμπλέτα."

 

ποσο στοιχημα πας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τί είναι χειρότερα τα ποστ μου;

 

ξεκινάμε...

 

Το όλο εγχείρημα έχει αποτύχει. Το blu ray προσπάθησε να το σπρώξει η Sony μέσω του ps3, ότι ακριβώς έκανε με το ps2 και το DVD,

δεν υπολόγισε όμως ότι οι καιροί έχουν αλλάξει και οταν έχεις σκληρούς δίσκους αρκετά πιο γρήγορους και αξιόπιστους απο ένα οπτικό μέσο απλά δεν έχεις ελπίδα.

 

Λοιπόν το DVD υπήρχε πολύ πριν το ps2 και η sony προσπάθησε να το σαμποτάρει οσο μπορούσε.

Τελικά επικράτησε το format της Toshiba Που ηταν το DVD oπως το ξέρουμε τώρα. TO DVd στην μορφή που το ξέρουμε τώρα καθιερώθηκε το 1997

αρκετά χρόνια πριν την εμφάνιση του Ps2.

Στην επόμενη μάχη HD-DVD vs BLuRay η μάχη αντιστράφηκε και η Toshiba το 2008 παρατάει τη μάχη και καθιερώνεται το bluray

αρκετά χρόνια μετά την εμφανιση του Ps3.

 

το ποιος πρέπει να ψαχνει στο wiki την ιστορία των formats αστο να το πω εγω καλύτερα

 

 

 

 

5 χρόνια και δεν εχω πιασε ποτέ μου δισκακι blu ray αλλα εχω δει τα άπειρα mkv 1080p και blu ray iso, ο νοών νοειτω.

 

 

ΓΙα πες μου ρε μεγάλε , απο που βγήκαν αυτα τα mkv 1080p και τα bluray.iso

αυτοδημιούργητα ειναι? Ξερεις πουθενα που να πουλάνε έτοιμα?

ποια container files και ιστορίες μου λες...

 

 

Επειδή και μεγάλη τηλεόραση έχω 46'' και προτζέκτορα 120'' βγάζω στο πανί να σε πληροφορήσω ότι δεν έχω δει διαφορά μεταξύ 1080p και blu ray.

Υπόψιν ότι και τα δύο παίζουν από τον ίδιο media player το μεν 1080 σε mkv και το δε blu ray σε iso.

Να μου πεις για τα 720 p να εκεί υπάρχει διαφορά αλλά στα άλλα είναι σαν να ψάχνεις ψίλο στα άχυρα.

 

σε αυτό εδώ δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

καλα το bluray.iso vs mkv . Εστω οτι εχουμε ενα .m2ts στο bluray και ένα 1080p .mkv με ολοιδιο bitrate, Eκει ας πουμε οτι οι διαφορές έιναι ελάχιστες εως μηδαμινές.

ΑΛλα που θα βρεις 50-25Μbps αρχειο να αγοράσεις ή να στριμάρεις?

ΚΑΙ ΠΑΛΙ καταλαβέ το BLURAY κατεβάζεις ποσες φορές θα το πούμε.

 

 

 

Να μου πεις για τα 720 p ναι εκεί υπάρχει διαφορά αλλά στα άλλα είναι σαν να ψάχνεις ψίλο στα άχυρα.

 

αν δεν βλεπεις διαφορα σε 1080p και 720p σε προβολέα πεταξέ τα ολα τα μηχανήματά σου,

και κατι αλλο στο συνολικό bitrate δεν παιζει μονο ρολο η αναλυση

 

 

Εσύ και το troll σου ( το ίδιο άτομο ) μου επιτίθεσαι βγάζοντας έναν απύθμενο κομπλεξισμό προς εμένα όπου εγώ αυτή τη στιγμή αντιπροσωπεύω το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού και εσύ αντιπροσωπεύεις κάποιον CEO μιας πολυεθνικής, αλλά πριν αρχίσεις να τη ψωνίζεις με τη πάρτι σου πιο πολυ για πρώην ιδιοκτήτη βιντεοκλαμπ μου μοιάζεις....

Πάρτο χαμπάρι το βίντεο κλαμπ δεν είναι σοβαρή επιχείρηση!

 

 

 

Γιατί πολύ απλά όταν αγοράζεις λειτουργικό πληρώνεις άδεια χρήσης. Και το κάθε λαπτοπ έρχεται με μία άδεια χρήσης και είναι προϊόν που αποτελείται από hardware και software.

 

Αν δεν θες να καταλάβεις τί σου λέω mr βιντεοκλαμπ για τα cd και τα πνευματικά δικαιώματα δε θα κάτσω να σκάσω...

 

Και που σαι μή βάλεις το troll και μη κάνεις και τρίτο λογαριασμό...γελάει ο κόσμος....

 

 

επειδή δεν έχω σκοπό να συνεχίσω να προσαρμόζω τον λόγο μου στην ασχετοσύνη σου και επειδή δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτές τις ασυναρτησίες

σταματάω εδώ να ασχολούμε μαζί σου. Οποιος έχει κάτι άλλο να πει και να δώσει τροφή για σοβαρή κουβέντα το κάνω ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φορμά έχει αποτύχει όπως και είναι αποτυχία γενικά οι οπτικοί δίσκοι.

Το Hd υλικό οι εταιρίες επέλεξαν να το βάλουν σε blu ray, θα μπορούσαν να μας το δώσουν και σε κάποιο άλλο μέσο, οποιοδήποτε.

 

σιγουρα, θα μπορουσαν να μας το δωσουν σε stickακια. 50GB το ενα, την στιγμη που σημερα τα stickακια των 32 ξεκινανε απο 46€ στο πλαισιο. θα ηταν πολυ εξυπνο αυτο, ειδικα για το 2006.

 

 

Αν εγώ πάρω με τη καμερα της πλάκας που έχω και τραβήξω βίντεο Vga και μετά το γράψω σε Blu ray δεν γίνεται ως δια μαγείας fullhd.

Αυτά στα λέω μπας και καταλάβεις ( αλλά που ; ) ότι αυτό που κατεβάζω δεν είναι το blu ray αλλά το αρχείο που κατέγραψε μια full hd κάμερα. Το blu ray δεν έχει καμμιά δουλειά.

 

Επίσης δεν κατεβάζω κανένα μέσο ( blu ray ) ούτε κάποιο ripped file, ένα container κατεβάζω αν ξέρεις τι εννοώ... μην αρχίσεις τώρα να ψάχνεις το wikipedia.... :-(

 

χαχαχα! οκ, ναι, εχεις δικιο, τα BDRips βγαινουν απευθειας απο την καμερα ("της πλακας", που ως γνωστον χρησιμοποιουνται κατα κορον στην βιομηχανια των ταινιων) του James Cameron και του Peter Jackson. και εγω δεν χρειαζεται να μπω στο wiki για να μαθω τι σημαινει η λεξη container, γιατι εγω ξερω και απο ταινιες και αγγλικα. αλλα μιας και ανεφερες το wiki, μπες καμια φορα, θα εκπλαγεις με τα ποσα πραγματα δεν ξερεις. και θα απαλλαξεις και τον κοσμο απο τις βλακειες που πετας

 

Εσύ και το troll σου ( το ίδιο άτομο ) μου επιτίθεσαι βγάζοντας έναν απύθμενο κομπλεξισμό προς εμένα όπου εγώ αυτή τη στιγμή αντιπροσωπεύω το μεγαλύτερο κομμάτι του πληθυσμού και εσύ αντιπροσωπεύεις κάποιον CEO μιας πολυεθνικής, αλλά πριν αρχίσεις να τη ψωνίζεις με τη πάρτι σου πιο πολυ για πρώην ιδιοκτήτη βιντεοκλαμπ μου μοιάζεις....

Πάρτο χαμπάρι το βίντεο κλαμπ δεν είναι σοβαρή επιχείρηση!

 

λες Μ@Λ@ΚΙΕΣ και δεν νομιζω να πειθεις κανεναν. αλλαζεις το θεμα, πετας ακυρα πραγματα και δεν αντεπιχειρηματολογεις...

 

Γιατί πολύ απλά όταν αγοράζεις λειτουργικό πληρώνεις άδεια χρήσης. Και το κάθε λαπτοπ έρχεται με μία άδεια χρήσης και είναι προϊόν που αποτελείται από hardware και software.

 

το θεμα του δεν ηταν τα pc και τα laptop, ηταν τα Windows. αν δυσκολευεσαι να καταλαβεις τι σου γραφουν οι αλλοι διαβασε τα πολλες φορες, δεν βιαζομαστε.

 

γελάει ο κόσμος....

 

σταματα να κανεις post και θα δεις πως θα σταματησει να γελαει ο κοσμος

 

ποσο στοιχημα πας???

 

νομιζω οτι ολοι καταλαβαινουμε οτι αναφερεται σε BDRips και οχι σε HDTV-Rips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

εγω αγοραζω τα bluray αγραφα δισκακια  μου απο το ebay , μπορει να κανουν 10 ημερες να ερθουν στα χερια μου αλλα εχω σωθει!

 

Το δισκακι με τα 25GB βγαινει στα 0,70 λεπτα

και το δισκακι με τα 50GB βγαινει στα 2 ευρω!

 

Εχω αδειασει ολους μου τους σκληρους! εχω κανει backup ολα τα αρχεια μου , παιχνιδια , φωτογραφιες , βιντεο! και ειμαι ανετος!

 

Εχω και εκτυπωτη που εκτυπωνει πανω σε printable δισκακια!  , αγοραζω και τις θηκες τους τυπωνω και τα εξοφυλα και το αποτελεσμα ειναι σχεδον ιδιο με τα original!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...