Προς το περιεχόμενο

Εισαγωγη κυπριων σε ΑΕΙ-ΤΕΙ ελλαδας


panathas1908

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Με μία Κύπρια είχα πάει να πιαστώ στα χέρια μία φορά . Και οι Ελληνίδες είναι έτσι και οι Ελληνίδες αλλιώς , της λέω άντε τράβα στη χώρα σου αν δε σου αρέσει , δε θα μας λείψεις . Μετά το επεισόδιο με χαιρέταγε κανονικά ( και δε μίλαγε και σε πολλούς Έλληνες ) , μου έπιανε κουβέντα , με καλόπιανε κ.λ.π. Άβυσσος η ψυχή της Κύπριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. · Κρυμμένο από Lucifer, 11 Ιουλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος
Κρυμμένο από Lucifer, 11 Ιουλίου 2011 - Δεν έχει δοθεί λόγος

cypromnia.gr Προτεινω επισης Στρατος στην Κυπρο και Χαθηκε ποδηλατο στην περιοχη της Αγιας Ναπας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε

Αυτό το πράγμα ρε παίδες με τις κλίκες των μέν ( Ελλαδιτών) με τις κλίκες των δέ (Κυπρίων) ώς παράδειγμα για το πώς βλέπουν οι μέν τους δέ, καταντάει κοροϊδία.

 

Βαρέθηκα να τα αναλύω ξανά και ξανά. Το πρόβλημα έγκειται σε επικοινωνιακά προβλήματα κομπλεξικών ατόμων που έχουν σχηματίσει τις κλίκες τους.

 

Και για το ποιός δίνει λεφτά σε ποιόν ( Ελλάδα προς Κύπρο και το ανάποδο), καλύτερα να μασάμε παρά να μιλάμε.

 

Και οι μέν καί οι δέ όποτε χρειάστηκε έδωσαν βοήθεια και παραδείγματα υπάρχουν πολλά, τόσο παλαιότερα όσο και τώρα.

 

Και το λέω και το πιστεύω ακράδαντα: Οι Ελλαδίτες που βρίζουν τους Κύπριους και οι Κύπριοι που βρίζουν τους Ελλαδίτες είναι οι πιό αφελείς ανθέλληνες που υπάρχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία Κύπρια είχα πάει να πιαστώ στα χέρια μία φορά . Και οι Ελληνίδες είναι έτσι και οι Ελληνίδες αλλιώς , της λέω άντε τράβα στη χώρα σου αν δε σου αρέσει , δε θα μας λείψεις . Μετά το επεισόδιο με χαιρέταγε κανονικά ( και δε μίλαγε και σε πολλούς Έλληνες ) , μου έπιανε κουβέντα , με καλόπιανε κ.λ.π. Άβυσσος η ψυχή της Κύπριας.

 

Κ γω μια φορα τα χα παρει κρανα με εναν.Στα χερια δεν εφτασα αλλα αρχισα να του μιλαω Αγγλικα επιτηδες,κ να σου να μιλαω Αγγλικα εγω κ να σου περισοτερο αυτος να τσιτωνει :mrgreen: Στο τελος εφτασε να βριζει στα Κυπριακα,νομιζω πουστοκαλαμαρα με ελεγε η κατι τετοιο κ γω αταραχος στην απταιστη Αγγλικη μου

 

Οι Ελλαδίτες που βρίζουν τους Κύπριους και οι Κύπριοι που βρίζουν τους Ελλαδίτες είναι οι πιό αφελείς ανθέλληνες που υπάρχουν....

ναι σιγα να πουμε,θελω να πιστευω οτι οταν παιζει τετοιο σκηνικο γραμενα τα εχουν κ οι 2 πλευρες αυτα.Θεωρω πολυ ακυρα ατομα αυτα που πιανονται για διαφορες μεταξυ των 2 χωρων.Παντως 2 φορες που πιαστηκα με κυπριο ηταν γιατι ηταν απλα μπαζο κ οχι επειδη ηταν κυπριος.

 

ΥΓ.Θυμηθηκα κ ενα θεικο που ειχε ριξει η μανα μου πριν χρονια.Ειμασταν στο αλλο μας σπιτι στου Ζωγραφου κ ειχαμε βγει σε μια ταβερνα κ σκαει μια παρεα Κυπριων.Εντωμεταξυ απο χιλιομετρο τους επιασα εγω,κ λεει η μανα μου το θεικο ''ρε συ ,να σου πω αυτοι απεναντι Συριοι ειναι?'' :mrgreen: .Δεν καταλαβαινε γρι απο οτι ελεγαν να πουμε η γυναικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δίδακτρα δεν μπορεί να μπουν. Απαγορεύεται οποιαδήποτε διάκριση στην ΕΕ, σε οποιοδήποτε τομέα, με βάση την ιθαγένεια. Κάθε Ευρωπαίος πολίτης, δικαιούται να σπουδάσει χωρίς δίδακτρα στα ΑΕΙ μας, εφόσον οι Ελλαδίτες φοιτούν δωρεάν. Υπάρχει και απόφαση του ευρωδικαστηρίου.

2) Αντίστροφα, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει στα δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου. Οι Ελλαδίτες φοιτούν δωρεάν.

3) Άστε τους κομπλεξισμούς Κύπρος vs Ελλάδα. Είμαι Κύπριος με μάνα Ελλαδίτισσα και τα έχω βαρεθεί. Όλα αυτά είναι μπούρδες. Ζώα υπάρχουν παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Δίδακτρα δεν μπορεί να μπουν. Απαγορεύεται οποιαδήποτε διάκριση στην ΕΕ, σε οποιοδήποτε τομέα, με βάση την ιθαγένεια. Κάθε Ευρωπαίος πολίτης, δικαιούται να σπουδάσει χωρίς δίδακτρα στα ΑΕΙ μας, εφόσον οι Ελλαδίτες φοιτούν δωρεάν. Υπάρχει και απόφαση του ευρωδικαστηρίου.

2) Αντίστροφα, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει στα δημόσια πανεπιστήμια της Κύπρου. Οι Ελλαδίτες φοιτούν δωρεάν.

3) Άστε τους κομπλεξισμούς Κύπρος vs Ελλάδα. Είμαι Κύπριος με μάνα Ελλαδίτισσα και τα έχω βαρεθεί. Όλα αυτά είναι μπούρδες. Ζώα υπάρχουν παντού.

 

Έχω την εντύπωση πως άλλα δίδακτρα πληρώνει ο Έλληνας στην Αγγλία και άλλα ο Άγγλος. Κάνω λάθος ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι πινακες αναπληρωτων καθηγητων εχουν γεμισει τα τελευταια χρονια με ελληνες. μια χαρα διοριστηκαν τα τελευταια χρονια ελληνες καθηγητες στην Κυπρο μαζεψαν μορια και γυρισαν Ελλαδα.

Επισης στην δικη μου σχολη αυτη που ειχε το μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου ηταν κυπρια. και γενικα οι κυπριοι ηταν οι πιο συνεπεις.

Δεν καταλαβα την ειρωνεια σας,αυτοι ειναι χαζοι που περνανε με διαφορετικες εξετασεις και εσεις ειστε πανεξυπνοι?

 

Προτιμώ γερμανίδες άσχημες από κύπριες μαυροτσούκαλα :P

 

σαν τις μελαχρινες δεν εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως άλλα δίδακτρα πληρώνει ο Έλληνας στην Αγγλία και άλλα ο Άγγλος. Κάνω λάθος ε;

 

Ναι, όλοι πληρώνουν τα ίδια ή και καθόλου στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι εκτός ΕΕ πληρώνουν περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης στην δικη μου σχολη αυτη που ειχε το μεγαλυτερο βαθμο πτυχιου ηταν κυπρια. και γενικα οι κυπριοι ηταν οι πιο συνεπεις.

Δεν καταλαβα την ειρωνεια σας,αυτοι ειναι χαζοι που περνανε με διαφορετικες εξετασεις και εσεις ειστε πανεξυπνοι?

 

 

Αυτό οφείλω να το παραδεχτώ και εγώ , είχαν τελειώσει και κάτι σαν εμπορικό λύκειο και είχαν πολύ καλύτερες βάσεις για το συγκεκριμένο τμήμα . Ειδικά σε μαθήματα λογιστικής ήταν πολύ καλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μαθήματα λογιστικής είναι καλύτεροι διότι το 95% των μαθητών, από την πρώτη μέχρι και την τρίτη Λυκείου, παρακολουθούν μαθήματα λογιστικής του LCCI (London Chamber of Commerce and Industry). Με το δίπλωμα επιπέδου "Higher" του LCCI βρίσκεις δουλειά σε λογιστήρια/λογιστικά γραφεία. Χαμηλή θέση μεν, αλλά βρίσκεις δουλειά δε. Στην Ελλάδα για να κάνεις Λογιστική πρέπει να περάσεις ΑΤΕΙ ή ΑΕΙ, οπότε για αυτό έχουν προβάδισμα.

 

Για τον Dbzakias2, το Πανεπιστήμιο Κύπρου δέχεται φοιτητές εξ Ελλάδος από το 1996· οι οποίοι φοιτητές δεν έχουν καμία υποχρέωση καταβολή διδάκτρων (δημόσιο πανεπιστήμιο γαρ). Επίσης, ενδεικτικά, όπως περνάνε οι Κύπριοι στα Ελληνικά Πανεπιστήμια και Α.Τ.Ε.Ι. με καλύτερους όρους (π.χ. πιο χαμηλό μέσο όρο), το ίδιο ισχύει και για το αντίστροφο. Για παράδειγμα, το 1999 για να περάσεις Διοίκηση Επιχειρήσεων ΑΣΟΕΕ ήθελες 18,5 κοντά 19, ενώ στο αντίστοιχο Τμήμα στο Π.Κ. πέρναγες με 15,5.

 

/offtopic/ Τέλος, μια σημαντική διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι στο Π.Κ. η φοίτηση είναι τετραετής και είναι στο χέρι του εκάστοτε φοιτητή να τελειώσει στα τέσσερα χρόνια. Κοινώς, δεν υπάρχουν φαινόμενα καταλήψεων, απεργιών κτλ κτλ που αναγκάζουν πολλούς να παρατείνουν τις σπουδές τους με ότι αυτό συνεπάγεται για τα οικονομικά της οικογένειας. Α! και αν δεν τελειώσεις στα 6 χρόνια (δικαιούσαι παράταση μέχρι δύο χρόνια, για εξαιρετικές περιπτώσεις), σε διώχνουν. Παλαιότερα, αν έμενες μάθημα κορμού 2 φορές σε έδιωχναν (έχει λίγα χρόνια που καταργήθηκε αυτή η περίπτωση διαγραφής). Pro tip: Η έννοια "δεύτερη εξεταστική" είναι άγνωστη στο Π.Κ. /offtopic/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

/offtopic/ Τέλος, μια σημαντική διαφορά έγκειται στο γεγονός ότι στο Π.Κ. η φοίτηση είναι τετραετής και είναι στο χέρι του εκάστοτε φοιτητή να τελειώσει στα τέσσερα χρόνια. Κοινώς, δεν υπάρχουν φαινόμενα καταλήψεων, απεργιών κτλ κτλ που αναγκάζουν πολλούς να παρατείνουν τις σπουδές τους με ότι αυτό συνεπάγεται για τα οικονομικά της οικογένειας. Α! και αν δεν τελειώσεις στα 6 χρόνια (δικαιούσαι παράταση μέχρι δύο χρόνια, για εξαιρετικές περιπτώσεις), σε διώχνουν. Παλαιότερα, αν έμενες μάθημα κορμού 2 φορές σε έδιωχναν (έχει λίγα χρόνια που καταργήθηκε αυτή η περίπτωση διαγραφής). Pro tip: Η έννοια "δεύτερη εξεταστική" είναι άγνωστη στο Π.Κ. /offtopic/

 

τα καταλοιπα της αγγλικης κατοχης ειναι αυτα λογικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι δεν βλέπω τη σύνδεση μεταξύ της Αγγλικής κατοχής και του τρόπου λειτουργίας του Πανεπιστημίου Κύπρου που ιδρύθηκε το 1989 και δέχτηκε τους πρώτους φοιτητές το 1992...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αυτα που ανεφερες ειναι πολυ κοντα στο αγγλικο μοντελο εκπαιδευσης γιαυτο ανεφερα την αγγλικη κατοχη ως καταλοιπο του εκπαιδευτικου συστηματος. δεν εχει σχεση η δημιουργια του πανεπιστημιου. για τις ιδεες και τα προτυπα μιλουσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A! OK! Κατάλαβα τι θες να πεις. Αν και πάλι, καμία σχέση, οι πρώτοι ακαδημαϊκοί που ήρθαν στο Π.Κ. (και ουσιαστικά έθεσαν τις βάσεις του μοντέλου) είχαν σπουδάσει και δούλευαν στις Η.Π.Α. . Ίσως, ως κατάλοιπο της Αγγλοκρατίας, να μπορεί να θεωρηθεί το γεγονός ότι ακόμα και σήμερα, οι μαθητές δημοτικών/γυμνασίων/λυκείων φοράνε στολές. Όπως και να έχει, offtopic τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...