Προς το περιεχόμενο

Android wildfire gps


kamenopixel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πρόβλημα με το gps του HTC Wildfire?

Το έχω αφήσει σε ανοιχτό χωρο για τουλάχιστον μισή ώρα, μιας κι έλεγε ότι για την πρώτη σύνδεση του gps απαιτείται κάποιος χρόνος.

Ωστόσο δεν έχει καταφέρει ποτέ να συνδεθεί. :S

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος πρόβλημα με το gps του HTC Wildfire?

Το έχω αφήσει σε ανοιχτό χωρο για τουλάχιστον μισή ώρα, μιας κι έλεγε ότι για την πρώτη σύνδεση του gps απαιτείται κάποιος χρόνος.

Ωστόσο δεν έχει καταφέρει ποτέ να συνδεθεί. :S

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

εισαι συνδεδεμενος στο wifi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι root? υπαρχει ενα αρχειο το /system/gps.conf που εχει πληροφοριες για τον τον περιπου γεωγραφικο τοπο του κινητου. Το πιο πιθανο ειναι το δικο σου να εχει κανα North amerika ή asia. Αν εισαι root κατεβαζεις το https://market.android.com/details?id=com.Double.FasterFix&feature=search_result και του βαζεις ευρωπη ή custom για ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι συνδεδεμενος στο wifi;

Με κλειστό wifi. από τις ρυθμίσεις έχω επιλέξει μόνο το gps γιατί από τα ασύρματα κάτι έλεγε για αποθήκευση θέσεων για καλύτερη εξυπηρέτηση.

 

Έχεις δοκιμάσει να βρεις δορυφόρους με το (πολύ καλό) GPS Test;

Το δοκιμάζω και επανέρχομαι

 

πιο πρόγραμμα έχεις περάσει για gps?

έχεις κάνει τη συσκευή root?

Με αυτά που έχει μέσα, δεν έχω περάσει κάποιο άλλο.Με τον πλοηγό που λέει.

 

εισαι root? υπαρχει ενα αρχειο το /system/gps.conf που εχει πληροφοριες για τον τον περιπου γεωγραφικο τοπο του κινητου. Το πιο πιθανο ειναι το δικο σου να εχει κανα North amerika ή asia. Αν εισαι root κατεβαζεις το https://market.android.com/details?id=com.Double.FasterFix&feature=search_result και του βαζεις ευρωπη ή custom για ελλαδα.

Δε το χω κάνει root..

Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

 

Θενξ για τις πληροφορίες!

 

 

-----

edit:

Τελικά ούτε με το test gps γίνεται κάτι. Με το wifi μου βρισκει κανονικά την τοποθεσία, αλλά δε λειτουργεί το gps.

Οπότε μάλλον θα ακολουθήσω τη λύση του root.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστό wifi. από τις ρυθμίσεις έχω επιλέξει μόνο το gps γιατί από τα ασύρματα κάτι έλεγε για αποθήκευση θέσεων για καλύτερη εξυπηρέτηση.

 

 

Το δοκιμάζω και επανέρχομαι

 

 

Με αυτά που έχει μέσα, δεν έχω περάσει κάποιο άλλο.Με τον πλοηγό που λέει.

 

 

Δε το χω κάνει root..

Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

 

 

Θενξ για τις πληροφορίες!

 

 

-----

edit:

Τελικά ούτε με το test gps γίνεται κάτι. Με το wifi μου βρισκει κανονικά την τοποθεσία, αλλά δε λειτουργεί το gps.

Οπότε μάλλον θα ακολουθήσω τη λύση του root.

εκτος απο wifi το gps για να λειτουργισει χρειαζεται και εφαρμογη με χαρτες π.χ. Ndrive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...