Προς το περιεχόμενο

Το 2.3.4 Android μου ανοιγει μονο του apps!


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

που λετε την πεμπτη προμηθευτηκα το Samsungg-Google Nexus S.Καινουριο,οχι μεταχειρισμενο(εχει σημασια για την συνεχεια της υποθεσης).Οποτε λοιπον το παω σπιτι,το ανοιγω,συνδεομαι με το Google Account μου και μπαινω για πρωτη φορα στο μαρκετ..

εκει,ειχα δει κιολας απο πολλα Android κινιτα φιλων μου,οτι χρησιμοποιουσαν μια εφαρμογη που λεγεται Advanced Task Killer,και μαλιστα ενας φιλος που ειναι προγραμματιστης σε εταιρια κατασκευης παιχνιδιων(δικια του,ελληνικη ειναι) και γενικα ο ανθρωπος ασχολειται πολυ με τα περι υπολογιστων και ετσι και τυχαινει να εχει και αυτος Android,μου λεει "αααα το Advanced Task Killer το χρησιμοποιω και εγω,ειναι κορυφαια εφαρμογη" και μου εδειξε τις δυνατοτητες της..

οποτε λοιπον και εγω την κατεβασα,την εκανε εγκατσταση το κινιτο μου και αρχικα ολα καλα..

αργοτερα ομως,την επομενη μερα,μολις ανοιξα το κινιτο μου κοιταξα την ωρα(ηταν και αργα,περιπου 13:00,δηλαδη ειχαν περασει αρκετες ωρες που ηταν κλειστο το κινιτο),και μετα το παρατησα..το απογευματακι που βρηκα λιγο χρονο το ανοιξα για να το χαζεψω λιγακι..οποτε ανοιγω το Advanced Task Killer ετσι για να δω τι κανει κτλπ και βλεπω οτι ηταν ανοιχτες ενα σωο εφαρμογες,τις οποιες εγω δεν ειχα ανοιξει!λεω μπααααα κανουν πουλακια τα ματια μου!παταω kill all,οκ τις κλεινει,ανακουφιζομαι και εγω!Ομως,μετα απο 2 λεπτα παλι το ανοιγω και μου εμφανιζε ανοιχτες παλι καποιες εφαρμογες.

 

Αυτο το φαινομενο το εχω παρατηρησει,μεχρι και σημερα..και εχει μου φαινεται ιδιαιτερη αγαπη στο να εμφανιζει ανοιχτες εφαρμογες οπως Skype,Twitter και χαρτες...

 

μπορει καποιος να μου πει τι γινεται..??μπαζει το Advanced Task Killer η εγω κανω κατι λαθος.,.??κοντευω να τρελαθω δηλαδη με αυτα που βλεπω!

 

ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποιές ανοίγουν, αλλά αν είναι εφαρμογές συστήματος είναι φυσιολογικό. Το Android, και ειδικά οι τελευταίες εκδόσεις, δεν χρειάζονται task killers, το σύστημα τις ανοίγει στο background και τις κλεινει μόνο οτυ όταν ξεμένει από μνήμη. Βγαλε το task killer και δες αν έχεις διαφορά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται ποιές ανοίγουν, αλλά αν είναι εφαρμογές συστήματος είναι φυσιολογικό. Το Android, και ειδικά οι τελευταίες εκδόσεις, δεν χρειάζονται task killers, το σύστημα τις ανοίγει στο background και τις κλεινει μόνο οτυ όταν ξεμένει από μνήμη. Βγαλε το task killer και δες αν έχεις διαφορά. ;)

 

ανοιγουν εφαρμογες οπως οι Χαρτες ας πουμε η το Skype η το Twitter...

 

αυτο ειναι φυσιολογικο..??μμμ αν βγαλω δηλαδη τον task killer δεν θα εχει καμια διαφορα απολυτως..?απο πλευρας καταναλωσης μπαταριας..?ρωταω επειδη θεωρουσα επικοιδομιτικο το aytokill γ,ια εξοικονιμιση ενεργειας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...τώρα που το λες για το skype έχει αναφερθεί πρόβλημα με το κλείσιμό του, και το twitter δεν νομίζω ότι είναι νορμάλ να το επανεκκινεί. Δεν ξέρω σίγουρα όμως. Προσωπικά αυτό με τους task killers το διαβάζω από χρήστες, δεν έχω βάλει ποτέ (SGS) και δεν μου φάνηκε να χρειάζεται ποτέ. Καλύτερα περίμενε λίγο κάποιον πιό έμπειρο με το θέμα να σου πει για τις συγκεριμένες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι services της κάθε εφαρμογής; Το skype μένει ανοιχτό για να μπορεί να δέχεται κλήσεις, και το twitter για να κάνει live update στα tweets. Θα έλεγα να κοιτάξεις τις ρυθμίσεις της κάθε εφαρμογής ξεχωριστά, αν έχει επιλογή να τρέχει στο background. Και όπως είπε και ο arxaggelos, βγάλε το task killer και μην το ξαναβάλεις. Είναι εντελώς περιττό, ο τρόπος με τον οποίο έχει σχεδιαστεί το android δεν απαιτεί τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εμενα ετσι κανει(xperia x8) σε διαφορες εφαρμογες. ασε που τα διαφορα task killers τελικα ειναι περιττα απο οτι εχω διαβασει, κανονιζει μονο του το λογισμικο τι θα ανοιξει και τι θα κλεισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικα αυτο που ειπαν οι αποπανω (sic).

Βγαζεις τον Task Killer (ή μαλλον τον αφηνεις για καποιες δυσκολες περιπτωσεις).

Το android εχει δημιουργηθει με τροπο που δεν χρειαζεται task killers. Σκοτωνει μονο του οσες εφαρμογες ειναι περιττες για τη χρονικη στιγμη Χ. Εσυ με τον killer κλεινεις τις εφαρμογες, αλλα αμεσως το os τις ανοιγει ξανα. Για να ανοιξει η εφαρμοη καταναλωνει περισσοτερους πορους και ενεργεια απο το να τρεχει στο παρασκηνιο. Αρα αν σταματησεις να χρησιμοποιεις τη σκοτωστρα θα δεις διαφορα στην καταναλωση. Θα ειναι μικροτερη :)

 

ΥΓ. Σε προτρεπω να κρατησεις τον Δολοφονο γιατι οπως θα δεις καποιες εφαρμογες ειναι κακογραμμενες. Και κολλανε σε ασχετη στιγμη. Αλλα εσυ θελεις να τις λειτουργησεις εκεινη τη στιγμη. Αν δεν εχεις τον Killer, ο μονος τροπος να το κανεις αυτο ειναι να κανεις restart στη συσκευη ή να περιμενεις το os να τις σταματησει. Οποτε εδω ερχεται ο Task Killer και σε βγαζει απο τη δυσκολη θεση ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σας ευχαριστω ολους παιδια,με βοηθησατε πολυ:)

 

Μια τελευταια ερωτηση ομως,η σκοτωστρα μου που την εχω(απο προεπιλογη)συνεχεια ανοιχτη,μου καταναλωνει πολυ μπαταρια..??η να την βγαλω εντελως μια για παντα..?

ρωταω επειδη αν δεν καιει και πολλα,οκ την αφηνω μεσα ΜΗΠΩΣ και χρειαστει καμια μερα πουθενα σε τιποτα περιπλοκο,οπως ειπε και ο stormrain..?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι σχετικό, δεν μπορεί να σου πεί κανένας σίγουρα άσ'την ή βγάλ'την. Πάντως όπως σου είπα, εγώ δεν έχω βάλει ποτέ, και ούτε σκοπεύω. Για την ιστορία χρησιμοποιώ (για την ώρα τουλάχιστον) μόνο επίσημες ρομ (όχι απαραίτητα ελληνικές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...