Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 8 θα έχουν τις ίδιες ή μικρότερες απαιτήσεις με τα Windows 7


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση χαρά που θα είναι κάπως ελαφρύτερα...

Το ότι θα θελήσετε 100+ ευρώ για να τα πάρετε σας είναι αδιάφορο??

(Αν αποφασίσει λέμε ο θείος bill να μην αφήσει το θείο της γειτονιάς να τα μοιράζει...) :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά την περίμενα σε κάποιο βαθμό αυτή τη κίνηση, αρα δεν τρελάθηκα και απο τη χαρά μου.

Αλλά τόσο θα κόστιζε ακόμα και αν ήταν πιο βαριά. Αρα παραμένει ευχάριστη είδηση.

Εσύ ήθελες να μη βγούν καθόλου δηλαδή; Ή να κόστιζαν τα μισά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά δεν γίνεται να έχεις mac χωρίς λειτουργικό, δεν υπάρχουν. Άρα πάντα παίρνεις το upgrade λογικά :unsure:

 

δεν υπάρχει upgrade, μία έκδοση είναι και είναι ΜΟΝΟ UPGRADE, δεν υπάρχει κανονική εγκατάσταση, εξάλου το upgrade κάνει archive & install οπώτε είναι καθαρή ουσιαστικά... άν θές install με cd θέλει διαδικασία: http://milaraki.com/blog/2011/07/how-to-make-an-installation-disk-of-lion/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα windows 9 θα δίνονται αναγκαστικά δωρεάν γιατί η εξέλιξη των open source ΟS είναι τέτοια που πλέον κανείς δεν θα προτιμάει windows στο άμεσο μέλλον.

 

Κάθε 2-3 χρόνια ο κόσμος δεν μπορεί να πληρώνει 200 Ευρώ για λειτουργικό. Αυτό πρέπει να το καταλάβει η Μicrosoft επιτέλους και η ΑPPLE επίσης!(LION OS, Ios 5). Άλλωστε εμείς οι πελάτες καθορίζουμε την εξέλιξη της τεχνολογίας με τις αγοραστικές επιλογές μας.

 

lol? που ζεις φιλε :P

1. κανείς δεν σε υποχρεώνει να αναβαθμίζεις (xp πχ ακόμη είναι πλήρες λειτουργικά)

2. άμα θέλεις τόσο πολύ υπάρχει και ο θείος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξέρω ότι ακόμα δεν το είδαμε, Χάρη το βαφτίσαμε...

 

Αν με το marketing καταφέρουν να πουλήσουν "ελαφρύ λειτουργικό και μειωμένων απαιτήσεων", ε τότε τι να λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση χαρά που θα είναι κάπως ελαφρύτερα...

Το ότι θα θελήσετε 100+ ευρώ για να τα πάρετε σας είναι αδιάφορο??

(Αν αποφασίσει λέμε ο θείος bill να μην αφήσει το θείο της γειτονιάς να τα μοιράζει...) :devil:

 

 

70+ fixed

είναι πολλά για το λειτουργικό ? get a job maybe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση χαρά που θα είναι κάπως ελαφρύτερα...

Το ότι θα θελήσετε 100+ ευρώ για να τα πάρετε σας είναι αδιάφορο??

(Αν αποφασίσει λέμε ο θείος bill να μην αφήσει το θείο της γειτονιάς να τα μοιράζει...) :devil:

 

 

Αμα ειναι να γλυτωσεις πολλα περισσοτερα απο μια αναβαθμιση desktop ή νεο λαπτοπ ....πιστευω θα αξιζει να δωσεις 100+ για το λειτουργικο ,και να κρατησεις το μηχανακι σου για μερικα ετη ακομα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να χαρουν τα πρόσωπα των pentium 4 μας! :mrgreen: :mrgreen:

xixixixi ακριβώς!!!!:P

Μπράβο τους!!!! :wub:

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόση χαρά που θα είναι κάπως ελαφρύτερα...

Το ότι θα θελήσετε 100+ ευρώ για να τα πάρετε σας είναι αδιάφορο??

(Αν αποφασίσει λέμε ο θείος bill να μην αφήσει το θείο της γειτονιάς να τα μοιράζει...) :devil:

 

Ήταν ποτέ καινούρια windows κάτω των 100;;

Καινούριο λειτουργικό είναι...Μια φορά το παίρνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα 386dx στα 40Mhz με 8mb ram και 160αρη (mb) σκληρο

 

τρεχει πολυ καλα τα 3.11 και το dos 6 ακομα καλυτερα.

 

 

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ 8 ΕΤΣΙΙΙ???

 

 

αντε δεχομαι να βγαλω το aero pack γτι παιζει αν μην το σηκωνει η hercules, κι αυτο λογω οτι δε θα χουν drivers..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα 386dx στα 40Mhz με 8mb ram και 160αρη (mb) σκληρο

 

τρεχει πολυ καλα τα 3.11 και το dos 6 ακομα καλυτερα.

 

 

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ 8 ΕΤΣΙΙΙ???

 

 

αντε δεχομαι να βγαλω το aero pack γτι παιζει αν μην το σηκωνει η hercules, κι αυτο λογω οτι δε θα χουν drivers..

χαχαχαχαχαχα!!!!Απιστευτος!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέχω 7 σε 900 Mhz intel κάτι.. και 1 gb ram. και ssd 16 gb... :)

 

 

 

αν μηλας για το asus eeepc 900, με αντικατασταση της 1gb σε 2gb και o/c απο 0.9ghz σε 1.1ghz + 64gb ssd + touch screen,

γινετε μ%#!νι

 

ναι το εχω και εγω, αλλα μονο o/c του εχω κανει ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Microsoft προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις και εξελίξεις της αγοράς και όχι το αντίθετο. Οι πωλήσεις των desktop έχουν πατώσει, μηδέν επέκταση της αγοράς απλή συντήρηση, τα laptop πουλιούνται κυρίως με πετσοκομμένους i3 χειρότερους σε raw power από 4πύρηνους 4ετίας. Ο κόσμος τα σκάει και προτιμάει να παίρνει smartphones tablets netbookακια, χωρίς πολλές φορές να δινει δεκάρα για τις επιδόσεις. Οι εποχές άλλαξαν, μόνο οι παιχνιδάδες στα PC έμειναν να ασχολούνται, αν ανανεωθούν επιτυχώς οι κονσόλες θα γίνει εντελώς περιθωριακό Niche, τα καλά gaming PC, όπως οι highdefαδες με τον ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μηλας για το asus eeepc 900, με αντικατασταση της 1gb σε 2gb και o/c απο 0.9ghz σε 1.1ghz + 64gb ssd + touch screen,

γινετε μ%#!νι

 

ναι το εχω και εγω, αλλα μονο o/c του εχω κανει ..

 

Τρελή αποτυχία το 900άρι, ειδικά σε μερικές παρτίδες (σαν αυτό που έχω εγώ) ο ssd είναι ελάααααχιστα πιο γρήγορος από απλό usb stick του κιλού :P

Φυσικά, για να πάρεις 64άρι ssd όπως λες, δίνεις τα ίδια λεφτά που θα έδινες για να πάρεις νέο netbook :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Τα 8 ναι μεν έχουν μικρότερες απαιτήσεις από τα 7, αλλά έχουν κάνει κατά την γνώμη μου απαράδεκτους συμβιβασμούς.

Ενδεικτικά:

1. Δεν υπάρχει το multitasking όπως το ξέραμε. Όποια εφαρμογή είναι στο background για λίγο (περίπου 10 δευτερόλεπτα) γίνεται suspend. Δεν μπορώ να φανταστώ να έχω βάλει για render κάτι ή για encoding και να πρέπει να έχω την εφαρμογή στο foreground, αν και υποψιάζομαι θα βρεθεί λύση.

 

2. Όταν εξαντλείται η μνήμη του συστήματος, τα windows "σκοτώνουν" αυτόματα suspended εφαρμογές. Δεν ρωτάνε τον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Microsoft προσαρμόστηκε στις απαιτήσεις και εξελίξεις της αγοράς και όχι το αντίθετο. Οι πωλήσεις των desktop έχουν πατώσει, μηδέν επέκταση της αγοράς απλή συντήρηση, τα laptop πουλιούνται κυρίως με πετσοκομμένους i3 χειρότερους σε raw power από 4πύρηνους 4ετίας. Ο κόσμος τα σκάει και προτιμάει να παίρνει smartphones tablets netbookακια, χωρίς πολλές φορές να δινει δεκάρα για τις επιδόσεις. Οι εποχές άλλαξαν, μόνο οι παιχνιδάδες στα PC έμειναν να ασχολούνται, αν ανανεωθούν επιτυχώς οι κονσόλες θα γίνει εντελώς περιθωριακό Niche, τα καλά gaming PC, όπως οι highdefαδες με τον ήχο.

Ριξε λιγο μια ματια στα θεματα φορητοι υπολογιστες&αναβαθμισεις και μετα ελα να γραψεις,τα συμπερασματα ΣΟΥ!

Κατω απο τους i5&i7 SB,δε θα βρεις πολλους να ενδιαφερονται!

Και παρε και ενα μικρο παραδειγμα,το τι μπορεις να παρεις με 550ευρο!

http://www.mgmanager.gr/lenovo_ideapad_z570a_i52406gb750gb156gt520m_1gbw7hp_blue_51802/el/pid/6002/

 

Τα 8 ναι μεν έχουν μικρότερες απαιτήσεις από τα 7, αλλά έχουν κάνει κατά την γνώμη μου απαράδεκτους συμβιβασμούς.

Ενδεικτικά:

1. Δεν υπάρχει το multitasking όπως το ξέραμε. Όποια εφαρμογή είναι στο background για λίγο (περίπου 10 δευτερόλεπτα) γίνεται suspend. Δεν μπορώ να φανταστώ να έχω βάλει για render κάτι ή για encoding και να πρέπει να έχω την εφαρμογή στο foreground, αν και υποψιάζομαι θα βρεθεί λύση.

 

2. Όταν εξαντλείται η μνήμη του συστήματος, τα windows "σκοτώνουν" αυτόματα suspended εφαρμογές. Δεν ρωτάνε τον χρήστη.

Δλδ με αλλα λογια,δεν μπορεις για παραδειγμα να ακους μουσικη στο player και να κανεις search στο internet?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...