Προς το περιεχόμενο

Νέα έκδοση του PuTTY μετά από 4 χρόνια


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ καλή είδηση. Βέβαια από τότε που ανακάλυψα το SecureCRT κόλλησα με αυτό, αλλά όπως και να το κάνουμε το putty έχει άλλη χάρη (και φυσικά είναι τζάμπα).

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Είναι ότι πρέπει για τους server..!

Τελευταία βέβαια χρησιμοποιώ και το Xshell το οποίο μου φαίνεται άριστο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για τι λειτουργιες το χρησιμοποιειτε? Ετσι απλα για να μαθαινω ποιες μπορει να ειναι οι πρακτικες εφαρμογες του...

 

συντηρηση / διαχειριση / προσβαση στον file server μου.

 

βασικα κανεις οτι θες στην εγκατασταση στην οποια συνδεεσαι.

 

οτι μπορεις να κανεις σε linux terminal το κανεις και απο putty και παραπανω (X11 Forwarding)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το χρησιμοποιείς για να αποκτήσεις remote access σε servers κυρίως σε περιβάλλον terminal (δλδ αυτή η μαύρη οθόνη που μπορείς μόνο να γράψεις εντολές). Όπως είπε και ο τρίτωνας, τέτοιου είδους πρόσβαση τη χρειάζεσαι για να κάνεις διαχειριστικές δουλειές σε servers που (στις περισσότερες περιπτώσεις) δεν είναι windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις δηλαδη να βλεπεις τι αρχεια εχεις στον server, να αντιγραψεις,μετακινησεις διαγραψεις και αλλα τετοια? Τι αλλες θεωρουνται εργασιες συντηρησεις? Ρωταω για να δω αν βολευει να σιαχειριζομαι με τετοιο τροπο τον υπολογιστη μου που φιλοξενει αρχεια κια δισκους για να τον συμμαζευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά βάση το putty χρησιμοποιείται για συνδέσεις serial, telnet και SSH σε μη γραφικά περιβάλλοντα (δηλ. Unixοειδείς servers και συσκευές, switches, routers, διάφορα περιφερειακά που υποστηρίζουν μόνο RS232/422 κλπ). Αν όμως μιλάμε για Windows, τότε δεν νομίζω να είναι απαραίτητη η χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...